IP آدرس و چگونگی دریافت آی پی کامپیوتر (چند راه برای دسترسی به آن)

IP آدرس یا Internet Protocol address  مجموعه ای از شماره های پی در پی است که مکان شما را بر روی یک شبکه مشخص می کند. شاید برای بسیاری از مصارف نیازمند آن باشید که به دنبال آن باشید و  به همین خاطر باید بدانید که IP کامپیوتر کجاست. برای مشاهده آی پی سیستم می توانید راهکارهای این مقاله را دنبال کنید. اگر شما هم این سوال را دارید که چگونه آی پی کامپیوتر را بفهمیم؟ این مقاله متعلق به شماست

چگونه آی پی کامپیوتر را بفهمیم

وقتی که شما رایانه خودتان را به اینترنت وصل می‌کنید، نیازمند آن هستیم که از یک IP آدرس استفاده کنید

در پایین دو روش را به شما معرفی کرده‌ایم که با کمک آن می‌توانید IP آدرس خودتان را به دست بیاورید.

روش اول:  به دست آوردن IP آدرس به صورت دیداری

IP آدرس در ویندوز XP

قدوم اول:

 1. بر روی دکمه Start کلیک کنید و به قسمت Control Panel بروید و بعد از آن گزینه Network and internet connection را انتخاب کنید. ممکن است به خاطر تعداد زیادی آیکون ها این گزینه را نیابید برای همین سعی کنید کمی در صفحه به دنبال آیکن آن باشید.
 2. بر روی گزینه Network Connection دوبار کلیک کنید.

قدم دوم:

 1. بر روی آیکن Local Area Connection راست کلیک کنید و سپس بر روی Status کلیک کنید و به سراغ سربرگ Support بروید.
 2. IP آدرس شما در اینجا در روبروی IP Address نمایش داده شده است.

IP آدرس ، مشاهده IP آدرس، چگونه آی پی کامپیوتر را بفهمیم، IP کامپیوتر کجاست

نکته: اگر رایانه شما به شیوه وایرلس به شبکه متصل است، بر روی آیکن Wireless network connection کلیک کنید.

IP آدرس در ویندوز 7

قدم اول:

 1. بر روی دکمه Start کلیک کنید و به سراغ بخش Control Panel بروید و سپس گزینه Network and internet را انتخاب کرده و به سراغ گزینه Network and sharing Center بروید.

قدم دوم:

 1. در لیست وظایف (Task List) بر روی گزینه Change adapter settings کلیک کنید. اکنون بر روی آیکن Local Area Connection راست کلیک کنید و سپس بر روی گزینه Status کلیک کرده و کار را ادامه دهید و بر روی دکمه Details کلیک کنید. اکنون IP آدرس شما در پنجره Network connection Details نمایش داده شده است.

IP آدرس ، مشاهده IP آدرس، چگونه آی پی کامپیوتر را بفهمیم، IP کامپیوتر کجاست

نکته: اگر رایانه شما به شیوه وایرلس به شبکه متصل است، بر روی آیکن Wireless network connection کلیک کنید.

IP آدرس در ویندوز Vista

قدم اول:

 1. بر روی دکمه Start کلیک کنید و بعد به قسمت Control Panel رفته و بر روی گزینه Network and Internet کلیک کنید و سپس گزینه Network and Sharing Center را انتخاب کنید.

قدم دوم:

 1. در قسمت فهرست وظایف (Task List) بر روی گزینه Manage network connection کلیک کنید. اکنون بر روی آیکن Local Area Connection راست کیک کنید و سپس بر روی گزینه Status کلیک کنید و بعد از آن گزینه Detail را انتخاب کنید. تا پنجره Network Connection Details باز شود.
 2. در قسمت IPv4 Address آدرس IP نمایش داده شده است.

IP آدرس ، مشاهده IP آدرس، چگونه آی پی کامپیوتر را بفهمیم، IP کامپیوتر کجاست

نکته: اگر رایانه شما به شیوه وایرلس به شبکه متصل است، بر روی آیکن Wireless network connection کلیک کنید.

IP آدرس در ویندوز 8

قدم اول:

 1. به قسمت Control panel بروید.
 2. ما در اینجا چند راه متفاوت را به شما نشان می‌دهیم که می‌توانید از آن در ویندوز 8 استفاده کنید و به قسمت Control Panel بروید.
  1. دکمه Windows IP آدرس ، مشاهده IP آدرس، چگونه آی پی کامپیوتر را بفهمیم، IP کامپیوتر کجاسترا به همراه کلید F را فشار دهید تا کادر جستجو برای شما باز شود و بعد از آن عبارت «Control Panel» را در آن تایپ کنید و دکمه اینتر را بزنید تا جستجو آغاز شود.
  2. همزمان کلیدهای Windows و R را بفشارید تا کادر «Run» ویندوز برای شما باز شود و سپس در آن عبارت «Control Panel» را وارد کنید و دکمه اینتر را بزنید تا جستجو آغاز شود.
  3. همزمان کلیدهای Windows و X را از صفحه کلید بزنید و بعد بر روی عبارت «Control Panel» کلیک کنید.
  4. شما میتوانید عبارت«Control Panel» را در نوار جستجو که در سمت راست صفحه نمایش، ارائه شده است وارد کنید.

قدم دوم

 1. بر روی گزینه Network and Internet کلیک کنید و سپس به سراغ گزینه Network and sharing Center بروید و بر روی Change adapter setting که در سمت چپ قرار گرفته است کلیک کنید.

قدم سوم

 1. گزینه Ethernet را انتخاب کنید و بر روی آن راست کلیک کنید، سپس به سراغ گزینه Status بروید و بر روی گزینه Details کلیک کنید. پنجره Network Connection Details نمایش داده می‌شود و ما می‌توانیم در آن IP آدرس خودمان را که در برابر عبارت IPv4 Address نمایش داده شده است را ببینیم.

IP آدرس ، مشاهده IP آدرس، چگونه آی پی کامپیوتر را بفهمیم، IP کامپیوتر کجاست

نکته: اگر کامپیوتر شما به صورت وایرلس به شبکه متصل است، بر روی آیکن Wifi خودمان کلیک کنید.

IP آدرس در ویندوز 10

روش اول

 1. به قسمت Control Panel بروید برای این کار کلیدهای Windows و X را همزان بفشارید و سپس گزینه Control Panel را انتخاب کنید.IP آدرس ، مشاهده IP آدرس، چگونه آی پی کامپیوتر را بفهمیم، IP کامپیوتر کجاست
 2.  بر روی گزینه Network and Internet کلیک کنید و سپس به سراغ گزینه Network and Sharing Center بروید و بر روی گزینه Change adapter setting در سمت چپ کلیک کنید.
 3. بر روی گزینه Ethernet کلیک کنید تا به صورتهای لایت شده در آید و سپس بر روی آن راست کلیک کنید و از گزینه عبارت Status و سپس Details را انتخاب کنید. تا پنجره Network Connection Details برای شما باز شود. در زیر گزینه های آن قسمت IPv4 Address آدرس IP شما را نشان می‌دهد.IP آدرس ، مشاهده IP آدرس، چگونه آی پی کامپیوتر را بفهمیم، IP کامپیوتر کجاست

روش دوم

 1. بر روی آیکن شبکه (که شبیه به یک مانیتور و کابل و یا سیگنال وای فای است) در قسمت نوار وظیفه (Task bar) کلیک کنید (این آیکن در کنار آیکن ساعت و تاریخ و تعیین زبان قرار گرفته است). سپس از گزینه های باز شده عبارت Network setting را انتخاب کنید.IP آدرس ، مشاهده IP آدرس، چگونه آی پی کامپیوتر را بفهمیم، IP کامپیوتر کجاستIP آدرس ، مشاهده IP آدرس، چگونه آی پی کامپیوتر را بفهمیم، IP کامپیوتر کجاستIP آدرس ، مشاهده IP آدرس، چگونه آی پی کامپیوتر را بفهمیم، IP کامپیوتر کجاست
 2. بر روی عبارت Ethernet کلیک کنید و سپس بر روی گزینه Change Adapter Options بروید و یا بر روی گزینه Status کلیک کنید و سپس گزینه Change Adapter Option را انتخاب کنید.IP آدرس ، مشاهده IP آدرس، چگونه آی پی کامپیوتر را بفهمیم، IP کامپیوتر کجاست
 3. بر روی آیکن Ethernet کلیک کنید تا انتخاب شده و سپس بر روی آن راست کلیک کنید و از گزینه های باز شده عبارت Status و بعد از آن Details را انتخاب کنید. تا مانند گزینه قبل بتوانید به IP آدرس خودتان دسترسی داشته باشید.

IP آدرس در  سیستم عامل مک

 1. بر روی آیکن Apple کلیک کنید و از لیست کرکره ای Apple گزینه System Preference را انتخاب کنید.
 2. بر روی آیکن Network کلیک کنید.
 3. در ستون سمت چپ، گزینه Ethernet (در صورت استفاده از کابل برای اتصال به شبکه) و Wi-Fi (برای اتصال به شبکه به صورت وایرلس) را انتخاب کنید. IP آدرس شما به صورت مستقیم در فهرست آورده شده است.

IP آدرس ، مشاهده IP آدرس، چگونه آی پی کامپیوتر را بفهمیم، IP کامپیوتر کجاست

روش دوم: IP آدرس از طریق خط فرمان

برای سیستم عامل های ویندوز

 • در قدم اول پنجره Command Prompt را باز کنید.
  • راهکار یک :دکمه های Windows و R را با هم بزنید، یک پنجره کوچک برای شما باز می‌شود. در خط فرمان آن عبارت «cmd» را وارد کنید و کلید اینتر را بزنید.IP آدرس ، مشاهده IP آدرس، چگونه آی پی کامپیوتر را بفهمیم، IP کامپیوتر کجاست
  • راهکار دوم : بر روی دکمه Windows در سمت چپ صفحه نمایش کلیک کنید و در قسمت کادر جستجو عبارت «cmd» را وارد کنید و سپس دکمه نزدیک به آن را بزنید. عبارت «cmd» در پنجره استارت باز می‌شود و با کلیک کردن بر روی آن پنجره Command Prompt برای شما باز می‌شود.IP آدرس ، مشاهده IP آدرس، چگونه آی پی کامپیوتر را بفهمیم، IP کامپیوتر کجاست
 • گام دوم: عبارت «ipconfig» را وارد کنید و دکمه اینتر را بزنید. در این جا اطلاعات کاملی از تماسهای شبکه ای شما نمای شداده می‌شود. در بالای این لیست عبارت IPv4 Address قرار گرفته است که IP آدرس شما را نمایش می‌دهد.

IP آدرس ، مشاهده IP آدرس، چگونه آی پی کامپیوتر را بفهمیم، IP کامپیوتر کجاست

برای سیستم عامل مکینتاش

 • قدم اول: Terminal را باز کنید. برای اینکار بر روی علامت ذره بین کلیک کنید و عبارت Terminal را در آن وارد کنید تا فهرست Terminal برای شما باز شود.IP آدرس ، مشاهده IP آدرس، چگونه آی پی کامپیوتر را بفهمیم، IP کامپیوتر کجاست
 • قدم دوم: از دستور ipconfig استفاده کنید.
 • بعد از آن که ما Terminal را انتخاب کردیم می‌توانیم کلید Return را از صفحه کلید بزنید. اکنون ipconfig را در پنجره فرمان وارد کرده و سپس کلید Return را دوباره بزنید.IP آدرس خودتان را می‌توانید در بعد از عبارت inet را مشاهد کنید.

IP آدرس ، مشاهده IP آدرس، چگونه آی پی کامپیوتر را بفهمیم، IP کامپیوتر کجاست

No votes yet.
لطفا صبر کنید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی

question