Shrink ، shrink کردن ، shrink volume چیست ، shrink volume ، Shrink volume در ویندوز 10 ، Shrink کردن در ویندوز 10 ، shrink volume در کجاست

shrink چیست و چطور باید از آن استفاده کرد؟ shrink کردن در ویندوز 10

Shrink کردن، عبارتی است که در دنیای حافظه ها و ذخیره ساز ها زیاد به گوش می رسد. شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که shrink volume چیست و یا shrink volume در کجاست؟ در این مقاله سعی کردین هم شیوه shrink  کردن را توضیح دهیم و همچنین موضوع shrink volume در ویندوز 10 را نیز بررسی کنیم.

shrink volume چیست؟

هنگامی که هارد دیسک ساخته می شود، تمامی فضای آن به صورت یکپارچه (unallocated) است و در واقع هیچ فضایی اختصاص یافته (allocated) وجود ندارد. با انجام عملیات shrink کردن یا (منقبض کردن) شما بخشی از فضای غیر اختصاصی را بر حسب نیاز به فضای اختصاصی یا پارتیشن (partition) تبدیل  می کنید. با این کار امکان آدرس دهی برای شما مهیا می شود و می توانید به راحتی اطلاعات خودتان را در بخش های مختلف هارد تحت عنوان درایو (Drive) ذخیره کنید.

اگر بخواهیم پاسخ فنی به پرسش shrink volume چیست ؟ بدهیم، باید بگوییم shrink volume مقدار فضایی است که از بخش های غیر اختصاصی هارد به پارتیشن ها اختصاص داده می شود.

عملیات shrink کردن چیست؟

این عملیات یک عبارت فنی است که به معنای اختصاص دادن فضا به پارتیشن‌های هارد است. shrink کردن یک فرایند ابتدایی در ساخت پارتیشن است اما اگر بخواهیم فضای یک پارتیشن را بیشتر کنیم باید از فرایند Extend کردن استفاده کنیم که با کمک آن فضای پارتیشن موجود را افزایش می دهیم.

shrink کردن در ویندوز

Shrink کردن‌ هارد درایو این مزیت را به ما می‌دهد که از تمام فضای‌هارد درایو استفاده نکنیم. برای مثال، ممکن است که ما یک‌ هارد با ظرفیت 200 گیگابایت داشته باشیم اما تنها از 50 گیگابایت آن استفاده کرده باشیم. بنابراین ما می‌توانیم با قسمت کردن فضای باقیمانده و اختصاص 100 گیگابایت فضا یک فضای ذخیره سازی مجزا استفاده کنیم و بر روی آن عنوان دیگری را بگذاریم. در این صورت یک پارتیشن جدید داریم. و هنوز به اندازه 50 گیگابایت فضای Shrink شده در اختیار داریم.

برای Shrink کردن فضای‌هارد در ویندوزهای مختلف می‌توانیم به صورت زیر عمل کنیم:

 1. ابتدا، باید مقداری از اطلاعات اضافی که مورد استفاده ما نیست را از‌ هارد دیسک خودمان حذف کنیم. (دقت کنید ویندوز این قابلیت را ندارد که فضاهایی که توسط داده های شما پر شده است را قسمت کند).

برای این کار باید ببینم که کدامیک از فضاهای اختصاص داده شده ما اضافی هستند. برای این کار می‌توانیم سطل زباله ویندوز را خالی کنیم و همچنین فضاهای دیگر را که فعلا به آن‌ها احتیاج نداریم را نیز خالی کنیم. استفاده از روش‌های پاک کردن و آزاد سازی درایو که در مقاله‌های پیش از این توضیح دادیم می‌تواند کار بسیار خوبی باشد که علاوه بر سلامت‌هارد، فضای خوبی را در اختیار ما قرار می‌دهد.

 • به سراغ کنسول Disk Management می‌رویم برای این کار به شیوه زیر عمل می‌کنیم:
  1. Control Panel را باز کنید؛
  2. پنجره Administrative Tool را بگشایید.
 • در ویندوز 7، بر روی گزینه System and Security را کلیک کنید و سپس گزینه Administrative Tools را انتخاب کنید.

Shrink ، shrink کردن ، shrink volume چیست ، shrink volume ، Shrink volume در ویندوز 10 ، Shrink کردن در ویندوز 10 ، shrink volume در کجاست

 • در ویندوز Vista ، بر روی گزینه System and Maintenance کلیک کنید و سپس گزینه Administrative Tools را انتخاب کنید.
 • در ویندوز XP، بر روی آیکن Administrative Tools کلیک کنید.
 • بر روی آیکن Computer Management کلیک کنید تا پنجره وابسته به آن باز شود. در ویندوز Vista بر روی گزینه Continue کلیک کنید یا آنکه پسورد خودتان را در کادر باز شده وارد کنید.
 • گزینه Disk Management را انتخاب کنید.
 • بر روی یکی از مقادیر (Volume) راست کلیک کنید.

برخی از فضاها نظیر درایو C و یا کارت‌های رسانه ای (Media Cards) و یا فلش درایوها (Flash Drive) یا درایوهای نوری (CD-ROM ها و DVD-ROM ها) نمی توانند به عنوان یک فضای قابل shrink کردن استفاده شوند.

 • از منوی میانبر (با راست کلیک کردن بر روی فضای ذخیره سازی گشوده می‌شود) عبارت shrink Volume را انتخاب کنید.

در اینجا در پنجره Shrink ویندوز مقدار قابل استفاده برای برش دادن فضا و اختصاص آن را به شما نمایش می‌دهد. سپس یک پنجره برای شما باز شده که در آن می‌توانید مقدار مورد نظرتان را به این فضا اختصاص دهید.

Shrink ، shrink کردن ، shrink volume چیست ، shrink volume ، Shrink volume در ویندوز 10 ، Shrink کردن در ویندوز 10 ، shrink volume در کجاست

 • مقدار فضایی برای درست کردن پارتیشن جدید موجود است را مشخص کنید.

با استفاده از تکس باکس‌ها (کادرهای نوشتاری) می‌توانید مقدار فضای مورد نیاز را بر حسب مگابایت (MB) وارد کنید تا فضای جدید ساخته شود. برای مثال با وارد کردن مقدار 18,387 مگابایت، امکان اختصاص 18 گیگابایت را خواهید داشت. البته مقدار حداکثر فضایی که شما می‌توانید به این فضا اختصاص دهید متفاوت است. برای مثال اگر شما فضای‌هارد بزرگتری دارید می‌توانید فضاهای بیشتری را به هر پارتیشن جدید اختصاص دهید. ما مقادیر کمتر از 100 گیگابایت و بیشتر از 500 گیگابایت را برای هر پارتیشن توصیه نمی کنیم.

می توانید تمام فضای باقی مانده را به صورت کامل به پارتیشن جدید خودتان اختصاص دهید، مگر آنکه که فضای موجود بسیار بزرگ باشد و یا آنکه قصد ساختن پارتشین‌های بیشتری داشته باشید. رها کردن فضا سبب می‌شود که بیهوده بخشی از‌هارد شما استفاده نشود. همچنین تنظیم نکردن درست اندازه سبب می‌شود که بخشی از‌هارد شما همیشه خالی و یا همیشه پر باشد.

 • با کلیک کردن بر روی دکمه Shrink می‌توانید فضای اختصاص داده شده را تبدیل به یک پارتیشین جدید کرده و از فضای غیر قابل استفاده کسر کنید.

بعد از انجام دادن مراحل بالا رایانه وارد کار می‌شود و عملیات درخواستی را انجام می‌دهد. باید تا زمان اتمام کار منتظر باشیم و بعد از آن می‌توانیم یک فضای جدی اختصاص پیدا کرده را ببینیم که در اسلات قبلی به ما نشان داده می‌شود. این فضا فضای مشخصی دارد و عبارت‌های فنی مرتبط به آن بر روی آن نمایش داده شده است.

Shrink ، shrink کردن ، shrink volume چیست ، shrink volume ، Shrink volume در ویندوز 10 ، Shrink کردن در ویندوز 10 ، shrink volume در کجاست

نکته : هنگامی که ما یک فضا را Shrink کردیم، یک فضای جدید ساخته می‌شود که می‌توانیم این فضای‌هارد را در قسمت کنسول Disk Management مشاهده کنید. به خاطر اینکه این فضا هنوز به قسمت خاصی اختصاص داده نشده است، نمی توان از آن استفاده کرد. به همین خاطر فضاهایی که هنوز Shrink نشده باشند قابل استفاده در سیستم عامل‌ها نیستند.

نکته : هنگامی که یک‌هارد درایو فیزیکی دارای فضای Shrink نشده باشد، می‌توانید با اختصاص آن به پارتشین‌های دیگر، فضای‌هارد درایوهای موجود را افزایش داد و از مزایای آن استفاده کرد.

چطور یک پارتیشن را در ویندوز 10 Shrink کنیم

اگر شما رایانه یا‌هارد جدیدی خریداری کرده باشید، متوجه می‌شوید که اکثر شرکت‌های ارائه کننده آن‌ها، یک و یا دو پارتشین‌هارد را به شما ارائه می‌کنند. برای مثال ممکن است رایانه تان‌هارد 500 گیگابایتی داشته باشد که در آن تنها یک پارتشین 440 گیگابایتی استفاده شده است و آن هم به ویندوز 10 اختصاص یافته است.

بیشتر کاربران ترجیح می‌دهند که چند پارتیشن بر روی‌هارد دیسک خودشتا داشته باشند، تا از قرار دادن فایل‌ها در پارتیشن مخصوص ویندوز خودداری کنند و همچنین تفکیک اطلاعات آن‌ها به سادگی امکان پذیر باشد. اگر درایو «C» شما (که مخصوص نصب ویندوز است)، بسیار بزرگ است شاید به فکر Shrink کردن سیستم خودتان باشید تا بتوانید پارتشین‌های جدیدی را ایجاد کنید. در ادامه روش Shrink کردن‌هارد در ویندوز 10 را به شما آموزش خواهیم داد.

استفاده از کنسول Disk Management برای Shrink کردن پارتشین‌ها در ویندوز 10

خوشبختانه کنسول Disk Management می‌تواند برای Shrink کردن یا افزایش اندازه پارتشین‌ها در ویندوز 10 به کار گرفته شود. ابزار Disk Management به شما یک رابط کاربری مناسب را ارائه می‌دهد که می‌توان با آن عملیات‌های Shrink و Extend را بر روی پارتشین‌های را انجام دهد. و بهترین چیز در این میان آن است که ما می‌توانیم تمام فعالیت‌های افزایش و یا کاهش حجم پارتشین‌ها را بدون از دست دادن اطلاعات موجود بر روی آن‌ها انجام دهیم.

در این مقاله، شما شیوه انجام Shrink کردن‌هارد در ویندوز 10 را بدون از دست دادن داده‌ها را مشاهده می‌کنید.

در ادامه ما راهنمای کاملی را برای Shrink کردن‌هارد در ویندوز 10 را آورده ایم.

توجه: اگرچه، داده‌ها در این شیوه به صورت امن پردازش می‌شوند، ما پیشنهاد می‌کنیم که شما یک پشتیبان از اطلاعات خودتان تهیه کنید، تا در صورت بروز هر اتفاق ناخواسته اطلاعات شما به صورت کامل از بین رود.

 • قدم 1: در منوی Start و یا در باکس جستجوی عبارت Diskmgmt.msc را وارد کنید و بعد از کلید اینتر را بزنید، تا کنسول Disk Management برای ما باز شود.

Shrink ، shrink کردن ، shrink volume چیست ، shrink volume ، Shrink volume در ویندوز 10 ، Shrink کردن در ویندوز 10 ، shrink volume در کجاست

 • قدم 2: بر روی پارتیشنی که می‌خواهید عملیات Shrink بر روی آن انجام شود، راست کلیک کنید و بعد از آن گزینه Shrink Volume را انتخاب کنید.

Shrink ، shrink کردن ، shrink volume چیست ، shrink volume ، Shrink volume در ویندوز 10 ، Shrink کردن در ویندوز 10 ، shrink volume در کجاست

 • قدم 3: پس از انجام مرحله قبل دیالوگ باکسی برای شما باز می‌شود که در آن می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید.

Shrink ، shrink کردن ، shrink volume چیست ، shrink volume ، Shrink volume در ویندوز 10 ، Shrink کردن در ویندوز 10 ، shrink volume در کجاست

در قسمت Total Size before shrink in MB می‌توانید فضای کلی برای پارتیشن بندی را ببینید.

در قسمت Size of available shrink space in MB می‌توانید فضای قابل استفاده برای پارتیشن ببینید.

در دیالوگ باکس بالا، این امکان برای شما وجود ندارد که بتوانید فضایی بیشتر از فضای کلی را برای ساخت یک پارتیشن استفاده کنید، همچنین اگر بر روی‌هارد شما اطلاعاتی وجود داشته باشد، تنها می‌توانید فضای خالی را تبدیل به یک پارتیشن کنید و بخش‌هایی که حاوی فایل باشد را نمی توانید استفاده کنید.

در قسمت Enter the amount of space to shrink in MB مقدار فضایی که می‌خواهید Shrink کردن بر روی آن اتفاق بیفتد را بر حسب MB وارد کنید. این مقدار باید کمتر از مقداری باشد که در فیلد Size of available shrink space in MB کمتر باشد. (توجه داشته باشید که 1000 مگابایت برابر با یک گیگابایت است).

بعد از وارد کردن مقدار Shrink کردن بر روی دکمه Shrink کلیک کنید. تمام شد! تمام کاری که باید انجام می‌دادید همین است. اکنون کامپیوتر وارد کار می‌شود و مقدار فضای مورد نظر شما را تبدیل به یک پارتیشن مجزا می‌کند. باقیمانده فضای‌هارد نیز به صورت Unallocated در کنسول Disk Management نمایش داده می‌شود.

ساختن پارتیشن از بخش‌های Unallocated در‌هارد

برای ساختن پارتیشن جدید از فضای Unallocated ، بر روی این فضا در کنسول راست کلیک کنید، و بعد از منوی باز شده گزینه New simple را انتخاب کنید و بعد بر روی دکمه Next کلیک کنید، بعد از آن مقدار مورد نظر را در قسمت Size وارد کنید و بعد بر روی Next کلیک کنید و بعد از آن یک حرف انگلیسی را برای پارتیشن جدید انتخاب کنید و بر روی Next کلیک کنید، سپس بر سیستم فایل (file System) را انتخاب کنید، و در نهایت بر روی Next کلیک کنید، در نهایت با کلیک کردن بر روی دکمه Finish کلیک کنید تا حجم و فضای جدید از فضای غیر اختصاصی شما ساخته شود.

اگر برای شما با استفاده از کنسول Disk Management نتوانستید کار پارتیشن بندی خودتان را انجام دهید، می‌توانید از نرم افزار‌های دیگری که توسط شرکت‌های تخصصی برای ویندوز 10 ارائه شده است استفاده کنید. اکنون نرم افزارهای زیادی در بازار برای انجام این کار وجود دارد. ما نرم افزارهای MiniTool Partition Wizard، AOMEI Partition Assistant Standard Edition و یا EaseUS Partition Master را توصیه می‌کنیم.

در آخر باز هم تاکید می‌کنیم، حتما اطلاعات مهم خودتان را در زمانی که می‌خواهید بر روی‌هارد خودتان کارهایی شبیه به این انجام دهید را خارج کنید و از آن یک پشتیبان تهیه کنید.

سوالات متداول

 • shrink کردن به چه معناست؟

Shrink کردن به معنای اختصاص بخش های آزاد فضای هارد به پارتیشن های است. در این فرایند امکان قسمت کردن و یا اختصاص دادن فضاهای هارد میسر می شود.

 • Shrink کردن در ویندوز 10  به چه صورت انجام می شود؟

برای انجام عملیات shrink کردن در ویندوز 10 باید از کنسول Disk Management استفاده کنید و برای فعال کردن این کنسول باید عبارت Diskmgmt.msc را در تکست باکس منوی Start و یا  سرچ باکس ویندوز جستجو کنیم. مابقی عملیات ها را در این مقاله و در بخش shrink volume در ویندوز 10  بخوانید.

 • shrink volume در کجاست ؟

shrink volume به فضای قابل اختصاص به پارتیشن ها گفته می شود. در کنسول Disk Management با راست کلیک کردن بر روی پارتیشن های خالی و یا بخش ها اختصاص نیافته منوی باز می شود که عبارت shrink volume  در آن نمایش داده شده است.

Rating: 3.7/5. From 3 votes.
لطفا صبر کنید...

2 دیدگاه

 1. خیلی عالی بود ممنون دستون درد نکنه خیلی واضح و بدون استفاده از کلمات مجهول توضیح داده بودید و در عرض سه مین درایو بزرگ رو تبدیل کردم به چندتا درایو کوچیکتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی

question