، SIS چیست، سیستم SIS، سیستم SIS چیست، SIS چه مزایایی دارد، مزایای SIS

SIS یا Single Instance Storage چیست؟ چه مکانیزم و مزایایی داشت؟

SIS یا Single Instance Storage یک سیستم کاهش دهنده مقدار داده ذخیره شده در سرور ها و شبکه بود.  سیستم SIS در سال 2002 به بازار عرضه شد و توسط شرکت های بزرگی نظیر مایکروسافت و دل پشتیبانی شد. در این مقاله بررسی می کنیم که SIS چیست و SIS  چه مزایایی دارد. و بعد از آشنا شدن با مزایای SIS با نسخه جایگزین آن نیز آشنا می شویم.

SIS یا Single Instance Storage چیست؟

SIS یا Single instance storage یک سیستم ذخیره سازی فایل است که در آن شیوه های افزونگی (Redundant) و یا تهیه نسخه المثنی (Duplicate) در استوریج ها حذف شده است.

، SIS چیست، سیستم SIS، سیستم SIS چیست، SIS چه مزایایی دارد، مزایای SIS

مقایسه SIS با سیستم Deduplication

هنگامی که شما عنوان یک پرونده آفیس (برای مثال یک فایل ورد) را ذخیره می کنید و بعد برای مثال عنوان آن را تغییر میدهند، SIS در ابتدا یک کپی از این فایل تهیه می کند و بعد از آن نسخه ویرایش شده آن را ذخیره می کند. هر تغییری که بر روی فایل اصلی انجام می شود، الزاما به فایل ذخیره شده انتقال داده می شود و آن نیز باید تغییر کند. در هنگامی که ما از حالت Data Deduplication (یا حالت جلوگیری از ایجاد نسخه المثنی) استفاده می کنیم، سطح داده های منتسب به فایل های ما کاهش پیدا میکند. برای مثال در هنگامی که در فایل ورد فوق الذکر شما عنوان فایلتان را عوض کنید، عنوان قدیمی حذف شده و عنوان جدید جایگزین می شود، بدون آنکه آدرس نشانگر به بقیه موارد فایل حذف شود.

به صورت کلی، در سیستم های Data Domain استوریج های EMC، این قابلیت وجود دارد که که بتوان از دو تا چهار برابر بیشتر از سایر استوریج ها، فضای پشتیبان گیری از فایل ها را عوض کرد. این آمار در هنگامی که ما به سراغ سطح های داده ها منتسب به فایل ها می رود (Subsequent file level) می رویم، به شش تا هفت برابر می رسد. در مواردی که ما از پشتیبان گیری های متوالی (Subsequent full backup) استفاده می کنیم، این مقدار بین 50 تا 60 برابر می رسد.

سیستم SIS نسب به مواردی که بک آپ هایی کاملی از فایل ها را تهیه می کنند و سبب افزایش حجم آن ها می شوند، برتری خاص ندارد، اما در زمانی که حرف از EMC Data Domain Deduplication به میان می آید، کارآمدی آن 80 تا 90 درصد بیشتر است، این به معنای آن که فضای ذخیره سازی کمتری و درنتیجه سرعت عملیاتی بیشتری را می توانیم با این سیستم به دست بیاوریم.

هنگامی که ما با داده های ساختار یافته کار بکنیم.، مزیت های SIS بیشتر هم می شود.

اما استفاده از SIS در زمانی که بانک های داده ای در اختیار داشته باشیم که به صورت روزانه تغییر می کنند، تفاوت چندانی را ایجاد نمی کنند. SIS نمی تواند در این شرایط برتری خاصی را در اختیار ما قرار دهد. برای مثال سیستم های Data Domain می توانند الزامات ذخیره سازی پشتیبان را برای بانک داده هایی با تغییرات روزانه را بین 10 تا 30 درصد کاهش دهند.

، SIS چیست، سیستم SIS، سیستم SIS چیست، SIS چه مزایایی دارد، مزایای SIS

سیستم عامل های پشتیبانی کننده

شرکت مایکروسافت، سیستم SIS را با ارائه پیکربندیهای ارتباطات ریموت ویندوز سرور 2000 ارائه کرد. در سرور های معمول ممکن است تا ده نسخه و یا بیشتر از یک پیکربندی نصب منحصر به فرد را در خود نگاه دارد، نسبت شباهت نسخه های ذخیره شده از پیکربندی ها در اینجا برابر با 20 درصد است. که سبب می شود SIS نتواند حجم زیادی از داده های ذخیره شده را کاهش دهد.

کار SIS در اینجا به این صورت است که در ابتدا، فایل های یکسان را شناسایی می کند، و یک نسخه از این فایل ها در در رپوسیتوری اصلی نگاه می دارد، به این رپوسیتوری SIS Common Store می گویند، بعد از آن کپی های دیگر با نشانگرهایی (Pointer) که به نسخه های ذخیره شده اشاره می کنند جایگزین می شوند.

در سیستم SIS فایل ها تنها با توابع هش (Hash Function) مقایسه می شوند. فایل هایی که نام ها یا داده های متفاوتی دارند، تا زمانی به صورت یکپارچه در هارد نگهداری می شوند که داده های آن ها به صورت یکسان باشند. ویندوز سرور 2003 نسخه از قابلیت های SIS را ارائه کرده است اما صرفا محدود به نصب در نسخه های سیستم عامل OEM است.

Windows Imaging Format که در ویندوز ویستا معرفی شد نیز از SIS پشتیبانی می کند. سیستم SIS در سال های بعد در Microsoft Exchange Server 4.0 و هم اکنون در Windows Home Server نیز پشتیبانی می شود. سیستم جایگزین یعنی Data Deduplication تنها در نسخه Exchange 2007 ارائه شده و به صورت کامل در نسخه سال 2010 حذف گردیده است. مایکروسافت اعلام کرده است که Windows Storage Server 2008 هنوز از قابلیت SIS پشتیبانی می کند اما از ابتدای سال 2009 و در نسخه Windows server 2008 که در این سال ارائه شده است، دیگر از این سیستم پشتیبانی نمی کند. و در نسخه سال 2012 همه پشتیبانی های فنی آن نیز متوقف شد. اکنون مکانیسم های قوی تری معرفی شده است که می توانند ساختارها و داده ها را به شکل منحصر به فرد و در حجم های کمتر ذخیره کنند. برای مثال در Windows Server 2019 از فناوری ReFS استفاده شده است که فناوری بسیار بهتر و با قابلیت های بسیاری بیشتری برای ذخیره سازی فایل ها است.

سوالات متداول

  • SIS چیست؟

این عبارت مخفف Single Instance storage است. در سیستم SIS تنها یک نسخه پشتیبانی از فایل تهیه می شود و تمامی تغییرات در آن اعمال می شود. در واقع با این کار نسخه های تکرار حذف می شود و تنها اطلاعات و تغییرات منحصر به فرد از تغییرات نگهداری می شود.

  • SIS چه تفاوتی با Deduplication داشت؟

ذر سیستم SIS  ابتدا یک نسخه کپی از فایل ها تهیه می شود و تغییرات در آن انجام می شود. در حالی که در نسخه Deduplication نسخه های المثنی همگی حذف شده و تمامی تغییرات بلافاصله در فایل اصلی اعمال می شود. و تنها اطلاعات این تغییرات نگهداری می شود.

  • آیا استفاده از SIS هنوز ادامه دارد؟

خیر شرکت مایکروسافت از سال 2010 به این سو و با معرفی فناوری های قدرتمند دیگری نظیر ReFS پشتیبانی و تحقیقات خود در این باره را متوقف کرده است.

No votes yet.
لطفا صبر کنید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی

question