رایانش ابری ، Cloud computing ، Cloud computing چیست ، مفهوم Cloud computing چیست

رایانش ابری یا Cloud computing چیست؟ و چه کاربرد و مزایایی دارد؟

رایانش ابری یا Cloud computing ، به معنای اشتراک گذاشتن منابع مختلف کامپیوتر بین کاربران با استفاده از ساختارهای چند برنامه ای و چند وظیفه ای است. رایانش ابری اولین بار در دهه 1950 میلادی مورد استفاده قرار گرفته شد. در آن زمان به دلیل هزینه بالا و اندازه بزرگ رایانه های مرکزی، امکان تهیه رایانه برای هر کاربر وجود نداشت پس از طریق این روش چند کاربر می توانند به یک رایانه مرکزی دسترسی داشته باشند و به طور مشترک از خدمات آن استفاده کنند. در شبکه های وسیع مانند اینترنت، کاربران عادی از آنچه که در شبکه رخ می دهد اطلاع دقیقی ندارد. از این رو در نمودارهای شبکه های رایانه ای، از شکل ابر برای نشان دادن شبکه اینترنت استفاده می کنند و علت آن این است که اینترنت مانند ابر جزئیات فنی را از دید کاربران پنهان می کند و لایه ای انتزاعی بین این جزئیات و کاربران به وجود می آورد. در این مقاله قصد داریم به موضوع رایانش ابری یا Cloud computing چیست ؟ بیشتر بپردازیم و به این سوال پاسخ دهیم که Cloud computing چیست ؟

مفهوم Cloud computing چیست ؟

Cloud computing یعنی «در دسترس بودن منابع سیستم های رایانه ای در صورت تقاضا، بدون مدیریت مستقیم کاربر است به خصوص در زمان ذخیره اطلاعات و قدرت محاسبه.» این اصطلاح معمولا برای توصیف مراکز داده برای دسترسی بسیاری از کاربران از طریق اینترنت استفاده می شود. به عبارتی رایانش ابری به ارائه آنلاین و لحظه ای منابعی از قبیل شبکه، دیسک، RAM، CPU و یا سرویس هایی مانند پایگاه داده با توجه به نیاز مشتری اطلاق می شود.

در رایانش ابری، کاربران بدون نیاز به نگه داشتن منابع سخت افزاری از ابتدا می توانند در هر لحظه منابع و سرویس دلخواه خود را درخواست دهند و از آن استفاده کنند. لازم است بدانید که در حال حاضر کسب و کارهای مختلفی از قبیل وب سایت ها بزرگ اینترنتی و اپلیکیشن های موبایل به دلیل مزایای زیادی سرویس های ابری از رایانش ابری استفاده می کنند.

رایانش ابری ، Cloud computing ، Cloud computing چیست ، مفهوم Cloud computing چیست

بهترین مزایای رایانش ابری

بهترین مزایای رایانش ابری به شرح زیر می باشد:

 • هزینه مناسب : با توجه به این که تعداد مشتریان در سرویس های برای مشتریان زیاد می باشد، تهیه سخت افزار برای Cloud Provider هزینه کمتری دارد. پس با رایانش ابری می توان منابع لازم مشتریان را با قیمت مناسب تری در اختیار آنها قرار داد.
 • افزایش سرعت: در رایانش ابری تمام سرویس های مورد نظر را می توان با چند کلیک راه اندازی کرد و به سرعت به آنها دسترسی داشت. این موضوع در سرعت کسب و کار بسیار تاثیر گذار است و به فروشندگان امکان بیشترین تمرکز بر روی محصول خودشان را می دهد.
 • مقیاس جهانی: از مزایای سرویس های رایانش ابری می توان به اندازه مقیاس آن اشاره کرد یعنی ارائه مقدار مناسب منابع IT مانند قدرت محاسباتی، ذخیره سازی و پهنای باند در موقعیت جغرافیایی مناسب
 • سرمایه گذاری مطمئن بر اساس نیاز: برخلاف گذشته، به جای آن که از ابتدا برای راه اندازی مراکز داده های هزینه بسیاری را صرف کرد می تواند فقط براساس نیاز و به طور آنلاین و لحظه ای منابع لازم را تهیه کرد. هر زمان که به منابع بیشتری نیاز باشد می توان بدون مشکلی به سرعت این منابع را افزایش و یا کاهش داد. در نتیجه فقط بر اساس نیاز و متناسب با مصرف هزینه پرداخت می شود.
 • کارایی: فراهم کننده های سرویس رایانش ابری با توجه به نیاز مشتریان خود همواره تلاش می کنند که بهترین کارایی را در زمینه های های مختلف از قبیل قدرت پردازنده ، پهنای باند اینترنت و کارایی دیسک را در اختیار مشتریان قرار دهند.
 • سرویس دهی مستمر: سرویس های رایانش ابری همواره فعال هستند و خرابی سخت افزارها باعث عدم دسترسی به آنها نخواهد شد. از این رو درخواست های مهم برای کسب و کارهای مهم به سرویس دهی مستمر به مشتریان آنها نیاز دارند و از دسترس خارج شدن سرویس آنها حتی برای چند دقیقه خسارت زیادی را به بار می آورد.

رایانش ابری ، Cloud computing ، Cloud computing چیست ، مفهوم Cloud computing چیست

همه ابرها یکسان نیستند و یک نوع رایانش ابری برای همه مناسب نمی باشد. انواع رایانش ابری را تکامل یافتند تا به شما در ارائه راه حل مناسب برای نیازهای شما کمک کنند. از این رو ابتدا باید نوع رایانش ابری را مشخص کرد که خدمات برای شما روی آن اجرا خواهد شد. انواع رایانش ابری عبارتند از:

 • ابر عمومی (Public cloud) : ابرهای عمومی متعلق به یک شرکت ارائه دهنده خدمات ابری هستند که منابع محاسباتی خود مانند سرور و ذخیره سازی را از طریق اینترنت ارائه می دهند. Microsoft Azure نمونه ای از یک ابر عمومی می باشد. کلیه سخت افزارها، نرم افزارها و سایر زیر ساخت های پشتیبانی متعلق به ابر عمومی است و مدیریت می شود. شما می توانید به این سرویس ها دسترسی پیدا کنید و حساب خود را با استفاده از یک مرورگر وب مدیریت نمایید.
 • ابر خصوصی (Private cloud): یک ابر خصوصی به منابع محاسبات ابری گفته می شود که به طور انحصاری توسط یک سازمان تجاری منفرد استفاده می شود. یک ابر خصوصی از نظر فیزیکی می تواند در محل دفاتر خدمات شرکت قرار گیرد. یک ابر خصوصی خدمات و زیرساخت ها را در یک شبکه خصوصی حفظ می کند.
 • ابر ترکیبی (Hybrid cloud): ترکیبی از ابرهای خصوصی و عمومی می باشد. یک ابر ترکیبی با انتقال داده ها و برنامه های کاربردی بین ابرهای خصوصی و عمومی به کسب و کار شما انعطاف بیشتری می دهد.

رایانش ابری ، Cloud computing ، Cloud computing چیست ، مفهوم Cloud computing چیست

انواع سرویس های رایانش ابری

بسیاری از سرویس های رایانش ابری در چهار دسته گسترده قرار می گیرند:

 • زیرساخت به عنوان یک سرویس (IaaS) : اساسی نوع خدمات رایانش ابری می باشد که زیرساخت های IT مانند شبکه و سرور و فضای ذخیره سازی از طریق اینترنت را به شکل آنلاین ارائه می دهد. مدیریت و حفظ این زیرساخت مانند زیرساخت های سنتی است.
 • پلتفرم به عنوان یک سرویس (PaaS) : به سرویس هایی گفته می شود که یک محیط درخواستی برای توسعه، تست، ارائه و مدیریت برنامه های نرم افزاری فراهم می کند. PaaS به گونه ای طراحی شده است که بدون هیچ نگرانی در مورد راه اندازی یا مدیریت زیرساخت های اساسی سرورها، ذخیره سازی، شبکه و پایگاه های داده مورد نیاز برای توسعه، توسعه دهندگان را به آسانی ایجاد کرد.
 • محاسبات بدون سرور: محاسبات بدون سرور با استفاده از PaaS بر ایجاد قابلیت های برنامه کاربردی بدون صرف زمان در مدیریت مداوم سرورها و زیرساخت های مورد نیاز برای انجام این کار تمرکز دارد. ارائه دهنده این نوع سرویس، ظرفیت و مدیریت سرور را برای شما به عهده دارد.
 • نرم افزار به عنوان یک سرویس (SaaS) : در این نوع کاربر حتی با نرم افزار و شیوه اتصال آن نیز کاری نخواهد داشت. به عنوان مثال در هنگام استفاده از سرویس ایمیل کاربر بدون درگیر شدن با سیستم عامل و یا حتی نرم افزار ایمیل می تواند ایمیل سرور خود را راه اندازی کند.

رایانش ابری ، Cloud computing ، Cloud computing چیست ، مفهوم Cloud computing چیست

سوالات متداول

 • رایانش ابری یا Cloud computing چیست ؟

منابع مختلف رایانه میان چند کاربر با بهره گرفتن از شگردهای چند برنامه ای و چند وظیفه ای به اشتراک گذاشته می شود.

 • مزایای استفاده از رایانش ابری را نام ببرید؟

مزایای استفاده از رایانش ابری عبارتند از: هزینه مناسب ، افزایش سرعت، مقیاس جهانی، سرمایه گذاری مطمئن بر اساس نیاز، کارایی و سرویس دهی مستمر

 • انواع سرویس های رایانش ابری به چند دسته تقسیم می شوند؟

 سرویس های ابری شامل زیرساخت به عنوان یک سرویس (IaaS) ،پلتفرم به عنوان یک سرویس (PaaS)، محاسبات بدون سرور و نرم افزار به عنوان یک سرویس (SaaS) می باشد.

 • ابرها در رایانش ابری به چند دسته تقسیم می شوند؟

سه دسته – ابر عمومی (Public cloud) ، ابر خصوصی (Private cloud) و ابر ترکیبی (Hybrid cloud)

No votes yet.
لطفا صبر کنید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی

question