شارژر تایپ سی ، شارژر تایپ سی چیست ، مزایای کابل تایپ سی چیست؟ ، شارژر تایپ c چیست

شارژر تایپ سی چیست و استفاده از این کابل چه مزایایی دارد؟

C یک اتصال‌دهنده جدید و البته باریک می‌باشد که از استانداردهای مختلف مانند USB 3.1 و ارسال توان (USB PD) حمایت می‌کند. با استفاده از یک تبدیل کننده می‌توان اتصال بین پورت USB Type-C را با سایر پورت‌ها برقرار دارد. به سادگی می‌توان این کابل را به یک پورت واحد تبدیل کرد و همچین از سایر خروجی‌ها استفاده کرد. بر خلاف تصور بیشتر افراد، کابل شارژر تایپ سی تنها یک کابل شارژر نیست. به عبارتی علاوه بر این که از فناوری تایپ سی در کابل‌های پر سرعت شارژر گوشی‌های سامسونگ نیز استفاده می‌شود به عنوان یک کابل پرسرعت هم برای تبادل اطلاعات مورد استفاده قرار می‌گیرد. این مقاله تحت عنوان کابل شارژر تایپ سی چیست و استفاده از این کابل چه مزایایی دارد؟ نگارش شده است.

حال ممکن است برایتان سوال پیش آید که شارژر تایپ سی چیست؟ یا به عبارتی شارژر تایپ C چیست؟ امروزه نه تنها در تلفن‌های هوشمند و لب‌تاپ‌های جدید بلکه شارژرها نیز مجهز به فن آوری تایپ C شده اند. امروزه پورت خروجی بسیاری از این  کابل‌های  همان USB‌های معمولی می‌باشد که یعنی یک طرف کابل آنها به شارژر وصل می‌گردد (همان USB معمولی نوع A) و طرف دیگر آن USB نوع C است. اما لازم است بدانید که در دو طرف برخی از کابل‌های شارژر تایپ سی به جک Type-C مجهز می‌باشند یعنی خروجی شارژر نیز USB Type-C است. بنابراین به برخی از کابل‌های شارژر تایپ سی یک طرف نوع سی و برخی دو طرف نوع سی گفته می‌شوند. از این رو بهتر است در هنگام خرید این آداپتور به این نکته توجه کرد که شارژر شما از کدام دسته شارژرها می‌باشند.

شارژر تایپ سی ، شارژر تایپ سی چیست ، مزایای کابل تایپ سی چیست؟ ، شارژر تایپ c چیست

کاربرد کابل‌های

فرد برای استفاده از تکنولوژی Type-C فقط به یک کابل نیاز دارد و فرقی نمی‌کند که کاربر از کابل شارژر تایپ سی برای اتصال یک‌ هارد اکسترنال به لب‌تاپ استفاده می‌کند و یا برای شارژ کردن تلفن‌های هوشمند خود. اتصال‌دهنده کابل شارژر تایپ C به اندازه‌ای کوچک می‌باشد که بتواند در یک دستگاه تلفن خیلی نازک قرار بگیرد. همچنین این کابل به اندازه‌ای قوی است تا بتواند تمام لوازم جانبی مورد نیاز خود را به لب‌تاپ وصل کرد. در حقیقت بسیاری از رایانه‌ها دارای پورت‌های‌ USB Type-Cو USB Type-A هستند. به طوری که با اتصال از طریق پورت USB Type-C می‌توان از وسیله‌های قدیمی خود نیز استفاده کرد. یعنی حتی اگر فردی یک کامپیوتر مانند مک بوک جدید اپل داشته باشد که تنها پورت‌های USB Type-C دارد، هم می‌تواند با استفاده از آداپتورها و‌هاب‌ها این مشکل را حل کند. بنابراین می‌توان گفت که گسترش تکنولوژی USB Type-C بسیار ارزشمند است و در حال حاضر این نوع تکنولوژی در مک بوک‌های جدید اپل در دستگاه‌های زیادی استفاده می‌شود و حتی ممکن است روزی جایگزین اتصال Lightning در Iphone و iPad شرکت اپل شود.

مزایای کابل شارژر تایپ سی چیست؟

حال ممکن است در هنگام دانستن اهمیت این کابل در تکنولوژی امروزه برایتان پیش آید که مزایای استفاده از کابل چیست؟

شارژر تایپ سی ، شارژر تایپ سی چیست ، مزایای کابل تایپ سی چیست؟ ، شارژر تایپ c چیست

 

برای پاسخ به این سوال می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  • سریع تر شدن سرعت شارژ وسیله خود
  • افزایش عمر باتری وسیله خود
  • یکپارچه شدن پورت تمام دستگاه‌ها و دور ریختن کلیه کابل‌های قدیمی

با معرفیUSB‌ نوع سی توسط انجمن توسعه دهندگان تکنولوژی USB به عنوان استاندارد جهانی سعی در یکپارچه کردن پورت و اتصال‌دهنده تمام دستگاه‌ها دارد. استفاده از این کابل در تمام دستگاه‌ها، مشکل داشتن تمام کابل‌های متنوع و متفاوت برای دستگاه‌های مختلف حل خواهد شد و دیگر لازم نیست که برای هر دستگاه نیاز به یک کابل منحصر به فرد USB Type-A و یا USB Type-B داشت.

  • استفاده آسان از این کابل ها برخلاف استفاده از شارژرهای تایپ بی

کابل شارژر نوع سی برگشت پذیر می‌باشد و از لحاظ نحوه اتصال شبیه به کابل Lightning اپل می‌باشد. یعنی زمانی که قصد دارید گوشی خود را به شارژر وصل کنید دیگر لازم نیست که اتصال‌دهنده را حداقل 3 بار برگردانید و به دنبال جهت گیری درست آن باشید. می‌توانید از هر دو طرف کابل  برای پورت گوشی خود استفاده کنید. از این رو این ویژگی یکی از مزایای خوب کابل شارژر تایپ سی می‌باشد.

این کابل در میان تمامی گوشی‌های همراه در حال گسترش می‌باشد و تمام دستگاه‌های باید به عنوان استاندارد جهانی از این نوع کابل استفاده کنند. از این رو در آینده‌ای نزدیک دیگر لازم است چند نوع کابل‌های مختلف USB را همراه خود داشت زیرا تمام دستگاه‌های تولید شده از این پس از نوع تکنولوژی بهره مند می‌باشند.

شارژر تایپ سی ، شارژر تایپ سی چیست ، مزایای کابل تایپ سی چیست؟ ، شارژر تایپ c چیست

قیمت کابل شارژر تایپ سی

تمام کابل‌های شارژر تایپ C دقیقا مانند سایر کابل‌های شارژر دارای قیمت‌های متفاوتی هستند. همان طور که قبلا اشاره شد باید در زمان خرید شارژر تایپ سی به این نکته توجه کرد که شارژر شما از کدام دسته شارژرها می‌باشند زیرا برخی از این کابل‌ها یک طرف نوع سی و برخی دو طرف نوع سی نامیده می‌شوند. همچنین باید به برند کابل شارژر مورد نظر خود دقت کرد و آن را درست انتخاب کرد، با این که‌ کابل‌های تایپ C در انتقال شارژ و یا اطلاعات تفاوت چندانی ندارند ولی از نظر ظاهری ممکن است آزار‌دهنده باشد که برند کابل شارژر با برند خود گوشی موبایل همخوانی نداشته باشد. البته این موضوع به علاقه شخصی هر فرد بستگی دارد.

سوالات متداول

  1. کابل شارژر تایپ سی چیست؟

امروزه نه تنها در تلفن‌های هوشمند و لب‌تاپ‌های جدید بلکه شارژرها نیز مجهز به فن آوری تایپ C شده اند. امروزه پورت خروجی بسیاری از این کابل همان USB‌های معمولی می‌باشد که یعنی یک طرف کابل آنها به شارژر وصل می‌گردد (همان USB معمولی نوع A) و طرف دیگر آن USB نوع C است.

  1. انواع کابل‌های تایپ سی را نام ببرید؟

به برخی از کابل‌های  یک طرف نوع سی و برخی دو طرف نوع سی گفته می‌شوند. از این رو بهتر است در هنگام خرید آن به این نکته توجه کرد که شارژر شما از کدام دسته شارژرها می‌باشند.

  1. کاربرد شارژر تایپ سی چیست؟

فرد برای استفاده از تکنولوژی Type-C فقط به یک کابل نیاز دارد و فرقی نمی‌کند که کاربر از این کابل برای اتصال یک‌ هارد اکسترنال به لب‌تاپ استفاده می‌کند و یا برای شارژر کردن تلفن‌های هوشمند خود. کانکتور این کابل ها به اندازه‌ای کوچک می‌باشد که بتواند در یک دستگاه تلفن فوق العاده نازک قرار بگیرد. همچنین این کابل به اندازه‌ای قوی است تا بتواند تمام لوازم جوانبی مورد نیاز خود را به لب‌تاپ وصل کرد.

  1. مزایای کابل شارژر تایپ سی چیست؟

مزایای استفاده از این کابل  عبارتند از: سریع تر شدن سرعت شارژ وسیله خود؛ افزایش عمر باتری وسیله خود ؛ یکپارچه شدن پورت تمام دستگاه‌ها و دور ریختن کلیه کابل‌های قدیمی؛ استفاده آسان از کابل شارژر نوع سی برخلاف استفاده از شارژرهای تایپ بی

Rating: 3.5/5. From 10 votes.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی

question