فعال کردن تم دارک (تیره) در ویندوز 10 و تمامی برنامه های آن

آخرین نسخه از ویندوز ارائه شده مایکروسافت ویندوز 10 می باشد. برای این ویندوز به صورت 6 ماه یک‌بار آپدیت ارائه می شود تا بخش های مختلف ویندوز بروز شوند. مایکروسافت برای بهبود رابط کاربری خود اقدام به بروز رسانی و فعال کردن تم دارک (تیره) در ویندوز 10 کرده است. تم دارک ویندوز 10با عنوان Dark Mode ارائه شده است.

 فعال کردن تم دارک (تیره) در ویندوز 10

برای فعال کردن تم دارک (تیره) در ویندوز 10 قبلاً مجبور بودید که تغییرات خاصی را روی رجیستری ویندوز اعمال می کنید اما حالا نیازی به این همه درد سر نیست و مایکروسافت کار را برای شما راحت تر کرده است. نکته مهم در فعال کردن تم دارک (تیره) در ویندوز 10 این است که تم دارک ویندوز 10 بر روی تمامی نرم افزار های نصب شده اعمال نمی شود و شما باید در برخی نرم افزارها به صورت تستی این تغییرات را اعمال کنید.

امروزه استفاده از تم تیره ویندوز 10 طرفداران بسیاری پیدا کرده است. این تیم در عین زیبایی های خود می تواند در هنگام کار با رایانه در محیط های کم نور و شب ها کمک زیادی به کاربران کند . فعال سازی تم مشکی ویندوز 10 در نسخه های جدید ویندوز که به اخرین بسته های بروز رسانی آپدیت شده بسیار راحت می باشد .

فعال کردن تم دارک (تیره) در ویندوز 10 ، تم دارک ویندوز 10 ، تم تیره ویندوز 10 ، فعال سازی تم مشکی ویندوز 10

 فعال کردن تم دارک (تیره) در ویندوز 10 از طریق تنظیمات

برای فعال کردن تم تیره شما باید به مسیر زیر بروید:

  • ابتدا باید وارد بخش تنظیمات یا همان Settings شوید.
  • سپس باید گزینه Personalization را انتخاب کنید
  • سپس باید گزینه رنگ ها یا همان Colors را انتخاب کنید.
  • با انتخاب این گزینه پنجره ای جدید برای شما باز می شود در این پنجره باید به سمت پایین اسکرول کنید و در انتهای صفحه در زیر بخش Choose your app mode گزینه ی Dark را انتخاب کنید. با انجام این کار صفحه و پنجره های باز به سرعت برای شما تغییر رنگ داده و به رنگ سیاه در می آید و تم دارک ویندوز 10 برای شما فعال می شود.

برای فعال کردن تم دارک (تیره) در ویندوز 10 این ساده ترین مسیر است اما با این حال ممکن است برخی نرم افزار های نصب شده بر روی سیستم از این تم پشتیبانی نکنند و شما باید به صورت دستی تم دارک را در آن‌ها فعال کنید. یکی از مهمترین بخش هایی که بعد از فعال کردن تم مشکی همچنان به حالت سفید باقی می ماند پنجره فایل اکسپلورر است.

فعال کردن تم دارک برای مرورگر اج در کنار فعال سازی تم مشکی ویندوز 10

برای اینکه در مرورگر اج نیز از تم دارک استفاده کند باید آن را به صورت دستی فعال کنید. فعال سازی تم دارک در این مرورگر به روش گفته شده در روش فعال کردن تم تیره امکان پذیر نیست به همین دلیل شما باید از طریق تنظیمات داخل مرورگر این کار را انجام دهید.

برای این کار وارد بخش Settings مرورگر شوید؛ و در بخش انتخاب تم Choose a theme گزینه دارک Dark را انتخاب کنید. با این کار مرورگر شما نیز از تم دارک استفاده خواهد کرد.

برای استفاده از اپلیکیشن هایی مانند Groove music player و Movies & TV video player apps در ویندوز 10 نیازی نیست به صورت دستی فرآیند فعال کردن تم دارک (تیره) در ویندوز 10  را اعمال کنید. این برنامه ها به صورت خودکار تنظیمات تم دارک ویندوز 10 را از ویندوز دریافت می کنند و تم آن‌ها نیز به همراه فعال سازی تم مشکی ویندوز 10 به صورت تم دارک تغییر خواهد کرد.

فعال کردن تم دارک برای آفیس

تمام نسخه های آفیس دارای تم دارک نیستند و تنها نسخه آفیس 2016 به بعد هستند که دارای تم دارک می باشند. برای فعال کردن تم دارک در آفیس 2016  همانند فرآیند فعال کردن تم مشکی شما باید به صورت دستی تغییرات را اعمال کنید. این تم به صورت پیش فرض در این آفیس فعال نیست. برای فعال کردن تم دارک در آفیس 2016  همانند تم دارک ویندوز 10، شما باید یک از زیر برنامه های این مجموعه مانند ورد یا اکسل را باز کنید. سپس به مسیر زیر بروید.

از منوی File فایل گزینه Options را انتخاب می‌کنید. سپس در تب General به بخش Personalize your copy of Microsoft Office رفته و در آنجا روی گزینه آفیس تم Office Theme کلیک می کنید. سپس در پنجره باز شده تم پیش فرض خود را به تم دارک تغییر می دهید؛  با ذخیره تغییرات، تمامی برنامه های مجموعه آفیس به همراه فعال سازی تم مشکی ویندوز 10  از تم دارک استفاده خواهند کرد.

فعال کردن تم دارک (تیره) در ویندوز 10 ، تم دارک ویندوز 10 ، تم تیره ویندوز 10 ، فعال سازی تم مشکی ویندوز 10

فعال کردن تم دارک (تیره) در ویندوز 10  برای مرورگرهای فایرفاکس و گوگل کروم

برای فعال کردن تم تیره ویندوز 10 در این مرورگر ها شما باید به بخش تم در آنها رفته و تم دارک مد نظر خود را دانلود و بر روی پوسته مرورگر ها نصب نمایید. این کار به راحتی قابل انجام است و  زمان زیادی را از شما نمی‌گیرد. شما به راحتی می توانید با استفاده از بخش تم در مرورگر ها تم دارک مورد نظر خود را نصب نمایید.

فعال کردن تم تیره ویندوز 10 برای دیگر بخش های باقی مانده در ویندوز

برای اینکه بتوانید دیگر برنامه ها و بخش های مختلف ویندوز را نیز به صورت تم تیره ویندوز 10 در بیاورید باید به بخش زیر بروید.

شما باید به بخش کنترل پنل خود رفته و از قسمت Appearance and Personalization بر روی گزینه Change the Theme کلیک کنید. بعد از اینکه پنجره آن باز شد به سمت پایین پنجره اسکرول کنید و یکی از تم های مخصوص با کنتراست بالا که دارای تم سیاه می باشد را انتخاب کنید. در اینجا شما باید High Contrast Black را انتخاب کنید. با این کار تقریباً تمام برنامه و ها صفحات شما به رنگ تیره در آمده و در کنار فعال سازی تم مشکی ویندوز 10  همه صفحات برای شما به رنگ مشکلی در  می آید. البته باید به این نکته دقت کنید که این تم مشکی خیلی شبیه به تم های مشکی صاف و صیقل خورده و تم تیره ویندوز 10  نیست و قابلیت کاربردی و خوانایی چندان بالایی هم ندارد.

فعال کردن تم دارک (تیره) در ویندوز 10 ، تم دارک ویندوز 10 ، تم تیره ویندوز 10 ، فعال سازی تم مشکی ویندوز 10

سؤالات متداول:

  1. آیا قابلیت فعال کردن تم دارک (تیره) در ویندوز 10 در همه نسخه های ویندوز وجود دارد؟

خیر تم تیره ویندوز 10 در آخرین آپدیت های این ویندوز ارائه شده است و قبل از آن برای اینکه تم دارک ویندوز فعال شود باید تغییراتی در رجیستر ویندوز اعمال می شد.

  1. آیا تم دارک برای تمامی برنامه ها اجرا می شود؟

خیرین فعال کردن تم مشکی در ویندوز 10 بیشتر برنامه ها به صورت خودکار دارای تم دارک نمی شوند و شما باید به صورت دستی تم دارک را برای آنها فعال کنید.

  1. آیا برای فعال سازی تم تیره ویندوز 10 باید دانش بالایی داشته باشیم؟

خیر برای فعال سازی تم دارک ویندوز نیاز به دانش بالایی نیست و این کار با تغییر بخش رنگ ها و چند کلیک انجام پذیر است.

  1. آیا مرورگر ها هم دارای تم دارک هستند؟

بله برای استفاده از تم دارک در مرورگر ها باید تم مربوطه را دانلود و بر روی پوسته مرورگر ها نصب کنید. برای انکار کافی است وارد بخش تم در مرورگرها شوید و تم دارک را به صورت خودکار بر روی مرورگر نصب کنید. در بعضی از مرورگرها مانند اپرا تم دارک به صورت پیش فرض قرار دارد و شما می توانید تنها با یک کلیک، تم دارک را فعال نماید.

Rating: 5.0/5. From 2 votes.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منو اصلی

question