رتبه بندی سی پی یو ، رده بندی انواع سی پی یو ، رده بندی قدرت سی پی یو

رتبه بندی سی پی یو ، بررسی رده بندی انواع سی پی یو

شاید شما هم جز آن دسته کسانی باشید که به وفور اسم CoreI7 و دیگر هسته های مربوط به لپ تاپ ها را شنیده اید. در این بخش می خواهیم به رده بندی قدرت سی پی یو و همچنین رتبه بندی سی پی یو ها بپردازیم. میتوان گفت که هم اکنون حدود ده سال است که پردازنده های مختلفی مانند Corei به بازار ارائه شده اند و اغلب مردم هم آن ها را به خوبی می شناسند. با این حال هم زمانی که صحبت از سی پی یو به میان می آید ممکن است که عده ای در این زمینه و برای شناسایی آن ها دچار مشکل شوند. با این حال اما می خواهیم در این بخش به بررسی تفاوت ها در رده بندی انواع سی پی یو بپردازیم تا شما عزیزان به طور کامل با رتبه بندی سی پی یو آشنا شوید.

رتبه بندی سی پی یو ، رده بندی انواع سی پی یو ، رده بندی قدرت سی پی یو

رده بندی سی پی یو چیست؟

میتوان گفت که توان پردازنده هایی که توسط شرکت اینتل و براساس نوع تکنولوژی متغیر است و میتواند براساس آن حتی رتبه بندی سی پی یو را انجام داد. آنچه که باید بدانید این است که متغیرهایی که در رده بندی سی پی یو ها نقش دارند دارای تعدادی هسته های پردازنده، سرعت پردازنده و همچنین میزان cache  برای رتبه بندی سی پی یو هستند. رتبه بندی سی پی یو در واقع از تکنولوژی هایی مانند توربو بوست و یا هایپر تریدینگ استفاده می کند. همچنین می توان اینطور بیان کرد که رده بندی های مربوط به پردازنده های سلرون و پنتیوم نیز دارای یک و دو ستاره هستند و در رده بندی های پایین تری نسبت به Corei قرار می گیرند. آنچه که باید بدانید این است که این پردازنده ها از کور آی 3 شروع می شوند که دارای سه ستاره است و به کور آی پنج با چهار ستاره و در نهایت به کور آی هفت با پنج ستاره خواهند رسید. این نکته هم باید مدنظر قرار گرفته شود که هر یک از پردازنده هایی که در لپ تاپ مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین پردازنده های مربوط به کامپیوتر از هم متمایز هستند و هر کدام از آنها ویژگی های خاص خود را دارند.

هسته در رتبه بندی سی پی یو

نکته ای که در این بخش حائز اهمیت است تعداد هسته های سی پی یو است. هرچقدر که تعداد هسته ها بیشتر باشد به طور حتم می توان تعداد فعالیت هایی که به طور همزمان در لپ تاپ انجام می شوند را نیز بیشتر کرد. کم ترین هسته ها را پردازنده های کور آی 3 دارند که دو هسته ای هستند. در نهایت هم میتوان گفت که پردازنده های کور آی 5 کور آی 7 از جمله آنهایی هستند که به شما اجازه پردازش اطلاعات بیشتری را خواهند داد. البته شما هم در هنگام خرید سی پی یو متوجه خواهید شد که چگونه این فاکتورها میتوانند روی رتبه بندی سی پی یو تاثیرگذار باشند.

رتبه بندی سی پی یو ، رده بندی انواع سی پی یو ، رده بندی قدرت سی پی یو

البته در تست های عملی و همچنین در شرایط یکسان و مشابه میتوان گفت که خروجی ها با یکدیگر متفاوت خواهد بود پس به طور حتم با این پردازنده ها آشنا شوید.

حافظه Cache در رتبه بندی سی پی یو چه تاثیری دارد؟

زمانی که پردازنده ها با سرعت بیشتری اقدام به پردازش اطلاعات می کنند این اطلاعات در بخش Cache قرار خواهند گرفت تا این روند بتواند به صورت دقیق تر انجام گیرد. حافظه های کش در واقع مانند رم هستند و تنها تفاوتی که با رم دارند این است که سرعت آن ها به نسبت بالاتر است. در هر دو حافظه ها هم رم و هم کش می توان گفت که فضایی وجود دارد که جهت پردازش های مکرر اطلاعات از آن استفاده می شود. در صورت نبود این امکان در نهایت پردازنده مجبور خواهد شد که مستقیما از روی هارد دیسک اطلاعات را بررسی کند که برای شما مشکل آفرین خواهد بود و باعث طولانی شدن پروسه پردازش هم می شود. پس به همین ترتیب میتوان گفت که هر چقدر حافظه کش بیشتر باشد، سرعت پردازش هم بیشتر خواهد شد و در نهایت رتبه بندی سی پی یو بالاتر می رود.

انواع تکنولوژی هایی که در پردازنده ها وجود دارد چیست؟

میتوان گفت که تکنولوژی هایی که در پردازنده های مختلف وجود دارد متفاوت است و حتی در برخی از آن ها به دلیل داشتن نوعی تکنولوژی خاص سرعت هم بالاتر است. برای مثال اگر شما بخواهید دو پردازنده کاملا متفاوت را با شرایط یکسان در نظر بگیرید باید بدانید که تکنولوژی هریک از آنها کدام است. به طور حتم این بخش در رتبه بندی سی پی یو هم تاثیرگذار خواهد بود.

زمانی که صحبت از رده بندی قدرت سی پی یو و همچنین رتبه بندی سی پی یو می شود میتوان گفت که هر چقدر که کور آی بالاتر باشد در واقع قدرت هم بیشتر خواهد شد البته این زمانی کاربرد دارد که نسل آن نیز همزمان با عدد آن در حال افزایش باشد. برای مثال شاید نسل جدیدتری از کور آی 5 از کور آی 7 قوی تر باشد.

رتبه بندی سی پی یو برای شناسایی بهترین لپ تاپ!

وقتی پای خرید لپ تاپ به میان می آید یکی از مهم ترین بخش هایی که باید با آن آشنا باشید پردازنده یا همین سی پی یو است. در واقع سی پی یو مناسب در خرید لپ تاپ بسیار مهم تر از کامپیوترهای خانگی است چرا که شما پس از خرید نمی توانید آن را عوض کنید و این در حالی است که این امکان برای کامپیوتر های رومیزی ایجاد شده است.  در نهایت اما اگر شما هم به دنبال خرید یک سی پی یو با قیمت مناسب هستید باید بدانید که پردازنده های کور آی 3 در بازار جز مقرون به صرفه ترین ها هستند که البته این پردازنده ها برای لپ تاپ هایی با کارهای روزانه مناسب هستند و اگر شما میخواهید با لپ تاپ خود کارهای آسان و روزانه را انجام دهید میتوانید از این پردازنده ها استفاده کنید. این ها اگرچه در رتبه بندی سی پی یو رتبه بالایی را کسب نخواهند کرد اما به طور حتم میتوانند برای شما به عنوان یک تایپیست کارآمد باشند. اگر به دنبال انجام کارهای گرافیکی هستید باید به دنبال دیگر پردازنده های قوی تر در این زمینه باشید.

رتبه بندی سی پی یو ، رده بندی انواع سی پی یو ، رده بندی قدرت سی پی یو

سوالات متداول

  1. آیا میتوان از سی پی یو های قدرت پایین برای پردازش برنامه های سنگین استفاده کرد؟

اینطور نیست که اگر شما یک لپ تاپ با پردازنده پایین دارید نمی توانید از آن برای انجام کارهای گرافیکی و نصب این نرم افزارها استفاده کنید. در واقع سرعت لپ تاپ شما تا حدی پایین خواهد آمد که خودتان علاقه مند به استفاده از این برنامه ها نخواهید بود. بهتر است که شما قدرت پردازنده لپ تاپ خود را با توجه به کاری که میخواهید انجام دهید انتخاب کنید. در واقع رتبه بندی سی پی یو اینجاست که به کار می آید.

  1. سی پی یو به شما چه کمکی خواهد کرد؟

سی پی یو در واقع پردازنده است و به شما کمک می کند که بتوانید پردازش های توسط لپ تاپ خود را با سرعت های بیشتری انجام دهید. اینکه هر چقدر رم شما بالاتر باشد در کنار سی پی یو بالا به شما کمک خواهد کرد که بتوانید برنامه هایی را به صورت همزمان پردازش کنید کاملا صحیح است. البته دقت داشته باشید که شما باید خرید خود را از جای معتبر انجام دهید که به جای کور آی 7 به شما کور آی 3 نفروشند! شما همچنین میتوانید از این جدیدترین نسل هایی که در رتبه بندی سی پی یو برای پردازش نرم افزارهای بسیار سنگین ایجاد شده اند استفاده کنید.

No votes yet.
Please wait...

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    منو اصلی