Clone Drive ، Clone در VMware، Clone

clone drive چیست و چه کاربردی در شبکه دارد

Clone Drive که همان Virtual Clone Drive است دقیقا مانند یک CD-DVD عمل می کند اما با این تفاوت که درایو Clone Drive برخلاف درایو CD-DVD به صورت مجازی می باشد. Clone در VMware نیز مانند سایر سیستم عامل ها می توان از این قابلیت استفاده کرد. این نرم افزار، یکی از بهترین نرم  افزارهای درایو مجازی می باشد و این امکان را برای کاربران فراهم می کند تا بتوان نرم افزارهایی را که برای اجرا شدن به CD یا DVD نیاز دارند، بدون نیاز به حضور فیزیکی CD یا DVD مورد نظر می توان از روی Hard disk سیستم اجرا کرد.

نرم افزار Clone Drive از کلیه فرمت های تصویری رایج از قبیل bin و iso حمایت می کند. در این مقاله تحت عنوان Clone Drive چیست و چه کاربردی در شبکه دارد؟ قصد داریم اطلاعات جامعی در خصوص Clone Drive در اختیار شما قرار دهیم و امید است این اطلاعات برای شما عزیزان مفید واقع شود.

لازم است بدانید که Clone دقیقا یک نسخه از ماشین مجازی است که وقتی عملیات آن به پایان می رسد این نسخه از نسخه اصلی خود، هیچ ارتباطی نخواهد داشت و می تواند به صورت مستقل کار کند. کلون، دو حالت دارد یکی The full Clone و دیگری The linked Clone.

Clone Drive ، Clone در VMware، Clone

برای گرفتن Clone در VMware، سیستم حتما بایستی خاموش باشد، در غیر این صورت نمی توان کلون دریافت کرد و مراحل آن به شرح زیر است:

 1. ابتدا از منوی VM گزینه Manage و سپس گزینه clone را انتخاب می کنیم.
 2. برای دریافت کلون از یک ماشین مجازی می توان یکی از دو گزینه زیر را انتخاب کرد:
 • the current stat in the virtual machine : یعنی از همین وضعیت جاری خود می توان یک کلون تهیه کرد.
 • An existing Snapshot : می توان از snapshot موجود از همان کلون تهیه کرد.
 1. در این مرحله می توان روش تهیه کردن کلون خود را مشخص کرد که به دو صورت زیر است:
 • Create a linked clone : با استفاده از این روش به سرعت می توان کلون تهیه نمود و در مصرف فضای ذخیره سازی صرفه جویی کرد. این روش از فایل های خود سیستمی که از آن کلون گرفته شده استفاده می کند و تنها تغییرات ذخیره می شود و اگر خرابی در کلون رخ دهد به هر طریقی روی فایل اصلی هم اعمال خواهد شد ولی اگر هر تغییری در فایل اصلی ایجاد شود در سیستم کلون اعمال نخواهد شد.
 • Create a Full clone : این روش نسبت به روش قبلی کمی زمان بر است زیرا یک کپی کامل از سیستم گرفته و حجم بیشتری را اشغال می کند و اگر فایل اصلی از بین رود هیچ تغییری روی روش کلون گرفتن اعمال نخواهد شد.
 1. در مرحله بعدی در Virtual machine name می توان یک نام انتخاب کرد و در قسمت Location  هم می توان مکان فایل ذخیره سازی را تغییر داد و در آخر روی گزینه Finish کلیک کرد.

نحوه کار کردن با Clone Drive

به عبارتی می توان گفت که Clone Drive این امکان را برای کاربران فراهم می کند به محتوای یک فایل سی دی و یا دی وی دی مانند یک فایل .iso دانلود و برای یک سیستم عامل لینوکس نصب کرد. گویی که آن دیسک را بر روی درایو رایانه خود وارد کرده اید. درایو مجازی تقریبا مانند هر درایو معمولی در Windows Explorer ظاهر می شود.

Clone Drive ، Clone در VMware، Clone

نصب سریع و آسان باعث می شود که Clone Drive را با فایل های .ccd، .dvd، .img، .iso، .udf و .bin مرتبط کنید. بنابراین شما می توانید روی این فایل ها دوبار کلیک کنید و محتویات آنها تحت Clone Drive نمایش داده می شود. پس از پایان کار می توان روی درایو مجازی راست کلیک کرده و فایل را با یک گزینه در یک فهرست جدید Clone Drive به صورت جداگانه آپلود کرد.

ویژگی های مهم Clone Drive

از جمله ویژگی های مهم Clone Drive می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پشتیبانی از کلیه فرمت های رایج image از قبیل CCD، BIN و ISO
 • به صورت همزمان می توان هشت درایو مجازی را با استفاده رابط ساده برنامه ایجاد کرد.
 • سازگار با فرمت های مختلف در image ها
 • امکان اشتراک گذاری درایو مجازی در شبکه های کامپیوتری
 • پشتیبانی از انواع image ها و لوح های فشرده
 • سازگار با دو سیستم 32 بیتی و 64 بیتی
 • داشتن رابط کاربری آسان و کارپسند
 • استفاده از درایور storport برای ویندوز 7 و سیستم عامل های پس از آن

مراحل نصب نرم افزار Clone Drive

مراحل نصب نرم افزار Clone Drive به صورت زیر است:

 1. پس از دانلود و اجرای فایل اجرایی نصب Clone Drive از کاربر درخواست می شود که یک توافقنامه مجوز را تایید کند که برای این کار بایستی روی گزینه I agree کلیک کرد.
 2. سپس فرمت های مورد نیاز فایل را انتخاب کرده و گزینه Next را می زنیم.
 3. پس از آن با زدن گزینه Browse محل نصب نرم افزار در سیستم خود مشخص می کنیم و بعد گزینه Install را انتخاب می کنیم. در نهایت مراحل نصب نرم افزار Clone Drive به پایان می رسد.

Clone Drive ، Clone در VMware، Clone

یک فایل تصویری باید پسوند .iso روی سیستم خود دانلود کنید و بر روی فایل راست کلیک کرده و گزینه Mount (Virtual CloneDrive #:) را انتخاب می کنیم. در عرض چند ثانیه می توان به درایو دی وی دی مجازی با حرف درایو مشخص شده توسط :# دسترسی پیدا کرد.

Clone Drive ، Clone در VMware، Clone

نرم افزارهایی را که معمولاً با استفاده از یک DVD فیزیکی نصب می کنید، نصب کنید. هنگامی که کار شما با دستگاه پخش DVD مجازی تمام شد، بر روی درایو DVD مجازی کلیک راست کرده و (VCD… filename.iso)  و سپس Unmount را انتخاب کنید.

Clone Drive ، Clone در VMware، Clone

سوالات متداول

 1. ویژگی های مهم Clone Drive چیست؟

برخی از  مهمترین ویژگی های Clone Drive عبارتند از : Clone Drive از تمام فرمت های تصویری رایج مانند bin و iso پشتیبانی می کند؛ با استفاده از Clone Drive می توان هشت درایو مجازی را ایجاد کرد؛ به کمک این نرم افزار می توان از درایو مجازی به صورت مشترک استفاده کرد؛ این نرم افزار هم بر روی سیستم های 32 بیتی و هم 64 بیتی قابل نصب می باشد.

 1. کلون (clone) چیست و نحوه گرفتن آن از یک ماشین مجازی به چه صورت است؟

کلون در واقع یک کپی از ماشین مجازی می باشد که وقتی عملیات آن تمام می شود دیگر با نسخه اصلی خود ارتباطی ندارد و به طوری که می تواند بدون نسخه اصلی خود به صورت به صورت مستقل کند. لازم به ذکر است برای گرفتن کلون از یک ماشین مجازی، سیستم باید حتما خاموش باشد. از آن جا دو نوع کلون وجود دارد لذا برای تهیه کردن یک کلون می توان از یکی از دو روش زیر استفاده کرد: Create a linked clone : در این روش به سرعت می توان یک کلون تهیه کرد. در صورتی که نسخه کپی یا همان دچار مشکل شود، همان تغییرات نیز بر روی نسخه اصلی اعمال خواهد شد ولی اگر روی نسخه اصلی تغییری ایجاد شود آن تغییر هیچ تاثیری بر روی نسخه کلون نخواهد داشت. به طور کلی می توان گفت که استفاده از این روش باعث صرفه جویی در مصرف فضای ذخیره سازی می شود؛ Create a Full clone : معمولا این روش کمی زمان بر است و بایستی از نسخه اصلی یک کپی کامل تهیه شود لذا فضای بیشتری را اشغال می کند. اگر نسخه اصلی به طور کامل از بین برود هیچ تاثیری بر روی کلون اعمال نخواهد شد.

 1. منظور از Clone Drive چیست؟

Clone Drive دقیقا مثل یک درایو CD و یا DVD عمل می کند و تفاوت آن با درایو CD و یا  DVD این است که داریو CD و یا DVD به صورت فیزیکی ولی Clone Drive به صورت مجازی است. نرم افزار Clone Drive یکی از بهترین نرم افزارهای درایو مجازی می باشد، این امکان را می تواند برای کاربران فراهم نماید که بدون نیاز حضور فیزیکی CD و یا DVD بتوانند برنامه خود از روی هارد دیسک سیستم اجرا کنند.

No votes yet.
Please wait...

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  منو اصلی