انعطاف پذیری در شبکه و سرور ، انعطاف پذیری، انعطاف پذیری چیست ، معنی انعطاف پذیری چیست ، انعطاف پذیری نرم افزار چیست

انعطاف پذیری در شبکه و سرور ، معنی انعطاف پذیری چیست ؟

در این مقاله قصد داریم به موضوع انعطاف پذیری در شبکه و سرور بپردازیم اما ممکن است سوال برایتان پیش آید که انعطاف پذیری چیست؟ و یا معنی انعطاف پذیری چیست ؟ در واقع اصطلاح انعطاف پذیری معمولا به عنوان توانایی انطباق با تعریف می شود. به عنوان مثال منظور از انعطاف پذیری نرم افزار چیست ؟ یعنی نرم افزار به گونه ای طراحی و تولید شود که در سیستم های خارجی و در نیازمندی های داخلی نرم افزار بتوان با کمترین هزینه تغییراتی را ایجاد کرد. هر چه نرم افزار انعطاف پذیری بیشتری داشته باشد در موقع تصمیم گیری در مورد معماری سیستم، تحلیل نیازمندی ها و طراحی مولفه های معماری، پیش بینی های لازم صورت می پذیرد. انعطاف پذیری در شبکه و سرور به توانایی تطبیق منابع موجود شبکه مانند جریان ها یا توپولوژی در زمان تغییر در الزامات طراحی مثلا توزیع ترافیک مختلف اشاره می کند. اصطلاحات اخیر مانند شبکه تعریف شده نرم افزاری (Software Defined Networking)، مجازی سازی شبکه (Network Virtualization) و مجازی سازی عملکرد شبکه (Network Function Virtualization) ادعا می کنند که انعطاف پذیری بیشتری را در شبکه ایجاد می کنند. با این وجود درک عمیق تر از معنی انعطاف پذیری در شبکه و سرور و چگونگی اندازه گیری آن کار آسانی نیست زیرا معیار اندازه گیری انعطاف پذیری که تمام جنبه های شبکه را شامل می شود کاملا چالش برانگیز است.

انعطاف پذیری در شبکه و سرور ، انعطاف پذیری، انعطاف پذیری چیست ، معنی انعطاف پذیری چیست ، انعطاف پذیری نرم افزار چیست

بنابراین در مبحث انعطاف پذیری در شبکه و سرور می توان توان گفت که به طور یقین اگر فردی نتواند در دستگاهی هیچ تغییری اعمال کند و یا در واقع نتواند آن را طبق نیازهای شخصی خود تنظیم کند و در جزئیات آن نتواند هیچ دخالتی کند، چنین امری در عصر ارتباطات و فناوری منسوخ است زیرا افراد تمایل دارند که دستگاه های خود تا حدی انتخاب کنند. از این رو ویژگی انعطاف پذیری در شبکه و سرور می تواند نیاز افراد در کسب و کار برطرف نماید تا در صورت نیاز بتوانند سرور خود را ارتقا دهند. از این رو انعطاف پذیری در انتخاب اجزای سخت افزار یکی از ملزومات جدایی ناپذیر در سیستم های امروزی می باشد.

فرمول اندازه گیری انعطاف پذیری در شبکه و سرور

همان طور که قبلا گفته شد انعطاف پذیری در شبکه و سرور به توانایی پشتیبانی از درخواست های سازگار و یا چالش ها گفته می شود که به عنوان مثال می تواند تغییر در الزامات یا توزیع ترافیک جدید باشد. در این جا انعطاف پذیری سیستم S را با ρ که به عنوان کسری از درخواست ها می تواند از یک مجموعه معین و دنباله درخواست ها پشتیبانی کند و در آستانه زمانی معین T و هزینه C برای هر درخواست تعریف می کنیم:

ρT=supported requests within T and C /total number of requests

supported requests within T and C :  درخواست های پشتیبانی شده در T و C

total number of requests : تعداد کل درخواست ها

معیارهای اندازه گیری انعطاف پذیری در شبکه و سرور

همانند سایر اندازه گیری ها شبکه از قبیل کیفیت خدمات انعطاف پذیری به عنوان یک معیار منحصر به فرد نیست و بلکه باید با یک هدف خاصی استفاده شود. برای محقق یافتن به چنین اهدافی لازم است که به جنبه های مختلف انعطاف پذیری بپردازیم. جنبه انعطاف پذیری توانایی واقعی را توصیف می کند که به عنوان مثال در شبکه ای می توان مسیرهای جریان یا منابع اختصاص یافته را تغییر داد یا نه. برای تجزیه و تحلیل انعطاف پذیری در شبکه و سرور بایستی جنبه های انعطاف پذیری تا حد امکان از یکدیگر مستقل باشند.

جنبهدسته بندی
پیکربندی جریان (Flow Configuration)

پیکربندی عملکرد (Function Configuration)

پیکربندی پارامتر(Parameter Configuration)

تنظیمات پیکر بندی

(Adapt Configuration)

تعیین محل قرار گرفتن (Function Placement)

مقیاس بندی عملکرد و توابع (Resource and Function Scaling)

تعیین موقعیت ها

(Locate Functions)

سازگاری توپولوژی (Topology Adaptation)مقیاس (Scale)

با توجه به جدول فوق می توان انعطاف پذیری در شبکه و سرور را در دسته بندی هایی از قبیل انعطاف پذیری برای تطبیق پیکربندی، تعیین موقعیت ها و مقیاس منابع ارزیابی کرد. در ادامه می خواهیم جنبه های انعطاف پذیری را در دسته های فوق با تمرکز بر SDN، NFV و NV تعریف نماییم.

انعطاف پذیری در شبکه و سرور ، انعطاف پذیری، انعطاف پذیری چیست ، معنی انعطاف پذیری چیست ، انعطاف پذیری نرم افزار چیست

 • پیکربندی جریان: سازگاری مسیر جریان ها یعنی هدایت جریان در داخل شبکه از طریق پیکربندی ارسال یک جریان در هر هاپ شبکه
 • پیکربندی عملکرد: سازگاری عملکرد شبکه به عنوان مثال فایروال ها، NAT ها، پروکسی ها از طریق توابع برنامه های مجازی نرم افزار و یا سوئیچ های فلزی برنامه ریزی شده
 • پیکربندی پارامتر: تطبیق مقادیر و سیاست هایی که باید توسط هر عملکرد شبکه استفاده شود در حالی که مسیر عملکرد شبکه یکسان می باشد.
 • تعیین محل قرار گرفتن : تطبیق مکان های ممکن برای استفاده بهینه از شبکه که تاثیر مستقیمی بر عملکرد شبکه دارد.
 • مقیاس بندی منابع و عملکرد: تطبیق تخصیص منابع به جریان و عملکردها به عنوان مثال افزایش ظرفیت پردازنده جهت بهبود عملکرد شبکه و یا تطبیق تعداد دستگاه های استفاده شده در شبکه
 • سازگاری توپولوژی: سازگاری ساختار شبکه از طریق اضافه یا حذف کردن گره ها یا لینک ها که به عنوان مثال در شبکه های مجازی ارائه می شود.

جنبه های فوق را می توان از طریق مفاهیم جدید شبکه ، فناوری ها یا الزامات طراحی آینده گسترش داد.

هزینه انعطاف پذیری

هزینه انعطاف پذیری در شبکه و سرور مربوط به منابع اضافی می باشد و یا تأخیرهایی که برای تحقق و بهره برداری از طراحی سیستم انعطاف پذیر مورد نیاز است به عنوان مثال، بیشتر مراکز داده برای پشتیبانی از عملکرد یا مهاجرت کنترل کننده باید نصب شوند. عدم رعایت هزینه های زیرساخت از جمله بهره برداری از آن ، هزینه های ناشی از واکنش تغییرات بایستی در نظر گرفته شود.

در حال حاضر نمی توان هزینه های مربوط به انعطاف پذیری را به صورت دقیق پیش بینی کرد زیرا این هزینه ها با توجه به جنبه های طراحی و انعطاف پذیری متفاوت خواهد بود. ممکن است تصور شود که هزینه ها با افزایش انعطاف پذیری افزایش می یابد. با این حال آیا هزینه ها بصورت خطی، لگاریتمی یا نمایی افزایش می یابد؟ آیا یک طراحی انعطاف پذیر تر منجر به کاهش هزینه در طولانی مدت می شود؟ برای تجزیه و تحلیل هزینه انعطاف پذیری در شبکه و سرور باید تمامی پارامترهای مربوط به اندازه گیری و هزینه انعطاف پذیری در نظر گرفته شود.

برای ارائه انعطاف پذیری بیشتر، ممکن است از منابع اضافی از قبیل مراکز داده و سیستم های مربوطه که از پیچیدگی بیشتری برای حمایت از سازگاری برخوردارند، استفاده کرد که منجر به هزینه بیشتر می شود. هزینه عملیاتی از قبیل تمام هزینه های صورت گرفته در شبکه شبکه ممکن است به دلیل انعطاف پذیری افزایش یابد. همچنین علاوه بر هزینه ها، هزینه های در خصوص فرآیند سازگاری و یا پیکربندی را شامل شوند.

امید است که این مقاله برای خوانندگان گرامی مفید واقع شود.

انعطاف پذیری در شبکه و سرور ، انعطاف پذیری، انعطاف پذیری چیست ، معنی انعطاف پذیری چیست ، انعطاف پذیری نرم افزار چیست

سوالات متداول

 1. منظور از انعطاف پذیری چیست؟

منظور از انعطاف پذیری این است که اگر تغییری در سیستمی به جود بیاید آن سیستم توانایی قابلیت تطبیق با تغییرات اعمال شده را داشته باشد.

 1. منظور از انعطاف پذیری در شبکه  چیست؟

در واقع انعطاف پذیری  به توانایی تطبیق منابع موجود شبکه از قبیل جریان ها یا توپولوژی در زمان تغییر گفته می شود.

 1. جنبه های اندازه گیری انعطاف پذیری در شبکه و سرور را نام ببرید؟

این موضوع از جنبه های مختلفی مورد بررسی قرار می گیرد که این جنبه ها عبارتند از: پیکربندی جریان، پیکربندی عملکرد، پیکربندی پارامتر، تعیین محل قرار گرفتن، مقیاس بندی منابع و عملکرد و سازگاری توپولوژی

No votes yet.
Please wait...

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  منو اصلی