دامنه چیست؟ و در شبکه و اینترنت به چه معنایی است؟

ممکن است در ابتدای طراحی و راه اندازی یک سایت، نام دامنه به گوشتان خوره باشد و برایتان سوال پیش آمده باشد که دامنه چیست؟ و یا Domain  چیست؟ برای تعریف دامنه یا دامین می توان گفت که دامنه در لغت معنای گسترده است و در فضای اینترنت به نامی اختصاصی اطلاق می شود که برای تمایز و دسترسی بودن هر وب سایت نسبت به وب سایت های دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. به عبارتی می توان گفت در فضای اینترنت هر وب سایتی دارای یک آدرس منحصر به فردی می باشد که هر شخص با وارد کردن آن در مرورگر خود می تواند به راحتی به وب سایت مورد نظر دسترسی پیدا کند که به آدرس، دامنه گفته می شود، به عنوان مثال وب سایت yahoo.com.

دامنه ، دامنه چیست؟ ، تعریف دامنه ، Domain چیست؟

تفاوت بین URL و نام دامنه

برخی از افراد همواره بر این باور هستند که نام دامنه نیز همان URL می باشد، در حالی که این دو عبارت کاملا جدا از هم هستند و مشابه نیستند. URL (Uniform Resource Locator)، یک آدرس کامل برای یک وب سایت می باشد که شامل نام دامنه نیز می باشد. یک URL برای وب سایت گوگل ممکن است google.com باشد که شامل پروتکل Https است و به مرورگر می فهماند که از نام دامنه به جای آدرس IP استفاده شده است. همچنین این عبارت به سروری اشاره می کند که وب سایت مورد نظر در آن میزبانی می شود و فایل های خاص بر روی آن مشاهده می شود.

در واقع سرورهای شرکت های میزبانی وب، سایت ها دارای خود نگهداری می کنند و هر وسیله ای که به اینترنت وصل می شود باید یک IP منحصر به فردی برای خود داشته باشد که از طریق آن می توان دستگاه های مختلف وصل شده به اینترنت را شناسایی کرد. به عنوان مثال برای وارد شدن به سایت Google.com  می توانید IP آن یعنی 216.239.23.10 را در مرورگر خود وارد نمایید. اما با توجه به این که سایت هایی زیادی در فضای اینترنت وجود دارد، به ذهن سپردن این اعداد کار آسانی نیست که برای رفع این مشکل می توان از دامین سایت استفاده کرد. در حقیقت دامنه سایت آن اعداد سخت را تبدیل به مقدار قابل حفظ کردن و ساده برای کاربران کرده است. از این رو وقتی کاربری دامین سایتی را در مرورگر خود وارد می کند به طور خودکار IP آن سایت شناخته می شود و در نهایت سایت برای او نمایش داده می شود.

اجزای دامنه

به طور کلی دامنه از دو بخش تشکیل شده است که خروجی آن آدرس سایت می شود و اجزای دامنه عبارتند از:

 • نام دامین : اسمی است که برای سایت انتخاب می شود و کاربرد برای انتخاب اسم سایت هیچ محدودیتی ندارد ولی فقط این نکته را باید در نظر داشته باشد که اسم سایت خود باید سرهم باشد. البته بین کلمات خود از خط فاصله (-) استفاده کند. همچنین این اسم باید منحصر به فرد و یکتا باشد و قابلیت به خاطر سپردن و جذاب بودن با قابلیت برند شدن را نیز داشته باشد.
 • پسوند دامنه: در فضای اینترنت پسوندهای مختلف برای ثبت دامین وجود دارد که هر کدام از این پسوندها معنای خاصی دارند مثلا پسوند .ir برای سایت های ایرانی و .com برای سایت های تجاری به کار گرفته می شود.

انواع پسوندهای

پسوندها به انواع مختلفی دسته بندی می شوند که تمام آنها مستلزم دریافت مجوز از شرکت ICAM می باشند. به پسوندهایی که دارای مجوز رسمی هستند TLD (Top Level Domain) می گویند. به طور کلی انواع پسوندهای دامنه به شرح زیر می باشد:

 • پسوندهای عمومی: به پسوندهایی از قبیل .com، .net و .org که مناسب فعالیت های تجاری، شبکه و ارگان ها می باشند، پسوندهای عمومی می گویند و برای ثبت آنها هیچ محدودیتی در نظر گرفته نشده است و هر فردی می تواند این دامین ها را ثبت کند.
 • پسوندهای اختصاصی: همان طور که اسمش پیداست این دامین ها کاملا به صورت اختصاصی برای سازمان ها و حتی افرادی با فعالیت های مشخص در قوانین و چارچوب معین استفاده می شوند. به عنوان مثال .biz برای کسب و کارهای تجارت الکترونیک با فعالیت خاص و یا دامنه .pro که به دریافت مجوز نیاز دارد و مورد استفاده افرادی می باشد که به صورت حرفه ای در هر زمینه ای فعالیت می کنند.
 • پسوندهای دامنه ملی: پسوندهای کشوری به صورت دو حرفی شناخته می شود که به عنوان مثال .ir متعلق به کشور ایران و .tr متعلق به کشور ترکیه. اما برخی از دامنه ها نیز دو حرفی هستند و برای کسب و کارها مربوط می شوند مانند .tv مربوط به تلویزیون و یا .co مربوط به کمپانی ها است. در واقع این نوع تعریف ها اشتباه می باشد زیرا دامین .tv مربوط به کشور تووالو (Tuvalu) و .co مربوط به کشور کلمبیا است و به دلیل شبیه بودن آنها به کسب و کارها موجب شده است که این کشورها از این فرصت استفاده نمایند و اقدام به فروش دامین ملی خود کنند.

دامنه ، دامنه چیست؟ ، تعریف دامنه ، Domain چیست؟

نحوه ثبت دامنه

برای ثبت دامین فقط کافی است که ابتدا یک نام برای وب سایت خود انتخاب کرده و سپس آن را در صفحه خرید دامنه بررسی کرد که در صورت موجود بودن می توان آن را خریداری کرد اما قبل از انتخاب نام دامین بهتر است به چند نکته توجه کرد که در قسمت بعدی به برخی از این نکات ها اشاره می کنیم. لازم به ذکر است که دامنه به صورت سالیانه خریداری می شود و وقتی که یک فرد یک دامنه را ثبت می کند برای مدت مشخصی می تواند از دامین خود استفاده کند و پس از گذشتن این دوره اگر اقدام به تمدید آن نکند، دیگران می توانند از دامین وی استفاده کنند.

چند نکته در مورد انتخاب نام دامنه

برای انتخاب دامنه خود لازم است به چند نکته زیر توجه کنید:

 • برای انتخاب نام خود باید توجه کرد که آن نام مشابه یک برند معروف نباشد زیرا در زمان سئو سایت ممکن است به مشکل برخورد و یا به دلیل برندینگ دامنه سایت توقیف شود.
 • تا جایی که امکان دارد نام دامین بسیار کوتاه و خلاصه باشد تا افراد بتوانند به راحتی آن آدرس دامین را به خاطر بسپارند.
 • باید قابلیت تلفظ و حفظ کردن آسان داشته باشند تا کاربران دچار دردسر نشوند.
 • تا جایی که ممکن است زمینه کاری خود در آن گنجانده شود، به عنوان مثال اگر فردی در فروش محصولی مانند دوچرخه فعالیت می کند پس از کلمات docharkhe یا bicycle در دامنه خود استفاده کند.
 • تا جایی که امکان دارد از خط تیره یا دش و اعداد در نام دامین سایت خود استفاده نکنید.

دامنه ، دامنه چیست؟ ، تعریف دامنه ، Domain چیست؟

سوالات متداول

 1. دامنه را تعریف کنید؟

دامنه در واقع آدرس منحصر به فرد هر وب سایتی می باشد که کاربر با وارد کردن آن در مرورگر خود می تواند به آن دسترسی پیدا کند.

 1. اجزای اصلی یک دامنه را نام ببرید؟

اجزای اصلی یک دامین عبارتند از: نام دامین و پسوند دامین

 1. چگونه می توان یک دامنه را ثبت کرد؟

برای ثبت دامین خود ابتدا بایستی برای آن یک نام انتخاب می کنیم و سپس آن در سایت خرید دامین جستجو کنیم. در صورت نبودن آن دامین می توان آن را خریداری کرد. با استفاده از این سایت می توانیم دریابیم که قبلا فردی این نام آدرس سایت را خریداری نکرده است.

No votes yet.
Please wait...

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  منو اصلی