ماژول SFP ، انتقال داده از ماژول SFP، انواع ماژول SFP، SFP چیست، پورت SFP چیست، SFP در شبکه، ماژول های SFP، آپدیت های ماژول SFP

ماژول SFP چیست؟ – درباره ماژول SFP چه می دانید!

برای تجربه سرعت حداکثری در حوزه شبکه و انتقال داده از ماژول SFP استفاده می شود و شما می توانید با وصل کردن این قطعه به شبکه مدنظر، از سرعت حداکثری بهره مند شوید.

در این مقاله قصد داریم تا ماژول SFP و همچنین انواع آن را به شما معرفی کنیم و در ادامه نیز، توضیحات جامع درباره آن به شما ارائه دهیم.

همیشه مشکلاتی در سر راه شبکه و توسعه آن وجود داشته که در این دهه، با به وجود آمدن ماژولهای SFP تا حدودی این مشکلات برطرف شده اما باز نمی توان گفت که امروزه سرعت انتقال داده و اطلاعات به حداکثری رسیده و بلکه هنوز جای پیشرفت زیادی دارد.

ماژولهای SFP در انواع مختلفی تشکیل شده اند و همچنین این نوع های SFP باعث شده تا میزان برد آن ها نیز متفاوت باشد و بسته به نوع کارتان می توانید ماژول اس اف پی دلخواه خود را تهیه کنید و از آن به درستی استفاده کنید.

ماژولهای SFP نه صرفا برای شبکه و سرور، بلکه برای دوربین های مداربسته و انواع قطعات که نیاز دارند تا اطلاعات را با سرعت بیشتری جا به جا کنند، استفاده می شود.

فرستنده نوری به طور گسترده ای برای اتصال دستگاه های شبکه مانند سوئیچ ها، NIC (کارت رابط شبکه) و مبدل های رسانه ای استفاده می شود، که آنها را در اتصالات فیبر نوری به امری ضروری تبدیل می کند.

ماژول SFP که یک تکنولوژی با قدمت بیش از 15 سال است را امروز در این پست مورد بررسی قرار می دهیم و انواع و برنامه هایش و نحوه انتخاب مدل مناسب آن را برای شما توضیح می دهیم.

ماژول SFP ، انتقال داده از ماژول SFP، انواع ماژول SFP، SFP چیست، پورت SFP چیست، SFP در شبکه، ماژول های SFP، آپدیت های ماژول SFP

ماژول SFP چیست؟

این پورت، به عنوان یک پلاگین کوچک یا فاکتور قابل اتصال یا مینی GBIC (مبدل رابط گیگابیت) نیز شناخته می شود و یک ماژول فرستنده نوری جمع و جور است و به راحتی قابل حمل است و به طور گسترده ای برای کاربردهای ارتباط از راه دور و ارتباطات داده استفاده می شود.

پورت SFP آن هر دو ماژول نوری و کابل های مسی را می پذیرد و به همین دلیل توسط بسیاری از فروشندگان تجهیزات شبکه توسعه یافته و پشتیبانی می شود.

ماژول SFP توسط هیچ استانداردی به رسمیت شناخته نشده است، بلکه بیشتر توسط یک توافق نامه چند منبع (MSA) مشخص شده که می توان در تجهیزات شبکه ای از این پورت استفاده کرد و ماژول SFP همچنین از SONET، گیگابیت اترنت، فیبر کانال و سایر استانداردهای ارتباطی پشتیبانی می کند.

علاوه بر این، SFP به دلیل کوچک بودن، در اکثر برنامه ها جایگزین GBIC شده است که به سرعت و انتقال داده ها کمک بسیار زیادی می کند.

انواع ماژول SFP

این ماژول بر اساس استانداردهای طبقه بندی مختلف، در انواع اشکال های مختلفی ارائه می شود.

ماژول SFP با توجه به نوع کابل وجود دارد که به کاربران این امکان را می دهد تا فرستنده مناسب را با توجه به محدوده نوری مورد نیاز برای شبکه خود که قصد توسعه آن را دارند، انتخاب کنند و میزان انتقال ماژول SFP از 100Mbps تا 4Gbps در دسترس است.

فاصله کاری این پورتها می تواند از 500 متر تا 100 کیلومتر باشد و ماژول های CWDM SFP و ماژول های DWDM SFP برای تکنولوژی WDM نیز موجود است.

علاوه بر این، ماژول SFP امکان برقراری ارتباط از طریق کابل های شبکه را فراهم می کند و در اینجا یک طبقه بندی ساده از ماژول های SFP آورده شده است.

جدول زیر یک طبقه بندی ساده از کاربرد یان پورت است.

معمولا پورت SFP در سوئیچ های اترنت، روتر، فایروال و کارت های NIC یافت می شود و ماژول SFP یک دستگاه شبکه را به یک کابل شبکه فیبر یا مسی مانند Cat5e متصل می کند و انواع دیگری از گیرنده های نوری نیز می توانند از ماژول SFP برای سرعتی کردن انتقال اطلاعات استفاده کنند.

پورت SFP چیست؟

پورت SFP درگاهی است که از طریق دستگاهی به نام  (Small Form Factor Pluggable) یا همان ماژول SFP برقرار می شود.

SFP می تواند دارای تغییرات زیادی باشد و امکان انعطاف پذیری در نوع اتصالی را که می توان از آن استفاده کرد، فراهم می آورد و بهتر است بدانید که SFP اغلب برای استفاده از کابل فیبر نوری استفاده می شود.

پورت SFP راهی عالی برای اتصال چندین سوئیچ Meraki Go GS برای آزاد کردن درگاه های اترنت اضافی برای دستگاه های کلاینت است و برای این مورد، زیاد از ماژول SFP استفاده می شود.

نحوه استفاده

هنگامی که به Meraki Go GS خود نگاه می کنید، 2 یا 4 پورت آخر (جداگانه گروه بندی شده) پورت های SFP هستند.

می بینید که از نظر ظاهری تفاوت کمی با درگاههای اترنت معمولی دارند.

از برنامه Meraki Go، می توانید درگاه های SFP را با نماد منحصر به فرد آن ها را شناسایی کنید.

ماژول SFP ، انتقال داده از ماژول SFP، انواع ماژول SFP، SFP چیست، پورت SFP چیست، SFP در شبکه، ماژول های SFP، آپدیت های ماژول SFP

SFP در شبکه چیست و تا چه محدوده ای پشتیبانی می کند؟

انواع گوناگون این ماژول از هر دو فیبر تک و چند حالته پشتیبانی می کند و به خوبی از کابل های Cat5، Cat6، Cat6a و Cat7 پشتیبانی می کند.

این ماژولها که برای استفاده با فیبر طراحی شده اند، از انواع طول موج و حداکثر مسافت تا 2 کیلومتر چند حالته و 40 کیلومتر با حالت تک واحد پشتیبانی می کند.

اتصالات با استفاده از Cat6a به حدود 100 متر محدود می شود اما مکالمه متقابل بین کابل های مجاور می تواند حداکثر فاصله واقعی را محدود کند.

کابل های Cat7 شامل محافظ اضافی برای کاهش داده های متقابل هستند ولی بهتر است بدانید که نصب آن ها به دلیل افزایش ضخامت کابل کاری دشوار است.

مشخصات پیشرفته SFP (SFP +) در سال 2006 با بروزرسانی بعدی در سال 2011 منتشر شد و ماژول های SFP + نرخ پشتیبانی از 16 گیگابیت بر ثانیه را پشتیبانی می کنند و مانند مدل SFP قبلی، آن ها از هر دو فیبر و مس پشتیبانی می کنند اما اتصالات مس با 10 Gbps به 10 متر محدود می شوند.

مشخصات SFP + از اتصال فیبر یک حالته تا 40 کیلومتر پشتیبانی می کند اما برخی از فروشندگان می گویند که تک حالت تا مسافت 80 کیلومتر نیز پشتیبانی می کنند.

ماژولهای SFP + برای فیبر کانال (FC) با حداکثر 8 گیگابیت در ثانیه مشخص شده است اما برخی از فروشندگان می گویند که از 16 گیگابیت در ثانیه نیز پشتیبانی می کنند و SFP + همچنین از اتصالات WAN مبتنی بر مشخصات شبکه حمل و نقل نوری OTU2 هم پشتیبانی می کند.

برخی از این ماژولهای  مانند GLC-BX-D و GLC-BX-U از مانیتور دیجیتال نوری پشتیبانی می کنند که به کاربران امکان نظارت بر عملکرد SFP ها در زمان واقعی، ردیابی معیارها از قبیل دما، قدرت خروجی نوری، قدرت ورودی نوری را به کاربران می دهد.

آپدیت های ماژول SFP

فروشندگان برای پشتیبانی از نرخ های بالاتر و انواع اتصال بیشتر، به آپدیت کردن این ماژول ادامه می دهند.

در حال حاضر، 400 گیگابیت در ثانیه بالاترین نرخ موجود در محصولات تجاری این ماژول موجود است، اگرچه کار برای توسعه استانداردها و محصولاتی که 800 گیگابیت بر ثانیه را پشتیبانی می کنند، در دست اقدام است. فناوری ماژول SFP توانایی تکامل را با افزایش تقاضا نشان داده است و در آینده نیز سرعت آن بسیار بیشتر از امروز خواهد شد.

ماژول SFP ، انتقال داده از ماژول SFP، انواع ماژول SFP، SFP چیست، پورت SFP چیست، SFP در شبکه، ماژول های SFP، آپدیت های ماژول SFP

سوالات متداول

  • ماژول SFP چیست؟

این پورت به عنوان یک پلاگین کوچک یا فاکتور قابل اتصال یا مینی GBIC (مبدل رابط گیگابیت) نیز شناخته می شود و یک ماژول فرستنده نوری جمع و جور است و به راحتی قابل حمل است و به طور گسترده ای برای کاربردهای ارتباط از راه دور و ارتباطات داده استفاده می شود.

  • پورت SFP چیست؟

پورت SFP درگاهی است که از طریق دستگاهی به نام  (Small Form Factor Pluggable) یا همان ماژول SFP برقرار می شود.

No votes yet.
Please wait...

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    منو اصلی