LVM ، LVM چیست، پارتیشن بندی در لینوکس، بازیابی اطلاعات در لینوکس، LVM پارتیشن چیست، LVM در لینوکس، Linux LVM چیست، چرا به پارتیشن بندی احتیاج داریم

LVM چیست؟ – توضیحات کاربردی درباره Logical Volume Manager

مدیریت حجم منطقی یا LVM نوعی مجازی سازی ذخیره است که به مدیران سیستم رویکرد انعطاف پذیر تری برای مدیریت فضای ذخیره سازی دیسک نسبت به پارتیشن بندی سنتی ارائه می دهد.

این نوع ابزار مجازی سازی در داخل پشته دستگاه-درایور روی سیستم عامل قرار دارد.

این کار با تکه کردن حجم فیزیکی (PV) در وسایل فیزیکی (PE) کار می کند.

PE به وسایل منطقی (LE) که در گروه های حجمی (VGs) جمع می شوند، نقشه برداری شده است.

این گروه ها با هم به حجم منطقی (LVs) مرتبط می شوند که به عنوان پارتیشن دیسک مجازی عمل می کنند و با استفاده از LVM می توان به این ترتیب، حجم و فضای مورد نیاز را به درستی مدیریت کرد.

هدف LVM تسهیل در مدیریت نیازهای ذخیره و تقسیم بین چندین کاربر است.

با استفاده از رویکرد مدیریت، مدیر لازم نیست تمام فضای ذخیره سازی دیسک را در تنظیم اولیه اختصاص دهد و می تواند بعدا نیز اقدام به پارتیشن بندی از طریق LVM کند.

یک Sysadmin می تواند از LVM برای بخش بندی داده های متوالی منطقی یا ترکیب پارتیشن ها، افزایش توان بهره برداری استفاده کند و در تغییر اندازه و جا به جایی حجم ذخیره سازی در صورت لزوم ساده تر کند. حجم ذخیره سازی ممکن است برای گروه های مختلف کاربر به هنگام نصب سیستم عامل تعریف شود و ذخیره سازی جدید در صورت دلخواه می تواند به گروه خاصی اضافه شود بدون اینکه نیازی به توزیع مجدد پرونده های کاربر برای استفاده بهینه از فضا باشد.

هنگامی که درایوهای قدیمی دیگر مصرف خاصی نداشته باشند، داده های موجود در آن ها می توانند به درایوهای جدید منتقل شوند و بدون اینکه اختلالی برای دیگر کاربران و یا یوزرهای یک سیستم رخ دهد و یا از این اتفاق با خبر شوند.

LVM ، LVM چیست، پارتیشن بندی در لینوکس، بازیابی اطلاعات در لینوکس، LVM پارتیشن چیست، LVM در لینوکس، Linux LVM چیست، چرا به پارتیشن بندی احتیاج داریم

 

LVM پارتیشن چیست؟ – LVM پارتیشن چه اهدافی را به دنبال می کند

LVM پارتیشن در موارد زیر به طور مداوم بین کاربران جهان استفاده می شود.

 • ایجاد حجم منطقی از چندین حجم فیزیکی یا کل هارد دیسک و تا حدودی شبیه به RAID 0، اما بیشتر شبیه JBOD است و امکان تغییر سایز حجم داینامیک را برای شما فراهم می کند.
 • مدیریت فارم های بزرگ هارد دیسک با اجازه دادن دیسک اضافه شده و بدون خرابی یا اختلال در سرویس، در حالت پرتابل بودن، جایگزین می شود بدون اینکه سیستم آسیبی ببیند و یا اینکه نیاز به خاموش کردن آن باشید.
 • در سیستم های کوچک مانند دسکتاپ، به جای اینکه در زمان نصب تخمین بزنیم که چه مقدار ممکن است یک پارتیشن متغیر باشد، سیستم پارتیشن LVM اجازه می دهد تا سیستم های پرونده ها به راحتی و در صورت نیاز تغییر اندازه دهند بدون اینکه مشکلی رخ دهد.
 • پشتیبان از داده ها / بکاپ با سرعت فوق العاده ای صورت می گیرد و کیفیت لازم را برای این کار دارد.
 • توانایی رمز نگاری درایوها و دیسک هارد را به شما می دهد که امنیت آن را تضمین خواهد کرد.

LVM را می توان به عنوان یک لایه نرم افزاری در بالای دیسک های سخت و پارتیشن ها در نظر گرفت که باعث ایجاد سهولت در کار و بهینه کردن برای مدیریت به هنگام تعویض هارد دیسک، ذخیره و بازیابی اطلاعات آن اشاره کرد.

LVM ، LVM چیست، پارتیشن بندی در لینوکس، بازیابی اطلاعات در لینوکس، LVM پارتیشن چیست، LVM در لینوکس، Linux LVM چیست، چرا به پارتیشن بندی احتیاج داریم

پارتیشن بندی در لینوکس

LVM در لینوکس چیست؟

مدیریت فضای دیسک همیشه یک کار مهم برای Sysadmin بوده است.

یکی از پیچیده ترین کارهایی که یک Sysadmin می تواند انجام دهد، انجام دادن پارتیشن برای لینوکس و اختصاص فضا برای کاربران است و حال اگر نیاز به تخصیص فضا به خارج از سیستم عامل باشد که هنوز سخت تر خواهد بود.

این کار معمولا شامل نصب یک هارد دیسک جدید، بوت شدن به حالت ریکاوری یا حالت تک کاربره، ایجاد یک پارتیشن و یک سیستم فایل بر روی دیسک سخت جدید است که استفاده از نقاط نصب موقت برای انتقال داده ها از سیستم پرونده های خیلی کوچک به سیستم جدید و بزرگتر صورت می گیرد.

تغییر محتوای پرونده / etc / fstab برای نشان دادن نام صحیح دستگاه برای پارتیشن جدید و راه اندازی مجدد برای بازپس گیری سیستم فایل جدید در نقطه نصب صحیح نیز یکی از کارهای مهم Sysadmin است که باید به درستی آن را انجام دهد.

باید به شما بگویم، وقتی (LVM (Logical Volume Manager برای اولین بار در Fedora Linux ظاهر شد، اکثر مردم و کاربران لینوکس نسبت به این تکنولوژی واکنش بسیار بدی نشان دادند و اولین واکنش ها نسبت به LVM این بود که ما نیازی به این لایه اضافی بین کاربر و هارد دیسک ها نداریم و بعدها مشخص شد که اشتباه فکر می کردند و مدیریت حجم اضافی با تکنولوژی LVM یکی از بهترین موارد است که Sysadmin می تواند با آن سر و کله بزند.

LVM امکان مدیریت فضای دیسک را به راحتی برای شما فراهم می کند و این ویژگی امکاناتی مانند امکان اضافه کردن فضای دیسک به یک حجم منطقی و سیستم فایل آن را نیز فراهم خواهد کرد در حالی که سیستم فایل نصب شده و فعال است و امکان جمع آوری چندین هارد دیسک فیزیکی و پارتیشن ها را در یک گروه تک حجم فراهم می کند بدون اینکه مشکلی پیش بیاید و یا سیستم دچار نقص شود.

سیستم های EXT2، 3 و 4 فایل ها اجازه می دهند تا هنگام افزایش اندازه یک سیستم فایل، به صورت آنلاین (غیرمستقیم) و آنلاین (نصب شده) تغییر اندازه دهند و در صورت کاهش اندازه، از تغییر اندازه آفلاین استفاده کنند.

برای تایید اینکه آیا اصلا امکان تغییر اندازه آن ها وجود دارد و به خصوص اینکه آیا امکان تغییر اندازه در زمان آنلاین وجود دارد، باید جزئیات سیستم فایلهایی که قصد استفاده از آن ها را دارید بررسی کنید و ببینید که به چه صورت است.

LVM ، LVM چیست، پارتیشن بندی در لینوکس، بازیابی اطلاعات در لینوکس، LVM پارتیشن چیست، LVM در لینوکس، Linux LVM چیست، چرا به پارتیشن بندی احتیاج داریم

اضافه کردن دیسک با LVM

Linux LVM چیست؟

LVM یا Logical Volume Management یک فناوری مدیریت فضای هارد دیسک سیستم است که به کاربران این امکان را می دهد تا بتوانند چیدمان فیزیکی هارد دیسک های سازنده را برای استفاده راحت تر و انعطاف پذیرتر ترسیم کنند.

مهمترین مزایای LVM افزایش انتزاع، انعطاف پذیری و کنترل در لینوکس جهت پارتیشن بندی است.

شما به راحتی با استفاده از فناوری LVM می توانید اقدام به پشتیبان گیری از داده های فعلی و یا تخصیص فضا به دیگر کاربران و مدیریت فضا را تجربه کنید.

با تغییر نیازهای فضای، می توان حجم ها را بصورت دینامیکی تغییر داد و در بین سیستم های در حال اجرا بین تقسیم کرد و یا از آن ها به عنوان فارم / استخر هارد دیسک استفاده کرد.

چرا به پارتیشن بندی احتیاج داریم؟

یک سیستم عامل مانند ویندوز / لینوکس می تواند بر روی یک هارد دیسک بدون نیاز به پارتیشن بندی خاصی اقدام به نصب شدن کند.

اما در واقع چرا ما به پارتیشن بندی احتیاج داریم و باید آن را جدی بگیریم؟

سهولت استفاده

بازیابی سیستم فایل خراب یا نصب سیستم عامل را آسان تر می کند.

عملکرد

به هنگام پارتیشن بندی شما می توانید به راحتی اقدام به لاگ گیری کنید (Logging) و ببینید که هارد دیسک شما چه مشکلاتی را دارد و یا اینکه کجای کار پارتیشن بندی را به اشتباه انجام داده اید.

امنیت

تفکیک پرونده های سیستم عامل از پرونده های کاربر ممکن است امنیت شما را تا حدودی تضمین کند.

تهیه نسخه پشتیبان تهیه و بازیابی

تهیه نسخه پشتیبان تهیه و بازیابی را برای شما آسان تر می کند و می توانید یک درایو را برای بکاپ گیری و بازیابی اختصاص دهید.

No votes yet.
Please wait...

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  منو اصلی