راهنمای خرید هارد اینترنال ، راهنمای خرید هارددیسک اینترنال ، راهنمای خرید هارد اینترنال SSD

راهنمای خرید هارد اینترنال ، چند توصیه برای خرید هاردهای SSD و مکانیکی

هارددیسک اینترنال با هارددیسک داخلی از قطعات مهم در رایانه های امروزی است که انتخاب درست آن باعث می‌شود که سرعت و کاربرد رایانه شما به شدت افزایش پیدا کند. راهنمای خرید هارد اینترنال به شما کمک می‌کند که بر اساس کارایی و نیاز خود بهترین و مناسب ترین هارد را انتخاب کنید. با این کار شما می‌توانید از سرعت و هزینه مناسبی برخوردار شوید.

توصیه و راهنمای خرید هارد اینترنال برای انواع سیستم ها

امروزه راهنمای خرید هارد اینترنال با توجه به قیمت و ظرفیت و سرعت آن‌ها انجام می‌شود. هر چه سرعت و ظرفیت هارد ها بالاتر رود قیمت آن‌ها نیز افزایش پیدا می‌کند. شما باید در انتخاب هارد مناسب خود دقت کنید و بر اساس کارایی خود هارد دیسک مناسب را انتخاب کنید. قیمت هارد دیسک های اینترنال فیزیکی نسبت به هارد های SSD و همچنین ظرفیت بالای آن‌ها از نکات مثبت در انتخاب این نوع هارد دیسک ها است.

راهنمای خرید هارد اینترنال ، راهنمای خرید هارددیسک اینترنال ، راهنمای خرید هارد اینترنال SSD

راهنمای خرید هارد اینترنال، چند توصیه برای خرید هاردهای SSD و مکانیکی

با این حال از معایب استفاده از این هارددیسک ها باید به این نکته اشاره کرد این هارددیسک ها در برابر ضربه مقاوم نبوده و در برابر شرایط محیطی و نوسان های الکتریکی به شدت حساس می باشند. در صورت اشتباه و یا ضربه به این هارددیسک ها احتمال از دست رفتن اطلاعات داخل آن‌ها وجود دارد. با این حال طبق توصیه های ارائه شده در راهنمای خرید هارد اینترنال به دلیل ظرفیت بالا این هارد ها یکی از بهترین گزینه ها برای ذخیره سازی اطلاعات می باشند.

راهنمای خرید هارد اینترنال

با استفاده از راهنمای خرید هارد اینترنال شما می‌توانید بهترین و مناسب‌ترین هارد دیسک را انتخاب کنید. برای انتخاب بهترین هارد فاکتور های زیادی وجود دارد که در اینجا ما به شما مهمترین آن‌ها را اعلام می‌کنیم و با توجه به این معیارها شما می‌توانید بر اساس بودجه و قیمت هارد دیسک مناسب ترین گزینه را برای کارهای خود انتخاب کنید.

  1. ابعاد هارد دیسک

اولین فاکتور و مهم در راهنمای خرید هارددیسک اینترنال این است که اندازه هارد مشخص باشد و امروزه هارد های اینترنال با اندازه‌های 3.5 اینچی و 2.5 اینچی ساخته می شوند. هارد های 3.5 اینچی را می توان در انواع کیس های رایانه های امروزی پیدا کرد؛ اما هارد های 2.5 اینچی در واقع در لپ تاپ ها و هارددیسک های اکسترنال استفاده می شوند.

راهنمای خرید هارد اینترنال ، راهنمای خرید هارددیسک اینترنال ، راهنمای خرید هارد اینترنال SSD

راهنمای خرید هارد اینترنال، چند توصیه برای خرید هاردهای SSD و مکانیکی

معمولاً برای ظرفیت های بالای 1 ترابایت از هارد دیسک های 3.5 اینچی استفاده می‌شود و همچنین امکان نصب آسان برای هارد های 2.5 اینچی در کیس های امروزی وجود ندارد.

  1. ظرفیت هارد

دومین فاکتور مهم در راهنمای خرید هارددیسک اینترنال این است که شما بر اساس نیاز خود هارد با ظرفیت مناسب را انتخاب کنید. اگر فکر می کنید کارهای شما بیشتر از 500 گیگابایت و یا 1 ترابایت فضا نیاز ندارید برای هارد های ظرفیت بیشتر هزینه نکنید اما اگر فکر می کنید که شما به ظرفیت های بالاتر نیاز دارید بهتر است هارد دیسک مناسب خود را با ظرفیت مناسب و بالا انتخاب کنید. فضای هارددیسک ها امروزه از 500 گیگابایت، 1 ترابایت، 2 ترابایت، 4 ترابایت، 5 ترابایت و بالاتر تشکیل شده اند.

  1. سرعت هارددیسک

سرعت هارد دیسک یکی دیگر از فاکتور های مهم در راهنمای خرید هارددیسک اینترنال است. هرچه سرعت خواندن و نوشتن در هارد دیسک ها بالاتر باشد سرعت اجرای برنامه ها و کارکردن با آن‌ها نیز بالاتر خواهد بود.

سرعت هارد دیسک های فیزیکی به چرخش تعداد دور آن‌ها در دقیقه بستگی دارد و هر چه این سرعت چرخش بالاتر باشد سرعت خواندن و نوشتن اطلاعات بیشتر خواهد بود. این سرعت چرخش با واحد RPM محاسبه می‌شود. سرعت بالاتر هارد به این معنی است که تاخیر کمتری برای دستیابی به اطلاعات وجود دارد. هرچه این مقدار تاخیر کمتر باشد شما سریع‌تر به فایل و برنامه مورد نظر خود دسترسی پیدا می کنید. معمولاً در سرور ها و دستگاه هایی که اطلاعات در لحظه و ثانیه بر روی هارددیسک ذخیره می‌شود از هارد هایی با سرعت بالا استفاده می‌شود. سرعت مناسب برای کارهای خانگی و اداری 7200 دور در دقیقه است که به راحتی در بازار یافت می‌شود. سرعت های بالاتر قیمت بالاتری نیز دارند.

این سه فاکتوری را می توان مهمترین فاکتور ها در راهنمای خرید هارد اینترنال نامید البته شاید بعضی از افراد به رابطه و یا درگاه هارد نیز اشاره کنند اما امروزه دیگر تمامی هارد دیسک ها با تکنولوژی رابط Sata ساخته می‌شوند. حتی در مادربرد های امروزی دیگر برای پورت های قدیمی هارددیسک ها که با نام IDE شناخته می شدند دیگر محل و درگاهی تعبیه نمی‌شود و همه از پورت های Sata استفاده می کنند.

راهنمای خرید هارد اینترنال ، راهنمای خرید هارددیسک اینترنال ، راهنمای خرید هارد اینترنال SSD

راهنمای خرید هارد اینترنال، چند توصیه برای خرید هاردهای SSD و مکانیکی

فاکتور دیگری که امروزه در راهنمای خرید هارد اینترنال کمتر به آن پرداخته می‌شود بافر هارد دیسک است و هرچه بافر هارد دیسک بیشتر باشد عملیات های بیشتری را می توان به صورت هم‌زمان انجام داد. سایز بافرهای موجود بر روی هارد دیسک ها بر اساس مگابایت محاسبه می‌شود و هارددیسک های خانگی و معمولی از بافرهای مثل 64 مگابایت بافر استفاده می کنند هرچه بافر هارد دیسک بیشتر باشد هارد مناسب تر است.

راهنمای خرید هارد اینترنال ssd

امروزه نسل جدید از هارددیسک ها وارد بازار شده است. این هارددیسک دارای سرعت بسیار بالایی هستند و دیگر از بخش های مکانیکی در آن‌ها استفاده نشده است در واقع این هارددیسک ها مانند فلش های بزرگ عمل می کنند با این تفاوت که به دلیل استفاده از چیپ های قوی دارای سرعت های بسیار بالاتری هستند. این هارددیسک ها با نام هارددیسک حالت جامد یا هارد دیسک SSD شناخته می شوند.

 راهنمای خرید هارد اینترنال در خصوص خرید هارد SSD نیز صدق می‌کند با این تفاوت که بعضی از بخش های آیین راهنما دچار تغییر شده است. در راهنمای خرید هارد اینترنال SSD شما باید به ظرفیت هارد دیسک ها توجه ویژه ای کنید. این هارددیسک ها به دلیلی سرعت بالا و قیمت بالا معمولاً از ظرفیت های کمتری برخوردار هستند. به عنوان مثال شروع ظرفیت های هارد دیسک SSD از 128 گیگابایت شروع می‌شود و حتی در نمونه های دیگر ما شاهد ظرفیت های 32 گیگ و 64 گیگ هم بوده اینم که در بازار به ندرت یافت می شوند.

در راهنمای خرید هارد اینترنال SSD شما باید به ظرفیت هارد و سرعت خواندن و نوشتن اطلاعات آن دقت کنید. سرعت خواندن و نوشتن و در واقع سرعت انتقال اطلاعات بر روی این هارددیسک ها از 500 مگابایت در ثانیه شروع می‌شود. این در حالی است که در هارد دیسک معمولی HDD این مقدار برابر 40 یا 50 مگابایت در ثانیه است. در راهنمای خرید هارد اینترنال SSD شما باید به مواردی دیگر مانند قابلیت ضد ضربه و ضد سقوط و حتی ضد نوسان برق نیز توجه کنید. این قابلیت های ضریب امنیت اطلاعات در هارد را به شدت افزایش می دهد.

راهنمای خرید هارد اینترنال ، راهنمای خرید هارددیسک اینترنال ، راهنمای خرید هارد اینترنال SSD

راهنمای خرید هارد اینترنال، چند توصیه برای خرید هاردهای SSD و مکانیکی

سؤالات متداول:

  1. آیا هر چه ظرفیت هارد HDD بالاتر رود سایز آن نیز بزرگتر می‌شود؟

بله در هارد دیسک هایی که ظرفیت های آن‌ها بالاتر از مقدارهای مشخص مانند بالاتر از 5 گیگابایت باشد اندازه هارددیسک ممکن است کمی بزرگتر شود. البته این تغییر سایز مشکلی در نصب هارد دیسک در داخل کیس ها ایجاد می‌کند.

  1. آیا می‌توان از هارد لپ تاپ 2.5 در کیس ها نیز استفاده کرد؟

بله شما می‌توانید از هارددیسک 2.5 اینچی در کیس ها نیز استفاده کنید. برای این کار باید از نوعی قاب مخصوص استفاده کنید تا فرایند پیچ شدن هارد به بدنه کیس ها به راحتی انجام شود.

  1. آیا هارد SSD با ظرفیت ها بالای 1 ترابایت هم وجود دارد؟

بله هارد های SSD با ظرفیت های بالا هم وجود دارند. این هارددیسک ها با ظرفیت ها 1 ترابایت بالاتر هم در بازار وجود دارند. در این هارد ها سرعت خواندن و نوشتن کمتر می‌شود اما همچنان سرعت آن‌ها چندین برابر هارد HDD است.

Rating: 3.7/5. From 3 votes.
لطفا صبر کنید...

3 دیدگاه

  1. سلام، آقا خودت هم داری میگی، هارد یک دستگاه مکانیکیه، پس اصطلاح «هارد اس اس دی» غلطه، هارد دیسک (Hard disk) یا دیسک سخت یا درایو دیسک سخت یا هارد درایو یا همون اچ دی دی (HDD)، یک دستگاه مکانیکیه که خودتونم گفتید، اما اس اس دی (SSD) یا درایو حالت جامد، اصلا مکانیکی نیست، هارد فقط به یک دستگاه مکانیکی اطلاق میشه، بعدش هم هارد دیسک مغناطیسیه ، اما اس اس دی فلش هست. برین تو وب سایت علم فردا، این اشتباهات رو توضیح میده و میگه چرا نباید تلفظشون کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی

question