اسلات PCI Express ، شکاف PCI ، استاندارد PCI ، پورت PCI

اسلات PCI Express ، استانداردها و انواع آن در مادربردهای رایانه و سرور

 اسلات PCI Express چیست؟ در واقع اگر شما بخواهید از کارت گرافیک استفاده کنید باید آن را به  اسلات PCI Express در مادر بورد وصل کنید. در اصل PCI Express به مفهوم اتصال سریع تجهیزات جانبی کامپیوتر است. همان طور که باید بدانید استاندارد اسلات PCI Express توسط گروه مهندسی PCI-SIG طراحی شده است.

اسلات PCI Express یک اتصال سریالی با سرعت بالا است که بیشتر شبیه یک شبکه است تا یک مسیر. اسلات های PCI بخش کاملی از معماری کامپیوتر است که اکثر مردم آن را بدیهی فرض می کنند. برای سالیان ، PCI یک روش چند منظوره و کاربردی برای اتصال صدا ، ویدئو و شبکه به مادربورد است.

اسلات PCI Express ، شکاف PCI ، استاندارد PCI ، پورت PCI

 اسلات PCI Express چگونه کار می کند؟

مشابه استانداردهای قدیمی مانند PCI و AGP یک دستگاه مبتنی بر اسلات PCI Express از لحاظ جسمی به درون یک شکاف PCI Express در مادربرد اسلاید می شود.

رابط پورت PCI امکان ارتباط پهنای باند بین دستگاه و مادربرد و همچنین سایر سخت افزارها را فراهم می کند. اسلات PCI Express بر اساس مسیرهایی به نام Lane کار می کند ، هر Lane دو مسیر دارد ، یکی از مسیرها برای ارسال به کار می رود و دیگری برای دریافت دیتا مورد  استفاده قرار می گیرد. مجموعا هر Lane چهار عدد سیم دارد.

انواع کارت های اسلات PCI Express چیست؟

به لطف تقاضا برای بازی های ویدئویی سریعتر و واقع بینانه تر و ابزارهای ویرایش ویدئو ، کارت های ویدئویی اولین نوع لوازم جانبی رایانه ای بودند که از پیشرفت های ارائه شده توسط PCI استفاده کردند.

قالب های مختلف پورت PCI

X16 ، X4 ، X8 ، PCI Express X1 قالب های مختلف اسلات PCI Express می باشد.

اسلات PCI Express ، شکاف PCI ، استاندارد PCI ، پورت PCI

حالا باید ببینیم که هر کدام به چه معنی است. چگونه می فهمید که رایانه شما از کدام پشتیبانی می کند؟ اگر کارت PCI Express X1 دارید اما فقط یک درگاه اسلات PCI Express X16 دارید ، آیا این کار می کند؟ اگر نه ، گزینه های شما چیست؟ اغلب هنگام خرید کارت توسعه برای رایانه خود ، مانند یک کارت ویدیویی جدید ، کاملا مشخص نیست که کدام یک از فناوریهای مختلف PCIe با رایانه شما کار می کنند یا کدام بهتر از دیگری است.

با این حال ، هر چند که به نظر می رسد پیچیده است ، اما به محض دانستن توصیفاتی در مورد اندازه فیزیکی و نسخه فناوری می توانید بفهمید که کدامیک از فناوری های PCI در رایانه شما می تواند مورد عمل قرار گیرد.

استاندارد PCI چیست؟

با توجه به کلاهبرداری کارت در سرتاسر جهان ضروری به نظر می رسد که برای حفظ امنیت ، ما می بایست از   استاندارد PCI استفاده کنیم. استاندارد امنیتی PCI جزو ملزوماتی است که هر شرکت و سازمانی باید از آن پیروی کند.

هر زمانی که از طریق کارت پرداختی را انجام می دهیم. این پرداخت می بایست امنیتش تامین گردد.

استاندارد PCI بیشتر ابعاد فنی را دارا می باشد. استاندارد PCI از موضوعاتی است که مشاغل باید از آن پیروی کنند تا این اطمینان حاصل شود که از داده های کارت اعتباری محافظت می شود. کلیه مشاغلی که داده های کارت اعتباری را به صورت الکترونیکی ذخیره یا پردازش می کنند موظف می باشند دستورالعمل های  منطبق را دنبال نمایند. رعایت نکردن استاندارد PCI کسب و کار شما را به خطر می اندازد و هزینه زیادی برای شرکت ها و سازمان ها در بر خواهد داشت. تمامی شرکت هایی که اطلاعات کارت اعتباری را پردازش میکنند.

بدون توجه به سایز و شمار معاملات کارت اعتباری که پردازش می کنند مستلزم هستند که انطباق خودشان را با استاندارد PCI حفظ کنند.

اسلات PCI Express ، شکاف PCI ، استاندارد PCI ، پورت PCI

شکاف اسلات PCI Express چیست؟

ارزیابی شکاف PCI اولین گام برای تاجری است که دنبال سازگاری با PCI DSS می باشد. شکاف PCI به بازرگانان برای  صنعت کارت پرداخت کمک می کند که برای ارزیابی های PCI خود آماده شوند و می تواند به آن ها کمک کند تا از عملکرد آن ها اطمینان حاصل کنند.

ارزیابی شکاف PCI توسط شرکت های مشاور امنیتی انجام می شود که تیم های آن ها برای بررسی و کمک به کسب و کارها با آمادگی برای ارزیابی در محل با PCI خود کار می کنند. آن ها 12 مورد از الزامات PCI DSS را بررسی می کنند که عبارتند از:

 1. یک دیوار آتشی نصب شده و نگهداری شده
 2. استفاده از گذرواژه قابل قبول
 3. حفاظت از داده های مشتری ذخیره شده
 4. نصب و راه اندازی نرم افزار آنتی ویروس به روز
 5. سیستم امن و برنامه های کاربردی
 6. اطلاعات و داده های مشتری باید از همه دسترسی ها به جز آنهایی که نیاز به شناخت دارند محافظت شوند.
 7. تمام کارمندان دارای دسترسی به کامپیوتر باید شناسه های شخصی در سیستم داشته باشند.
 8. دسترسی فیزیکی به اطلاعات دارنده کارت باید مورد حمایت قرار گیرد.
 9. تمام دسترسی به منابع شبکه و داده های نگهدارنده کارت باید پی گیری شود.
 10. سیستم ها و فرآیندهای امنیتی باید به طور منظم مورد آزمایش قرار گیرند.
 11. سیستم های امنیتی باید حفظ و نگهداری شوند.

هنگامی که ارزیابی انجام شد و مسایل مورد چاره اندیشی قرار گرفتند، تاجر باید آماده باشد که برای PCI DSS یک ارزیابی انطباقی داشته باشد. بازرگانان همه سطوح باید وضعیت انطباق خود را به بانک خود گزارش دهند.

پورت اسلات PCI Express چیست؟

استاندارد PCI Express یکی از موارد اصلی محاسبات کامپیوتری است و دارای یک اسلات روی هر کامپیوتر رومیزی است که در دهه گذشته ساخته شده است. اما ماهیت ارتباط تا حدودی مبهم است: در یک کامپیوتر جدید، شما ممکن است یک نیم دوجین از پورت در سه یا چهار اندازه مختلف را ببینید، که همگی برچسب “PCIE” یا PCI-E دارند.

PCI Express در اوایل دهه 2000 یک مزیت بزرگ داشت: زمانیکه در اوایل دهه 2000 توسعه داده شد ، این سیستم از یک مسیر دسترسی نقطه به نقطه به جای مسیر سریالی استفاده می کرد. این بدان معناست که هر پورت PCI و کارت های نصب شده اش می توانند مزیت کاملی از حداکثر سرعت شان بدون اینکه چندین کارت  در یک مسیر مسدود شوند ببرند.

PCI در ارتباط با جریان روزانه محیطی قرار می گیرد. این یک مسیر داده استاندارد است که از سال 1993 تا 2007 در کامپیوترها رایج بود. برای مدتی طولانی ، مسیر استاندارد برای کارت های توسعه در رایانه ها ، مانند کارت های صدا ، کارت های شبکه و غیره بود. این یک مسیر موازی بود که به شکل رایج ترین شکل یک سرعت ساعتی MHz 66 را داشت و می تواند 32 یا 64 بیت عرض داشته باشد. این پروژه از آن زمان با PCI Express جایگزین شده است که یک مسیر سریالی است که با PCI مخالف است. یک اسلات PCI Express ، یا دقیق تر ، PCI ، یک اتصال دهنده است که برای اتصال کارت به مسیر مورد استفاده قرار می گیرد. وقتی خالی است ، به سادگی آنجا می نشیند و هیچ کاری نمی کند.

اسلات PCI Express ، شکاف PCI ، استاندارد PCI ، پورت PCI

سوالات متداول:

 •  اسلات PCI Express چیست؟

 اسلات PCI Express به مفهوم اتصال سریع تجهیزات جانبی کامپیوتر می باشد که توسط مهندسین گروه PCI-SIG طراحی شده است. اسلات PCI Express یک اتصال سریالی با سرعت بالا است که بیشتر شبیه یک شبکه است تا یک مسیر.

 • قالب های مختلف اسلات PCI Express را نام ببرید؟

PCI Express x16 ، PCI Express x8 ، PCI Express x4 ، PCI Express x1 قالب های مختلف اسلات PCI Express می باشند.

 • چرا باید از استاندارد  PCI استفاده کنیم؟

با توجه به کلاهبرداری کارت در سرتاسر جهان ضروری است که ما برای حفظ امنیت از استاندارد PCI استفاده کنیم. استاندارد امنیتی PCI جزو ملزوماتی است که هر شرکت و سازمانی باید از آن پیروی کند.

 • پورت PCI چیست؟

 اسلات PCI Express در اوایل دهه 2000 از یک مسیر دسترسی نقطه به نقطه به جای مسیر سریالی استفاده می کرد. این بدان معناست که هر پورت PCI و کارت های نصب شده اش می توانند مزیت کاملی از حداکثر سرعت شان بدون اینکه چندین کارت در یک مسیر مسدود شوند ببرند. یک پورت PCI یک اتصال دهنده است که برای اتصال کارت به مسیر مورد استفاده قرار می گیرد ، وقتی خالی است به سادگی آنجا می نشیند و هیچ اقدامی صورت نمی گیرد.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

2 دیدگاه

  • حق با شماست کمی متن ما کم کیفیت بوده است، ما سعی می کنیم که در آینده نزدیک اصلاح و بهینه سازی این متن را در برنامه کاریمان قرار دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی

question