TDM ، TDM چیست؟ ، شبکه TDM، روش TDM ، تکنولوژی TDM

شبکه TDM چیست چه کاربردی دارد؟

TDM نوعی تکنیک است که به وسیله آن می توان جریان های مختلف را که آنالوگ و دیجیتال می باشند را به صورت هم‌زمان روی یک لینک به صورت هم‌زمان پردازش کرد. در دهه 1990 از روش TDM برای ارتباط از راه دور و سیستم تلگراف استفاده شد. در سال های اخیر شبکه TDM در تلفن های دیجیتال کاربرد پیدا کردن است.

 TDM چیست؟

برای پاسخ به سؤال TDM چیست باید در ابتدا تاریخچه این سیستم را بررسی کنیم. TDM برای اولین بار در سال های 1870 میلادی برای انتقال چند پیام به صورت هم‌زمان بر روی شبکه تلگراف ایجاد شد. در سال 1944 ارتش انگلستان برای اینکه فرماندهان بتوانند به صورت هم‌زمان با کارمندان مقر ارتش در تماس باشند روشی ابداع کردن که با استفاده از آن می توانستند با استفاده از بی سیم تا 10 مکالمه هم‌زمان داشته باشند.

TDM ، TDM چیست؟ ، شبکه TDM، روش TDM ، تکنولوژی TDM

در سال های 19550 در امریکا یک TDM 24 کاناله ایجاد شد که می توانست اطلاعات صوتی را بین چند ایستگاه فرستنده ارسال و دریافت کند. در سال های بعد اولین تماس های دیجیتال توسط دفتر مرکزی آزمایشگاه بل انجام شد و با استفاده از روش TDM توانستند 24 تماس را بر روی یک رشته سیم چهارتایی بین سوئیچ ها برقرار کنند.

 شبکه تی.دی.ام چیست

در شبکه TDM این تکنولوژی روی سیگنال های دیجیتال انجام می شود؛ اما ممکن است روی سیگنال های آنالوگ نیز استفاده شود. در شبکه TDM انتقال اطلاعات روی زوج سیم و در بازه های زمانی مختلف انجام می شود. این تکنولوژی بر روی شبکه هایی که بر اساس توپولوژی های خاص و با پورت های Ethernet و V35 و E1 اجرا می شود.

شبکه TDM را می توان نوعی سیستم مالتی پلکس بر اساس انتقال اطلاعات بر بازه زمانی دانست. در این شبکه ها اطلاعات در زمان های خاصی بر روی سیستم های دیجیتال جا به جا می شوند. در این حالت در شبکه TDM اطلاعات بر اساس نوبت و زمان‌بندی ها منتقل می شوند. در حالت منابع ارسال اطلاعات بر اساس زمان‌بندی انجام شده و به نوبت اقدام به ارسال اطلاعات بر روی شبکه TDM می کنند. هر حجمی از اطلاعات و داده ها که بر روی شبکه وجود داشته باشد می تواند از این طریق برای گیرنده ها در سیستم مالی پلکستر ارسال شوند.

 روش TDM چیست

روش TDM به این صورت است که اطلاعات در ابتدا به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم می شوند. هر کدام از این قسمت ها در سیستم توسط یک کلید منحصر به فرد شماره گذاری می شوند. در حالت اگر قرار باشد یک بسته اطلاعات به نام X برای کاربر ارسال شود این بسته به بسته های کوچک تر با حجم کمتر به نام های a و b و c و d تقسیم می شود.

 در حالت هر کدام از بسته های a و b و c و d دارای کلید های t1 و t2 و t3 و t4 می شوند. به این ترتیب در بسته at1 سپس بسته bt2 و الی اخر ارسال می شوند. این بسته ها به دست گیرنده می رسند بر اساس کلید ها در جایگاه خود قرار گرفته و تبدیل به بسته بزرگرتر X می شوند. در حالت گیرنده پیامی برای ارسال کننده ارسال می کند که تمامی بسته ها به ترتیب دریافت شده اند و به صورت بسته بزرگ در آمده اند و مشکلی در ارسال بسته ها وجود ندارد.

TDM ، TDM چیست؟ ، شبکه TDM، روش TDM ، تکنولوژی TDM

در روش TDM این بسته ها در فاصله های زمانی مناسب و به صورت پشت سرهم و به نوبت ارسال می شوند با این کار بسته ها به ترتیب در کنار هم قرار گرفته و با استفاده از کلید های منحصر به فرد به راحتی می توانند در کنار هم قرار گرفته و بته در مقصد برای کاربر باز شده و اطلاعات داخل آن قابل استفاده خواهد بود.

 تکنولوژی تی.دی.ام چیست

 تکنولوژی TDM را می توان یکی از روش های مالتی پلکس کردن در شبکه نامید. در شبکه هایی که دارای خطوط ارتباطی هستند و ترافیک اطلاعات بر روی خطوط بال ا است از روش های خاصی برای ارسال داده ها در یک خط استفاده می کنند. ای نروش ها به مالتی پلکس کردن مشهور می باشند.

 تکنولوژی TDM یک از روش های مالتی پلکس کردن بر روی خط ارتباطی است. در این تکنولوژی همانطور که گفته شده اطلاعات به صورت به نوبت و در فاصله و بازه زمانی و به نوبت و پشت سره هم برای مقصد ارسال می شوند. در کنار روش و تکنولوژی TDM روش دیگری به نام روش FDM وجود دارد که به صورت فرکانسی می باشد و اطلاعات در فرکانس‌های مختلف برای کاربر ارسال می شوند. FDM را می توان روش مدرن و بروزتری در ارسال اطلاعات (با استفاده از مالتی پلکس ها) به حساب آورد.

 البته باید این نکته را به یاد داشته باشید که تکنولوژی TDM در زمان استفاده و در صنعت ساده تر از FDM می باشد اما قابلیت های فنی کمتری نسبت به این روش را دارد. امروزه تکنولوژی TDM بیشتر در خطوط تلفن استفاده میشود. در گذشته بر روی این خطوط تلفن نیز اینترنت های خانگی با سرعت 64 کیلوبایت بر ثانیه ارائه می شد.

امروزه هر یک از کشور ها بر اساس زیرساخت‌ها و سیستم های مورد استفاده استاندارد های خاصی برای تکنولوژی TDM خود قرار داده اند. به عنوان مثال در سیستم های تلفن اروپایی یک تکنولوژی TDM مورد استفاده دارای 30 کانال صوتی دیجیتال از نوع E1 است. این مقدار در امریکا برابر با 24 کانال است. در کشور ما نیز خصوص E1 که بر روی خطوط تلفن قرار می گیرند از تکنولوژی TDM استفاده کرده و دارای 30 کانال صوتی می باشند.

TDM ، TDM چیست؟ ، شبکه TDM، روش TDM ، تکنولوژی TDM

سوالات متداول

  • آیا شبکه TDM همچنان کاربرد دارد؟

بله این شبکه همچنان در بین بعضی از شرکت ها و گروه ها فعال بوده و در زیرساخت بعضی کشور ها وجود دارد. شبکه TDM همچنان فعال بوده و قابلیت ارسال و دریافت اطلاعات به کاربران خود را دارا می باشد.

  • آیا بر روی خطوط تلفن می توان از تکنولوژی TDM استفاده کرد؟

بله روی خطوط تلفن داخل کشور می توان از تکنولوژی TDM استفاده کرد. البته باید توجه داشت که انکار بر روی خطوط قدیم امکان پذیر بوده و خطوط جدید شرکت مخابرات که با نام های خطوط دیجیتال شناخته میشود این قابلیت را نخواهند داشت.

  • آیا با توجه به بسته بندی و شماره گذاری در شبکه TDM باز هم امکان خطا در ارسال وجود دارد؟

بله در صورتی که بسته ها ناقص به مقصد برسند و یا کلید های قرار داده شده بر روی بسته های به صورت صحیحی قرار داده نشدن بسته ها به صورت ناقص به مقصد رسیده و قابلیت همگام سازی را نخواهند داشت. در این حالت سیستم مقصد به فرستنده پیامی ارسال می کند که کدام بسته خراب بوده و باید آن را مجدد ارسال کند.

  • اگر بسته ای خراب باشد و مجدد لازم باشد که ارسال شود باید صبر کند و در صف انتظار قرار گیرد؟

خیر در این سیستم تا زمانی که همه بسته ها به مقصد نرسیده باشند ارتباط قطع نمی شود وقتی همه بسته ها به مقصد رسیده و کلید بسته ها توسط نرم افزار ها بررسی شد سیستم گیرنده به سیستم فرستنده پیامی ارسال می کند مبنی بر اینکه بسته ها سالم رسیده و با استفاده از کلید ها رمزگشایی شده اند. حال اگر بسته ای سالم و کامل به مقصد نرسد گیرنده به فرستنده پیام می دهد که بسته مذکور را مجدد ارسال کند. این فرآیند ادامه خواهد داشت و ارتباط توسط سیستم قطع نخواهد شد.

Rating: 3.0/5. From 2 votes.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منو اصلی

question