صفحه کلید ، صفحه کلید بی‌سیم ، صفحه کلید حرفه ‌ای

صفحه کلید حرفه‌ای را بهتر بشناسید

امروزه در بازار انواع مختلف صفحه کلید حرفه‌ای و عالی یافت می‌شود که تنوع این محصول روز به روز در حال افزایش است و مدل های مختلف کیبورد، از جمله صفحه کلید استاندارد، صفحه کلید بی سیم و کیبورد مخصوص بازی روز به روز امکانات و جذابیت بیشتری پیدا می‌کنند. ما در اینجا به بررسی صفحه کلیدها و نقش آن ها در کار با رایانه و سرورها می پردازیم.

صفحه کلید ، صفحه کلید بی‌سیم ، صفحه کلید حرفه ‌ای

صفحه کلید چیست

صفحه کلید(Keyboard) ابزاری ست که برای تعامل بهتر انسان و کامپیوتر ساخته شده است و به عنوان یک دستگاه ورودی، به کاربر اجازه نوشتن و ورود اطلاعات به کامپیوتر را می‌دهد. کیبورد با الهام گرفتن از ماشین تحریر ساخته شده و دکمه‌ها در کیبورد با آرایشی خاص چیده شده‌اند و با حالتی مکانیکی یا الکترونیکی عمل می‌کنند.

 در کیبورد هر کلید یا دکمه دارای نمادی خاص است که بر روی آن ثبت شده است و عملکردی متناسب با نماد ثبت شده بر آن دارد. بعضی از عملکردها و یا نمادها به فشردن همزمان چند دکمه با هم نیاز دارد.

صفحه کلید ، صفحه کلید بی‌سیم ، صفحه کلید حرفه ‌ای

شکل 1: کیبورد استاندارد

انواع صفحه کلید کامپیوتر

در حال حاضر انواع مختلف کیبورد وجود دارد و هر یک از آنها با تمرکز روی ویژگی های خاص و متناسب با نیازهای ویژه طراحی شده‌اند. برای دسته بندی صفحه کلید کامپیوتر باید به این نکته توجه داشت که به طور کلی کیبورد کامپیوتر یک وسیله برای ارتباط بین انسان و کامپیوتر است. این وسیله بر اساس نوع ساخت، کاربرد، کیفیت و کلیدهای جانبی دارای مدل‌های مختلف است.

صفحه کلیدها بر طبق استاندارد جهانی بین 102 تا 104 کلید دارند. بر اساس کاربردهای متنوع صفحه کلیدها، انواع مختلفی از کیبورد وجود دارد.

در ادامه تلاش شده است با بررسی دسته بندی و انواع گسترده‌ای از کیبورد کامپیوتر، اطلاعات ارزشمندی از این وسیله ارائه شود.

صفحه کلید ، صفحه کلید بی‌سیم ، صفحه کلید حرفه ‌ای

شکل 2:کیبورد حرفه ای

صفحه کلید حرفه‌ای استاندارد

این نوع کیبورد، شامل کلیدهای اصلی می‌باشد و مناسب برای انجام کارهای معمولی و عادی روزانه طراحی شده است.

اکثر کیبوردهای استاندارد بر اساس طرح QWERTY طراحی شده‌اند که در زیر به آنها اشاره شده است.

صفحه کلید لپ تاپ

این نوع کیبورد معمولا دارای کلیدهایی با فاصله کوتاه است . کیبورد لپ تاپ در حالت عادی کلید های عددی را شامل نمی شود اما می‌تواند دارای کلیدهایی با امکان تغییر صدا ، تغییر روشنایی لپ تاپ و دکمه روشن و خاموش باشند.

صفحه کلید ، صفحه کلید بی‌سیم ، صفحه کلید حرفه ‌ای

شکل 3:کیبورد لپ تاپ

صفحه کلید قابل انعطاف

صفحه کلید قابل انعطاف ترکیبی از کیبورد استاندارد و کیبورد لپ تاپ است که دارای تعداد زیادی کلید با فاصله های کوتاه است

این کیبوردها غالبا از جنس سیلیکون ساخته می‌شود و در مقابل گرد و غبار و آب مقاوم است این کیبورد معمولا توسط افرادی استفاده می‌شود که نیاز به کار با سیستم در محیط های آزاد؛ خارج از منزل یا محل کار دارند

صفحه کلید انعطاف پذیر برای داشتن عملکرد صحیح نیاز به سطحی سخت و صاف دارند که در هنگام استفاده از تا خوردن آن جلوگیری کند چرا که تا شدن سبب آسیب رساندن به مدارهای کیبورد خواهد شد

این کیبورد دارای پورت های USB است تا امکان اتصال به سیستم های مختلف را داشته باشد.

صفحه کلید ، صفحه کلید بی‌سیم ، صفحه کلید حرفه ‌ای

شکل 4: کیبورد انعطاف پذیر

صفحه کلید انگشتی (کوچک)

کیبورد کوچک در تلفن های همراه و کامپیوتر های دستی وجود دارد که تقریبا همه‌ی افراد با آن سروکار داشته اند این نوع صفحه کلید تنها دارای تعداد کمی کلیدهای اصلی است و فضای استفاده کمی دارد اما با این وجود امروزه کاربردهای فراوانی را داراست

صفحه کلید مخصوص بازی

این نوع کیبورد نسبت به سایر مدل های مشابه بسیار سریع عمل می‌کنند و برای گیمرها که نیاز به عملکرد بسیار سریع دارند اختصاصی ساخته شده است

یک صفحه کلید مخصوص بازی مانند کیبورد استاندارد است که کلیدها و چراغ های LED به آن افزوده شده است علاوه بر این قابلیت استراحت برای دست نیز در آن وجود دارد

این صفحه کلید‌ها معمولا کوچکتر و راحت تر هستند و باعث کاهش قابل توجه آسیب های بازیکنان می‌شوند.

صفحه کلید ، صفحه کلید بی‌سیم ، صفحه کلید حرفه ‌ای

شکل 5: کیبورد مخصوص بازی (گیمینگ)

صفحه کلید ارگونومیک

این نوع کیبورد V شکل می باشد و این امکان را برای کاربر فراهم می کند که هنگام کار هر دو دست را در حالت طبیعی قرار دهد و از فشار عضلانی بر روی مچ ها و کمر به شدت می کاهد.

انواع کیبورد ارگونومیک امکان نشستن افراد را در موقعیت های مختلف فراهم می کند و به دلیل نوع طراحی انعطاف پذیری بیشتری را به کاربران خود می دهد .

برخی از انواع این کیبورد قابلیت تغییر زاویه نیز دارند.

صفحه کلید ، صفحه کلید بی‌سیم ، صفحه کلید حرفه ‌ای

شکل 6: کیبورد ارگونومیک

انواع اتصال در کیبورد

صفحه کلید از نظر اتصالات به دو نوع قابل اتصال با سیم و کیبورد بی‌سیم دسته بندی می‌شود

کیبورد با سیم

از زمان فراگیر شدن استفاده از کامپیوتر تاکنون، نحوه ارتباط کیبورد با کامپیوتر دستخوش تغییرات گسترده‌ای شده است.

ابتدا صفحه کلیدها از طریق پورت DIN با کامپیوتر مرتبط بودند، پس از مدت زمانی ، محصولاتی با رابط DE-9 عرضه شد.

و بعد از آن رابط AT Keyboard نیز از رابط های پر کاربرد در صنعت کامپیوتر بود.

پس از مدتی پورت PS2 به عنوان یک پورت ارتباطی جایگزین، در کیبوردو ماوس کامپیوتر اعلام شد. این پورت بر پایه پورت mini-DIN طراحی شده است.

سرانجام شرکت های تولید کننده قطعات کامپیوتری پورت USB را به عنوان یک پورت استاندارد برای اتصال محصولات خود استفاده کردند.

این پورت به دلیل اینکه در تمامی محصولات کامپیوتری پشتیبانی می‌شود و پرکاربردترین پورت در این زمینه می باشد، گزینه بسیار مناسبی برای اتصال کیبورد و ماوس به کامپیوتر و یا حتی لپ تاپ می باشد. در حال حاضر اکثر کیبوردهای تولیدی توسط شرکت های مطرح جهانی با رابط اتصال USB عرضه می شوند، این پورت‌ها علاوه بر سرعت بیشتر بسیار از معایب پورت‌های قبلی را نیز مرتفع کرده‌اند.

صفحه کلید ، صفحه کلید بی‌سیم ، صفحه کلید حرفه ‌ای

شکل 7: انواع اتصالات کیبورد

کیبورد بی سیم

با پیشرفت فناوری در حوزه محصولات کامپیوتری نوع دیگری از کیبورد از نظر اتصال در بازار عرضه شده است که برای اتصال آن به دستگاه‌های مختلف نیازی به سیم نمی باشد. به این گونه از کیبورد ها ، کیبورد بی سیم گفته می شود. صفحه کلید بی سیم از طریق امواج به لپ تاپ، کامپیوتر و یا هر وسیله ای که از آن پشتیبانی کند متصل می گردد. همراه صفحه کلیدهای بی سیم ، یک دانگل USB می باشد که وظیفه ارتباط بین دستگاه و صفحه کلید را برعهده دارد.

صفحه کلید ، صفحه کلید بی‌سیم ، صفحه کلید حرفه ‌ای

شکل 8: کیبورد بازی

سوالات متداول

  • کدام نوع صفحه کلید برای استفاده در فضاهای بیرونی مناسب تر است ؟

کیبورد انعطاف پذیر خاصیت جابجایی آسانی دارد و به دلیل برخورداری از جنس سیلیکونی مقاومت خوبی در برابر گرد و غبار و باران دارد.

  • تفاوت کیبورد ها با کابل USB و ps2 در چیست و کدام کیفیت بهتری دارند ؟

کابل های USB کیبورد به دلیل آسانی در اتصال به انواع کامپیوتر از مزایای بیشتری نسبت به کابل های PS2 دارد و همچنین کابل های USB در زمان روشن بودن سیستم نیز به سرعت قابل اتصال و استفاده هستند در حالی که کابل های PS2 بعد از اتصال نیاز به راه اندازی مجدد سیستم دارند

  • کدام نوع کیبورد برای بازی مناسب تر است ؟

کیبوردهای گیمینگ مخصوص بازی طراحی شده اند به دلیل گذراندن ساعات طولانی گیمر ها پشت سیستم کامپیوتر این نوع کیبورد طوری  طراحی شده اند که آسیب کمتری به مچ ها وارد کنند .

No votes yet.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منو اصلی

question