تفاوت nvme با ssd ، تفاوت هارد ssd با nvme، هارد ssd با nvme ، ssd و nvme

تفاوت nvme با ssd

امروزه استفاده از هارد های پرسرعت در رایانه ها رواج بسیار بالایی پیدا کرده و این هارد ها با سرعت بالایی که دارند فرایند اجرای برنامه ها را سریعتر انجام می دهند. نمونه بارز هارد های پرسرعت موجود در بازار شامل هارد nvme با ssd است. تفاوت nvme با ssd در سرعت و شکل ظاهری و نحوه اتصال آن‌ها به رایانه است

تفاوت nvme با ssd

هارد NVME نوعی معماری جدید در هارد دیسک ها و سخت افزارهای رایانه ها به حساب می آیند این هارد ها با قرار گرفتن در پورت های PCI Express سرعت بسیار بالایی را برای سیستم پدید می آورند. سرعت های ارائه شده در این هارد ها بسیار بالا تر از هارد های دیگر می باشد. تکنولوژی استفاده شده در این هارد ها نیز بسیار بروز بوده و به عنوان یک استاندارد موفق در دنیای رایانه به حساب می آیند. این موارد از تفاوت ان.وی.ام.اِی با اس.اس.دی به حساب می آید.

تفاوت nvme با ssd ، تفاوت هارد ssd با nvme، هارد ssd با nvme ، ssd و nvme

هارد NVME با استفاده از قدرت بالای سخت افزارهای قرار داده شد و استفاده از سرعت بالای پورت های PCI Express دارای قدرت و توان خروجی بسیار بالایی است. این توان بالا باعث می‌شود که سرعت خواندن و نوشتن اطلاعات بر روی هارد دیسک به شدت بالا بوده و کاهش چشمگیری در تاخیر اجرای برنامه ها را شاهد باشیم. در طراحی هارد های NVME از نوعی پروتکل جدید استفاده شده است که قابلیت اجرای دستوران به صورت موازی را داشته و می تواند چندین هزار دستور را به صورت موازی اجرا کرده و در کسری از ثانیه این چند هزار خروجی را پردازش کند. این کار باعث می‌شود که سرعت استفاده از این هارد ها به شدت بالا باشد. این موارد تنها بخش هایی از تفاوت ان.وی.ام.اِی با اس.اس.دی است.

هارد SSD تکنولوژی بروز شده هارد دیسک های HDD قدیمی است. در واقع هارد های SSD نوعی هارد دیسک جامد به حساب می آیند که از تکنولوژی فلش های USB در آن‌ها استفاده شده است. این هارد ها مصرف انرژی به مراتب کمتری را دارند و در برابر لغزش و لرزش و نوسانات برق مقاومت بالاتری دارند. این موارد را می توان به عنوان تفاوت ان.وی.ام.اِی با اس.اس.دی به حساب آورد.

تفاوت nvme با ssd ، تفاوت هارد ssd با nvme، هارد ssd با nvme ، ssd و nvme

همچنین نکته مهم در هارد SSD این است که این هارد ها با استفاده از یک کنترلر عملیات های خواندن و نوشتن را انجام می دهند. در نتیجه این کنترلر فرمانده اصلی هارد SSD است. نکته مهم در هارد SSD این است که این هارد ها نیازی به Defragment شدن نیز ندارند اصلاً ساختار این هارد ها کندی پذیر نیست. این موارد را می توان به عنوان تفاوت ان.وی.ام.اِی با اس.اس.دی به حساب آورد.

تفاوت تفاوت ان.وی.ام.اِی با اس.اس.دی

در خصوص تفاوت ان.وی.ام.اِی با اس.اس.دی موارد زیادی وجود دارد که ما این موارد را به صورت تیتر وار به شما توضیح خواهیم داد.

 تفاوت ان.وی.ام.اِی با اس.اس.دی عبارتند از:

 1. مهم‌ترین تفاوت ان.وی.ام.اِی با اس.اس.دی در این است که سرعت خواندن و نوشتن اطلاعات در هارد NVME بسیار بالاتر از هارد SSD است.
 2.  تفاوت ان.وی.ام.اِی با اس.اس.دی در این است که هارد SSD با کابل به سیستم متصل می شود در صورتی که هارد NVME به پورت PCI Express متصل می شود.
 3.  تفاوت ان.وی.ام.اِی با اس.اس.دی در این است که بیشترین سرعت نوشتن و خواندن اطلاعات در سریع ترین هارد SSD برابر 550 مگابایت در ثانیه است که این مقدار در هارد NVME 3 گیگابایت در ثانیه است.
 4. تفاوت هارد ssd و nvme در تکنولوژی استفاده این هارد ها است و هارد SSD از تکنولوژی قدیمی نیمه هادی ها استفاده می کند که در هارد NVME از تکنولوژی های بروز شده تری در تراشه های این هارد استفاده شده است.
 5. تفاوت هارد ssd با nvme این است که اندازه هارد SSD به مراتب بزرگتر از هارد NVME می باشد.
 6. تفاوت هارد ssd با nvme در این است که پهنای باند استفاده شده در هارد NVME به مراتب بیشتر از هارد SSD است.
 7. تفاوت ssd با nvme در این است که در هارد NVME پردازشگر های بیشتری نسبت به هارد SSD قرار داده شده است که سرعت خواندن و نوشتن را افزایش می دهند
 8. تفاوت ان.وی.ام.اِی با اس.اس.دی در این است که تعداد دستور های انجام شده در هارد SSD حداکثر 256 مقدار در هر صف می باشد که این مقدار در هارد NVME به 64 هزار دستور در هر صف می رسد.
 9.  تفاوت ان.وی.ام.اِی با اس.اس.دی در این است که تعداد صف ها ی اطلاعات برای پردازش در هارد SSD در بهترین حالت 256 و در بدترین حالت 32 صف می باشد در حالی که در هارد NVME این مقدار به 64 هزار صف می رسد که به معنی مقدار زیادی از اطلاعات در هر میکرو ثانیه است.
 •  تفاوت ان.وی.ام.اِی با اس.اس.دی در ساختار تراشه های این دو هارد باعث شده است که هارد SSD تمام اطلاعات را برای پردازش به واحد CPU منتقل کن د و این به معنی کند شدن فرایند پردازش اطلاعات است. در حالی که در هارد NVME این امکان وجود دارد که بعضی از پردازش ها در تراشه های خود هارد پردازش شود و این به معنی سرعت بالاتری در اجرای فرایند پردازش دستور ها است.
 •  تفاوت ان.وی.ام.اِی با اس.اس.دی در عملکرد این هارد در پردازش‌های سنگین است که می تواند مقدار زیاد از پردازش ها را در کسری از ثانیه انجام دهد. این عملکرد باعث کند شدن و یا کاهش سرعت هارد دیسک نمی شود.
 •  تفاوت ان.وی.ام.اِی با اس.اس.دی در اجرای سرور های مجازی با استفاده از این هارد ها است. با استفاده از هارد های NVME شما می توانید سرور های مجازی را با سرعت بسیار بالاتری اجرا و پیاده سازی کنید.
 • تفاوت هارد ssd با nvme در این است که مقدار برق مصرف شده در هارد SSD به مراتب کمتر از هارد NVME است.
 • تفاوت هارد ssd و nvme در این است که هارد SSD نسبت به هارد NVME در مقابل نوسانات برق و ضربه ها مقاوم تر است.
 • تفاوت هارد ssd با nvme در این است که قیمت هارد SSD به مراتب کمتر از هارد NVME است.
 • تفاوت هارد ssd و nvme  در این است که مقدار فضای ایجاد شده در هارد SSD در یک بازه قیمتی بسیار بیشتر از هارد NVME می باشد.

تفاوت nvme با ssd ، تفاوت هارد ssd با nvme، هارد ssd با nvme ، ssd و nvme

سؤالات متداول:

 1. تفاوت هارد ssd با nvme در زمینه سرعت چقدر است؟

تفاوت هارد ssd با nvme در زمینه سرعت بسیار بالا است. بهترین هارد SSD دارای سرعتی در حدود 550 مگابایت در ثانیه است در حالی که بهترین هارد NVME دارای سرعتی بیش از 3 گیگابایت در ثانیه است و حتی بدترین هارد NVME هم دارد یا سرعتی در حدود 1 گیگابایت در ثانیه است.

 1. آیا از هارد NVME می توان در سیستم های خانگی استفاده کرد؟

بله شما به راحتی می توانید از هارد NVME در سیستم های خانگی و اداری استفاده کنید. استفاده از این هارد ها هیچ تفاوتی برای شما ایجاد نمی کند و شما با استفاده از این هارد ها سرعت بسیار بالاتری را در اجرای برنامه ها تجربه خواهید کرد.

 1.  تفاوت ان.وی.ام.اِی با اس.اس.دی در قیمت به چه صورت است؟

در بحث قیمت تفاوت ان.وی.ام.اِی با اس.اس.دی به این ترتیب است که هارد SSD در حجم برابر با هارد NVME دارای قیمت کمتری است.

 1. تفاوت nvme با ssd در پهنای باند چقدر است؟

 تفاوت ان.وی.ام.اِی با اس.اس.دی در پهنای باند بسیار زیاد بوده به نحوی که هارد NVME تا 16 برابر سریع تر از هارد SSD است. این تفاوت پهنای باند باعث می‌شود که اجرای برنامه های سنگین و محاسبات های پیچیده بر روی هارد های NVME سریع تر از هارد SSD باشد.

Rating: 5.0/5. From 3 votes.
لطفا صبر کنید...

1 دیدگاه

 1. مطالب این پست بسیار کاربردی و مفید بود ... سپاس از شما نتیجه گیری » نوسانات کمتر برق ، قیمت مناسب ، هزینه برق مصرف شده هارد SSD بهتر عملی میکند اما هارد NVME در سرعت ، قدرت و کیفیت و پردازش اطلاعات و .... بهتر هست پیشنهاد » نسبت به بودجه و هدف خود برای خرید یک هارد اقدام کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی

question