پچ کورد ، پچ‌کورد ، patch lead

پچ کورد فیبر نوری Patch cable، انواع و شیوه های کاربرد

یک کابل پچ، پچ کورد [1] یا patch lead یک کابل الکتریکی یا نوری است که برای اتصال یک دستگاه نوری یا الکترونیکی با دستگاه دیگر برای مسیریابی سیگنال به کار می‌رود. دستگاه‌هایی با انواع مختلف (مانند یک سوییچ متصل به کامپیوتر، یا سوییچ متصل به یک روتر) با پچ کورد ها به هم متصل می‌شوند.

پچ‌ کوردها معمولا در رنگ‌های مختلف ساخته می‌شوند تا به راحتی از هم تشخیص داده شده و معمولا کوتاه هستند و شاید بیشتر از 10 متر نباشند. انواع پچ کوردها شامل کابل‌های میکروفون، کابل‌های طیف‌سنجی فیبر نوری، کابل‌های توسعه‌ی هدفون، رابط XLR، رابط تلفن‌های تاینی (TT)، رابط RCA و کابل‌های رابط تلفن TRS ¼ (و کابل‌های مدولار ایترنت) هستند. کوردهای ضخیم‌تر و شیلنگ مانند برای حمل سیگنال‌های ویدیویی یا تقویت‌شده به کار می‌روند. با این وجود، پچ کوردها معمولا تنها به کوردهای کوتاهی اشاره دارند که با پنل‌های پچ به کار می‌روند.

عبارت پچ در ابتدا در استودیوهای تلفنی و رادیویی به کار گرفته شد که در آن تجهیزات اضافی در حالت آماده‌ به کار می‌توانند به صورت موقت جایگزین دستگاه‌های خراب شوند. این اتصال مجدد از طریق پچ‌ کوردها و پنل‌های پچ کورد انجام شده است. علاوه بر این، پچ‌ کردن می‌تواند اتصال‌های موقت و بی‌قاعده‌ای را برای نیازهای غیرمعمول بین دستگاه‌ها ایجاد کند. ترکیب‌گرهای آنالوگ موسیقی معمولا از کابل‌های پچ کورد استفاده می‌کنند تا بخش‌های کاربردی مختلف مانند نوسان‌گرها، فیلترها و غیره را به هم متصل کنند.

یک کابل پچ‌کورد از کابل‌های ساختاری استاندارد متفاوت است زیرا یک کابل پچ برای افزایش انعطاف‌پذیری به صورت رشته‌ای در می‌آید ولی یک کابل استاندارد یک مس صلب است. چون پچ کورد یک سازه‌ی مسی رشته‌ای است، میرایی در پچ کوردها بیشتر از کابل‌های صلب است، بنابراین باید از طول‌های کوتاه آن استفاده کرد.

پچ‌کورد ها می‌توانند به اندازه‌ی 3 اینچ (تقریبا 8 سانتی‌متر) باشند تا اجزای انباشته را به هم متصل کرده یا سیگنال را در یک patch bay ردیابی کنند. البته طول آن‌ها به 12 فیت (6 متر) و بیشتر هم برای کابل‌های اسنیک می‌رسد. با افزایش طول، کابل‌ها ضخیم‌تر شده و با محافظ بیشتری ساخته می‌شوند تا از اتلاف سیگنال (میرایی) و ورود فرکانس‌های رادیویی نامطلوب و نویز (مداخلات الکترومغناطیسی) جلوگیری کنند.

پچ کورد ، پچ‌کورد ، patch lead

پچ کورد ها معمولا از کابل‌های هم‌محور ساخته می‌شوند که سیگنال در یک هسته‌ي محافظت‌شده حمل می‌شود و اتصال به زمین یا بازگشت به زمین توسط سیمی انجام می‌شود که هسته را احاطه کرده است. هر انتهای کابل به یک رابط متصل می‌شود به طوری که کورد می‌تواند در آن وصل شود. انواع رابط‌ بسته به نوع کابل به طور گسترده تغییر می‌کنند.

یک کابل پچ کورد با پلاگ‌های 8P8C که مطابق با T568B-T568B سیم‌کشی شده است.

پچ کورد ها می‌توانند:

  • سیم‌های تک رابطی باشند که برای مثال از رابط‌های موزی (یا پلاگ‌های پینی) استفاده می‌کنند.
  • کابل‌های هم‌محوری باشند که برای مثال از رابط‌های BNC استفاده می‌کنند.
  • کابل‌های Cat5، Cat5e، Cat6 یا Cat6e محافظت‌شده‌ای یا بدون محافظ باشند که از رابط‌های مدولار 8P8C با سیم‌کشی مستقیم T568A یا T568B استفاده می‌کنند.
  • کابل‌های فیبرنوری مناسب برای استفاده با تجهیزات طیف‌سنجی فیبرنوری مدولار باشند.

یک پچ کورد همیشه در دو انتها با رابط ثابت می‌شود. یک مفصل دم‌خوکی[2] شبیه یک پچ کورد است و معمولا به کابلی گفته می‌شود با یک رابط در یک سر و با سیم‌های لخت در سر دیگر ثابت شده است. در رابطه با کابل‌های مسی، این کابل‌ها گاهی اوقات به عنوان blunt patch cords شناخته می‌شوند و سر بدون رابط (مفصل دم‌خوکی) به صورت دائمی به یک جزء یا ترمینال وصل می‌شود. مفصل‌های دم‌خوکی فیبرنوری، برعکس مفصل‌های دم‌خوکی مسی، بیشتر شبیه رابط هستند تا یک کابل یا کورد. مفصل دم خوکی فیبری یک فیبر نوری تکی، کوتاه و معمولاً محکم است که دارای یک رابط پیش‌نصب در یک سر و طولی از فیبر در سر دیگر است. سر مفصل دم‌خوکی لخت شده و با فیوژه به یک فیبر با ترانک‌های چندفیبره متصل می‌شود. اتصال مفصل دم خوکی به هر فیبر در یک ترانک کابل چندفیبری را برای اتصال به تجهیزات انتهایی به فیبرهای آن تقسیم می‌کند.

ضبط صدا و موسیقی با پچ کورد

انواع کابل‌ها برای حمل سیگنال‌های الکتریکی در استودیوهای ضبط صدا و با تجهیزات موسیقی الکتریکی و الکترونیکی به کار می‌روند. میکروفن‌ها معمولا به بردها یا سیستم‌های PA با کابل‌های میکروفن XLR متصل می‌شوند که از رابط‌های XLR سه پینی استفاده می‌کنند. گستره‌ی وسیعی از تجهیزات الکتریکی یا الکترونیکی از پچ کورد های تکی ¼ اینچی استفاده می‌کنند تا تجهیزات را به تقویت‌کننده[3]، مانند گیتار الکتریکی، باس الکتریکی، ترکیب‌کننده، پیانوی الکتریکی، یا دستگاه درام الکترونیکی متصل کنند. نوازنده‌ای که تجهیزات الکتریکی یا الکترونیکی را اجرا می‌کند معمولا از کابل‌های بلندتر (10 تا 20 فیت) بین تجهیزات و تقویت‌کننده‌ی خود استفاده می‌کند و سپس از پچ کورد های کوتاه‌تر (از چند اینچ گرفته تا یکی دو فیت) استفاده می‌کند تا به زنجیره‌ای از دستگاه‌های افکت، پدال‌های stomp box یا سایر پردازنده‌های سیگنال متصل شوند.

پچ کورد ، پچ‌کورد ، patch lead

چند سوییچ Gigabit Ethernet rackmount، که با استفاده از 6 کابل پچ کورد Category  به پورت‌های ایترنت روی چند پنل پچ کورد متصل شده‌اند.

دی‌جی‌هایی که از پلیرهای ضبط استفاده می‌کنند، گرامافون صفحه‌گردان خود را به میکسرها یا سیستم‌های PA با رابط‌های RCA استریو متصل می‌کنند. دی‌جی‌ها گاهی باید از تجهیزاتی با چند نوع کابل استفاده کنند که اتصال را سخت‌تر می‌کند؛ برای مثال، پیلرهای ضبط دی‌جی و میکسرهای دی‌جی همگی از رابط‌های RCA استفاده می‌کنند، ولی اگر از یک دستگاه درام یا یک ترکیب‌ساز باس استفاده کنند، شاید دارای یک مونورابط ¼ اینچ باشد. برای حل این مسئله، دی‌جی می‌تواند یا از آداپترها یا کابل‌های ویژه‌ای استفاده کند. کابل‌های سنگین‌تر برای حمل سیگنال‌های تقویت‌شده از تقویت‌کننده به بلندگوها به کار می‌روند (هم در سیستم PA و هم با تقویت‌کننده‌های تجهیزات). کابل‌های رابط تلفنی TRS ¼ می‌توانند سیگنال‌های استریو را حمل کنند، بنابراین برای هدفون‌های استریو و برای اهداف پچ‌کردن به کار می‌روند.

سالن‌های موسیقی، سالن‌های کنسرت، و استودیوهای ضبط هم از کوردهای شیلنگ‌مانند ضخیم‌تر استفاده می‌کنند که یک کابل اسنیک (یا اسنیک) نامیده شده و شامل دسته‌ای از چند کابل تکی است که دارای پچ بی در هر دو سر است به طوری که دنده‌ی صدا می‌تواند متصل شود. patch bay یک پنل تخت از رابط‌های صدا است که در آن کابل‌های XLR و جک‌های ¼ اینچی می‌توانند متصل شوند. کابل اسنیک پیکربندی‌ها را راحت‌تر انجام می‌دهد زیرا اگر یک مهندس صدا دارای یک اسنیک نباشد، باید 20 تا 30 میکروفن‌ و کابل‌های تجهیزات را از روی سن به باجه‌ي میکس برساند. کابل‌ها درهم می‌شوند و وقتی با 20 رابط در انتهای کابل سروکار داشته باشیم به سختی می‌توان تشخیص داد که کدام کابل با کدام میکروفن یا دستگاه در ارتباط است. patch bay به گونه‌ای شماره‌گذاری شده که مهندس می‌تواند ببیند که کدام میکروفن یا دستگاه به کدام رابط شماره‌دار متصل است.

کابل‌های پچ کورد در ترکیب‌کننده‌های ویدیویی هم به کار می‌روند.

[1] Patch cable

[2] pigtail

[3] amplifier

    پاسخی بگذارید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    منو اصلی