فرم فاکتور سرور، فرم فاکتور

فرم فاکتور سرور چیست، آشنایی با انواع فرم فاکتور سرور

فرم فاکتور یکی از مهمترین مواردی است که در دنیای شبکه بسیار با ان روبرو می شویم. در این مقاله سعی کردیم که درباره فرم فاکتور سرور مطالب مفید و جامعه را به شما ارائه کنیم.

با اینکه سرورها و ایستگاه‌های کاری، اجزای سخت افزاری مشابه بسیاری دارند و در اکثر موارد از سیستم‌های عملیاتی مشابه و یکسانی استفاده می‌کنند، ولی نقش آنها در شبکه و در نتیجه نیازمندی به آنها کاملا متفاوت می‌باشد.

فرم فاکتورهای سرور

زمانی که ما در بحث هر دستگاه یا جزء محاسبه کننده از اصطلاح فرم فاکتور استفاده می‌کنیم، هدف ما صحبت از اندازه، ظاهر یا ابعاد آن است. معمولا از فرم فاکتور برای متمایز کردن اجرای فیزیکی همان دستگاه یا جزء از سایر اجزاء استفاده می‌شود. در مورد سرورها، صحبت از اندازه و ابعاد محفظه‌ای است که سرور درون آن قرار می‌گیرد.

در این بخش ما نگاهی بر فرم فاکتورهای اصلی سرور خواهیم انداخت: رکمونت – Rackmount، ایستاده -Tower، و تیغه‌ای -Blade . هر یک از آنها ویژگی‌های منحصربفرد خود را دارند که شما باید در زمان پیاده سازی و استفاده درنظر بگیرید.

فرم فاکتور سرور رکمونت   

سرورهای رکمونت آنهایی هستند که برای اتصال پیچ شدن درون چارچوبی به نام رَک و در نتیجه برای جاسازی درون یکی از چندین شکاف خالی در اندازه استاندارد یا دهانه‌های درون سیستم طراحی شده‌اند. همچنین آنها نیاز به کیت‌های ریلی دارند تا بعد از قرار گیری به شما امکان حرکت دادن آن به بیرون از رک را به منظور تعمیر و نگه‌داری بدهد. یکی از مزایای استفاده از رک برای نگه‌داری سرورها، روترها، سوویچ‌ها، و سایر لوازم سخت افزاری آن است که تجهیزات را در بالای سطح زمین نگه می‌دارد و همچنین باعث استفاده موثر از فضای اتاق سرور و ایجاد گردش هوای خوبی می‌شود. یک رک با یک سرور به همراه سایر تجهیزات نصب شده در شکل 1.1 نشان داده است.

فرم فاکتور سرور، فرم فاکتور

شکل 1.1 فرم یک سرور در داخل رک

ابعاد در فرم فاکتور سرور

همانطور که ممکن است شما در شکل 1.1 متوجه شده باشید، چندین آیتم در رک وجود دارد که هرکدام مقدار فضای متفاوتی را درون رک می‌گیرند. با اینکه رک‌هایی با پهنای 19 و23 اینچ موجود است، در اینجا از رک با پهنای 19 اینچ استفاده شده است. هر اتاقکی دارای تابلوی جلودار-شامل مجموعه‌ای از کلیدها برای کنترل سیستم- به پهنای 19 اینچ (482.6 mm)است. تنها تفاوت ابعاد اتاقک‌ها یا دستگاه‌ها در ارتفاع آنهاست. این بُعد برحسب واحد رک یا به اختصار U اندازه گیری می‌شود. هر U به بزرگی 1.75 اینچ(44.45 mm) است. اگرچه در شکل LCD یا Liquid Crystal Display به اندازه 7U است ولی چهار اندازه استاندارد برای سرورها وجود دارد:

  • تک یونیته – اینها برای هریک از لوازم و سرورهای کوچکی که تنها 1.75 اینچ ارتفاع دارند مورد استفاده قرار می‌گیرند. در شکل یک سوویچ KVM – که یک کیبورد، ماوس، و یک مانیتور رایج برای استفاده از تمامی دستگاه‌های داخل رک ارائه می‌دهد- و یک سوویچ اترنت- نوعی سیستم شبکه است که امکان انتقال اطلاعات را فراهم می‌کند- یا یک هاب-دستگاهی که یک کابل شبکه را به کابل‎های جدا از هم تقسیم می‌کند- وجود دارد که از دهانه‌ای به اندازه 1U استفاده می‌کنند.
  • دو یونیته- این اندازه میانگین تمام اندازه‌های رایج می‌باشد. در شکل یک سرور در انتهای رک وجود دارد که از دهانه‌ی 2U استفاده می‌کند.
  • سه یونیته- اگرچه خیلی رایج نیست ولی سرورهای 3U وجود دارند.
  • چهار یونیته – اگرچه هیچ دستگاهی در رک شکل 1.1 به اندازه 4U وجود ندارد ولی این یک اندازه دهانه رایج برای سرورها است. یک سرور 4U درشکل 1.2 نشان داده شده است. به منظور مقایسه، اندازه‌ی این سرور دو برابر اندازه‌ی ارتفاع سرور 2U در شکل 1.1 می‌باشد.

فرم فاکتور سرور، فرم فاکتور

شکل 1.2- یک سرور 4U

همچنین شایان ذکر است که محفظه‌هایی برای سرورهای تیغه‌ای وجود دارند که می‌توانند به اندازه 4U باشند. یک رک عادی فضایی به اندازه 42U را فراهم می‌کند.

بازوی مدیریت کابل

یکی از چالش‌های اتاق سرور، حفظ کنترل تمام کابل‌ها است. زمانی که شما این حقیقت را درنظربگیرید که سرورها از کیت‌های ریلی به منظور حرکت دادن آنها به سمت بیرون جهت تعمیر و نگهداری استفاده می‌کنند، باید کابل‎‌های انتقال برق یا پاور و کابل‌(های) اطلاعاتی یا دیتا به اندازه‌ی کافی شل باشند تا این امکان جابجایی را فراهم کند. از سوی دیگر، شما هرگز نمی‌خواهید که یک سری کابل‌های شل در پشت رک از هر دستگاهی آویزان باشد. برای فراهم کردن شلی لازم و جلوگیری از ایجاد پوشانیدگی توسط کابل‌ها که باعث ایجاد حرارت در پشت رک می‌شود، شما می‌توانید از بازوهای مدیریت کابل استفاده کنید(شکل 1.3). این بازوها دارای شلی لازم هستند و طوری طراحی شده‌اند تا در زمان بیرون کشیدن سرور از داخل دهانه به دنبال سرور حرکت کند.

فرم فاکتور سرور، فرم فاکتور

                                                   شکل 1.3- بازوی مدیریت کابل

کیت‌های ریلی

در حال حاضر شما می‌دانید که کیت‌های ریلی برای فراهم کردن مکانیزم بیرون کشیدن سرور از داخل رک مورد استفاده قرار می‌گیرند. کیت‌های ریلی دارای یک رک داخلی و یک رک خارجی هستند. رک داخلی به سرور متصل می‌شود، درحالیکه رک خارجی به خود رک متصل می‌شود. رک داخلی به منظور قرار گرفتن درون رک خارجی طراحی شده است تا بر روی رک خارجی سوار شده و روی آن بصورت کشویی حرکت کند. مراحل نصب در شکل 1.4 نشان داده شده است.

فرم فاکتور سرور، فرم فاکتور

شکل 1.4- مراحل نصب کیت ریلی

فرم فاکتور سرور ایستاده یا Tower

شکل دومی از فرم فاکتور که شما احتمالا با آن آشنا باشید، سرور ایستاده می‌باشد. این نوع به ایستگاه‌های کاری که شما عادت به کار با آنها دارید، بیشترین شباهت را دارد. زمانی که از دستگاه‌های بسیاری در اتاق سرور استفاده شود، آنها در داخل رک قرار نمی‌گیرند بلکه در روی قفسه‌ها قرار می‌گیرند. همانطور که در شکل 1.5 نشان داده شده است، در ظاهر به فرم ایستاده هستند.

فرم فاکتور سرور، فرم فاکتور

شکل 1.5- سرور ایستاده

همچنین امکان دارد که با استفاده از کیت تبدیل سرور ایستاده را در داخل رک قرار داد. مشکل این روش آن است که مقداری از فضای درون رک را هدر می‌دهد. در شکل 1.6 یک سرور ایستاده با استفاده از کیت تبدیل نشان داده شده است.

فرم فاکتور سرور، فرم فاکتور

شکل 1.6- سرور ایستاده در رک

تکنولوژی تیغه‌ای

در نهایت ممکن است سرورها در فرم تیغه‌ای نیز باشند. این تکنولوژی شامل یک شاسی سرور می‌باشد که محل قرارگیری چند برد مداری بخش به بخش نازک است و با عنوان سرور تیغه‌ای شناخته می‌شود. هر تیغه یا کارت حاوی پردازشگرها، حافظه، کنترل کننده‌های یکپارچه‌ی شبکه، و سایر پورت‌های وروی و خروجی (I/O) می‌باشد. در حالت نصب تیغه‌ای در مقایسه با حالت ایستاده یا حالت متداول 1U  سرورها می‌توانند در کابل بندی به اندازه 85 درصد کاهش داشته باشند. همانطور که در شکل 1.7 مقایسه‌ای بین سیستم تیغه ای و سیستم رک نشان داده شده است، تکنولوژی تیغه‌ای  به فضای به مراتب کمتری نیاز دارد.

فرم فاکتور سرور، فرم فاکتور

شکل 1.7- مقایسه سیستم رک و سیستم تیغه‌ای

محفظه‌ی تیغه‌ای

محفظه‌ی تیغه‌ای، سیستمی است که چندین سرور تیغه‌ای را درخود جای می‌دهد. شاسی محفظه، قدرت و خنک سازی را برای سرورهای تیغه‌ای فراهم می‌کند. در شکل 1.8 یک سرور تیغه‌ای نشان داده شده است که درون محفظه قرار می‌گیرد.

فرم فاکتور سرور، فرم فاکتور

شکل1.8- محفظه‌ی تیغه‌ای

پانل پشتی و پانل میانی

پانل پشتی، نقطه‌ی اتصال را برای سرورهای تیغه‌ای در داخل محفظه‌ی تیغه‌ای فراهم می‌کند. برخی از پانل‌های پشتی دارای شکاف‌هایی در هر دو طرف هستند که در این حالت در وسط محفظه قرار می‌گیرند و پانل میانی نام دارند. در سایر حالات، سرورها از یک طرف وصل خواهند شد و سیستم تغذیه و خنک کننده ممکن است از طرف دیگر وصل شوند. این آرایش در شکل 1.9 نشان داده شده است. جزئی که با 3 نام گذاری شده، پانل میانی است.

فرم فاکتور سرور، فرم فاکتور


شکل 1.9- پانل میانی(اعداد درشکل اصلی مشخص نیست*)

سوکت‌های سیستم تامین قدرت سیستم

پانل‌های پشتی و میانی همچنین قدرت لازم برای اجزای مختلف را نیز فراهم می‌کنند. زمانی که یک پانل میانی مورد استفاده قرار می‌گیرد، اتصالاتی در پشت آن برای مدول‌های قدرتی مهیا می‌شود. در شکل 1.10 اتصال دهنده‌های قدرت برای یک پانل میانی IBM نشان داده شده است. قدرت لازم برای سرورهای تیغه‌ای توسط اتصال دهنده‌ی قدرت تیغه‌ای تامین می‌شود و اتصال دهنده‌ی مدول قدرت، قدرت را برای کابل‌هایی که به سوکتهای قدرتی وصل می‌شوند، انتقال می‌دهند.

فرم فاکتور سرور، فرم فاکتور

شکل 1.10- پانل میانی تامین قدرت

سوییچ‌ها و مدول‌های شبکه

محفظه‌های تیغه‌ای علاوه بر سرورهای تیغه‌ای می‌توانند انواعی از مدول‌ها را بپذیرند. حداقل یک یا احتمالا دو مدول سوییچ برای ایجاد شبکه بندی سرورها نیاز خواهد بود. این مدول سوییچ معمولا و نه همیشه از نوع اترنت است.

مدولهای مدیریت

در نهایت یک مدول مدیریت نیاز خواهد بود تا امکان تشکیل و اداره کردن کل محفظه‌ی سرورهای تیغه‌ای را فراهم کند. این شامل چیزهایی مثل آدرس‌های IP- که اختصار Internet Protocol می‌باشد- سرورهای تیغه‌ای منفرد و اتصال و مدیریت فضای حافظه است. به منظور افزونگی ممکن است چندین مدول مدیریت لازم باشد. در شکل 1.11 محل اصلی مدول مدیریت نشان داده شده است.

فرم فاکتور سرور، فرم فاکتور

شکل 1.11- مدول مدیریت پیشرفته

فرم فاکتور سرور تیغه‌ای

سرورهای تیغه‌ای کارت‌های منفردی هستند که هر یک بصورت یک سرور فیزیکی جداگانه عمل می‌کند. تعداد زیادی از این‌ها وجود دارد- برای مثال 8، 16 یا 24 . برای هر شکافی که خالی و بدون استفاده باشد باید از فیلتر تیغه‌ای استفاده شود. نحوه قرارگیری سرور تیغه‌ای و فیلتر تیغه‌ای در شکل 1.12 نشان داده شده است.

فرم فاکتور سرور، فرم فاکتور

شکل 1.12- قرارگیری سرور تیغه ای و فیلتر

    پاسخی بگذارید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    منو اصلی