پکت تریسر ، دانلود packet tracer ، سیسکو پکت تریسر

سیسکو پکت تریسر چیست؟ و چرا از packet tracer استفاده می شود؟

در این مقاله قصد داریم به این موضوع بپردازیم که منظور از پکت تریسر یا packet tracer چیست؟ سیسکو پکت تریسر، یک ابزار شبیه سازی بصری cross-platform می باشد که توسط سیستم های سیسکو طراحی شده است و به کاربران امکان ایجاد توپولوژی شبکه و تقلید از شبکه های رایانه ای مدرن را می دهد. این نرم افزار به کاربران این امکان را می دهد که پیکربندی روترها و سوئیچ های سیسکو را با استفاده از یک رابط خط فرمان شبیه سازی شده، شبیه سازی کنند.

پکت تریسر از رابط کاربری drag and drop استفاده می کند و به کاربران این امکان را می دهد تا دستگاه های شبکه شبیه سازی شده را مطابق آنچه مناسب می بینند، اضافه و حذف کنند. این نرم افزار عمدتا برای دانشجویان رسمی آکادمی وابسته به شبکه سیسکو یا Certified Cisco Network Associate Academy ارائه شده است و به عنوان یک ابزار آموزشی برای کمک به آنها در یادگیری مفاهیم اساسی CCNA است.

در گذشته دانشجویانی که در یک برنامه CCNA آکادمی ثبت نام کرده بودند می توانستند دانلود packet tracer را به صورت رایگان انجام دهند و سپس از آن استفاده کنند.

همچنین پکت تریسر می تواند بر روی لینوکس، مایکروسافت ویندوز و macOS قابل اجرا باشد. برنامه های مشابه Android و IOS نیز در دسترس هستند. پکت تریسر به کاربران اجازه می دهد تا با کشیدن و رها کردن روترها، سوئیچ ها و انواع دیگر دستگاه های شبکه، توپولوژی های شبیه سازی شده شبکه را ایجاد کنند. اتصال فیزیکی بین دستگاه ها توسط یک کابل انجام می شود. پکت تریسر یا packet tracer از مجموعه ای از پروتکل های شبیه سازی لایه Application و همچنین مسیریابی اصلی باRIP ،OSPF ،EIGRP ،BGP  جهت توسعه شبکه نیز پشتیبانی می کند.

پکت تریسر ، دانلود packet tracer ، سیسکو پکت تریسر

علاوه بر شبیه سازی جنبه های خاص شبکه های رایانه ای از پکت تریسر نیز می توان برای همکاری استفاده کرد. Packet Tracer 5.0 از یک سیستم چند کاربره پشتیبانی می کند که این امکان را بری چندین کاربر را قادر می سازد تا چندین توپولوژی را به یکدیگر متصل کنند و از طریق شبکه رایانه ای متصل شود. لازم به ذکر است که سیستم سیسکو ادعا می کند که پکت تریسر برای آزمایش شبکه مفید می باشد.

نقش پکت تریسر در آموزش

پکت تریسر به دانش آموزان این اجازه را می دهد که با توجه به هزینه ها، شبکه های پیچیده و بزرگی را طراحی کنند که اغلب با سخت افزار فیزیکی امکان پذیر نیست. پکت تریسر معمولا توسط دانشجویان آکادمی CCNA مورد استفاده قرار می گیرد زیرا به صورت رایگان در اختیار آنها قرار می گیرد.

با این حال به دلیل محدودیت های عملکردی، این برنامه توسط سیسکو در نظر گرفته است که فقط به عنوان یک کمک یادگیری استفاده می شود نه جایگزینی برای روترها و سوئیچ های سیسکو. این برنامه فقط تعداد کمی از ویژگی های موجود در سخت افزار واقعی را دارد که نسخه فعلی Cisco IOS را اجرا می کند.

بنابراین پکت تریسر برای مدل سازی شبکه های تولید نامناسب می باشد. این مجموعه دارای یک فرمان محدود است که آموزش تمام دستورات IOS که ممکن است لازم باشد امکان پذیر نیست. پکت تریسر می تواند برای درک مفاهیم انتزاعی در شبکه، مانند پروتکلEnhanced Interior Gateway Routing  مفید باشد. همچنین  Packet Tracer با ارائه مؤلفه های اضافی، از جمله سیستم authoring ، شبیه سازی پروتکل شبکه و بهبود دانش سیستم ارزیابی ، در آموزش نیز مفید است.

پکت تریسر ، دانلود packet tracer ، سیسکو پکت تریسر

پروتکل PTTP جهت ایجاد تعامل با دستگاه های شبکه واقعی

سیسکو یک برنامه جدید **PTTP** URI با IANA برای گسترش قابلیت های Packet Tracer 7.2.2 و ایجاد تعامل با روترهای مجازی  Cisco CSRثبت کرد. روترهای Cisco CSR روترهای مبتنی بر ابر IOX-XE هستند که در دستگاههای مجازی x86 مستقر هستند.

    پاسخی بگذارید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    منو اصلی