VMware NSX ، VMware NSX چیست؟

VMware NSXو VMware SDN چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

در این مقاله قصد داریم به این موضوع بپردازیم که منظور از  VMware NSX چیست؟ VMware NSX پلتفرم مجازی سازی و امنیت شبکه VMware SDN می باشد که از VMware بعد از به خرید شرکت Nicira در سال 2012 میلادی پدید آمده است. این محصول VMware را برای شبکه های تعریف شده نرم افزاری یا software-defined networking « SDN » و مجازی سازی توابع شبکه یا network functions virtualization « NFV» راه اندازی کرد.

این راه حل، عملکرد شبکه را از دستگاه های فیزیکی جدا می کند، به گونه ای که شبیه به سرورهای مجازی جدا (VM ها) از سرورهای فیزیکی می باشد. به منظور جدا کردن شبکه مجازی جدید از شبکه فیزیکی سنتی،NSX  محلی به صورت مجدد ساختارهای شبکه سنتی را در فضای مجازی ایجاد می کند – این ساختارها شامل پورت ها، سوئیچ ها، روترها، فایروال ها و غیره هستند.

در گذشته مشاهده و لمس پورت سوئیچ که سرور به آن متصل می شود امکان پذیر بود اما اکنون این امکان پذیر نمی باشد و اصولاً این ساختار ها هنوز با VMware NSX وجود دارند اما دیگر لمس آنها امکان پذیر نیستند. به همین دلیل مجازی سازی شبکه گاهی اوقات به منظور تصور کردن سخت تر می باشد.

انواع نسخه VMware NSX

دو نوع نسخه VMware NSX وجود دارد: NSX  برای vSphere و NSX برای Multi-Hypervisor (MH) . حدس زده می شود که آنها در آینده با هم ادغام شوند اما برای بسیاری از کاربران این موضوع ممکن است قابل اهمیت نباشد زیرا آنها برای پشتیبانی از موارد مختلف دیگری استفاده می کنند. NSX برای vSphere برای محیط های VMware ایده آل می باشد در حالی که NSX برای MH به منظور ادغام در محیط های ابری که از استانداردهای باز یاopen  استفاده می کنند مانند OpenStack طراحی شده است.

VMware NSX ، VMware NSX چیست؟

VMware NSX

استفاده از این سامانه برای  vSphere

هدف از مستند کردن نسخه VMware NSX، ساختن آن برای محیط های vSphere است که در غیر این صورت به عنوانNSX  برای vSphere گفته می شود. VMware NSX  برای  vSphereدر 90 درصد مواقع توسعه خواهد یافت زیرا با سایر پلتفرم های VMware  مانند vCenter and vCloud for Automation Center یا vCAC. VMware NSX  برای  vSphereسوئیچینگ منطقی، مسیریابی درون هسته، فایروال کردن توزیع شده در هسته و دستگاه های L4-7 حاشیه ای را ارائه می دهد که دارای VPN ، توازن بار، مسیر یابی پویا و قابلیت FW هستند.

نقطه اوج راه حل شبکه اصلی از  VMware،vCloud Networking and Security  یا vCNS و پلتفرم مجازی سازی شبکه یا NVP  از Nicira می باشد. علاوه بر این،NSX  به عنوان یک پلتفرم عمل می کند و با بخش هایی از قبیل Palo Alto Networks و F5 ادغام می شود.

دومین نسخه VMware NSX، محصول نسل بعدی NVP می باشد که در ابتدا از Nicira بیرون آمده است. NSX برای MV هیچ ادغامی با vCenter ندارد زیرا به منظور پشتیبانی از محیط های ابری مانند OpenStack و CloudStack ساخته شده است. به عنوان نمونه،NSX  برای MH با پشتیبانی از API های Neutron OpenStack ، ادغام محلی در OpenStack را ارائه می دهد. این بدان معنا است که OpenStack  می تواند به عنوان بستر مدیریت ابر یا CMP مستقر شود اما NSX مسئولیت ایجاد و پیکربندی پورت های منطقی، سوئیچ های منطقی، روترهای منطقی، گروه های امنیتی و سایر خدمات شبکه را بر عهده خواهد گرفت.

اگرچه یکپارچه سازی محلی با vCenter وجود ندارد اما در واقع از hypervisors vSphere،KVM  و XEN  پشتیبانی می کند و از دیدگاه شبکه دارای ویژگی های کمتری نسبت به NSX برای vSphere است. به اصطلاح ادغام محلی وجود ندارد زیرا یک کاربر نمی تواند NSX-MH را از طریق GU پیکربندی کند و این به معنای آن است که از طریق سیستم عامل ابری API  هدایت می شود.

امید است این مقاله در مورد VMware NSX برای شما خوانندگان گرامی مفید واقع شود.

    پاسخی بگذارید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    منو اصلی