ُُSPP , HPE SPP

SPP یا HPE SPP چیست و نحوه استفاده از آن برای به روز رسانی سرورهای HPE

SPP یا HPE SPP که برگرفته از عبارت Service Pack for ProLiant  است، یکی از سرویس های ارائه شده از سوی شرکت HPE است که برای به رو رسانی سرورهای پرولینت ارائه شده است. در این جا ما به توضیح مختصری درباره استفاده و به روز رسانی آن می پردازیم.

به‌روز رسانی فریموور در سرورهای پرولینت HPE با استفاده از SPP یا Service Pack for Proliant

مشابه پست قبلی، من درباره سرورهای HPE ProLiant بحث می‌کنم. مثل همیشه این پست را با این هدف می‌نویسم که تجربیاتم برای دیگران مفید واقع شود.

در زیر جزئیات ورژن سرورها و  فریموور  مورد استفاده‌ام آورده شده‌است:

 • سرور هدف: پرولینت SL 4540 Gen8 و پرولینت DL 360p
 • سیستم مورد استفاده: لینوکس Red Hat Enterprise 6.5/6.6
 • بسته ارتقای فریموور : SPP ورژن 10.0-2016
 • تاریخ انتشار بسته ارتقای سفت‌افزار: اکتبر 2016

از لحاظ نظری، مراحل گفته‌شده باید روی مدل‌های مختلف خانواده سرور پرولینت کار کنند. این، مزیت منحصر به فرد داشتن SPP است؛ قبلا نیاز به رجوع به صفحه درایور محصول سرور برای دانلود ورژن صحیح سخت‌افزار بود.

خلاصه TL;DR بدین شرح است:

SPP را دانلود کنید و برای ایجاد یک کلید USB قابل بوت، از  “HP USB Key Utility for Windows 2.0” استفاده کنید (می‌توانید از Rufus نیز استفاده کنید، اما کار نمی‌کند). SPP Image را بوت کنید. “Interactive Firmware Update Version ” را انتخاب کنید. SPP شامل 3 مرحله است: 1) یک اینونتوری از SPP و سرور انجام خواهد شد. 2) فریموور را برای به‌روزرسانی بررسی کنید. 3) از فریموور جدید به همراه سرور خود بررسی‌کننده، استفاده کنید.

پس از اتمام کار، سرور را ریبوت کرده و کلید USB را حذف کنید. شما مراحل را به‌طور کامل انجام دادید.

 

دستورالعمل‌های جزئی‌تر برای SPP را می‌توان در این‌جا پیدا کرد: www.hpe.com/support/SPP_UG_en

 

جزئیات اصول و مبانی در زیر توضیح داده شده‌اند. بخش اول، فهرست مراحلی است که باید انجام شود، و بخش دوم شامل مراحلی است که برای رفع بعضی ارورها آورده شده است.

 فهرست مراحل

 • مرحله اول: SPP را دانلود کنید

به‌روزرسانی‌های فریموور برای خانواده پرولینت HPE با یکدیگر ترکیب شدند تا SPP را ایجاد کنند. به‌طور میانگین، ورژن جدید هر 6 ماه یک‌بار منتشر می‌شود که شماره ورژن آن به صورت YYYY.MM  (یعنی سال و ماه) مشخص می‌شود. در 2016، دو ورژن در آوریل و اکتبر منتشر شد.

بر خلاف محصولات مصرف‌کننده، شما به انجام مراحل زیر برای دانلود کردن SPP نیاز خواهیدداشت: 1) یک اکانت در مرکز پشتیبانی HPE 2) یک گارانتی فعال یا توافق برای پشتیبانی با پوشش سرورهای پرولینت که به اکانت مرکز پشتیبانی HPE متصل باشد.

ثبت‌نام اکانت مرکز پشتیبانی HPE رایگان است. برای دریافت یک گارانتی فعال یا توافق پشتیبانی، باید گارانتی، پشتیبانی بسته، یا توافقات پشتیبانی از طریق ارائه اطلاعاتی مانند شماره سریال سرور/ تگ سرویس و/ یا سفارش خرید داشته باشید. برای راهنمایی بیشتر به وبسایت مراجعه کنید.

زمانی‌که با موفقیت این مراحل را انجام دادید، می‌توانید آخرین ورژن SPP (با فرمت ISO) را در سایت پشتیبانی دریافت کنید. ورژن 2016,10 که من با آن کار می‌کنم، 6.25 GB است.

 • مرحله 2: HP USB KEY UTILITY را برای ویندوز دانلود کرده و یک کلید USB ایجاد کنید

(توجه: اگر یک درایو نوری خارجی یا مجتمع داشته‌باشید، می‌توانید یک DVD با ایمیج بسازید)

دو راه برای ایجاد HP USB Key Utility برای ویندوز 2.0 وجود دارد؛ ایمیج SPP ISO (نصب به‌عنوان یک درایو مجازی و استخراج فایل نصبی)، یا دانلود آن از صفحه اصلی محصول در سایت HP.

ایجاد یک USB قابل‌بوت با Utility، نسبتا دشوار است. پس از پذیرش EULA، منبع (مثل SPP با فرمت ISO که دانلود شده‌است) و درایو مقصد را انتخاب کنید. Utility درایو USB را قبل از ایجاد یک ایمیج قابل‌بوت از SPP در درایو USB، فرمت خواهدکرد.

توصیه کاربردی: با توجه به نوع سرورهای پرولینتی که دارید، ممکن است پورت‌های USB در جلو و عقب سرورها وجود داشته‌باشد. کل فرآیند به‌همراه زمان آن برای مرحله نصب، حدود 30 دقیقه طول می‌کشد. اگر درِ قفسه سرور با USB چسباننده معمولی بسته نشود، آن را با استفاده از درایوهای USB کوچک‌تر انجام دهید.

·         مرحله 3: سرور را خاموش کرده و / یا از مرحله 2 از USB Key بوت کنید

اگر سرور در حال اجراست، آن را ریبوت کنید. هنگام مشاهده صفحه بوت، F11 را فشار دهید تا منوی بوت ظاهر شود. در منوی بوت، گزینه 3 را برای یک‌بار بوت از طریق کلید USB انتخاب کنید. پس از آن‌که SPP بارگذاری شد، Interactive Firmware Update Version را انتخاب کنید.

(توجه: من عملیات خودکار را انجام دادم، اما به‌نظر می‌رسد که سرور در طول مرحله استقرار فریموور ، هنگ می‌کند)

·         مرحله 4: HP SMART UPDATE MANAGER را برای SPP انجام دهید

رابط HP SMART UPDATE MANAGER باید بارگذاری شود. “Firmware Update” را انتخاب کنید (اگر آماده است).

به‌روزرسانی فریموور:

مرحله اول اینونتوری خط مبنا (مانند SPP) و گره (مانند خود سرور) آغاز خواهدشد. زمانی که کامل شد، می‌توانید روی کلید Next کلیک کنید.

در مرحله 2، فهرست ارتقای فریموورهای شناسایی‌شده را بررسی کنید. اگر ورژن SPP جدیدتر از ورژن سرور بود، به‌روزرسانی به‌طور خودکارنصب می‌شود. اگر ورژن تکراری بود، به‌روزرسانی انتخاب نخواهدشد، اما شما می‌توانید آن‌را مجبور به نصب کنید (یعنی نصب دوباره). اگر این کار با مراحل گفته‌شده انجام شود، معمولا بی‌خطر است.

مرحله 3: هم‌اکنون فریموور راه‌انداری شده‌است. و  سرور در انتها بررسی می‌کند که همه‌چیر به درستی نصب شده‌باشد. برای خودم، این مرحله 50 دقیقه طول کشید. پس از آن می‌توانید روی دکمه ریبوت کلیک کنید.

·         مرحله 5: سرور را ریبوت کرده و USB KEY را حذف کنید.

سیستم را با استفاده از دکمه نرم‌افزاری روی صفحه ریبوت کرده و زمانی که سرور، یک POST انجام می‌دهد، کلید USB را حذف کنید.

·         مرحله 6: شما همه مراحل را انجام دادید!

 

از بین بردن ارورهایی که با آن‌ها مواجه می‌شوید

پس از راه‌اندازی فریموور ، زمانی که سرور به بررسی همه‌چیز می‌پردازد، هنگ می‌کند.

پیام‌های ارور

 • “Please Wait, analyzing the system….”
 • But mouse is responsive

راه‌حل

سرور را ریبوت، و SPP را دوباره اجرا کنید.

  پاسخی بگذارید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  منو اصلی