ISP ، بهترین ISP ایران ، خدمات ISP ، تجهیزات ISP

isp چیست و بهترین isp ایران کدام است؟

ISP که مخفف کلمه مخفف Internet Service Provider به معنی ارائه دهنده خدمات اینترنت است. به سازمان و شرکت هایی که این خدمات را ارائه می دهند یک ISP گفته می شود. این شرکت ها به کاربران خود خدمات اینترنت را ارائه می دهند و کاربران آن ها می‌توانند در محل کار یا محل زندگی خود به اینترنت متصل شوند.

 

 ISP چیست؟

شرکت های ارائه دهنده خدمات که به آن‌ها ISP گفته می شود در قبال دریافت مبلغی به مشترکان خود اینترنت ارائه می دهند. همچنین برخی از شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنتی در کنار اینترنت خدماتی نیز در خصوص میزبانی وب‌سایت و هاستینگ و همچنین ثبت دامنه و فروش آن انجام می دهند.

ISP ، بهترین ISP ایران ، خدمات ISP ، تجهیزات ISP

isp چیست و بهترین isp ایران کدام است؟

 در دنیای امروزی یک شرکت ارائه دهنده خدمات اینترنت خود می‌تواند بخشی از یک شرکت ارائه دهنده خدمات اینترنتی بزرگ‌تر باشد. به همین دلیل یک شرکت ISP همواره به‌عنوان واسط بین خدمات اینترنت و کاربران نهایی عمل می‌کند. کاربران با شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنتی قرارداد بسته و از خدمات آن‌ها استفاده می‌کنند. این شرکت ها نیز با توجه به قرارداد بسته‌شده با کاربران خود، ملزم به ارائه اینترنت مناسب و باکیفیت و یا دیگر خدمات اینترنتی هستند.

بهترین ISP ایران کدام است؟

در ایران شرکت های زیادی به‌عنوان یک ISP فعالیت دارند. این شرکت ها می‌توانند بر اساس نوع خدمات خود اینترنت و دیگر ابزارهای دنیای وب و اینترنت را در اختیار کاربران خود قرار دهند. این شرکت ها خود را به‌عنوان بهترین ISP ایران معرفی می‌کنند… همچنین ممکن است بعضی از شرکت های ISP خود به‌تنهایی عمل کرده و یا زیرمجموعه یک شرکت بزرگ‌تر باشند. درنهایت تمام ISP های موجود در ایران زیر نظر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات فعالیت می‌کنند. این شرکت به‌عنوان شرکت مادر تخصصی درزمینهٔ ارائه اینترنت به‌تمامی نقاط کشور ایران فعالیت می‌کند.

برای بررسی اینکه کدام شرکت به‌عنوان بهترین ISP ایران فعالیت می‌کند باید موارد زیادی را در نظر گرفت. ویژگی‌های بهترین ISP ایران شامل اینترنت با سرعت خوب، کیفیت بالا، خدمات پس از فروش مناسب، پشتیبانی 24 ساعته، سرعت دانلود بالا، پینگ مناسب و قیمت مناسب می‌باشد.

ISP ، بهترین ISP ایران ، خدمات ISP ، تجهیزات ISP

isp چیست و بهترین isp ایران کدام است؟

 همچنین بعضی شرکت ها ب عنوان اینکه بهترین ISP ایران در ایران هستند اقدام به ارائه طرح‌ها و بسته‌های و جشنواره‌ها می‌کنند که می‌تواند برای کاربران جذاب باشد.

 در کل بهترین ISP ایران را می‌توان از بین این شرکت ها انتخاب کرد:

 • شاتل
 • پارس آنلاین
 • آسیاتک
 • های وب
 • داتک
 • صبانت
 • پیشگامان
 • مخابرات

شرکت های ارائه دهنده خدمات در دنیا به 3 صورت وجود دارند.

 1. شرکت ارائه دهنده خدمات محلی:

همان شرکتی است که در شهر و یا استان شما اقدام به ارائه اینترنت به مشترکین می‌نماید. این شرکت خود زیرمجموعه یک شکرت بزرگ‌تر است.

 1. شرکت ارائه دهنده خدمات اینترنت منطقه‌ای

یک شرکت بزرگ با چندین دفتر در مناطق مختلف که می‌تواند اینترنت یک کشور را تأمین کند. این شرکت از چندین شعبه و دفتر در سراسر کشور تشکیل‌شده است.

 1. شرکت ارائه دهنده خدمات جهانی

شرکت های جهانی که اینترنت را از یک کشور به یک کشور دیگر منتقل می‌کنند. این شرکت ها وظیفه برقراری اینترنت در کل دنیا را بر عهده‌دارند و در بین کشورها فعالیت می‌کنند.

 تجهیزات ISP چیست؟

شرکت های ISP بر اساس مقدار مشتریان و کاربرانی که دارند می‌توانند از یک مراکز کوچک چند نفره تا یک شرکت بزرگ چند ده نفره را تشکیل دهند. تجهیزات ISP استفاده‌شده در این شرکت ها نیز می‌تواند متناسب با کاربران خود تغییر کند. این تجهیزات شامل موارد زیر می شود:

 • Modem

انواع مختلف مودم را شامل می شود که شامل مودم‌های داخلی و اکسترنال بوده و برای دستیابی به اینترنت توسط کاربران از آن‌ها استفاده می شود.

 • Multi Port

یک دستگاه که شامل چندین پورت ورودی و خروجی شبکه بوده و هرکدام از این پورت‌ها می‌توانند به یک مودم و یا دستگاه متصل شوند. مولتی پورت‌ها انواع گوناگون 8، 16 و 32 پورت و یا بیشتر دارند.

 • Server

سرورها رایانه‌هایی هستند که وظیفه ارائه اینترنت به کاربران و مدیریت مشتریان خود را بر عهده‌دارند. یکی از مهم‌ترین تجهیزات ISP درواقع سرورها هستند.

ISP ، بهترین ISP ایران ، خدمات ISP ، تجهیزات ISP

isp چیست و بهترین isp ایران کدام است؟

 • Hub

دستگاه هایی است که برای اتصال دستگاه ها با یکدیگر استفاده می شود. مدل‌های پیشرفته Hub ها سوئیچ ها هستند که وظیفه مدیریت و ارتباط بین خطوط اینترنت و سرور و دیگر بخش ها را بر عهده‌دارند.

 • Gateway

یکی دیگر از مهم‌ترین تجهیزات ISP است و با استفاده از این دستگاه می‌توانند اتصال بین دو شبکه بزرگ را فراهم کنند. در اینجا یک GateWay می‌تواند ارتباط یک شهر را با ISP اصلی و بزرگ‌تر برقرار کند.

 • Router

دستگاه هایی هستند شبیه به GateWay ها با این تفاوت که مسیر رسیدن به شبکه‌ها در روتر ها تعریف می شود. در روتر ها هر وسیله و ابزاری که به اینترنت وصل شود دارای کی مسیر مشخص شده و توسط روتر می‌تواند به یک شبکه وسیع بزرگ‌تر متصل شود. روتر ها نیز یکی از مهم‌ترین تجهیزات ISP می‌باشند.

 • Dish

برای دریافت و ارسال اینترنت از طریق امواج بی‌سیم و ماهواره‌ای از دیش‌ها استفاده می شود.

 بر اساس نوع کار شرکت ارائه دهنده خدمات اینترنت این تجهیزات می‌تواند خیلی بیشتر از این موارد باشد.

خدمات آی اس پی چیست؟

شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنت فعالیت های زیادی را انجام می دهند. خدمات ISP می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • ارائه اینترنت خانگی و شرکتی یا همان ADSL

یکی از خدمات ISP درواقع همان اینترنت خانگی و اداری است که روی خطوط تلفن عرضه می شود.

 • ارائه خطوط اینترنت اختصاصی با خط جداگانه یا همان HDSL

یکی از موارد ویژه و مهم در خصوص خدمات ISP ارائه اینترنت و ارتباط دیتا برای شرکت ها و سازمان‌های خاص با پهنای باند و سرعت مناسب است. همواره سرعت و کیفیت این خطوط ثابت است.

 • ارائه اینترنت از طریق اتصال بی‌سیم به کاربران

یکی دیگر از خدمات ISP ارائه اینترنت از طریق مودم‌های وایرلس به صورت وایمکس به مشتریان خود است.

ISP ، بهترین ISP ایران ، خدمات ISP ، تجهیزات ISP

isp چیست و بهترین isp ایران کدام است؟

 • ارائه اینترنت به صورت ماهواره‌ای به کاربران خود

یکی از مهم‌ترین موارد در خدمات ISP، ارائه اینترنت های پرسرعت و بدون محدودیت به دانشگاه ها و سازمان‌های خاص که دور از شهر بوده و امکان ارائه اینترنت به صورت تلفنی و وایرلس وجود ندارد.

 • ارائه اینترنت روی بستر فیبر نوری

ارائه اینترنت پرسرعت برای سازمان‌ها و دانشگاه ها و مراکزی که نیاز به حجم بالا و سرعت زیاد اینترنت دارند.

 • ارائه سرویس های تلفن اینترنتی

سرویس های مبتنی بر تلفن اینترنت که می‌توان به راحتی با آن‌ها در خارج از کشور تماس گرفته و دیگر شاهد رومینگ بین المللی روی خطوط تلفن نباشیم

 • ارائه سرویس های Voice

صندوق صوتی و ایمیل های صوتی که به نوعی پیغام گیر صوتی اینترنتی برای اشخاص است و می‌توانند از هر نقطه از دنیا به وسیله یک اینترنت عادی به این صندوق ها وصل شده و پیام خود را دانلود کرده و گوش دهند.

 • ارائه سرویس های هاست و وب هاستینگ

ارائه خدمات هاست و میزبانی وب به سایت ها و مشترکین خود

 • ارائه سرویس های ثبت دامنه و فروش آن

ارائه خدمات ثبت و فروش دامنه و نام سایت ها به مشتریان و کاربران خود

 • ارائه سرویس های طراحی و پشتیبانی وب‌سایت

طراحی و پشتیبانی وب‌سایت برای مشتریان، سازمان‌ها، شرکت ها ، ادارات

 • ارائه سرویس های ایمیل

ارائه انواع سرویس های ایمیل و صندوق پست الکترونیکی به کاربران و مشتریان خود 

سؤالات متداول:

 1. در صورتی که بخواهیم برای منزل یک خطر اینترنت داشته باشیم باید به کجا مراجعه کنیم؟

برای دریافت اینترنت روی خط تلفن باید به یکی از شرکت های ارائه دهنده اینترنت یا همان ISP ها مراجعه کرده و با عقد قرارداد اینترنت و سرعت مد نظر خود را مشخص کرده و آن را روی خطوط تلفن منزل یا محل کار خود راه اندازی کنید. تمام فرایند راه اندازی و اتصال توسط شرکت ارائه دهنده انجام خواهد شد.

 1. آیا برای محل هایی که خط تلفن هم ندارند می‌توان اینترنت گرفت؟

بله برای محل هایی که خط تلفن ندارند هم می‌توان اینترنت رفت در صورتی که در دسترس شبکه اینترنت وایمکس و وایرلس ISP باشید می‌توانید به صورت بی‌سیم و با یک مودم وایمکس این خدمات را دریافت کنید و در غیر این صورت می‌توانند از طریق ارتباط بی‌سیم و به صورت وایرلس برای شما اینترنت را مهیا کنند.

 1. آیا شرکت های ISP فقط ملزم به ارائه خدمات اینترنت هستند؟

خیر این شرکت ها می‌توانند در کنار ارائه خدمات اینترنت فعالیت های دیگر اینترنتی خود مثل میزبانی وب و یا فروش دامنه را نیز انجام دهند.

Rating: 3.3/5. From 6 votes.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منو اصلی

question