دستگاه KVM

دستگاه KVM چیست و چه‌کاری انجام می‌دهد؟

دستگاه KVM یک دستگاه سخت‌افزاری است که به کاربران اجازه می‌دهد چندین کامپیوتر را با یک کیبورد، موس و مانیتور کنترل کند. درواقع KVM را می‌توان نوعی سوئیچ KVM نامید. شاید برای شما سؤال باشد که چرا باید از این دستگاه استفاده کنیم و اصلاً سوئیچ KVM چیست؟

 معرفی دستگاه KVM

فرض کنید که شما چند رایانه دارید و می‌خواهید به راحتی با آن‌ها کار کنید. در این حالت باید به تعداد رایانه ها مانیتور ، ماوس و کیبورد داشته باشید. این امر به معنی فضای زیاد برای قرار دادن این مانیتور ها است. امروزه برای راحتی کار از یک دستگاه استفاده می‌شود که رایانه ها به آن متصل شده و این دستگاه تنها به یک رایانه، ماوس و کیبورد متصل می‌شود. این دستگاه سوئیچ KVM نام دارد.

امروزه مدل های مختلفی از این سوئیچ وجود دارد و بر اساس تعداد رایانه ای که به آن متصل می شود، از هم تفکیک می شوند. این سوئیچ ها از پورت های USB و PS/2 به خوبی پشتیبانی کرده و در نمونه های پیشرفته آن قابلیت اتصال وای فای و اتصال فلش مموری نیز وجود دارد .

سوئیچ KVM درواقع نوعی سخت افزار است که باعث می‌شود شما چندین رایانه را به یک کیبورد، مانیتور و موس متصل کنید. البته شما فقط می‌توانید از یک رایانه به صورت هم‌زمان استفاده کنید اما دیگر نیازی به چندین مانیتور و موس و کیبورد برای هر رایانه نیست و این دستگاه تعداد ماوس ها و کیبوردها و مانیتورها را کاهش می‌دهد. نمونه های مدرن دستگاه KVM امروزه از دستگاه های USB مانند پرینتر ها و اسکنر ها نیز پشتیبانی می کنند.

دستگاه KVM ، سوئیچ KVM ، سوئیچ KVM چیست؟ ، KVM

دستگاه KVM چیست و چه‌کاری انجام می‌دهد؟

سوئیچ KVM چیست و چگونه به وجود آمده است؟

در گذشته رایانه ها تنها یک صفحه مانیتور و یک کیبورد را شامل می شوند اما بعد ها با ورود ماوس به خانواده رایانه ها همه چیز تغییر کرد. این تغییر هم‌زمان با ارائه نسخه های اولیه ویندوز همراه بود. وجود پنجره ها و آیکون ها و محیط های کاربردی باعث شده که استفاده از ماوس و کیبورد در رایانه ها بیش از قبل همه گیر شود. در سال‌های بعد نیز پورت های USB به وجود آمدند که باعث شدند دستگاه های جانبی زیاد به رایانه ها متصل شود.

 امروزه هر رایانه ای برای اینکه بتواند به خوبی کار کند نیاز به یک مانیتور، موس و کیبورد دارد. وجود این ابزار ها برای هر رایانه باعث شد که سازنده های سخت افزار به فکر دستگاهی باشند که تعداد آن‌ها را کم کند و چندین رایانه بتوانند با یک مانیتور، موس و کیبورد فعالیت کنند. در نهایت این تلاش ها به اختراع دستگاهی به نام سوئیچ KVM منجر شد.

انواع دستگاه KVM چیست؟

محبوبیت استفاده از دستگاه‌های USB در طی سال‌های گذشته رشد بسیار زیادی داشته است و تقریباً همه رایانه ها شامل تعداد زیادی پورت USB می شوند. امروزه اکثر سوئیچ KVM شامل انواع پورت های USB هستند. امروزه تقریباً تمام دستگاه های KVM از پورت USB پشتیبانی می کنند. درکنار پورت USB این دستگاه ها شامل پورت‌های دیگر مانند پورت پرینتر ، پورت PS/2 و پورت مانیتور نیز می شوند. نمونه های جدیدتر از این دستگاه شامل بخش‌های وایرلس نیز می باشند و می‌توانند به راحتی با مودم و ها دستگاه های بی سیم نیز فعالیت کنند.

 پورت های قرار داده شده روی دستگاه KVM بر اساس نوع خود دارای کارایی خاصی هستند. به همین دلیل نمی‌توان از پورت USB این دستگاه ها برای اتصال فلش درایو ها استفاده کرد. امروزه نمونه های جدید تر این دستگاه ها دارای حافظه داخلی هستند که به آن‌ها می‌توان فلش درایو نصب کرد و دیگر نیازی نباشد فلش را به صورت مستقیم به سیستم های رایانه ای متصل کرد.

دستگاه KVM ، سوئیچ KVM ، سوئیچ KVM چیست؟ ، KVM

دستگاه KVM چیست و چه‌کاری انجام می‌دهد؟

محل استفاده از دستگاه KVM کجاست؟

دستگاه KVM عموماً در دیتا سنتر ها و مراکز سرور ها بیشتر استفاده می‌شود. این سخت افزار امکان کنترل چندین رایانه را از یک صفحه کلید، موس و مانیتور امکان پذیر می کند. این سوئیچ به پرسنل مرکز داده ها و مراکز سرور ها اجازه می‌دهد که به راحتی به هر سروری که می خواهند متصل شوند.

سوئیچ KVM به روش های مختلفی می‌تواند به رایانه ها متصل شود. بر اساس نوع سوئیچ شما می‌توانید کابل های هر سیستم را مستقیم به دستگاه وصل کنید و از دستگاه نیز کابل های مانیتور، کیبورد و ماوس جداگانه خارج خواهند شد. در مدل های دیگر دیگر از یک سری دستگاه های خاص استفاده می‌شود و هر سیستم با سه کابل مانیتور، موس و کیبورد به این دستگاه ها متصل می‌شود. این دستگاه نیز با یک کابل مخصوص به سوئیچ KVM متصل می‌شود. مزیت استفاده از این روش کاهش تعداد سیم های متصل به دستگاه KVM است.

روش جا به جایی در بین رایانه ها نیز بر اساس نوع دستگاه KVM می‌تواند متفاوت باشد. در نمونه های قدیمی از یک روش چرخشی برای جابجایی استفاده می شده است. امروزه از یک کلید برای تغییر بین سیستم ها استفاده می‌شود. حتی در نمونه های جدیدتر برای هر دستگاه ها متصل یک کلید قرار داده شده است شما با فشار دادن آن کلید به راحتی به آن سیستم تغییر کنید.

 در نمونه های دیگر به شما امکان دسترسی از طریق صفحه کلید داده می‌شود. شما می‌توانید به فشار دادن هم‌زمان کلید های Ctrl+Ctrl, Scroll Lock و یا Scroll Lock and the Print Screen keys در بین رایانه ها جا به جا شوید. تعویض سیستم ها در این حالت با نمایش دادن لیست رایانه ها روی صفحه نمایش انجام می‌شود. این لیست شامل تمام دستگاه های متصل به دستگاه KVM است.

دستگاه KVM دارای مدل هایی مختلفی است که هر کدام می‌تواند تعداد خاصی از رایانه ها را پشتیبانی کند. این تعداد از بین 2 تا 64 عدد رایانه را شامل می‌شود. امروزه با استفاده از روشهای خاص مانند متد های cascaded یا daisy-chained می‌تواند تا 512 رایانه را پشتیبانی کنند.

اتصال مانیتور در دستگاه KVM

 تقریباً اکثر دستگاه های KVM دارای پورت های مانیتور پرکاربرد مانند HDMI، DisplayPort و DVI هستند. اما با این حال باز هم بهترین و رایج ترین پورت در این دستگاه ها پورت VGA است. این پورت ها در دستگاه های امروز تا پهنای باند 200 مگاهرتز فعالیت می کنند که می‌توانند تصاویری با وضوح تصویر بالاتر از 60 هرتز را فراهم کنند.

با توجه به این پهنای باند ممکن است در تصاویر ارسالی به سوئیچ KVM وضوح تصویر و سرعت تصویر ها دچار مقداری افت شود که این امر کاملاً بدیهی است. با این حال افت فریم و پایین آمدن کیفیت وضوح تصویر به سخت افزار دستگاه KVM بستگی دارد. هرچه دستگاه ها بروز تر و جدیدتر باشد این کاهش کمتر خواهد بود.

دستگاه KVM چیست و چه‌کاری انجام می‌دهد؟

اتصال چندین مانیتور به یک رایانه

 امروزه مدل های دیگری از دستگاه KVM نیز ساخته شده است که امکان اتصال چندین مانیتور و ماوس را به یک رایانه امکان پذیر میکند. البته شاید این کار خیلی متداول نباشد اما با این حال محل ها و مکان هایی هستند که به این نوع دستگاه ها نیاز داشته باشند. به عنوان مثال بعضی از رایانه ها در کیوسک های عمومی نیازمند دو یا بیشتر مانیتور هستند که هم اپراتور از فعالیت درونی سیستم آگاه باشد و هم کاربران بتوانند به راحتی با سیستم کار کنند. در این حالت از یک نوع سوئیچ KVM استفاده می‌شود که می‌توان چندین مانیتور و موس و کیبورد را به رایانه متصل کرد.

 سؤالات متداول:

  1. از دستگاه KVM چه استفاده می‌شود؟

دستگاه KVM درواقع نوعی سوئیچ سخت‌افزاری است که با استفاده از آن کاربران این توانایی را دارند که به راحتی چندین رایانه را تنها با یک موس و کیبورد و مانیتور کنترل کنند. این دستگاه به افراد مستقر در دیتا سنتر ها این اجازه را می‌دهد که بدون اینکه بخواهد سراغ سرور ها رفته و با آن‌ها کار کنند، در اتاق کنترل خود به راحتی سرور ها و دیگر رایانه ها را کنترل کنند.

  1. سوئیچ KVM چگونه کار میکند؟

سوئیچ KVM از یک سیستم عامل درونی استفاده می کند این سیستم عامل درونی در هر لحظه ارتباط مانیتور و موس و کیبورد را با یک سیستم برقرار می کند. کاربر این سیستم عامل را مشاهده نمیکند و فقط سیستمی که به آن متصل است را مشاهده می کند. دیگر سیستم ها به راحتی به کار خودشان ادامه می دهند و هر زمان که کاربر بخواهد با آن‌ها کاری داشته باشد، تنها با فشاردادن یک کلید می‌تواند بین رایانه ها جا به جا شود.

  1. آیا دستگاه KVM از مد افتاده است؟

خیر این سوئیچ یک سخت افزار قدیمی نیست. از این ابزار در تمامی مراکز دیتا سنتر و اتاق های سرور استفاده می‌شود. یا این حال با توجه به پیشرفت تکنولوژی این دستگاه ها نیز دچار تغییراتی شده و برخی بخش های آن‌ها بهبود پیدا کرده است.

  1. چگونه با استفاده از یک دستگاه KVM بین رایانه ها چا به جا شوم؟

این کار با فشاردادن یک کلید از روی سوئیچ امکان پذیر است. همچنین شما می‌توانید از روی صفحه کلید های زیر را به صورت هم‌زمان فشار دهید تا بتوانید به راحتی بین رایانه ها جابجا شوید. شما می‌توانید به فشار دادن هم‌زمان کلید های Ctrl+Ctrl, Scroll Lock و یا Scroll Lock and the Print Screen keys در بین رایانه ها جا به جا شوید.

No votes yet.
لطفا صبر کنید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی

question