تفاوت Tier-1 Storage با Tier-2 Storage

تفاوت Tier-1 Storage با Tier-2 Storage هر آنچه که باید درباره آنها بدانید

تفاوت Tier-1 Storage و Tier-2 Storage  یکی از سوالات بسیار پر تکراری است که از ما پرسیده شده است. در این مقاله به بررسی تفاوت Tier-1 Storage و Tier-2 Storage  می پردازیم و مزایای هر کدام را بررسی می کنیم.

در گذشته مراکز داده mid-range می توانستند یک سیستم ذخیره سازی را برای بازار طراحی کنند که هرگز نگرانی برای رشد بیش از حد ظرفیت و قابلیت های سیستم وجود نداشت. اما اکنون به لطف مجازی سازی سرورها، داده های بزرگ (big data) و اختراعات ابری، تقریبا هر شغل متوسطی که رشد می کند، می تواند به عنوان یک یک مصرف کننده بزرگ ذخیره سازی منابع I/O و ظرفیت ذخیره سازی باشد. در نتیجه بسیاری از سازمان ها به  فکر استفاده از سیستم های Tier-1 storage هستند و زودتر از آنچه پیش بینی شده است، در حال عملی شدن می باشد. سیستم های استوریج تایر 1 سیستم های هستند که ادعا می کنند عملکرد، ظرفیت، قابلیت اطمینان، خدمات و قابلیت بهتری دارند و در واقع تمام ویژگی هایی که مراکز داده mid-range نیاز دارند، شامل می شوند اما ممکن است آماده تهیه آن نباشند. مراکز داده mid-range در حال جستجو در مورد قابلیت های Tier-1 storage در مقابل قیمت مناسب استوریج تایر 2 هستند و امیدوارند که فروشندگان Tier-2 بتوانند محصولات خود را بفروشند. حال در این مقاله قصد داریم به طور مفصل به فرق استوریج 1 و 2 و یا به عبارتی تفاوت Tier-1 Storage و Tier-2 Storage بپردازیم. پس با ما همراه داشته باشید تا اطلاعات مفیدی را در خصوص سیستم های Tier-1 Storage و Tier-2 Storage در اختیار شما خوانندگان گرامی قرار دهیم.

یک خبر خوب برای مدیران مراکز داده mid-range این است که فروشندگان Tier-2 از قبل بر این موضوع متمرکز شده اند که مطمئن شوند مراکز داده mid-range نیاز به ارتقا سیستم های Tier-1 storage ندارند. با استفاده از توان جدیدترین پردازنده های اینتل در کنترلرها و جدیدترین پهنای باند ذخیره سازی پر سرعت و فناوری درایو برای ارائه ذخیره سازی با رده متوسط و کارایی بالا، فروشندگان در حال حاضر در حال تحقق این هدف هستند. عملکرد بالا، یکی از دلایل استفاده از سیستم های Tier-1 storage بود. در حال حاضر فروشندگان Tier-2 در حال رفع نقص قابلیت های Tier-1 می باشند و مدیران مراکز داده mid-range گزینه های بیشتری در مورد نحوه خرج کردن بودجه ذخیره سازی خود ارائه می دهند. شرکت هایی مانند PROMISE Technology توانسته اند تجربه گسترده تولید انبارداری خود را در زمینه تهیه ذخیره سازی برای سازندگان یا همان shelf، به سیستم هایی تحویل می دهند که باعث می شود مدیران ذخیره سازی دو بار در مورد انتخاب استوریج تایر 1 فکر کنند.

تفاوت Tier-1 Storage با Tier-2 Storage در عملکرد

برنامه های مورد استفاده در سطح شرکت حداکثر عملکرد را می طلبند، به عبارتی از نظر تاریخی یک سیستم Tier-1 storage به یک سرمایه گذاری بزرگ نیاز دارد. همچنین این سیستم ها تمایل به استفاده از ASIC های اختصاصی و معماری های سوئیچینگ داخلی دارند. در حالی که بخشی از این زیرساخت ها می توانند به عنوان مقیاس سیستم Tier-1 storage اضافه شوند اما بیشتر آنها دارای صفحه باری هستند که باید از ابتدا در دسترس باشند. این بخش از زیرساخت ها جز گرانترین بخش به شمار می آید، بنابراین ممکن است نیاز به اضافه کردن درگاه های ذخیره سازی داشته باشد، معمولا برای ساختاری که درگاه ها به آن وصل می شوند، قبلا باید برای آن و در محل مورد نظر هزینه ای پرداخت شود. رقابت فروشندگان Tier-1 storage بر روی عملکرد پردازنده های shelf  و فناوری اتصال با طراحی های اختصاصی ارث برده شده معطوف شده است. فروشندگان Tier-2 از قبیلPROMISE  کنترل کننده های ذخیره سازی خود را به جدیدترین پردازنده های اینتل مجهز می کنند که عملکرد بیشتری نسبت به گذشته در برد کنترلر ارائه می دهند.

تفاوت Tier-1 Storage با Tier-2 Storage

تفاوت Tier-1 Storage با Tier-2 Storage

برای تولید کننده عملکرد بالا تابعی از توانایی درایو، پهنای باند I/O به کنترلر و توانایی آن برای انتقال داده به داخل و از دستگاه های ذخیره سازی است. فروشندگان Tier-2 با سرمایه گذاری های گذشته در ASIC های سفارشی و معماری های تعویض پذیر مقابله نمی کنند. در عوض آنها می توانند از فناوری های shelf جدید مانند 6Gb/s SAS استفاده کنند که حداکثر 24 گیگا بایت در ثانیه پهنای باند I/O را فراهم می کند، بیشتر از آن که بتوان با سریع ترین دستگاه های ذخیره سازی مانند solid state ادامه دهند. آن دسته از فروشندگان با تجربه Tier-2 در زمینه تولید سیستم های ذخیره سازی می توانند این فناوری های جدید را یاد بگیرند و در اختیار مشتریان خود قرار دهند. در گذشته این اجازه به فروشندگان Tier-2 داده می شد، عملکردی را که فقط به معماری اختصاصی فروشندگان Tier-1 نزدیک شود، ارائه شود ولی در حال حاضر به لطف پیشرفت های تکنولوژی می توان از قابلیت های عملکرد بسیاری از معماری های Tier-1 و بدون بار هزینه پیشی گرفت.

 تفاوت Tier-1 Storage و Tier-2 Storage در ظرفیت

مقیاس بندی ظرفیت یکی دیگر از توانایی های مهم سیستم های Tier-1 storage می باشد. اکثر سیستم های Tier-1 storage به صورت جعبه های بزرگ و خالی تحویل داده می شوند که بعدا به آنها اضافه می شود و به عبارتی قابلیت مقیاس پذیری ظرفیت را دارند. fabric که این درایوها به این وصل می شوند، اغلب در حال حاضر موجود هستند، در حالی که برخی از سیستم ها باعث می شوند ظرفیت ذخیره سازی یک بار به صورت قاب به طور همزمان اضافه شوند. شایان به ذکر است که برای اکثر کل قاب باید افزونه ای را خریداری کرد. تقاضای ظرفیت اکثر مراکز داده را می توان در حال حاضر به راحتی انجام داد، تا زمانی که سیستم ذخیره سازی ضمن حفظ عملکرد قابل قبول، تعداد معقولی از shelf های ذخیره سازی را پشتیبانی کند. کنترلرهای ذخیره سازی از توان کافی برای تعداد زیادی از درایوها برخوردار هستند. این مشکل برای فروشندگان Tier-2 Storage تا همین اواخر این بود که ظرفیت بالایی را داشته باشند و همچنان عملکرد بالا را حفظ کنند. اکنون با پیشرفت در پردازش و پهنای باند، تامین کنندگان مانند PROMISE Technology می توانند چنین کاری را انجام دهند.

تفاوت Tier-1 Storage با Tier-2 Storage

تفاوت Tier-1 Storage با Tier-2 Storage

 قابلیت  اطمینان Tier-1 Storage در مقابل Tier-2 Storage

قابلیت اطمینان، یکی دیگر از مزایای استفاده از Tier-1 Storage و Tier-2 Storage می باشد. سیستم های Tier-1 Storage برای اجرای برنامه های مهم طراحی شده اند که به سادگی نمی توانند از بین ببرند و یا اطلاعات را از دست داد. آنها در دورانی طراحی شده اند که هیچ راه حل قدرتمندی برای پشتیبانی وجود ندارد. اغلب قابلیت اطمینان با استفاده از مولفه های اختصاصی، سرمایه گذاری در سخت افزار و زیرساخت ها انجام می شود. در حال حاضر امکان قابلیت اطمینان در سیستم های Tier-2 Storage با استفاده از اجزای shelf وجود دارد که به فروشندگان این امکان را می دهد تا هزینه ها را کاهش دهند. در حقیقت افزونگی به عنوان یک مزیت قابل توجهی برای فروشندگان Tier-2 Storage تبدیل شده است زیرا داشتن دو قطعه shelf ارزان تر از داشتن دو جز اختصاصی ارزان تر می باشد. لازم به ذکر است که دستگاه های ذخیره سازی، منبع تغذیه، کارت های رابط بسیار مطمئن تر از سال های گذشته هستند. سرانجام سیستم هایی که به انبار وصل می شوند، از هر زمان دیگری اطمینان بیشتری دارند و علاوه بر این افزونگی در آنها نیز وجود دارد. همچنین hypervisors و برنامه های کاربردی مجازی سازی دارای محافظت از افزونگی خطای سخت افزاری در آنها هستند. به طور خلاصه قابلیت اطمینان از طریق پشته برنامه از جمله سیستم ذخیره سازی استفاده می شود. سیستم های Tier-2 می توانند قابلیت اطمینان سخت افزار ذخیره سازی را فراهم کنند. همچنین هزینه های اقتصادی را که برای به دست آوردن قابلیت به بقیه محیط، پول باقی مانده را ارائه می دهند.

تفاوت Tier-1 Storage با Tier-2 Storage

تفاوت Tier-1 Storage با Tier-2 Storage

 تفاوت Tier-1 Storage و Tier-2 Storage در زمینه خدمات

خدمات داده یکی از بزرگترین مزایای Tier-1 storage در روزهای اولیه ذخیره سازی شرکت بود. قابلیت هایی مانند triple mirrors، تکثیر داده و snapshot ها برای اولین بار در این نوع سیستم ها تحویل داده شد. مشکلی که برای فروشندگان Tier-1 storage وجود دارد این است که این قابلیت ها به قدری معمول شده اند که بسیاری از سیستم عامل ها آنها را به صورت رایگان ساخته اند و مطمئنا تقریبا هر سیستم ذخیره سازی موجود در بازار از رده پایین تا بالا، این ویژگی ها را در خود جای داده است یا می توان به راحتی آنها را از طریق یک لایه مجازی سازی اضافه کرد. سرانجام مانند مورد اطمینان، بسیاری از برنامه ها، سیستم عامل ها و hypervisors بسیاری از این خدمات داده را نیز ساخته اند. لازم به ذکر است که تمام کلاس های داده به خدمات نیاز ندارند و چرا برای خدماتی که استفاده نشده اند باید هزینه ای پرداخت کرد؟ حتی اگر خدمات ” included” باشد، هزینه ای باید پرداخت زیرا هیچ چیز واقعا رایگان نیست. ارائه خدمات از طریق سیستم ذخیره سازی بسیار مهم است که با PROMISE’s VTrak  به راحتی انجام می شود.

تفاوت Tier-1 Storage با Tier-2 Storage

تفاوت Tier-1 Storage با Tier-2 Storage

تفاوت Tier-1 Storage با Tier-2 Storage در زمینه قابلیت مدیریت

ویژگی قابلیت مدیریت همواره مورد توجه فروشندگان Tier-1 storage قرار گرفته است. هدف از ارائه سیستم های Tier-1 storage ارائه ابزاری می باشد که امکان مدیریت انبارداری توسط تعداد کمی از مدیران را فراهم می آورد. در حالی که اکثر فروشندگان Tier-1 storage برنامه نرم افزاری اختصاصی خود را برای مدیریت ذخیره سازی خود دارند اما با این واقعیت سروکار دارند که اکثر مراکز داده بیش از یک نوع سیستم ذخیره سازی دارند. به نظر می رسد که هر ارائه دهنده اصلی Tier-1 storage یک محصول مدیریتی third-party را برای کمک به تکمیل ارائه آنها خریداری کرده است. در حالی که مدیریت ذخیره سازی به یک کالا تبدیل نشده است، تعداد گزینه های موجود بسیار زیاد شده است.

تفاوت Tier-1 Storage با Tier-2 Storage

تفاوت Tier-1 Storage با Tier-2 Storage

سازندگان Tier-2 Storage مانند PROMISE Technology نرم افزارهای مدیریتی را نیز به راه حل های خود اضافه کرده اند که از نظر کلاسیک برای ارائه دهندگان ذخیره سازی امکان پذیر نبود اما اکنون سیستم ها توانایی مدیریت گروهی از دستگاه های ذخیره سازی را با یک ورود به سیستم اضافه کرده اند یا قادر به ایجاد قابلیت های سطح کاربر هستند و همان طور که در مورد راه حل های Tier-1 نیز وجود دارد، در صورتی که برای مدیریت چندین منبع ذخیره سازی و ارائه یک  server / hypervisor از اتصال به ذخیره سازی را فراهم می کند که نیاز به ابزار قدرتمند دارد که دقیقا مانند این موارد به سیستم های Tier-1 Storage اضافه می شود.

تفاوت Tier-1 Storage با Tier-2 Storage کدام بهتر است؟

واقعیت ممکن است این باشد که هیچ تفاوتی بین Tier-1 Storage و Tier-2 Storage وجود ندارد. شرکت های Tier-2 با درک تاریخی از تولید با کیفیت بالا و ادغام قطعات استاندارد می توانند سیستم های ذخیره سازی بیشتری را ارائه دهند، حتی با تمام  قابلیت هایی که Tier-1 ارائه می دهند.

امید است که مطالعه این مقاله در مورد Tier-1 storage و همچنین مقایسه آن با Tier-2 storage برای شما مفید واقع شود.

تفاوت Tier-1 Storage با Tier-2 Storage

تفاوت Tier-1 Storage با Tier-2 Storage

سوالات متداول

  1. یکی از دلایلی استفاده از سیستم های Tier-1 storage که باعث شد مورد توجه مدیران سیستم های ذخیره سازی قرار گیرد، چیست؟

یکی از دلایل استفاده از سیستم های Tier-1 storage، عملکرد بالا می باشد. از آن جا که برنامه های مورد استفاده در سطح شرکت حداکثر عملکرد را می طلبند بنابراین از نظر تاریخی یک سیستم Tier-1 storage به یک سرمایه گذاری بزرگ نیاز دارد.

  1. کدام بخش از زیرساخت های سیستم های Tier-1 storage، گران ترین بخش می باشد؟

بیشتر سیستم های Tier-1 storage دارای صفحه باری هستند که باید از ابتدا در دسترس باشند که این بخش از از زیر ساخت ها جز گرانترین بخش به شمار می آید.

  1. فروشندگان Tier-2 مانند شرکت PROMISE Technology برای این که عملکرد بیشتری داشته باشند، چه راه حلی را ارائه داده اند؟

فروشندگان Tier-2 مانند شرکت PROMISE Technology برای این که عملکرد بیشتری داشته باشند، کنترل کننده های ذخیره سازی خود را به جدیدترین پردازنده های اینتل مجهز می کنند که عملکرد بیشتری نسبت به گذشته در برد کنترلر ارائه می دهند.

  1. مزایای استفاده از Tier-1 Storage در مقابل Tier-2 Storage چیست؟

از جمله مزایای استفاده از Tier-1 Storage در مقابل Tier-2 Storage می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • یکی از مزایای استفاده از سیستم های Tier-1 Storage، مقیاس بندی ظرفیت می باشد.
  • خدمات داده شامل قابلیت هایی مانند triple mirrors، تکثیر داده و snapshot ها یکی دیگر از مزایای استفاده از سیستم های Tier-1 Storage است.
  • از دیگر مزایای استفاده از Tier-1 Storage در مقابل Tier-2 Storage می توان به قابلیت اطمینان اشاره کرد.

تفاوت Tier-1 Storage با Tier-2 Storage

تفاوت Tier-1 Storage با Tier-2 Storage

No votes yet.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی