computing ، cloud computing services ، public cloud ، private cloud

cloud computing services چیست و چه انواع و کاربردی دارد؟

Cloud computing یا محاسبات ابری عبارت است از ارائه سرویس‌های محاسباتی از طریق اینترنت و بر اساس مبلغ پرداختی. امروزه cloud computing services متنوعی مانند منابع ذخیره سازی، شبکه، قدرت پردازش، پردازش زبان‌های طبیعی، هوش مصنوعی و همچنین برنامه‌های کاربردی اداری موجود است. public cloud، private cloud و ترکیبی، سه رویکرد متفاوت Cloud computing است که می‌تواند توسط شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف اتخاذ شود.

نحوه‌ی کار Cloud computing

شرکت‌ها می‌توانند به جای داشتن زیرساخت‌های محاسباتی یا مراکز داده خود، دسترسی به هر چیزی، از برنامه‌های کاربردی گرفته تا فضای ذخیره سازی، را از ارائه دهنده سرویس‌های ابری اجاره بگیرند. یکی از مزایای استفاده از cloud computing services این است که شرکت‌ها می‌توانند از هزینه‌های خود بکاهند و از پیچیدگی‌های مالکیت و نگهداشت زیرساخت های IT خود رهایی یابند. در عوض، در هنگام استفاده از منابع سرویس‌های ابری، هزینه‌های استفاده از این منابع را پرداخت کنند. به نوبه خود، ارائه دهندگان سرویس‌های محاسبات ابری، با ارائه سرویس‌های مشابه به طیف گسترده‌ای از مشتریان می‌توانند از سود قابل توجهی بهره مند شوند.

Cloud Computing Services

در حال حاضر cloud computing services طیف گسترده‌ای از گزینه‌ها را پوشش می‌دهند. این سرویس‌ها شامل موارد پایه‌ای مانند منابع ذخیره سازی، شبکه و قدرت پردازش تا موارد جدید مانند پردازش زبان طبیعی و هوش مصنوعی و همچنین برنامه‌های کاربردی اداری استاندارد می‌باشند. هر سرویسی که نیازی به نزدیکی فیزیکی شما به سخت‌افزار کامپیوتر نداشته باشد را می‌توانید از طریق ابر تحویل بگیرید.

computing ، cloud computing services ، public cloud ، private cloud

اهمیت ابرها

براساس تحقیقات IDC، ساخت زیرساخت‌ها برای پشتیبانی از محاسبات ابری بیش از یک سوم از هزینه‌های IT در سراسر جهان را شامل می‌شود. در عوض، هزینه‌های قدیمی IT داخل سازمانی رو به کاهش است، چرا که بارهای محاسباتی در حال انتقال به ابرها هستند. این سرویس‌ها می‌توانند بر روی ابرهای عمومی باشند یا بر روی ابرهای خصوصی (private cloud) ساخته شده توسط خود شرکت‌ها ارائه شوند.

شرکت تحقیقاتی 451 Research پیش بینی کرده است که حدود یک سوم از هزینه‌های IT سازمانی امسال به میزبانی cloud computing services اختصاص خواهد یافت و این بیانگر اعتماد روز افزون به سرویس‌های ارائه شده توسط ابرها مانند زیرساخت‌ها، برنامه‌های کاربردی، مدیریت و سرویس‌های امنیتی است. تحلیلگر گارتنر پیش بینی می‌کند که نیمی از بنگاه‌های جهانی که اکنون از ابر استفاده می‌کنند تا سال 2021 همه کار خود را به ابرها خواهند سپرد. به گفته گارتنر، هزینه‌های جهانی برای سرویس‌های ابری از 219.6 میلیارد دلار در سال جاری به 260 میلیارد دلار خواهد رسید. این رشد با سرعتی بیشتر از آنچه تحلیلگران انتظار داشتند صورت گرفته است.

انواع مدل محاسبات ابری

محاسبات ابری را می توان به سه مدل تقسیم کرد: 1) مدل زیرساخت-بعنوان-یک-سرویس (IaaS)، 2) مدل بستر-بعنوان-یک-سرویس (PaaS) و 3) مدل نرم‌افزار-بعنوان-یک-سرویس (SaaS)

مدل محاسبات ابری زیرساخت-بعنوان-یک-سرویس (IaaS)

زیرساخت-بعنوان-یک-سرویس (IaaS) به اجزای اساسی محاسبات که اجاره داده می‌شوند اشاره دارد: سرورهای فیزیکی یا مجازی، فضای ذخیره سازی و شبکه. این مدل برای شرکت‌هایی که می‌خواهند برنامه‌ها را از اساس خودشان ایجاد کنند و می‌خواهند تقریباً همه عناصر را کنترل کنند، جذاب است. اما این امر نیازمند این است که شرکت‌ها مهارت‌های فنی لازم را داشته باشند تا بتوانند سرویس‌ها را در آن سطح سازمان دهند. طبق تحقیقات اوراکل، دو سوم کاربران IaaS گفته‌اند که استفاده از زیرساخت‌های آنلاین نوآوری را آسان‌تر می‌کند، زمان مورد نیاز برای استقرار برنامه‌ها و سرویس‌های جدید را کاهش می‌دهد و هزینه‌های نگهداری مداوم را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد. با این حال، نیمی از کاربران بیان کرده‌اند که IaaS به اندازه کافی برای اکثر داده‌های حیاتی ایمن نیست.

مدل محاسبات ابری بستر-بعنوان-یک-سرویس (PaaS)

مدل بستر-بعنوان-یک-سرویس (PaaS) لایه‌ی بالاتری نسبت به IaaS است. این مدل علاوه بر امکانات IaaS مانند فضای ذخیره سازی، شبکه و سرورهای مجازی زیرین، شامل ابزارها و نرم‌افزارهای مورد نیاز توسعه دهندگان جهت ساخت برنامه‌های کاربردی می‌باشد. امکانات اضافی PaaS شامل میان‌افزار، سیستم‌های مدیریت پایگاه داده، سیستم عامل‌ها و ابزارهای توسعه می‌باشد.

مدل محاسبات ابری نرم‌افزار-بعنوان-یک-سرویس (SaaS)

نرم افزار-بعنوان-یک-سرویس (SaaS) ارائه برنامه‌های کاربردی به عنوان سرویس است. احتمالاً این مدل از Cloud computing توسط بیشتر افراد به صورت روزانه استفاده می‌شود. سخت‌افزار و سیستم عامل زیرین برای کاربر نهایی مهم نیست و کاربر از طریق یک مرورگر وب یا یک برنامه به این سرویس دسترسی پیدا می‌کند.

طبق گفته محققان IDC، SaaS مدل محاسبات ابری غالب در میان مدت بوده و خواهد بود. دو سوم کل هزینه‌های ابرهای عمومی در سال 2017 به SaaS تخصیص یافت و این عدد در سال 2021 با تنها اندکی کاهش به 60 درصد خواهد رسید. هزینه‌های SaaS مربوط به برنامه‌های کاربردی و نرم‌افزارهای زیرساخت سیستم است. برنامه‌های مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) و مدیریت منابع سازمانی ( ERM) بیش از 60 درصد کل برنامه‌های کاربردی ابری را تا سال 2021 شامل می‌شوند. تنوع برنامه‌های ارائه شده از طریق SaaS بسیار زیاد است، از CRMهایی مانند Salesforce گرفته تا Office 365 مایکروسافت.

computing ، cloud computing services ، public cloud ، private cloud

مزایای Cloud computing

مزایای دقیق Cloud computing، بسته به نوع سرویس ابری که مورد استفاده قرار می‌گیرد متفاوت خواهد بود. اما اساساً استفاده از سرویس‌های ابری به این معناست که دیگر شرکت‌ها مجبور نیستند زیرساخت‌های محاسباتی خود را خریداری و نگهداری کنند.

دیگر بحث‌های خرید سرور، بروزرسانی برنامه‌ها یا سیستم عامل و یا تعویض سخت‌افزار یا نرم‌افزارهای قدیمی مطرح نیست، زیرا همه این موارد توسط تامین کننده سرویس انجام می‌شود. برای برنامه‌های کاربردی مختلفی مانند ایمیل، منطقی است که به جای اینکه به مهارت‌های داخل شرکت متکی باشید، به یک ارائه دهنده ابر سوئیچ کنید. شرکتی که در زمینه اجرا و تأمین امنیت این سرویس‌ها تخصص دارد، احتمالاً مهارت‌های بهتر و کارکنان باتجربه‌تری از یک شرکت کوچک دارد. بنابراین سرویس‌های ابری احتمالا می‌توانند سرویس امن‌تر و کارآمدتری را برای کاربران نهایی ارائه دهند.

استفاده از خدمات ابری بدین معنی است که شرکت‌ها می‌توانند با سرعت بیشتری پروژه‌های خود را به پیش ببرند و محصولات ساخته شده خود را با هزینه‌های کمی تست کنند. این مفهوم چابکی در کسب و کار، اغلب توسط طرفداران ابر به عنوان یک مزیت اساسی ذکر می‌شود.

شرکتی را در نظر بگیرید که دارای یک برنامه کاربردی است که در مواقع خاصی پیک استفاده دارد. به عنوان مثال، فقط در یک زمان خاص از هفته یا سال استفاده می‌شود. در این صورت از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه‌تر است که به جای داشتن سخت‌افزار و نرم‌افزار اختصاصی (که اکثر اوقات بی‌استفاده باقی می‌ماند)، آن برنامه را بر روی ابر قرار دهد. استفاده از یک برنامه کاربردی تحت میزبانی ابر برای سرویس‌هایی مانند ایمیل یا CRM می‌تواند بار کاری را از دوش کارکنان IT داخلی بردارد و اگر چنین برنامه‌هایی مزیت رقابتی زیادی ایجاد نکنند، تأثیر منفی آن بسیار کم خواهد بود.

مزایا و معایب محاسبات ابری

محاسبات ابری لزوما ارزان‌تر از سایر اشکال محاسبات نیست، همانطور که اجاره همیشگی در طولانی مدت ارزان‌تر از خرید نیست. اگر شرکتی به‌طور منظم و قابل پیش بینی نیاز به یک نوع سرویس‌ محاسباتی داشته باشد، ارائه این سرویس درون شرکت، اقتصادی‌تر خواهد بود.

برخی از شرکت‌ها ممکن است تمایلی به صدور داده‌های حساس در سرویسی نداشته باشند که توسط رقبا نیز استفاده می‌شود. استفاده از یک برنامه SaaS همچنین ممکن است به معنای استفاده شما از همان برنامه‌ای باشد که رقیب شما نیز استفاده می‌کند. بخصوص اگر این برنامه، هسته و اساس کسب و کار شما باشد، مزیت رقابتی برای شما به ارمغان نخواهد آورد.

اگرچه شروع به کار با یک برنامه جدید ابری آسان است، انتقال اطلاعات یا برنامه‌های موجود به ابر ممکن است بسیار پیچیده و گران باشد. همچنین به نظر می‌رسد در حال حاضر شرکت‌ها کمبود در کارکنانی دارند که در زمینه مهارت‌های ابری و نظارت و مدیریت چند-ابری متخصص هستند.

در یک گزارش اخیر، بخش قابل توجهی از کاربران با تجربه ابری ابراز داشته‌اند که هزینه‌های مهاجرت سازمان‌ها به فضای ابری، در نهایت از مزایای مالی بلند مدت ایجاد شده توسط IaaS بیشتر است. و البته، فقط در صورت داشتن اتصال اینترنتی می‌توانید به برنامه‌های خود دسترسی داشته باشید.

computing ، cloud computing services ، public cloud ، private cloud

اتخاذ رویکرد محاسبات ابری چه تاثیری بر بودجه‌های IT سازمان‌ها دارد؟

محاسبات ابری تمایل دارد که هزینه‌ها را از هزینه‌های سرمایه‌گذاری به مخارج عملیاتی تغییر دهد، زیرا شرکت‌ها محاسبات را به عنوان یک سرویس خریداری می‌کنند تا به شکل سرورهای فیزیکی. این ممکن است به شرکت‌ها اجازه دهد از افزایش زیاد در هزینه‌های IT که به طور معمول در پروژه‌های جدید دیده می‌شود، دوری کنند. استفاده از ابر برای کاهش بودجه ممکن است راحت‌تر از مراجعه به مدیر ارشد مالی (CFO) و درخواست پول بیشتر باشد.

تحقیقات ZDNet در مورد پیش بینی بودجه IT بیان می‌کند: “CIOها به منظور افزایش انعطاف پذیری و کاهش فشار بر بودجه‌های سرمایه‌گذاری، به طور فزاینده‌ای به زیرساخت ها و خدمات ابری روی می‌آورند.” البته این بدان معنا نیست که محاسبات ابری همیشه یا لزوما ارزانتر از نگه داشتن برنامه‌های کاربردی در سازمان است. برای برنامه‌های کاربردی با تقاضای قابل پیش بینی و پایدار برای توان محاسباتی ممکن است نگهداری برنامه در داخل سازمان ارزان‌تر باشد (حداقل از نقطه نظر قدرت پردازش).

امنیت محاسبات ابری

مطمئناً بسیاری از شرکت‌ها درباره امنیت سرویس‌های ابری نگران هستند، اگرچه نقض‌های امنیتی نادر هستند. اینکه تا چه اندازه محاسبات ابری را ایمن می‌دانید، تا حد زیادی به میزان امنیت سیستم‌های موجود شما بستگی دارد. سیستم‌های داخلی که توسط تیم غیر حرفه‌ای در زمینه‌ امنیت دیجیتال، اداره می‌شوند، احتمالاً از سیستم‌هایی که توسط مهندسین ارائه دهنده ابر برای محافظت از زیرساخت‌ها رصد می شوند، دارای نشت بیشتری هستند.

با این حال، نگرانی‌های مربوط به امنیت بخصوص برای شرکت‌هایی که داده‌های خود را بین چندین سرویس ابری جابجا می‌کنند، وجود دارد. این امر منجر به رشد توسعه‌ ابزارهای امنیتی ابری شده است. ابزارهای امنیتی ابری داده‌های ورودی به ابرها و خروجی از ابرها بین بسترهای مختلف ابری را مانیتور می‌کنند. این ابزارها می‌توانند استفاده نادرست از داده‌ها در ابر، دانلودهای غیرمجاز و بدافزارها را شناسایی کنند. البته این ابزارها بر مسائل مالی و کارایی تاثیر می‌گذارند: این ابزارها می‌توانند بازده سرمایه گذاری ابر را 5 تا 10٪ کاهش دهند و بر کارایی تاثیر 5 تا 15٪ بگذارند. کشور مبدا سرویس‌های ابری نیز برخی سازمان‌ها را نگران کرده است.

انواع ابرها از دید مالکیت و عمومیت

ابرها را از نقطه نظر مالکیت می‌توان به سه دسته‌ی عمومی، private cloud و ترکیبی تقسیم کرد.

public cloud

public cloud ، مدل کلاسیک محاسبات ابری است که در آن کاربران می‌توانند به یک مخزن بزرگ از توان محاسباتی از طریق اینترنت دسترسی پیدا کنند (public cloud  می‌تواندIaaS ، PaaS یا SaaS باشد). یکی از مزایای قابل توجه ابرهای عمومی، امکان وسعت بخشیدن سریع یک سرویس است. تأمین کنندگان Cloud computing مقادیر زیادی از توان محاسباتی دارند، که آنها را بین تعداد زیادی از مشتریان به اشتراک می‌گذارند. به این معماری اصطلاحا معماری “چند مستاجری” گفته می‌شود. مقیاس عظیم ابرهای عمومی بدین معنی است که آنها از ظرفیت یدکی کافی برخوردار هستند که اگر مشتری خاصی به منابع بیشتری نیاز داشته باشد به راحتی می‌توانند از پس آن برآیند. به همین دلیل است که اغلب برای برنامه‌های با حساسیت کمتری که نیاز به منابع متنوع دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

private cloud

ابر خصوصی (private cloud) به سازمان‌ها این امکان را می‌دهد تا از برخی از مزایای public cloud  بهره مند شوند، بدون نگرانی در مورد عدم کنترل روی داده ها و سرویس‌ها، چرا که (private cloud) آنها در پشت دیواره آتش شرکت قرار گرفته است. شرکت‌ها می‌توانند دقیقاً مکان نگهداری داده‌های خود را کنترل کنند و می‌توانند زیرساخت ها را به روشی که می‌خواهند (عمدتاً برای پروژه‌های IaaS یا PaaS) بنا کنند. به این ترتیب شرکت‌ها امکان دسترسی به مخزن قدرت محاسباتی که بر اساس تقاضا مقیاس پذیر است را خواهند داشت بدون اینکه امنیت آنها در معرض خطر قرار گیرد. با این حال، این امنیت اضافی با هزینه‌ای همراه است که ممکن است بسیاری از شرکت‌ها قادر به تحمل آن نباشند. با این وجود، برای شرکت‌هایی که به امنیت بیشتری احتیاج دارند، ابر خصوصی می‌تواند بعنوان یک پله مفید باشد، و به آنها در درک سرویس‌های ابری یا بازسازی برنامه‌های داخلی برای ابر کمک می‌کند، قبل از انتقال آنها به public cloud .

ابر ترکیبی

ابر ترکیبی شاید جایی باشد که همه در واقعیت هستند: کمی از این، کمی از آن. برخی از داده ها در public cloud  هستند، برخی از پروژه ها در ابر خصوصی (private cloud) هستند و از فروشندگان متعدد و سطوح مختلف ابر استفاده می‌شود. طبق تحقیقات TechRepublic، دلایل اصلی انتخاب ابر ترکیبی عبارت است از برنامه‌ریزی برای بازیابی از بلایای طبیعی و تمایل به جلوگیری از هزینه‌های سخت‌افزاری در هنگام گسترش مرکز داده‌های موجود.

سوالات متداول

  • Cloud computing یا پردازش ابری چیست؟

Cloud computing یا محاسبات ابری عبارت است از ارائه سرویس‌های محاسباتی از طریق اینترنت و بر اساس مبلغ پرداختی. امروزه cloud computing services متنوعی مانند منابع ذخیره سازی، شبکه، قدرت پردازش، پردازش زبان‌های طبیعی، هوش مصنوعی و همچنین برنامه‌های کاربردی اداری موجود است. public cloud، private cloud و ترکیبی، سه رویکرد متفاوت Cloud computing است که می‌تواند توسط شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف اتخاذ شود.

  • cloud computing services چیست؟

در حال حاضر cloud computing services طیف گسترده‌ای از گزینه‌ها را پوشش می‌دهند. این سرویس‌ها شامل موارد پایه‌ای مانند منابع ذخیره سازی، شبکه و قدرت پردازش تا موارد جدید مانند پردازش زبان طبیعی و هوش مصنوعی و همچنین برنامه‌های کاربردی اداری استاندارد می‌باشند. هر سرویسی که نیازی به نزدیکی فیزیکی شما به سخت‌افزار کامپیوتر نداشته باشد را می‌توانید از طریق ابر تحویل بگیرید.

  • public cloud چیست؟

public cloud ، مدل کلاسیک محاسبات ابری است که در آن کاربران می‌توانند به یک مخزن بزرگ از توان محاسباتی از طریق اینترنت دسترسی پیدا کنند (public cloud  می‌تواندIaaS ، PaaS یا SaaS باشد). یکی از مزایای قابل توجه ابرهای عمومی، امکان وسعت بخشیدن سریع یک سرویس است. تأمین کنندگان Cloud computing مقادیر زیادی از توان محاسباتی دارند، که آنها را بین تعداد زیادی از مشتریان به اشتراک می‌گذارند.

  • private cloud چیست؟

private cloud به مشتریان اجازه می دهد که بتوانند از منابع مشترک خود در سازمان به نحو احسن استفاده کنند و در عین حال از امنیت بیشتری نسبت به حالت ابر های عمومی بهره مند شوند.

No votes yet.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی