وی اسپر ، vSphere

ویسفر (vsphere) چیست و چه کاربردی دارد؟

ویسفر یا Vmware Vsphere با استفاده از تکنولوژی مجازی سازی دسکتاپ، کارمندان شرکت  امکان دسترسی به اطلاعات رایانه­‌های کاری خود را با استفاده از هر کلاینتی بدون وابستگی به مجموعه سخت افزاری خود خواهند داشت. با مجازی سازی دسکتاپ­‌ها ، بخش‌­ها و سازمان­‌های IT  توانایی پاسخگویی سریعتر به نیازها و فرصتهای کاری شرکت با ارائه امکان دسترسی به اطلاعات مورد نیاز کارمندان در دفاتر شعب، کارمندان و اعضای تیم برونسپاری حتی بدون رایانه همراه در هر زمان و مکانی را داشته باشند.

ویسفر یا Vmware Vsphere چیست؟

ویسفر یا VMware vSphere نام محصول مجازی سازی سرور شرکت VMware است که سابقاً با نام  VMware Infrastructure  شناخته می‌­شده  و شامل یک  Hypervisor Type vCenter Server  و چند سرویس مهم به منظور اطمینان از عملکرد سرورهای مجازی می‌­باشد. لازمه شناخت vSphere ،  درک هر یک از ویژگی های vSphere و آگاهی از تعامل هر یک از این ویژگی ها با یکدیگر است.

  • VMware ESXi: همانطور که ذکر شد ، ESXi یک Type 1 hypervisor است که  وظیفه اصلی آن، تخصیص  پردازنده ها، استوریج ها، حافظه و سایر منابع به ماشین های مجازی می باشد. ESXi همچنین دارای فایل سیستم مجازی اختصاصی خود برای ماشین های مجازی با نام VMFS می باشد که یک فایل سیستم کلاستر با کارایی بالا را برای ماشین های مجازی را در اختیار کاربران قرار می­دهد.
  • vCenter Server: وی سنترکه سابقاً با نام VirtualCenter شناخته می شد یک ابزار مدیریتی است که به عنوان مرکز کنترل سرویس های مرکز داده عمل می کند. همچنین سرویس وی سنتر با ارائه API (رابط برنامه نویسی برنامه کاربردی ) برای vSphere قادر به مدیریت ESXi ها می باشد. نسخه  vSphere 6.5  در دو نسخه ویندوزی (قابلیت نصب بر روی ویندوز سرور) و لینوکسی  virtual appliance (vCSA) موجود می باشد. با وجود قابلیت Host Profile در وی سنتر  امکان تعریف یوزرها با رول های مشخص با سطح دسترسی های متفاوت به  ESXi ها میسر می­کند.

ویسفر چگونه به ما کمک می­کند؟

از طریق مجازی سازی نرم افزار: با ایجاد محیطی بهینه شده در زمینه کارایی و دسترسی به کاربران (در مقیاس کوچکتر) توانایی مجازی سازی نرم افزار در مقیاس­های بزرگتر و پیچیده را می­دهد.

از طریق سهولت در مدیریت مجازی سازی مرکز داده: با مدیریت ابزارها, فایل ­های به اشتراک گذاری شده, گسترش و انتقال از سرور فیزیکی به سرور مجازی با قدرت پایداری و آسانی در کنترل ابزارها بوجود می ­آید.

از طریق نگهداری مرکز داده: توانمندی در پایدار بودن و بدون بوجود آمدن مدت زمان خاموشی و بدون استفاده بودن (Downtime) در زمان انتقال و نگهداری بدون مدت زمان از کار افتادگی (Zero Downtime Applications)

از طریق هدایت سیستم ذخیره سازی در محیط مجازی: سادگی در ترکیب سیستم ذخیره سازی جهت به کارگیری به عنوان سیستم مرکزی باعث بهبود کارایی و امنیت بالای داده­ها می­گردد.

قسمت­‌های ویسفر ( Vmware Vsphere)

 هسته مرکزی که باعث افزایش قدرت مانور نرم افزار در محیط مجازی و در لایه کارایی شده و به گروهی از ماشین­های مجازی امکان به اشتراک گذاری منابع سخت افزاری با کارایی بالا را می­دهد.

 به ما این امکان را داده که در محیط مجازی بتوانیم از 128 Virtual Cpu استفاده کنیم. در واقع باعث افزایش توانمندی در ایجاد Virtual Cpu می­گردد.

به ماشین­های مجازی امکان دسترسی به سیستم ذخیره سازی به اشتراک گذاری شده (Fiber) و همچنین هارد محلی جهت دسترسی و فعال کردن قابلیتی به نام Vmware Vsphere Storage Vmotion می­باشد.

مزیت سازگاری و توانایی ترکیب با سیستم محافظت داده محصولات دیگر بوده که باعث ایجاد توانایی دیسک گروه می­گردد.

در واقع یک توانمندی خاص در سیستم ذخیره سازی هوشمند به روش به اشتراک گذاری شده بوده که به مرکز IT اجازه دسترسی به دیسکها را بدون نیاز به فضای اختصاص داده شده می دهد تا مجموعه وقت کافی جهت افزایش فضای دیسک داشته باشد.

 امکان مهاجرت آنلاین بین سرورها و Virtual Switch بدون بوجود آمدن مدت زمان ازکار افتادگی حتی برای چند ثانیه شده و باعث عدم از کار افتادگی سرویسهای 24 ساعته می شود.

فعال سازی امکان مهاجرت دیسک مجازی بدون جلوگیری از توقف سرویس و عدم نیاز به مدت زمان توقف سرویس جهت پیکربندی می باشد.

در صورت از کار افتادگی سرور اولیه کمتر از یک دقیقه تمامی سرویس ها و سیستم عامل از طریق سرور ثانویه به مدار باز خواهد گشت.

اجازه دسترسی به سرویس بدون قطعی در صورت از کار افتادن سرور به دلیل منابع سخت افزاری را می دهد و این امر بدون از دست دادن دیتا و مدت زمان از کار افتادگی بوده و همچنین توانایی پشتیبانی از  4vCpu را دارا می باشد.

سیستم پشتیبان و محافظت از دیتا می باشد که به کمک شرکت EMC عرضه شده که امکان پشتیبان گیری به روش کپی برابر اصل و قابلیت بازگردانی بسیار بالا (استفاده از تکنولوژی WAN شرکت EMC جهت استفاده در Disaster Recovery) همچنین دارای رابط مدیریتی کار آمد برای امنیت Vsphere می شود.

توانایی امن کردن ماشین مجازی با ویروس کش و ضد بد افزار بدون نیاز به Agent در محیط مجازی (عدم نیاز به نصب آنتی ویروس در سرورها)

فعال سازی مفهوم سیستم ذخیره سازی خارجی جهت معرفی و اعمال به محیط مجازی می باشد

 توانایی کنترل مرکزی الگوهای مجازی , نرم افزارها,فایلهای ISO و اسکریپتها می باشد

 توانایی اجرای عملیات دسترسی به سخت افزارها (سرور) بدون دخالت انسان جهت اجرای توازن بین ماشینهای مجازی در کلاستر موجود را داشته و همچنین به مدیر شبکه در مدیریت کلاسترها کمک بسزایی می کند.

 توانایی بهینه سازی مصرف برق در محیط کلاستر ؛ DRS و تنظیم توازن مورد نیاز هر کلاستر

سیستمی که به شما اجازه دسترسی به بهترین حالت استفاده از حافظه جانبی در محیط Vsphere را می دهد.

بهینه سازی و سادگی در مجازی سازی کارت شبکه در محیط مجازی و توانایی اجرای سویئچ های فیزیکی در قالب مجازی را به ما می دهد

توانایی اجرای بروز رسانی ها جهت استفاده در محیط مجازی (سیستم عامل ها) بدون نیاز به آپدیت دستی.

سوالات متداول

 

ویسفر یا VMware vSphere چیست؟

ویسفر یا vSphere مکانیزمی است که اساس هدایت صنعت مجازی‌سازی در جهان بوده و به کاربر توانایی زیادی در شبیه سازی نرم افزار شبکه و دیتا سنتر را در عین سادگی می‌دهد.

اهمیت ویسفر در چیست؟

ویسفر یا vSphere از اهمیت فراوانی برای متخصصان فناوری اطلاعات (IT) برخوردار بوده به طوری که تطبیق پذیری مناسب و بهینه سازی آن با محیط‌های مجازی، باعث افزایش کارایی در زمینه پردازش و ذخیره سازی شرکت‌ها و سازمان‌ها می‌گردد. به دلیل محدودیت در سرورهای x86 ، این تجهیزات توانایی کمی در نگهداری اطلاعات داشته و با توجه به گسترش روزافزون سرعت دسترسی به داده‌ها، سازمان‌ها و شرکت‌های فعال در حوزه IT نیازمند تجهیزات سروری متعددی خواهند بود که این مهم تنها با بکارگیری بخشی از ظرفیت آن‌ها، انتقال حجم وسیعی از داده‌ها در کمترین زمان امکان پذیر گردد.

ویسفر چند نمونه مجازی سازی انجام می دهد؟

سه نمونه، مجازی سازی سرور، مجازی سازی شبکه، و مجازی سازی دسکتاپ

No votes yet.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی