مجازی سازی تو در تو ، Nested Virtualization

مجازی سازی تو در تو یا Nested Virtualization چیست؟ -به همراه اطلاعات تکمیلی

مدت بسیار زیادی است که ویندوز از مجازی سازی تو در تو یا Nested Virtualization از طریق Hyper-V پشتیبانی می کند. برخی کاربران زمانی که از Nested Virtualization از طریق Hyper-V استفاده می کردند، نمی دانستند که در ویندوز 10 نیز می توان اقدام به انجام عملیات این نمونه مجازی سازی در ویندوز 10 کرد. با ما همراه باشید تا به شما بگوییم که Nested Virtualization چیست و چگونه می توان از آن استفاده کرد.

مایکروسافت، به تازگی شبیه ساز خود را برای دستگاه های مختلفی نظیر Surface، منتشر کرده است و در واقع نام این سیستم عامل را ویندوز 10 X گذاشته و یک مسئله ای که وجود دارد، این است که مایکروسافت برای راه اندازی چنین سیستم عاملی، از این نمونه مجازی سازی استفاده کرده است.

اگرچه شبیه ساز ویندوز 10X به Hyper-V بستگی دارد، اما برای راه اندازی آن شما نیاز به Windows Insider Preview build 10.0.19555 یا نسخه های بالاتر دارید.

اگر شما می خواهید تا ویندوز 10 را بر روی ماشین مجازی نصب کنید، باید به این مورد توجه کنید که دسترسی به Hyper-V با استفاده از ماشین های مجازی اندکی مشکل است و شما باید سعی کنید تا مستقیم بر روی سخت افزارهای با حافظه رم، هارد، سی پی یو، پردازنده، پاور و استوریج نسبت قوی نصب کنید تا جواب درستی از عملیات خود دریافت کنید.

در واقع، زمانی که صحبت از مبحث Nested Virtualization می شود، یعنی اینکه شما با استفاده از ایجاد یک ویندوز، یک ویندوز دیگر در یک ویندوز دیگر راه اندازی کنید و در واقع سیستم این نمونه مجازی سازی را پیاده سازی کنید.

مجازی سازی تو در تو ، Nested Virtualization

Nested Virtualization چیست؟

در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت که مزایای این مجازی سازی  در چیست و چه زمانی به کار شما می آید.

مطمئنا مجازی سازی تو در تو نیازمند سخت افزار مختلفی نظیر رم، هارد، CPU، کارت شبکه، کنترلر و پاور قوی است که بتواند از چنین مواردی پشتیبانی کند، ولی برخی از کاربران که سخت افزار اضافی ندارند نیز دوست دارند تا این نمونه مجازی سازی را در سیستم عامل های مختلف اعم از ویندوز 10 اجرا کنند.

Nested Virtualization  برای اولین بار در Windows Server 2016 و در Windows 10 Anniversary Update معرفی شد.

به این ترتیب، برای استفاده از تکنولوژی این نمونه مجازی سازی باید Windows Server 2016 یا بالاتر و یا ویندوز 10 استفاده کرد.

لازم به ذکر است که برای استفاده از  Nested Virtualization، شما نیاز دارید تا از ویندوز سرور 2016 به بالا و یا ویندوز 10 استفاده کنید و همچنین، این نمونه مجازی سازی صرفا با پردازنده های اینتل کار می کند و پشتیبانی خوبی دارد.

در دنیای مجازی سازی تو در تو، دو نوع راه وجود دارد که راه اول از طریق VMware است و راه دوم نیز برای انجام دادن این نمونه مجازی سازی، Hyper-V است.

هر دو عملکرد بسیار خوبی برای این نمونه مجازی سازی دارند اما Hyper-V انعطاف پذیری بیشتری را برای شما ایجاد می کند و با آن خطای کمتری را در پیش دارید.

همانطور که ذکر شد، زمانی که صحبت از این نمونه مجازی سازی می شود، به این معنی است که شما با استفاده از یک سیستم عامل، بتوانید سیستم عامل های مختلفی را در همدیگر اجرا کنید که به این عمل، مجازی سازی تو در تو  گفته می شود و در موارد مختلفی به کار می رود.

مثال هایی برای Hyper-V

 • VMWare؛ VSphere؛ ESXi
 • مایکروسافت  Hyper-V
 • Citrix Hypervisor (XenServer)
 • Oracle Virtual Box
 • KVM

در حالی که تکنولوژی Hyper-V بر روی سیستم عامل اصلی نصب می شود، برای این نمونه مجازی سازی شما باید از مجازی سازهایی نظیر Virtual Box، VMWare و… استفاده کرد.

مجازی سازی تو در تو ، Nested Virtualization

استفاده از مجازی ساز

چرا باید از مجازی سازی Hyper-V Nested استفاده کرد؟ – فواید استفاده از مجازی سازی تو در تو

ابزار VMware بسیار به Hyper-V نزدیک است و شرکت مایکروسافت توانست روند پیشرفت Hyper-V تغییر دهد. یکی از بزرگترین مزیت های Hyper-V، این نمونه مجازی سازی است.

با این نمونه مجازی سازی، می توانید VM ها را در VM ها بارگذاری کنید و آزمایشگاه های زیرساختی خود را در کامپیوتر شخصی خود راه اندازی کنید.

سه کاربرد اساسی مجازی سازی تو در تو

با استفاده از این نمونه مجازی سازی برای ایجاد نمونه‌های توسعه زیرساخت و یا آزمایش آن مورد استفاده قرار می گیرد.

به جای خرید یک سرور فیزیکی اختصاصی، یک سرور را با یک Hypervisor تهیه کنید و در صورتی که بخواهید آن را با کاربران دیگر به اشتراک بگذارید، می توانید این کار را با VM انجام دهید.

از مجازی سازی تو در تو به عنوان جایگزینی برای خرید سرور استفاده کرد و به جای اینکه سرورهای مختلفی را تهیه کنید، می توانید با استفاده از این نمونه مجازی سازی به کمک تکنولوژی Hyper-V اقدام به تقسیم سرور بین کاربران مختلف کنید.

اجرای Hyper-V در یک ماشین مجازی یا VM به شما این امکان را می دهد تا محیط های مجازی را بهینه سازی کنید و خدمات زیر را در کنار آن، ارائه دهید.

 • کاهش هزینه ها به کمک Nested Virtualization

بدون نیاز به سخت افزار اضافی، شما می توانید از ابزارهای مختلفی استفاده کنید و به راحتی سرورهای خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.

 • انعطاف پذیری هایپر وی

شما می توانید به طور هم زمان، از هایپر وی در سرورهای مختلف استفاده کنید.

 • کار با نرم افزارهای مختلف

شما می توانید با استفاده از Hyper-V اقدام به نصب و استفاده از نرم افزارهای قدیمی ویندوز کنید و یا نرم افزارهایی را در سیستم خود اجرا کنید که به سیستم عاملی غیر از ویندوز، وابسته هستند.

 • بهینه سازی زیرساخت سازمان

شما می توانید با استفاده از مجازی سازی تو در تو یا Nested Virtualization، اقدام به بررسی و آزمایش زیرساخت سازمان خود کنید و ببینید که چه سخت افزارهایی نیاز دارید.

 • امنیت و درصد خطا Nested Virtualization

درصد خطای این نمونه مجازی سازی  بسیار پایین است و به این صورت که شما می توانید با خیال راحت اقدام به ایجاد سرورهای متعدد در یک سرور کنید.

مجازی سازی تو در تو ، Nested Virtualization

تکنولوژی هایپر وی مایکروسافت

پشتیبانی از مجازی سازی تو در تو

همانطور که ذکر شد، مایکروسافت پشتیبانی از مجازی سازی تو در تو را به کمک Hyper-V در ویندوز سرور 2016 شروع کرد و در حال حاضر، Hyper-V در نسخه های 64 بیتی ویندوز 10 Pro، Enterprise و Education موجود است و شما می توانید به راحتی از آن استفاده کنید.

در ادامه برای شما سوالات متداولی را در رابطه با این نمونه مجازی سازی مطرح خواهیم کرد که می توانید با مطالعه آن، به دستاورد جدیدی در رابطه با مجازی سازی تو در تو برسید.

طبق گفته مایکروسافت، برای این نمونه مجازی سازی  برای کار در Hyper-V، باید این موارد را رعایت کنید:

 • The Hyper-V host must be at least the Anniversary Edition version of Windows 10
 • Windows Server 2016, Hyper-V Server 2016
 • or Windows Server Semi-Annual Channel
 • The Hyper-V host must be using Intel CPUs
 • A virtual machine must be off to have its processor extensions changed

شما می توانید با استفاده از دستور زیر، یک مجازی سازی تو در تو را در Hyper-V اجرا کنید:

 1. 1 Set-VMProcessor <VMName> -ExposeVirtualizationExtensions $true

مجازی سازی تو در تو ، Nested Virtualization

سوالات متداول

در این قسمت از مقاله، با شما همراه هستیم تا سوالات متداولی در رابطه با Nested Virtualization کنیم.

 • Hyper-V در ویندوز 10 چیست؟

داستان تکنولوژی هایپر وی در ویندوز 10 به این صورت است که به هنگام ارائه پیش نمایش ویندوز سرور 2016، مایکروسافت از تکنولوژی Nested Virtualization در ویندوز سرور 2016 پیش‌نمایش را ارائه کرد و به کاربران گفت که قرار است به زودی هایپر وی نیز وارد ویندوز 10 شود. سرانجام در ویندوز     10 نیز امروزه شما می توانید از Hyper-V استفاده کنید.

 • Nested Virtualization یا مجازی سازی تو در تو چیست؟

با استفاده از این نمونه مجازی سازی که در سال های اخیر، برای اولین بار تکنولوژی Hyper-V وارد ویندوز سرور 2016 شد و پس از آن نیز ویندوز 10 هم از چنین تکنولوژی حمایت کرد، مایکروسافت توانست نگاه بسیاری از مخاطبین را به خود جلب کند.

شما با استفاده از این نمونه مجازی سازی می توانید زیرساخت سازمان خود را مورد بررسی و آزمایش قرار دهید که ببینید سخت افزارهای سازمان شما در چه وضعیتی هستند و یا اینکه ایا در سازمان، با کمبود سخت افزار و تجهیزات روبرو هستید یا خیر.

 • مجازی سازی تو در تو چه فایده ای دارد؟

یکی از سوالات مهمی که کاربران از خود میپرسند، این است که این نمونه مجازی سازی چه فایده ای دارد و چرا باید اقدام به ایجاد Nested Virtualization کرد؟

در واقع این نمونه مجازی سازی  می تواند به شما کمک کند تا کاهش هزینه بسیار زیادی داشته باشید و به جای اینکه بخواهید سرورهای مختلفی را برای سازمان / کسب و کار خود تهیه کنید، می تواند با یک سرور اصلی اقدام به ایجاد چندین سرور برای کاربران مختلف کنید و از این جهت نیز شما با کاهش هزینه روبرو خواهید شد.

علاوه بر این مورد، شما می توانید با استفاده از Nested Virtualization اقدام به ایجاد سرورهای مختلف توسط یک سرور اصلی کنید و یا با استفاده از آن، اقدام به مورد آزمایش قرار دادن سخت افزارهای سازمان کنید.

مجازی سازی تو در تو ، Nested Virtualization

No votes yet.
Please wait...

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  منو اصلی