رتبه الکسا ، الکسا ، رتبه Alexa ، رنک Alexa

رتبه الکسا چیست؟ و چه تاثیر در کسب و کارها دارد، همه چیز درباره رنک Alexa

رتبه الکسا یکی از کاربردی ترین مواردی است که برای رتبه بندی سایت و جایگاه آن استفاده می شود و شما می توانید با مشاهده رتبه Alexa سایت خود و رقیبان، ببینید که فعالیت های شما تا چه حدی توانسته موثر جلوه داده شود و آیا رنک Alexa و جایگاه گوگل شما پیشرفت داشته است یا خیر. الکسا نام سرویسی است که توسط شرکت آمازون ایجاد شده است و به شما امکان می دهد تا جایگاه سایت خود را از لحاظ بازدید و ماندگاری کاربر در سایت مشاهده کنید. یکی از مهم ترین معیارها برای آگاهی از جایگاه سایت خود در دنیا، مشاهده رتبه  Alexa سایت است و پس از آن می توانید بدانید که سایت شما چه جایگاهی در دنیا دارد و به طور تخمین میزان بازدید یک سایت را از طریق رنک Alexa بدانید.

اگر از رنک الکسا سایت خود باخبر باشید، می توانید به راحتی اقدام به تحلیل بازدید رقیبان خود کنید و از این جهت به بهبود ترافیک سایت خود کمک کنید و با تفکر بر روی استراتژی های مناسب برای افزایش ترافیک سایت و همچنین فروش بیشتر محصولات، جایگاه بهتری در گوگل و الکسا داشته باشید.

رتبه الکسا چیست؟ – توضیحاتی درباره رتبه Alexa

رتبه الکسا یک سیستم رتبه بندی است که از نظر محبوبیت، سایت ها را برای شما لیست می کند و اجازه می دهد تا سایت های برتر دنیا را بر اساس رتبه های آنان از نظر بازدید و ماندگاری کاربر در سایت را مشاهده کنید و آدرس میلیون ها وب سایت از جمله وب سایت های فارسی زبان و مختص به کشور ایران، در پایگاه داده سایت Alexa وجود دارد.

برخی از افراد سوال می پرسند که رتبه الکسا چگونه محاسبه می شود و در جواب این سوال باید گفت که معمولا بازدید سه ماه اخیر سایت شما در نظر گرفته می شود و با استفاده از میانگین بازدید کنندگان روزانه که دریافت میکنید و تعداد بازدیدهای صفحه های سایت شما، یک رتبه به سایت اختصاص داده می شود و این رنک Alexa می تواند به صورت روزانه و یا هفتگی تغییراتی داشته باشد.

برای دانستن اینکه سایت شما چه جایگاهی دارد، بدانید که رنک Alexa سایت شما هر چه کمتر باشد، وب سایت شما محبوب تر است.

رتبه الکسا ، الکسا ، رتبه Alexa ، رنک Alexa

رنک الکسا چیست؟

در این مقاله، به شما درباره رتبه الکسا، نحوه بهبود و محاسبه رنک Alexa را خواهیم گفت و همچنین در ادامه 10 سایت برتر از نظر الکسا را به شما معرفی می کنیم که می توان گفت شما هر روز به این سایت ها مراجعه می کنید و همین مسئله باعث شده تا این سایت ها به عنوان 10 سایت برتر دنیا شناخته شوند.

دقت کنید، همانطور که ذکر شد، هر چه رنک الکسا شما کمتر باشد، به این معنی خواهد بود که سایت شما جایگاه بهتری نزد مخاطبین دارد. یک مسئله مهمی که برای رنک سایت الکسا وجود دارد این است که، از جایی هاست تهیه کنید که سرور آن هاستینگ، قطعی نداشته باشد یا فضای هارد هاستینگ شما بی جهت پر نشود که بازدیدکننده نتواند از سایت شما بازدید کند، زیرا باعث می شود تا رتبه الکسا شما افزایش پیدا کند.

تاریخچه ای از سایت الکسا

وب سایت اینترنتی رتبه بندی سایت ها “الکسا” در سال 1996 تاسیس شد و سرانجام سال 1999 کمپانی آمازون، به طور رسمی مدیریت وب سایت الکسا را به دست گرفت.

مفهوم رتبه الکسا + آپدیت شده

رتبه الکسا یک سیستم رتبه بندی جهانی برای وب سایت های اینترنتی است که از داده های ترافیک وب سایت ها برای ایجاد لیست محبوب ترین وب سایت ها استفاده می کند.

در وب سایت رتبه بندی سایت الکسا، میلیون ها سایت وجود دارد و برای تمامی سایت های دنیا، یک رتبه خاصی اختصاص داده شده است و هر چه رنک الکسا یک سایت کمتر باشد، در واقع آن سایت محبوب تر است و معمولا رتبه الکسا یک سایت با چند سایت دیگر مقایسه می شود که بدانند کدام سایت، عملکرد بهتری نسبت به دیگری را دارد.

رتبه الکسا چگونه کار می کند؟ نحوه برآورد رتبه Alexa

برای اینکه رنک الکسا برای سایت شما برآورد شود، در واقع بازدید سه ماه اخیر وب سایت شما مورد بررسی قرار می گیرد و سیستم به طور خودکار اقدام به تخمین ترافیک سایت شما می کند و اغلب این ترافیک ها، از سوی نوار ابزار / تولبار الکسا که در سیستم کامپیوتر کاربران قرار دارد، به دست می آید. با نصب شدن این تولبار بر روی سیستم کامپیوتر مخاطبین شما، می توانید به بهبود رنک الکسا خود کمک کنید و همچنین اطلاعات مفید از بازدیدکنندگان سایت خود کسب کنید.

رتبه الکسا ، الکسا ، رتبه Alexa ، رنک Alexa

جزئیات محاسبه شدن رتبه الکسا!

اجازه دهید تا نگاه دقیق تری به محاسبه رتبه الکسا داشته باشیم و ببینید که چگونه می توان رنک الکسا یک سایت را محاسبه کرد.

طبق آمار رسمی سایت Alexa، رتبه سایتی که الکسا به شما ارائه می دهد، ترکیبی از میانگین بازدیدهای سایت که به طور روزانه وارد سایت می شوند و همچنین تعداد بازدیدهایی که از صفحه های سایت شما طی 3 ماه گذشته صورت می گیرد، محاسبه می شود.

یک پلاگین افزودنی برای اکثر مرورگرهای کامپیوتر وجود دارد که مختص به سایت Alexa می باشد، شما و کاربران سایت به هنگامی که اقدام به نصب تولبار مخصوص Alexa کنید، می توانید آمار رتبه های سایت که توسط الکسا محاسبه شده است را مشاهده کنید و در واقع این تولبار آمار را برای شما جمع و ضبط می کند.

الگوریتم رتبه الکسا به این صورت است که بازدیدهای یک سایت را محاسبه می کند و در واقع هر کاربری که در طول روز از سایت بازدید می کند، یک واحد بازدید به شمار می آید.

پارامترهای مورد استفاده برای محاسبه رتبه الکسا بر اساس دو مورد زیر است:

 • بازدید کنندگان که به طور روزانه وارد سایت میشوند: ترافیک / تعداد کاربران الکسا که در یک روز به سایت شما مراجعه می کنند.
 • میانگین بازدیدهای صفحه که توسط کاربران صورت می گیرد: تعداد دفعاتی که یک صفحه یا URL خاص توسط کاربرانی که تولبار الکسا را نصب کرده اند، مشاهده می شود.

آیا رتبه الکسا دقیق است؟

ممکن است پیش خود فکر کنید که رنک الکسا می تواند راهی مناسب برای مقایسه عملکرد وب سایت در برابر دیگر سایت های رقیبان باشد، اما باید بدانید که آمار الکسا لزوما دقیق نیست و ممکن است در این میان مشکلاتی داشته باشد.

در واقع بسیاری از افراد، الکسا را ​​در مقابل گوگل آنالیتیکس مقایسه می کنند و به این نتیجه رسیده اند که آمار رنک الکسا چندان دقیق نیست و نسبت به گوگل آنالیتیکس، متغیر است.

رتبه الکسا ، الکسا ، رتبه Alexa ، رنک Alexa

این تحقیق که رتبه الکسا و گوگل آنالیتیکس با همدیگر تفاوت دارند، از طریق بازدیدهای یک سایت پرطرفدار صورت گرفته است و مشاهده شده که آمارهای ابزار تحلیل گر گوگل، بسیار دقیق تر از آمار الکسا است.

ممکن است این امر به این دلیل باشد که گوگل پوشش بسیار گسترده تری نسبت به سرویس های الکسا دارد، زیرا همه کاربران سایت شما، حاضر به نصب تولبار الکسا نخواهند شد و از این جهت ممکن است آمارهای الکسا با آمارهای گوگل آنالیتیکس متفاوت باشد.

دستکاری کردن رتبه الکسا به چه صورت است؟ آیا میتوان رنک Alexa را دستکاری کرد؟

طبق تحقیقات صورت گرفته، شما می توانید رتبه الکسا وب سایت خود را به راحتی دستکاری کنید و صرفا با ایجاد یک تکه کد JavaScript برای باز کردن مجموعه ای از آدرس های صفحه وب سایت خود، می توانید به طور مصنوعی رنک Alexa خود را افزایش دهید.

در واقع با انجام دادن این کار، شما برای کاربر از سایت خود، چندین Tab باز می کنید که این کار باعث می شود تا رنک Alexa شما افزایش یابد.

البته به شما توصیه می شود که اصلا این کار را انجام ندهید، زیرا یک تجربه کاربری بسیار بد را برای کاربر رقم می زنید. به خود فکر کنید که چند بار توسط یکی از این نوع سایت ها اذیت شده اید که باعث شده دیگر هرگز وارد آن سایت نشوید. به شما توصیه می شود که این کارها را انجام ندهید.

بهترین راهکار برای بهبود رتبه الکسا، به شما پیشنهاد می شود تا برای سایت خود تولید محتوا انجام دهید و از این طریق بازدید هایی را به سمت سایت خود هدایت کنید.

در واقع، حتی اگر شما اقدام به بهبود مصنوعی رنک Alexa خود کنید، طولی نخواهد کشید که مجددا به رنک Alexa سابق خود باز خواهید گشت و این روش به صورت طولانی مدت جواب نمی دهد.

چگونه می توانم رتبه الکسا سایت خود را مشاهده کنم؟

اگر شما می خواهید تا رنک Alexa خود را بررسی کنید، بسیار ساده است و صرفا کافی است به سراغ بررسی رتبه رسمی الکسا بروید که در ادامه برای شما، آدرس آن را قرار داده ایم.

https://www.alexa.com/siteinfo

با وارد شدن به سایتی که در بالا برای شما قرار داده ایم و وارد کردن آدرس اینترنتی سایت خود و یا رقیبان، می توانید رنک Alexa سایت مذکور را مشاهده کنید.

رتبه الکسا ، الکسا ، رتبه Alexa ، رنک Alexa

وارد کردن آدرس سایت برای آگاهی از رنک Alexa

مزایا و معایب رتبه الکسا چیست؟

در ادامه مقاله، برای شما ذکر کردیم که مزایا و معایب رتبه بندی الکسا چیست و چگونه می توانید رتبه الکسا خود را بهبود دهید.

مزایا رنک الکسا:

 • اگر سایت شما از طریق تبلیغات درآمد کسب می کند، با پایین بودن رتبه الکسا می توانید هزینه بیشتری بابت تبلیغات دریافت کنید.
 • با استفاده از سایت الکسا، می توانید رنک Alexa وب سایت های رقیب خود را پیدا کرده و همچنین از آمار بازدیدهای آن مطلع شوید.
 • می توانید با وجود رتبه الکسا مناسب، نویسندگان را به سایت خود دعوت کنید که در یک سایت معتبر، اقدام به نوشتن مطلب کنند.
 • با مشاهده کردن رنک الکسا خود، می توانید راهکارهای مناسبی را برای فروش بیشتر و همچنین ترافیک بیشتر به دست آورید.

معایب رنک الکسا:

 • داده های نشان داده شده برای رنک الکسا، صرفا محدود به افرادی است که تولبار الکسا را نصب کرده اند. بنابراین، ممکن است با وجود بازدیدهای زیادی که دریافت میکنید، اما رنک Alexa شما بالا باشد.
 • همانطور که در این مقاله اشاره کردیم، افراد می توانند به راحتی رنک Alexa خود را دستکاری کنند و از این جهت برخی اوقات آمار بازدید سایت رقیبان شما ممکن است مصنوعی باشد.
 • Sub-Domain های سایت شما هیچگونه رنک الکسایی را دریافت نمی کنند و صرفا رتبه الکسا به آدرس سایت اصلی تعلق می گیرد.

در واقع، همانطور که مطالعه کردید، رنک الکسا برای سایت می تواند مزایا و معایبی را در پیش داشته باشد که شما می توانید با راهکارهای مناسب، اقدام به بهبود رنک Alexa خود کنید.

آموزش بهبود رتبه الکسا – چگونه آمار رنک الکسا را کاهش دهیم؟

همانطور که پیشتر ذکر شد، شما می توانید بدون هیچ کاری اقدام به بهبود رتبه الکسا خود کنید که به صورت موقت خواهد بود. اما راه حل دائمی برای بهبود رنک الکسا چیست؟

در اینجا برای شما 5 راهکار برای بهبود رنک الکسا ذکر شده است که می توانید با به دنبال کردن این راهکارها، رتبه Alexa سایت خود را کاهش دهید.

آموزش بهبود رنک Alexa

 1. ارائه توضیحات Meta مناسب برای محتوا و سایت

یکی از شیوه های نوین سئو، این است که داده های خود را به گونه ای در توضیحات Meta قرار دهید که کاربر جذب محتوای سایت شما شود و از این جهت، بازدید بیشتری دریافت کنید.

 1. مطلبی بنویسید که افراد می خواهند آن را مطالعه کنند!

جذب افراد به وب سایت شما با محتوا با کیفیت بالا میتواند مزایای بسیار زیادی برای شما در پیش داشته باشد از جمله، سئو سایت شما رو به بهبود میرود، افراد مختلف را به سایت شما هدایت می کند و به شما این امکان را می دهد برای کلمات کلیدی مناسب، رقابت کنید و در نتیجه باعث می شود تا رتبه الکسا سایت شما کاهش پیدا کند.

 1. بروزرسانی سایت با محتوای تازه

یکی از مهم ترین نکاتی که می توانید برای بهبود رنک Alexa و همچنین افزایش بازدید کاربران انجام دهید، بروزرسانی سایت با محتوای تازه است و سعی کنید مطالبی را تولید کنید که اکثر کاربران سایت می خواهند آن مطالب را مطالعه کنند. پس برای بهبود رتبه الکسا سایت خود، به طور مرتب سایت را بروزرسانی کنید.

 1. اشتراک گذاری محتوای سایت در شبکه های اجتماعی

نوشتن مطالب برای سایت شما بسیار خوب است، اما به این نکته دقت کنید که ممکن است در طول روز عده ای محدود وارد سایت شما شده و از مطالب سایت شما بازدید کنند. از این جهت شما می توانید با قرار دادن لینک محتوای سایت خود در شبکه های اجتماعی، بازدیدهای بیشتری را به سمت سایت خود جذب کنید و در نتیجه نیز رتبه الکسا شما کاهش پیدا می کند.

 1. افزایش ترافیک سایت برای کاهش رتبه الکسا

یکی از مسائل مهم برای کاهش رنک Alexaا، این است که ترافیک سایت خود را افزایش دهید و مطمئن باشید که این عمل، در طی یک شب صورت نمی گیرد و شما با بروزرسانی سایت و ایجاد تولید محتواهای با کیفیت، می توانید آمار بازدید سایت خود را افزایش دهید.

رتبه الکسا ، الکسا ، رتبه Alexa ، رنک Alexa

10 سایت برتر دنیا از نظر رتبه الکسا

مطمئنا شما نمی توانید به داده های خصوصی یک سایت دسترسی داشته باشید و از این جهت، بهترین کار این است که از رتبه الکسا برای تخمین زدن بازدیدهای یک سایت استفاده کنید.

در ادامه برای شما 10 تا از برترین سایت های دنیا از نظر الکسا را معرفی خواهیم کرد.

 • Google
 • YouTube
 • Facebook
 • Baidu
 • Wikipedia
 • Qq
 • Taobao
 • Tmall
 • Yahoo
 • Amazon

سوالات متداول

 • آیا رنک Alexa مهم است؟

برای اکثر صاحبین سایت، اینکه بدانند سایت خود در مقابل سایت رقیبان به چه صورت عمل می کند، یک امر مهم است و از این جهت می توانند راهکارهای بهتری را برای مقابله و رقابت با دیگران را در پیش بگیرند. از این جهت ممکن است رنک Alexa برای بسیاری از افراد مهم باشد.

 • چگونه می توان رتبه الکسا سایت را بهبود داد؟

همانطور که در مقاله ذکر شد، شما می توانید با تولید محتوای تازه برای سایت و همچنین اشتراک گذاری لینک مطالب خود در اکثر شبکه های اجتماعی و دعوت کاربران برای بازدید از سایت، رنک Alexa سایت خود را به راحتی کاهش دهید.

 • آیا می توان رنک Alexa را دستکاری کرد؟

بله، شما می توانید به راحتی با استفاده از یک تکه کد JS اقدام به دستکاری رنک Alexaا سایت خود کنید.

در واقع به این صورت است که شما با استفاده از یک تکه کد، اقدام به باز کردن Tab های مختلف برای کاربر خواهید بود که سرانجام باعث می شود بازدید از صفحه های سایت شما افزایش پیدا کند و در نتیجه رنک Alexa شما نیز رو به کاهشی می رود. البته بهتر است این کار را انجام ندهید زیرا کاربر ممکن است برای همیشه سایت شما را ترک کند.

 • مزایای رنک Alexa چیست؟

شما می توانید با مشاهده رنک Alexa سایت خود و دیگر رقیبان، به راهکارهای بهتری برای ارائه به کاربران سایت برسید و از این جهت، موفق تر از دیگر رقیبان خود عمل کنید. علاوه بر این مورد، اکثر سایت های فارسی زبان از طریق تبلیغات بنری اقدام به کسب درآمد می کنند و اگر رنک Alexa شما پایین باشد، باعث می شود تا درآمد بیشتری از طریق تبلیغات داشته باشید.

 • الگوریتم رنک Alexa به چه صورت است؟ محاسبه گر رتبه الکسا چگونه کار می کند؟

در واقع، محاسبه گر رتبه الکسا به این صورت است که بازدیدهای سه ماه گذشته سایت و همچنین تعداد بازدیدهایی که از صفحه های سایت شما صورت گرفته است را محاسبه می کند و پس از آن، یک رتبه را به سایت شما اختصاص می دهد. این رتبه می تواند نسبت به بازدیدهای سایت شما، به طور روزانه، هفتگی و یا ماهیانه تغییر پیدا کند.

No votes yet.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی