اورکلاک CPU

برنامه اورکلاک CPU چیست و چه تأثیری در فرایند و عملکرد پردازنده دارد؟

اورکلاک چیست؟ یکی از جذاب ترین کارها در واقع دست‌کاری پردازنده و دیگر قطعات رایانه است تا بالاترین کارایی از آن‌ها گرفته شود. به این کار اورکلاک گفته می‌شود. اورکلاک CPU دراین ‌بین طرفداران زیادی دارد. امروزه برای اورکلاک پردازنده‌ها از برنامه اورکلاک CPU استفاده می‌شود. با استفاده از این برنامه ها شما می توانید قدرت پردازنده خود را بیشتر کنید.

اورکلاک چیست؟

در تئوری می توان هر پردازنده را که قفل نباشد اورکلاک کرد. اورکلاک به این معنی است که سرعت پردازنده نسبت به سرعت ارائه شده اولیه بالاتر رود. برای این کار باید تنظیمات داخلی پردازنده را دست‌کاری کرد. معمولاً این کار با افزایش چند درصدی ولتاژ شروع می‌شود. سپس نوبت به خنک کردن پردازنده می رسد و برای خنک کردن آن از فن ها و سیستم های خنک کننده قوی استفاده می‌شود. در نهایت با افزایش فرکانس پردازنده مقدار قدرت و کارایی پردازنده افزایش پیدا می‌کند. به این کار اورکلاک CPU گفته می‌شود.

برنامه اورکلاک CPU چیست و چه تأثیری در فرایند و عملکرد پردازنده دارد؟

برنامه اورکلاک CPU چیست و چه تأثیری در فرایند و عملکرد پردازنده دارد؟

 تقریباً بخش زیادی از قطعات رایانه را می توان اورکلاک کرد. پردازنده‌ها، رم ها، کارت گرافیک و کارت های PCI Express از عمده ترین بخش های رایانه هستند که می توان آن‌ها را اورکلاک کرد. اورکلاک کردن به تنهایی و بدون استفاده از ابزار های خنک کننده میتواند صدمات جبران ناپذیری به سخت‌افزارها وارد کند. در حالت عادی کارخانه های تولید کننده سخت‌افزارها را در شرایطی پایدار تولید می‌کنند به نحوی که در بیشترین حالت کارایی نیز دچار مشکل نشوند. یکی از مهم‌ترین مشکلات قطعات رایانه‌ای داغ کردن بیش از حد آن‌ها است. اورکلاک نیز باعث می‌شود که فرایند داغ شدن قطعات رایانه‌ای سرعت بیشتری به خود بگیرند در نتیجه باید از سیستم های خنک کننده حرفه ای برای خنک کردن قطعات استفاده شود.

 این نکته را به یاد بایستی داشته باشید که اگر فرایند اورکلاک هر قطعه مانند اورکلاک CPU بدون خنک کننده ها انجام شود می تواند منجر به آسیب سخت‌افزاری قطعه و حتی سوختن آن دیگر قطعات رایانه شود. به همین دلیل صرف اینکه قطعه سخت‌افزاری قابلیت اورکلاک کردن را دارد دلیل این نمی‌شود که آن را اورکلاک کنیم. بلکه باید فرایند خنک‌سازی آن را نیز در نظر بگیریم.

 اورکلاک CPU چیست؟

اورکلاک کردن CPU یک روش عالی برای دستیابی به سرعت سریع تر برای پردازش اطلاعات و اجرای برنامه ها است. با استفاده از آن کار بدون اینکه شما هزینه ای پرداخت کنید می توانید قدرت پردازنده خود را افزایش دهید. در واقع اورکلاک CPU به شما این امکان را می دهد که فرکانس کاری پردازنده خود را چند درصد افزایش دهید.

اما آیا همه پردازنده‌ها قابلیت اورکلاک را دارا می باشند؟ در واقع تمام پردازنده‌های تولید شده قابلیت اورکلاک را دارا نیستند و تعداد زیادی از پردازنده‌ها از برنامه اورکلاک CPU پشتیبانی نمی‌کنند. به این نوع پردازنده‌ها که قابلیت اورکلاک CPU را پشتیبانی نمی‌کنند پردازنده‌های لاک شده یا قفل شده گفته می‌شود. دلیل این امر هم این است که معمولاً پردازنده‌های ارزان قیمت در بالاترین حد کارایی خود هستند و دیگر مقرون به صرفه نیست که روی آن‌ها برنامه اورکلاک CPU نصب و اجرا شود.

با این حال تعداد زیادی از پردازنده‌ها هنوز وجود دارند که قابلیت اورکلاک را دارا می باشند. در گروه خانواده اینتل معمولاً پردازنده‌هایی که پایان سری آن‌ها به حرف k ختم می شوند قابلیت اورکلاک را دارند و به اصطلاح آنلاک هستند و قفل نیستند. همچنین پردازنده‌هایی که برای کارهای گرافیکی استفاده می‌شود معمولاً در پایان سری آن‌ها حرف X قرار دارد نیز قابلیت اورکلاک را دارا می باشند. در گروه خانواده AMD تقریباً تمامی پردازنده‌های خانواده AMD Ryzen قفل نیستند و قابلیت اورکلاک را دارا می باشند.

برنامه اورکلاک CPU چیست و چه تأثیری در فرایند و عملکرد پردازنده دارد؟

برنامه اورکلاک CPU چیست و چه تأثیری در فرایند و عملکرد پردازنده دارد؟

 اورکلاک به چه معناست

شاید برای شما هم سؤال باشد که دقیقاً اورکلاک چه کاری انجام می‌دهد و اصولاً چرا کارخانه های تولید کننده پردازنده باید این چنین قابلیتی را در پردازنده‌های خود قرار دهند. در واقع اورکلاک CPU به شما این امکان را می دهد که سرعت پردازنده خود را افزایش دهید. با این کار پردازنده شما قوی تر شده و به شما این امکان را می‌دهد که فرایند رند گیری فیلم و بازی را بهتر انجام دهید. بازی ها را روان تر اجرا کنید یا فرآیند ویرایش فیلم‌ها و عکس‌ها را سریع تر انجام دهید.

چرا باید پردازنده خود را اورکلاک کنیم؟

با این کار عملکرد بیشتری از یک پردازنده دریافت خواهید کرد. در واقع بدون صرف هزینه شما می توانید توان بیشتری از پردازنده خود دریافت کنید. با این کار شما می توانید فرایندهای ویرایش تصاویر، ساخت بازی و انیمیشن و رندر تصویر را بهتر و سریع‌تر انجام دهید. گاهی اوقات با اورکلاک یک پردازنده می توانید خروجی قابل قبولی را دریافت کنید و صرفه جویی زیادی از لحاظ مالی انجام دهید. گاهی اوقات با یک اورکلاک ساده می توان هزینه خرید یک رایانه را صرفه جویی کرد.

در لیست زیر شما می توانید انواع پردازنده اینتل را مشاهده کنید که شامل فرایند اورکلاک می شوند و در واقع حالت قفل و لاک شده نیستند. البته این لیست روزانه به‌روزرسانی می‌شود و ممکن است پردازنده‌های جدیدی در این لیست قرار بگیرند. در این لیست فرکانس مطمئن برای اورکلاک نیز قیدشده است.

 مثلاً در پردازنده Core i5-8600K فرکانس پایه و تنظیم شده از طرف کارخانه مقدار 3.6 گیگاهرتز است. با این حال این پردازنده را می توان با استفاده از برنامه اورکلاک CPU تا مقدار 4.6 گیگاهرتز اورکلاک کرد که مقدار قابل توجهی بوده سرعت پردازنده را به شدت افزایش می دهد.

این لیست عبارت است از:

 در خصوص پردازنده‌های کمپانی AMD نیز همان‌طور که گفته شد شما می توانید تقریباً تمامی پردازنده‌های سری Ryzen را اورکلاک کنید.

 برنامه اورکلاک CPU چه کاربردی دارد؟

با استفاده از برنامه اورکلاک CPU می توانید فرایند اورکلاک خود را مطمئن تر انجام دهید. معمولاً این برنامه در درایور ارائه شده همراه سی دی مادر بورد و یا در درایورهای شرکت تولید کننده پردازنده به شما ارائه می‌شود. قبل از استفاده از فرایند برنامه اورکلاک CPU شما باید چند بخش را تست و آزمایش کنید.

 • دمای پردازنده را اندازه گیری کنید.

قبل از اورکلاک باید بیشینه دمای پردازنده خود را بدانید. این نکته را به یادداشت ها شاید که اورکلاک به شدت دمای پردازنده را افزایش می دهد. در نتیجه باید به دنبال سیستم خنک کننده مناسب باشید. هرچه دمای پردازنده کمتر باشد کارایی آن بالاتر می رود.

 • تست استرس سیستم را انجام دهید.

اگر قصد دارید که با استفاده از برنامه اورکلاک CPU یک فرایند اورکلاک بی نقص را انجام دهید باید قبل از آن چند ساعت تست استرس CPU را انجام دهید و رفتار پردازنده را در حالت های مختلف بررسی کنید. ممکن است پردازنده در حالت های پرفشار رفتار مناسبی نشان ندهد و یا باعث ایجاد اختلال در بخش های دیگر سیستم شود.

 • عملکرد CPU خود را بررسی کرده و آن را بسنجید

قبل از اینکه به صورت حرفه ای از برنامه اورکلاک CPU استفاده کنید باید در ابتدا پردازنده خود را بررسی کنید و بهترین برنامه برای این کار برنامه Cinebench است با استفاده از این برنامه یک فرایند رندرگیری آغاز شده و بعد از پایان آن نمره و امتیاز پردازنده شما مشخص می‌شود. شما می توانید بعد از اورکلاک نیز یک بار دیگر این فرایند رندر گیری را انجام دهید و امتیاز ها را مقایسه کنید. در صورتی که امتیاز اورکلاک شما بالاتر باشد می توانید آن را برای همیشه ذخیره و استفاده کنید.

برنامه اورکلاک CPU چیست و چه تأثیری در فرایند و عملکرد پردازنده دارد؟

 • استفاده از ابزارهای قوی برای بررسی دمای بیشینه در حداکثر فشار

یکی از ابزار های مهم برای استفاده در تست و بررسی پردازنده ابزار 3DMark Basic است. با استفاده از این ابزار انگار یک بازی سنگین روی پردازنده شما اجرا می‌شود. در نتیجه هم دمای پردازنده بالا می رود و هم حداکثر فشار روی پردازنده اعمال می‌شود. در این حالت شما می توانید دمای پردازنده را در بیشترین فشار به دست بیاورید. این دما به همراهی دمای اولیه که بدست آورده اید به شما کمک می‌کند که سیستم خنک کننده مناسب خود را برای اورکلاک حرفه ای تهیه کنید.

 فرایند اورکلاک CPU

حال که اطلاعات مورد نیاز در خصوص بیشینه توان پردازنده و بیشترین دمای آن به دست آورده اید باید خود را برای اورکلاک CPU آماده کنید. برای این کار باید طبق دستورالعمل زیر عمل نمایید:

 1. تغییر بایوس سیستم

برای شروع فرایند اورکلاک CPU شما باید در ابتدا تغییراتی را در بایوس سیستم ایجاد کنید. برای این کار سیستم خود را ریستارت کنید. سپس کلید Delete را چند بار فشار دهید تا وارد سیستم بایوس مادربرد خودرو شوید. این نکته را به یاد داشته باشید که هر برند مادربرد سیستم بایوس مخصوص به خود را دارد. (گاهی برای وارد شدن به بایوس باید کلیدهایی دیگری مانند F2 یا F10 را فشار دهید). بر اساس نوع مادربرد شما منوی های مختلفی در مقابل شما نشان داده می‌شود اما در حالت کلی شما باید به دنبال بخشی به نام Advanced CPU Core Settings یا OC را پیدا کنید.

حال ابد تغییرات را در پردازنده اعمال کنید. اولین قدم برای این کار این است که سرعت هرکدام از هسته های پردازنده‌ها را افزایش دهید. این کار به صورت ضریب انجام می‌شود معمولاً ضریبی از 100 مگاهرتز است. هر چه شما این ضریب را افزایش دهید سرعت پردازنده شما افزایش پیدا می‌کند.

به عنوان مثال اگر شما این ضریب را 36 برابر افزایش دهید در واقع سرعت پردازنده شما 3.6 گیگاهرتز افزایش پیدا می‌کند ک. این مقدار خیلی زیاد است و معمولاً در اورکلاک حرفه ای مقدار این ضریب بیشتر از 10 نمی‌شود یعنی در نهایت یک گیگاهرتز افزایش سرعت برای هرکدام از هسته های پردازنده این مقدار افزوده می‌شود. فرآیند افزایش ضریب را باید به آرامی انجام دهید. مراقب دمای پردازنده باشید. هرچه هسته ها بیشتر کار کنند داغ تر می شوند. برای افزایش معمولاً باید از کلید + استفاده کنید.

حال که توانستید فرکانس پردازنده را افزایش دهید بهتر است تنظیمات را ذخیره کنید و سیستم را ریستارت کنید. حالا باید به سراغ مرحله بعد بروید.

برنامه اورکلاک CPU چیست و چه تأثیری در فرایند و عملکرد پردازنده دارد؟

برنامه اورکلاک CPU چیست و چه تأثیر در فرایند و عملکرد پردازنده دارد؟

 1. افزایش ولتاژ پردازنده

برای اینکه فرایند اورکلاک CPU پایدار شود باید برق مناسب آن را تأمین کنید. برای این کار باید ولتاژ مناسب به پردازنده تزریق شود. به همین دلیل باشد فرآیند افزایش ولتاژ پردازنده را اجرا کنید. برای این کار باید مجدد وارد بایوس مادر بورد شوید. در حالت عادی ولتاژ پردازنده روی حالت Auto است و یا ممکن است روی 1.25 ولت باشد. برای افزایش ولتاژ شما باید مقدار درصد را افزایش دهید یعنی مقدار را روی 1.4 یا 1.5 ولتاژ برسانید. توجه کنید که ولتاژ را یک دفعه زیاد نکنید چرا که آسیب جدی و خطرناکی به پردازنده و مادربرد شما وارد می‌کند.

با افزایش ولتاژ دمای پردازنده نیز افزایش پیدا می‌کند. باید همواره دمای پردازنده را زیر نظر داشته باشید. اگر شاهد افزایش دمای پردازنده بودید باید نسبت به استفاده از خنک کننده حرفه ای اقدام نمایید. خنک کننده‌های حرفه ای معمولاً خنک کننده آبی هستند که باعث خنک شدن سریع پردازنده می شوند.

حال که ولتاژ را نیز افزایش داده‌اید تغییرات را ذخیره کنید. تقریباً فرایند اورکلاک پردازنده شما به پایان رسیده است. شما می توانید تغییرات ایجاد شده را در بایوس خود ذخیره کنید. برای این کار می توانید از کلید F10 استفاده کنید.

 1. مرحله پایانی تست اورکلاک CPU

در این مرحله شما تمام بخش های مربوط به اورکلاک را انجام داده‌اید حال باید آن را ثابت نگه داشته و آن را تست کنید. برای تست شما می توانید از همان برنامه هایی که معرفی شده است استفاده کنید. همچنین می توانید نتایج بدست آمده را با نتایج قبلی مقایسه کنید تا ببینید که فرایند اورکلاک CPU به خوبی انجام شده است. مهم‌ترین نکته که باید به آن توجه شود فرکانس پایدار پردازنده است که شما می توانید تا حد آن پردازنده خود را اورکلاک کنید. در این حالت با انجام برنامه های گوناگون و یا بازی های سنگین فشار زیادی به پردازنده شما در حالت اورکلاک نیز وارد نمی‌شود و شما می‌توانید از سرعت به دست آمده نهایت استفاده را ببرید.

ایراداتی که ممکن است در هنگام اورکلاک CPU رخ دهد

 • سیاه شدن مانیتور

در بعضی موارد در رایانه های شخصی ممکن است بعد از اورکلاک شدن سیستم شما راه اندازی نشود. در این حالت نگران نباشید. شما به راحتی می توانید تنظیمات بایوس خود را به حالت اولیه بازگردانی کنید. برای این کار می توانید به بایوس سیستم رفته در بخش آخر گزینه LOAD Default system configure را انتخاب کنید.

حتی اگر نتوانید وارد بایوس سیستم شوید نیز جای نگرانی نیست. شما می توانید به راحتی باتری بایوس که روی مادربرد تعبیه شده است را خارج کنید و سپس 10 ثانیه صبر کرده و مجدد باتری را در جای خود قرار دهید. با این حال تنظیمات بایوس شما به حالت کارخانه بازگشته و شما دیگر مشکلی نخواهد داشت.

 • باطل شدن گارانتی

یکی از مشکلاتی که اورکلاک پردازنده ایجاد می‌کند باطل شدن گارانتی است. در صورتی که پردازنده خود را اورکلاک کنید پردازنده شما از ضمانت کارخانه تولید کننده خارج می‌شود. معمولاً کارخانه های AMD و Intel پردازنده‌های خود را مشمول گارانتی اورکلاک نمی‌کنند.

کمپانی های تولید کننده مادربرد معمولاً فرایند اورکلاک را پشتیبانی می‌کنند. حتی کمپانی های مانند گیگابایت و ایسوس سالانه همایش هایی را برای مادربرد های پیشواز خود برگزار می‌کنند که در آن فرایند اورکلاک حرفه ای را توسط این مادربرد ها به کاربران نشان می دهند.

برنامه اورکلاک CPU چیست و چه تأثیری در فرایند و عملکرد پردازنده دارد؟

برنامه اورکلاک CPU چیست و چه تأثیری در فرایند و عملکرد پردازنده دارد؟

سؤالات متداول:

 1. آیا استفاده از اورکلاک ایمن است؟

فرآیند اورکلاک باعث می‌شود که شما حداکثر کارایی را از پردازنده خود داشته باشید. اگر تمام فرایند اورکلاک را به خوبی انجام دهید انجام آن برای شما امن خواهد بود. در نتیجه جواب این سؤال بله است. با این حال محدودیت هایی وجود دارد که در هنگام اورکلاک باید حتماً به آن‌ها توجه کنید.

 1. آیا می توان کارت گرافیک را نیز اورکلاک کرد؟

بله یکی از بخش هایی که در سال های اخیر مورد اورکلاک قرار گرفته است پردازنده‌های موجود در کارت های گرافیک یا همان GPU ها است. شما می‌توانید فرکانس های این پردازنده‌ها را نیز تغییر دهید و کارایی بیشتری از کارت گرافیک خود دریافت کنید. با استفاده از اورکلاک شما می توانید فریم ریت بیشتری در بازی ها دریافت کنید. البته باید به این نکته توجه کنید که اگر فرایند اورکلاک به خوبی انجام نشوند کمک زیای دبه شما نخواهد کرد. برای این کار بهتر است که فایل های آموزشی مربوط به کارت گرافیک خود را از اینترنت و حتی شرت های سازنده دریافت کنید.

 1. آیا برای اورکلاک باید سیستم خنک کننده رایانه را تغییر دهم؟

بله سیستم های معمولی و خنک کننده‌های معمولی عموماً به صورت فن های خنک کننده می باشند که برای اورکلاک زیاد مناسب نیستند. یکی از بهترین سیستم های خنک کننده برای اورکلاک استفاده از سیستم های خنک کننده آبی است و در این سیستم ها برای خنک کردن از آب در یک سیستم بسته استفاده می‌شود آب دمای هیت سینک حرارتی پردازنده را جذب کرده و آن را کاهش می دهد و این کاهش دما را به پردازنده منتقل می‌کند.

 1. آیا رم را نیز می توان اورکلاک کرد؟

بله رم ها را نیز می توان اورکلاک کرد. البته معمولاً رم ها نیاز چندانی به اورکلاک ندارند با این حال افرادی وجود دارند که برای تست مقاومت رم ها اقدام به اورکلاک آن‌ها می‌کنند. در این حالت فرکانس کاری رم ها افزایش پیدا می‌کند و مقدار مشخصی از اطلاعات را سریع تر پردازش می‌کنند.

No votes yet.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی