تروجان چیست، حذف تروجان، پاکسازی تروجان

تروجان چیست ؟ همه چیز در مورد تروجان

در این مقاله سعی داریم اطلاعاتی در مورد تروجان به شما عزیزان ارائه دهیم. در ابتدای مقاله به این سوال پاسخ خواهیم داد که تروجان چیست؟ سپس مطالبی در مورد نحوه ی حذف تروجان در اختیار شما قرار خواهیم داد. بنابراین شما پس از خواندن این مطالب در مورد نحوه ی پاکسازی تروجان اطلاعاتی به دست خواهید آورد.

بدافزار یا malware نوعی برنامه ی کامپیوتری هستند. این برنامه ها از آنجایی که برای کاربران ایجاد مزاحمت می کنند و دردسرساز هستند و در نهایت با به جای گذاشتن خساراتی همراه اند به آنها بدافزار می گویند. در مجامع قانونی بدافزار را با نام آلودگی رایانه ای می شناسند. بدافزار ها برای هدف خاصی طراحی می شوند، گاهی هدف از طراحی یک بدافزار می تواند حمله به سخت افزار یک رایانه باشد.

بدافزار ها انواع مختلفی دارند که از جمله آنها می توان به مواردی هم چون ویروس ها، جاسوس افزار ها، کرم ها، اسب تروا و … اشاره کرد. که ما در این مقاله قصد داریم در مورد اسب تروا صحبت کنیم.

تروجان چیست؟

همانطور که پیشتر گفته شد تروجان یک  برنامه ی کامپیوتری تهاجمی یا همان بدافزار می باشد. این نوع بدافزار به شکل های مختلف و فریب کاربر وارد کامپیوتر کاربران می شود و به قسمت هایی از کامپیوتر کاربر که برای آن برنامه ریزی شده است حمله می کند.

نام این بدافزار از اسب تروا گرفته شده است. در قسمتی از تاریخ آمده است که یونانیان برای غلبه بر تروا دست به طراحی نقشه ای زیرکانه شدند و بدین وسیله تروا را فریب دادند. آنان یک اسب بزرگ چوبی ساخته و پس از پیروزی تروا آن را به ایشان هدیه دادند. سربازان یونانی که در این اسب مخفی شده بودند، به محض این که اسب را به داخل قصر تروا بردند از اسب بیرون آمدند و یونانیان پیروز گشته و شهر سقوط کرد.

تروجان چیست، حذف تروجان، پاکسازی تروجان

اسب تروا

طرز چگونگی نفوذ این بدافزار به درون کامپیوتر های کاربران نیز به همین شکل می باشد. این بدافزار با موجه نشان دادن خود و تظاهر به سالم و قانونی بودن، کاربران را فریب داده و به هدف خود می رسند. از ویژگی های این بدافزار این است که از چشم کاربر مخفی می ماند و به کار خود در سیستم افراد ادامه می دهد به طوری که کاربر برای پیدا کردن آن با مشکلاتی مواجه می شود.

تروجان نوعی برنامه ی جاسوسی می باشد که هکرها آنها را با اهداف خاصی طراحی کرده و به سوی کامپیوترهای کاربران هدف ارسال می کنند. البته ناگفته نماند که این ویروس قابلیت تکثیر و انتشار ندارد و از این نظر با ویروس ها متفاوت هستند.

کاری که تروجان می کند این است که تمامی اطلاعات کاربران را اعم از فایل ها و از اطلاعات ذخیره شده در کامپیوتر کاربران و حتی پسوردها را هم برداشت می کند. به همین دلیل است که به اسب تروا بدافزار جاسوسی گفته می شود.

تروجان می تواند با دسترسی به سیستم کاربران به صورت یک نرم افزار و برنامه ی قانونی و مجاز علاوه بر دسترسی به پرونده ها و فایل های کاربران، آنها را بخواند و حتی به سیستم های دیگر ارسال کند.

پس از اینکه این برنامه تهاجمی توانست با فریب کاربر وارد سیستم کامپیوتری وی شود یک Back Door به روی هکر و نفوذگر ایجاد می شود که از طریق آن می تواند به اطلاعات کاربر دسترسی داشته باشد. در مورد پاکسازی تروجان در ادامه مفصل صحبت خواهیم کرد فقط همین اندازه بگوییم که برای در امان ماندن سیستم کامپیوتری از این برنامه تهاجمی باید سیستم خود را مرتب چک کنید.

تروجان چیست، حذف تروجان، پاکسازی تروجان

تروجان

تروجان ممکن است از راه های متفاوتی به رایانه ی شما وارد شود. به عنوان مثال به هنگام ورود شما به یک وب سایت آلوده و یا از طریق دریافت یک ایمیل مشکوک و یا به وسیله دانلود یک فایل یا برنامه ی مخرب و آلوده و … . بنابراین باید به این موارد توجه داشته باشید و تا جایی که امکان دارد این موارد و سطح دسترسی خود را کنترل کنید.

تروجان چیست، حذف تروجان، پاکسازی تروجان

همه چیز در مورد تروجان

تروجان انواع مختلفی دارد که در ادامه ی مطالب قصد داریم انواع مختلف تروجان را به شما معرفی کنیم پس با ادامه ی مطالب همراه ما باشید.

انواع تروجان را بشناسید!

از بدترین ویژگی های این بدافزار می توان به این نکته اشاره داشت که تروجا در یک قالب ثابت باقی نمی ماند و می تواند به شکل ها و انواع مختلفی بروز و ظهور یابد، بنابراین پیش بینی در مورد رویکرد و اهداف کلی آن کاری بسیار سخت است. اما از انواع تروجان می توان به موارد زیر اشاره داشت:

تروجان بدافزار مخرب

این نوع از بدافزار ها که نمی توان آنها را به وسیله آنتی ویروس ها ردیابی کرد، فایل های مورد نر خود را خراب می کنند.

تروجان بدافزار پروکسی

این نوع از تروجان هکرها را بر سیستم شما مسلط کرده و سح دسترسی بالایی به هکر می دهد، در این شرایط هکرها در شرایطی که شما اطلاعی ندارید، دست به کارهای مختلفی در سیستم شما می زنند.

تروجان بدافزار RTA

این نوع از تروجان با ورود به فایل های کوچک، به تمامی اطلاعات سیستم هدف دسترسی پیدا می کنند. به این نوع از تروجان ها، تروجان دستی نیز گفته می شود.

بدافزار FTP

این تروجان پورت شماره 21 کامپیوتر شما را باز کرده و با این کار یک مسیر را برای جا به جایی اطلاعات به یک مقصد خاص ایجاد می کند.

بدافزار های تخریب آنتی ویروس ها

این نوع از بدافزار ها با اط بین بردن دیواره ی دفاعی سیستم کامپیوتری شما، شرایط مناسبی را برای امکان رشد ویروس ها و بدافزار ها فراهم می کند.

 بدافزار IM

این تروجان طوری طراحی شده است که به سیستم پیام رسانی شما دسترسی پیدا می کند. این بدافزار ضمن دسترسی به برنامه های پیام رسان شما و همین طور دریافت اطلاعات، تمامی اطلاعات شما در این پیام رسان را از گذشته تا کنون دریافت کرده و با پیدا کردن نام کاربری و رمز عبورتان به وسیله ی سیستم های دیگر به حساب کاربری شما دسترسی می یابد.

تروجان بدافزار بانکی

همانطور که از نام این نوع از بدافزار کاملا مشخص است، هدف این ویروس ها دستیابی و تسلط بر برنامه های بانکی شما می باشد. این بدافزار با هدف سرقت از حساب های بانکی افراد طراحی شده است.

 بدافزار ارسال پیامک

این بدافزار با تسلط بر سیستم پیام رسان شما اقدام به ارسال پیامک برای افراد ناشناس می کند. پیامک هایی که هزینه ی ارسال آنها بر عهده شما بوده و شما از مقصد پیامک و یا محتوای آن بی اطلاع هستید.

بدافزار های جعلی

کاربران بی اطلاع این نوع از تروجان را با عنوان آنتی ویروس ها و … روی سیستم خود نصب می کنند غافل از اینکه این برنامه ها خود بدافزار هستند و به سیستم شما آسیب وارد می کند. بنابراین در هنگام دریافت یک برنامه از یک سایت باید به معتبر بودن آن سایت و اصالت آن برنامه توجه داشته باشید.

 بدافزار نامه ی الکترونیکی

این نوع از تروجان ها مشابه تروجان پیامک هستند، به طوری که با دسترسی به حساب کاربری ایمیل شما امکان به دریافت سوابق دریافت و یا ارسال نامه های شما می کند و یا خود اقدام به ارسال ایمیل به افراد می کنند.

تروجان ها به چند دسته تقسیم می شوند؟

این بدافزار به طور کلی به چهار دسته تقسیم می شود، که هر یک از مواردی که در بالا نام برده شد در یکی از این دسته ها قرار می گیرند. در قسمت های بالا به صورت مختصر به هر کدام اشاره ای کردیم، اما در این قسمت قصد داریم به صورت دسته بندی شده این بدافزار را به شما معرفی نماییم:

تروجان چیست، حذف تروجان، پاکسازی تروجان

بدافزار تروجان

این چهار دسته تروجان Rootkit Trojan، Banker Trojan، Backdoor Trojan و Downloader Trojan می نامند. حال به صورت کوتاه به توضیح هر کدام خواهیم پرداخت.

انواع تروجان

 • بدافزار Rootkit Trojan با فریب کاربر قصد دارد که به مدت طولانی تری در سیستم کاربران باقی مانده و به فعالیت خود و سرقت اطلاعات ادامه دهد.
 • بدافزار Banker Trojan، همان بدافزار بانکی است که در قسمت انواع تروجان با آن آشنا شدیم. این ویروس سعی در سرقت اطلاعات بانکی شما و در نهایت سعی در دسترسی یه حساب بانکی شما و سرقت را دارد.
 • ویروس و بدافزار Backdoor Trojan که قبلا در مورد آن صحبت کردیم، مسیری را برای دسترسی هکرها به سیستم کامپیوتری کاربر ایجاد کرده و این امکان را به وجود می آورد که نفوذگران به سیستم شما دسترسی داشته باشند.
 • بدافزار Downloader Trojan، این نوع ویروس مخرب می تواند برنامه های مخرب موجود در کامپیوتر شما را پیدا کرده و ارتقا دهد و همین طور با دستیابی به اطلاعات سیستم کاربر سعی در آسیب رساندن به کاربران را دارد.

تا این قسمت از مقاله دریافتیم که تروجان چیست و چگونه با فریب کاربران خود را یک برنامه ی سالم و قانونی نشان داده و برسیستم کاربران مسلط می شود. هم چنین انواع مختلف تروجان و دسته بندی آن را شناختیم. در ادامه این مقاله سعی داریم در رابطه با نحوه ی پاکسازی تروجان اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم.

آیا حذف تروجان امکان پذیر است؟

در مورد پاکسازی تروجان باید گفت که راه حل قطعی ای برای حذف آن وجود ندارد، اما با در نظر گرفتن و انجام چند مرحله می توانید از بروز اتفاقات ناخوشایند در مورد حفظ امنیت اطلاعات موجود در سیستم کامپیوتری خود پیش گیری کنید. البته این مراحل در مورد ویندوز 10 می باشد که چندان با نسخه های پیش از خود تفاوتی ندارد.

تروجان چیست، حذف تروجان، پاکسازی تروجان

پاکسازی تروجان

چند راه برای پیش گیری:

 • همانطور که گفته شد این بدافزار می تواند از طریق سایت های مخرب و برنامه های جعلی و … به سیستم شما وارد شود بنابراین شما باید سعی کنید در مورد دسترسی به یک سایت خاص و همین طور دانلود یک برنامه دقت لازم را داشته باشید.
 • نصب یک آنتی ویروس خوب و یا برنامه های ضد بدافزار می تواند به امنیت سیستم شما کمک کند.
 • برنامه های ضد بدافزار خود را مرتب به روز کنید و سیستم خود را مرتبا چک کنید که مطمئن شوید مشکلی وجود ندارد.

چطور متوجه شویم که کامپیوتر ما آلوده شده است؟

از علائم وجود بدافزار در سیستم شما می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • هنگ کردن و غیر فعال شدن رایانه تان.
 • ارسال پیغام های خطای نامشخص و عجیب.
 • کند شدن سرعت ویندوز.
 • تغییر صفحه ی اصلی مرورگرتان.
 • نتایج جستجوی شما در اینترنت شما را به صفحات ناشناس هدایت می کند.
 • عدم توانایی در اتصال به اینترنت.
 • از کار افتادن برخی از برنامه ها.
 • و…

نحوه ی پاکسازی تروجان

بعد از اینکه متوجه شدید که سیستم شما آلوده به بدافزار است، از آنجایی که باید این بدافزار ها را حذف کنید، اولین کار این است که اطلاعات مهم خود را به جای امنی منتقل نمایید و از فایلهای خود نسخه ی پشتیبان تهیه نمایید.

پس از این کار سیستم خود را به حالت safe mode بوت کنید. در این حالت فقط فایل های ضروری برای راه اندازی سیستم استفاده می شوند.

بعد از طی مراحل بالا، شما باید در این مرحله سیستم خود را بازیابی کنید. برای این کار باید به قسمت system restore مراجعه کنید.

در مرحله بعد باید اقدام به پاک کردن programs and features کنید. این قسمت را می توانید از منوی start پیدا کنید.

بعد از طی این مراحل می توان گفت که تروجان از بین می رود اما پیشنهاد نصب یک برنامه ی امنیتی خوب را فراموش نکنید.

سوالات متداول

تروجان چیست؟

تروجان یک  برنامه ی کامپیوتری تهاجمی یا همان بدافزار می باشد. این نوع بدافزار به شکل های مختلف و فریب کاربر وارد کامپیوتر کاربران می شود و به قسمت هایی از کامپیوتر کاربر که برای آن برنامه ریزی شده است حمله می کند.

انواع تروجان کدام ها هستند؟

این چهار دسته تروجان Rootkit Trojan، Banker Trojan، Backdoor Trojan و Downloader Trojan می نامند.

تروجان ها چگونه به سیستم ما وارد می شوند؟

طرز چگونگی نفوذ این بدافزار به درون کامپیوتر های کاربران نیز به همین شکل می باشد. تروجان با موجه نشان دادن خود و تظاهر به سالم و قانونی بودن، کاربران را فریب داده و به هدف خود می رسند. از ویژگی های این بدافزار این است که از چشم کاربر مخفی می ماند و به کار خود در سیستم افراد ادامه می دهد به طوری که کاربر برای پیدا کردن آن با مشکلاتی مواجه می شود.

تروجان نوعی برنامه ی جاسوسی می باشد که هکرها آنها را با اهداف خاصی طراحی کرده و به سوی کامپیوترهای کاربران هدف ارسال می کنند. البته ناگفته نماند که تروجان قابلیت تکیر و انتشار ندارد و از این نظر با ویروس ها متفاوت هستند.

Rating: 4.1/5. From 7 votes.
لطفا صبر کنید...

16 دیدگاه

 1. سلام من یه سوال دارم هر فایلی که تو درایو c داشتم به صورت هاید در اومد و به جاش فولدرای ویروس با نام فولدرای خودم جایگزین شد توی این حالتم میشه از روشی که گفتین استفاده کرد؟
  • بهتر است که توسط یک متخصص انجام شود. زیرا نیاز است که این کار از خارج از محیط ویندوز انجام شود و ممکن است به سیستم شما آسیب بخورد. با یک متخصص مشورت کنید.
 2. درود. بعضی از برنامه‌هایی که نصب و کرک می‌کنم، پیامی در سیستم نمایش داده می‌شه مبنی بر این‌که فایل کرک، تروجانه. آیا این‌جور فایل‌های کرک، ممکنه که به سیستم آسیبی وارد کنه؟
  • اغلب تروجان نیستند، بیشتر فایل های هستند که ریجیسترها را دستکاری می کنند. با این حال بهتر است احتیاط کنید و فایل های کرک شده را از سایت های معتبرتر!! بگیرید. بیشتر سیستم های امنیتی، هر فایل غیر سیستم عاملی که اقدام به دستکاری رجیسترها کند را به عنوان تروجان می شناسند. با این حال اغلب سایت های مشهور که در ایران نرم افزارهای لایسنس دار را به صورت کرک شده عرضه می کنند، کرک های سالمی دارند. ولی قانون کلی برای آن ها وجود ندارد. من خودم تا حالا دچار یکی دو مورد جدی شده ام!. بهتر است که سیستم های امنیتی رایانه تان را به روز کنید.
 3. تو سیستم من یک تروجان با اسم wup اومده و به راحتی استفاده سی پیوم و رمم رو صددرصد میکنه با هر تروجان ریمووریم که پاکش میکنم پاک نمیشه و فقط فایلای اصلیم و فایلای بازیامو از دست میدم. من یک اکانت گرون استیم دارم ایا ممکنه هک شه؟ برای جلوگیری از هک شدنش چیکار کنم؟
 4. سلام بنده سیستم خودم رو با انتی ویروس microsoft اسکن کردم و یک ویروس trojan پیدا کردم و اونو از طریق همین انتی ویروس پاک کردم اما قبل اون میدیدم که یک سری از برنامه هام بدون اطلاع من پاک میشدند میخواستم بدونم با اینکه ویروس به گفته ی انتی ویروس کامل از رو سیستم من پاک شده هنوز امکانش هست که هکر بتونه به سیستمم نفوذ کنه؟الان هر 1 ساعت یک بار سیستممو اسکن میکنم و ویروسی هم یافت نمیشه ولی میترسم هنوز عواقب داشته باشه.دیروز سیستممو اسکن کردم و ویروسی وجود نداشت اما امروز ویروسرو پیدا کرد.تنها اتفاقاتی هم که برام افتاد این بود که 1 بار سیستمم بمدت 10 ثانیه هنگ کرد که فکنم بخاطر فشار سی پی یو بود و دوبار هم یکی از برنامه هام پاک شد و این اخر کار هم یکی از پوشه هام کلا دیلیت شد.
  • اگر ویروس بعد از پاک کردن دوباره ظاهر می شود دو چیز را بررسی کنید : اول> حتما آنتی ویروس شما مطمئن، اصل و به روز باشد، متاسفانه بسیاری از آنتی ویروس های (حتی آنتی ویروس ویندوز) توانایی شناسایی تروجان ها را ندارند. برای همین گرچه نشان می دهند که فایل آلوده را پاک کرده اند، اما در عمل صرفا یک فایل dell را پاک می کنند و کار خاصی انجام نمی دهند. توصیه ما این است که سیستم شما توسط یک کارشناس اسکن شود؛ دوم > ورودی ها مانند وارد شدن به سایت ها، استفاده از فلش ها و نیز هارد های اکسترنال و گاهی حتی وسایل حافظه دار مانند دسته های بازی را چک کنید. اغلب اوقات ویروس در این مخازن داده قرار دارد و از طریق ارتباط اینترنتی و یا اتصال به سیستم شما وارد می شود. ولی نام آنتی ویروس Microsoft زیاد نام معتبری در بازار برای مقابله با تروجان نیست. بهتر است با استفاده آنتی ویروس های تخصصی تر و توسط یک فرد کارشناس، سیستم و احیانا دستگاه ها و فلش های مرتبط به آن به خصوص گوشی و حافظه های فلاش شما چک شوند. از این فاصله این تنها کمکی است که می توانیم به شما ارائه کنیم.
 5. چند روزه هشدار تروجان میاد برام و میگه اسیب زده شده به این فایل ها و انتی ویروس نمیتونه پاکش کنه چکارش باید کرد
  • برای تروجان باید از آنتی ویروس های مختص تروجان و پاک کننده های خاص آن استفاده کنید. قبل از دیر شدن به یک متخصص مراجعه کنید و با نرم افزار مخصوص فایل های اصلی آن را حذف و پاک کنید.
 6. سلام کامپیوتر من به ویروس cpm.exe مبتلا شده . در تسک منیجر هرچه آن را متوقف میکنم دوباره زاحر می‌شود. اطلاعاتی درباره این ویروس و روش حذف دائمی دارید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی

question