جلوگيري از هک واي فاي

جلوگیری از هک وای فای ، ارائه راهکارهایی برای جلوگیری از هک وای فای

در دنیای امروز استفاده از فناوری اینترنت به طور چشم گیری افزایش یافته است و کمتر کسی پیدا می شود که از این فناوری استفاده نکرده باشد. اکثر افراد جهت دسترسی به اینترنت از وای فای استفاده می کنند و همیشه نگران این هستند که وای فای آنها هک نشده باشد و حجم اینترنت آنها به این دلیل زود تمام شده است. از این ور از آنجا وای فای سهولت اتصال یکپارچه و بدون اطلاعات داده را ارائه می دهد، با معایب امنیتی همراه است که هکرها دوست دارند از آنها سوءاستفاده کنند. بدون دانستن ترفندهایی که هکرها برای هدف قرار دادن دستگاه های وای فای استفاده می کنند، برای کاربران سخت است که بدانند کدام عادت ممکن است آنها را بیشتر در معرض خطر قرار دهد. هک شدن از طریق وای فای معمولا از اشتباهات کوچکی که کاربران هنگام اتصال دستگاه ها به شبکه یا تنظیم روتر استفاده می کنند، استفاده می کند. برای جلوگیری از هک وای فای، اقدامات ساده ای وجود دارد که می توانید از آن برای کاهش سطح حمله خود استفاده کنید و از مورد حمله قرار گرفتن برخی از رایج ترین حملات وای فای جلوگیری کنید. از این رو ترفند یا راهکارهایی برای جلوگیری از هک وای فای وجود دارد که در این مقاله قصد داریم به شما این راهکارهای جلوگیری از هک وای فای مودم را آموزش دهیم و همچنین چند برنامه جلوگیری از هک وای فای خدمت شما خوانندگان گرامی معرفی کنیم تا فقط افراد خاصی بتوانند از اینترنت شما استفاده نمایند. آشنایی با چگونگی جلوگیری از هک وای فای لازم و ضروری می باشد و این آموزش مورد تایید پلیس فتا قرار گرفته است. همچنین لازم است بدانید که آموزش جلوگیری از هک وای فای آن قدر برای شما مفید خواهد بود که حتی افرادی که وای فای شما هک را کرده اند نیز نمی توانند از اینترنت شما مصرف کنید و با استفاده از راهکارهای ارائه شده در این مقاله جهت جلوگیری از هک وای فای می توانید امنیت وای فای خود را چندین برابر کنید. همان طور که مستحضر هستید هکرهای وای فای انگیزه های مختلفی دارند. بهترین سناریو، شخصی است که وای فای شما را برای سرقت پهنای باند شما هک می کند. بدترین سناریو فردی است که قصد وی از هک کردن وای فای شما، سرقت هویت یا پول شماست. این اتفاقی است که کاملا دوست ندارید برای شما پیش آید و نکات نحوه جلوگیری از هک وای فای به شما کمک می کند تا از شبکه بی سیم خود در برابر مهاجمان محافظت کنید.

جلوگیری از هک وای فای Wifi

جلوگیری از هک وای فای

قبل از بررسی روش های جلوگیری از هک وای فای، بهتر است به برخی از معایب هک شدن وای فای اشاره کرد که عبارتند از:

 • هزینه اینترنت برای منتقل کردن هر بایت به صورت غیر عادی افزایش خواهد یافت.
 • هک شدن وای فای باعث می شود که سرعت اینترنت کاهش پیدا می نماید، به خصوص هنگامی که اینترنت خود را با افراد دیگر به اشتراک می گذارید.
 • کامپیوتر شما در صورت هک شدن WiFi، درگیر یک خطر امنیتی قرار می گیرد، به طوری که ممکن است هکر از طریق این روش، رایانه شما را نیز هک نماید و یا به فایل های شخصی دسترسی پیدا کند.

روش های جلوگیری از هک وای فای

با وجود روش های زیادی جهت جلوگیری از هک وای فای، آیا حتی می توان در برابر مهاجمان ناشناس، از آن محافظت کرد؟ در این قسمت قصد داریم چند روش جلوگیری از هک وای فای خدمت شما عزیزان معرفی نماییم که با استفاده از این روش های جلوگیری از هک وای فای می توانید جلوی دسترسی افراد غیر قانونی را به وای فای خود بگیرید و امید است که این روش های جلوگیری از هک وای فای در در مورد چگونگی افزایش چشمگیر امنیت شبکه وای فای مفید ارائه شده باشد.

جلوگیری از هک وای فای

جلوگیری از هک وای فای

یکی از بهترین و امن ترین روش های جلوگیری از هک وای فای، از طریق مک فیلتر مودم می باشد. همان طور که می دانید تمام دستگاه هایی که به شبکه وصل می شوند، دارای یک آدرس منحصر به فرد می باشند که به این آدرس، MAC Address گفته می شود. با استفاده از وارد کردن MAC Address دستگاه های خود در قسمت مک فیلتر مودم می توانید اجازه ندهید که سایر دستگاه ها از اینترنت شما استفاده کنند. پس می توان گفت که این روش جلوگیری از هک وای فای، یکی از بهترین روش های جلوگیری از هک وای فای می باشد ولی ممکن است برایتان سوال پیش آید که چگونه می توان MAC Address دستگاه های خود را به دست آورد؟

برای به دست آوردن MAC Address دستگاه های خود وارد قسمت control panel سیستم خود شوید و سپس به قسمت Network and sharing center بروید. حال با کلیک کردن بر روی بخش change adapter setting از سمت چپ کارت شبکه های سیستم خود را مشاهده می کنید. بر روی کارت شبکه wireless خود دو بار کلیک کنید و با دو بار کلیک کردن بر روی گزینه details می توانید MAC Address دستگاه های خود را به دست آورید. یکی دیگر از روش های به دست آوردن MAC Address دستگاه های خود جهت جلوگیری از هک وای فای، از طریق دستور getmac در محیط cmd می باشد.

جلوگیری از هک وای فای

جلوگیری از هک وای فای

یکی از سوالات کاربران چگونه برای به دست آوردن MAC Address دستگاه های گوشی و تبلت های خود جهت جلوگیری از هک وای فای است؟ این کاربران به دست آوردن MAC Address دستگاه های خود باید وارد قسمت setting یا همان تنظیمات گوشی اندورید خود شوند و سپس وارد بخش about device یا device phone شوند و در نهایت به بخش status بروند. حال در این قسمت می توانند MAC Address دستگاه خود را مشاهده کند. برای یافتن MAC Address در انواع IPod Touch، Iphone و iPad، ابتدا باید به سمت Setting دستگاه خود رفت و روی گزینه General و سپس About بزنید که بر روی Wi-Fi Address درج می شود که MAC Address مربوط به دستگاه iOS است.

حال با به دست آوردن MAC Address دستگاه های خود می توان با اتصال به مودم و وارد کردن MAC Address در قسمت MAC Filter از دسترسی افراد غیر مجاز به مودم خود جلوگیری کرد.

جلوگیری از هک وای فای

جلوگیری از هک وای فای

حال پس از به دست آوردن MAC Address دستگاه های خود برای جلوگیری از هک وای فای بایستی مراحل زیر را طی کنید:

 1. ابتدا در مرورگر یا Browser را اجرا کرده و سپس وارد قسمت مدیریت دستگاه Modem خود شوید.
 2. بعد از وارد شدن به قسمت setting روتر، تب status را انتخاب کنید و در لیست wireless با کلیک کردن بر روی گزینه refresh، کلیه وسایل الکترونیکی که به مودم وصل شده اند، به شما نشان داده می شود. سپس MAC Address دستگاه های خود را کپی کنید.
 3. پس از کپی کردن MAC Address دستگاه های خود از منوی تنظیمات router، تب interface setup را انتخاب نمایید و سپس به منوی wireless بروید.
 4. در منوی wireless در قسمت wireless filter ، MAC Address تیک گزینه deactivated را بزنید.
 5. در این قسمت شما فقط می توانید 8 دستگاه را جهت استفاده مجاز از وای فای انتخاب نمایید و بعد از وارد کردن MAC Address مورد نظر گزینه Active را انتخاب کنید و در پایان تنظیمات انجام شده را ذخیره (Save) کنید تا تمامی تغییرات اعمال گردد.

جلوگیری از هک وای فای

جلوگیری از هک وای فای

نام شبکه WiFi شما در واقع SSID یا Service Set Identifikator نامیده می شود. می توانید به شبکه WiFi وصل شوید حتی اگر SSID را پخش نکند ولی باید آدرس شبکه را بدانید. به همین ترتیب، پنهان کردن شبکه WiFi خود با پخش نکردن هیچ SSID راهی موثر برای جلوگیری از هک وای فای می باشد.

چند نکته در مورد جلوگیری از هک وای فای

زمانی که سرعت اینترنت به شدت کاهش پیدا می کند و یا ترافیک اینترنت سریع تر از همیشه به تمام می شود، معمولا کاربران ابتدا به سراغ شرکت های ارائه دهنده اینترنت می روند و از آنها می خواهند که این مشکل را بررسی کنند اما در برخی از موارد ممکن است که افراد سودجو به صورت غیر مجاز از اینترنت آنها استفاده کرده اند. در این قسمت قصد داریم به چند نکته مهم در مورد جلوگیری از هک وای فای اشاره کنیم که امید است برای شما مفید باشد:

 • برای هک کردن رمزهای عبور وای فای، هکرها دو رویکرد کاملا متفاوت را در نظر می گیرند. برخی از هکرها به حملاتlow-skill تکیه می کنند که از رمزهای عبور ضعیف و کاربران ساده لوح استفاده می کنند، در حالی که برخی دیگر می توانند با استفاده از سوء استفاده های اولیه و ابزارهای پیشرفته و سفارشی، حملات بسیار فنی را انجام دهند. بدون رمزگذاری، ترافیک شبکه وای فای توسط هر دامنه شبکه ای قابل ثبت و تجزیه و تحلیل می باشد. اگر علاقه دارید بدانید که یک هکر تا چه حدی  می تواند به وای فای خانه شما نفود کند و هنوز سیگنال کافی برای هک کردن وای فای خود دارید، می توانید NetSpot ، یک ابزار تجزیه و تحلیل آسان وای فای را دانلود کنید. با استفاده از ابزار NetSpot، می توانید فورا مشاهده کنید که آیا شبکه وای فای شما به اندازه کافی رمزگذاری شده است تا چه حد در برابر حمله مقاومت کند. از این رو اولین اقدامی که برای جلوگیری از هک وای فای می توان انجام داد، این است که از رمزهای عبور امن به عنوان رمز وای فای استفاده کرد. چندین روش رمزنگاری برای حفاظت از شبکه های wireless وجود دارد که می توان به WEP/WPA (WPA-Personal) و WPA2 اشاره کرد. رمزنگاری از طریق WEP، یک روش رمزنگاری عمومی و قدیمی است و به راحتی وای فای را هک کرد. این روش با اکثر دستگاه های سخت افزاری قدیمی سازگاری دارد. رمزنگاری WPA2، امن ترین روش رمزنگاری برای وای فای است و تنها با سخت افزارهای تولید شده از سال 2006 میلادی به بعد سازگاری دارد. جهت فعال کردن رمزنگاری بر روی شبکه WiFi، ابتدا باید به صفحه تنظیمات مودم بروید و سپس وارد بخش wireless security settings شود و از آنجا می توان روش رمزنگاری مورد نظر خود را برای وای فای انتخاب کرد. اگر فردی از مودم قدیمی استفاده می کند بهتر است که WEP را انتخاب کرد و در غیر این صورت باید روش رمزنگاری WPA2 را انتخاب کند. لازم به ذکر است که برای داشتن یک پسورد مطمئن بهتر است از یک پسورد طولانی شامل حروف، اعداد و کاراکترهای خاص استفاده کرد.

جلوگیری از هک وای فای

جلوگیری از هک وای فای

 • برای جلوگیری از هک وای فای حتما دقت فرمایید که در زمان خروج از منزل و محل کار خود wifi گوشی یا دستگاه خود را غیر فعال کنید. با انجام این کار علاوه بر حفظ باتری گوشی می توانید از حریم خصوصی خود محافظت کنید.
 • یکی از اقدامات مهمی که در مورد جلوگیری از هک وای فای مودم TP-Link، D-Link و غیره می توانید انجام دهید، غیر فعال کردن WPS (Wi-Fi Protected Setup) مودم است. با فعال کردن WPS به کاربران این اجازه داده می شود که به راحتی به شبکه وای فای وصل شوند و از امنیت شبکه وای فای فرد کاسته می شود.
 • مورد بررسی قرار دادن افراد استفاده کننده وای فای، یکی از مهم ترین اقدامات جهت جلوگیری از هک وای فای می باشد. مثلا با استفاده از نصب و راه اندازی نرم افزار Who’s On My Wifi می توانید لیستی از IP Address های افراد را مشاهده کنید که از وای فای شما استفاده می کنند که این نرم افزار هم به صورت پولی و هم به صورت رایگان به بازار عرضه شده است. همچنین با استفاده از اپلیکیشن Fing Network Tools می توان بررسی کرد که چه دستگاه هایی از قبیل گوشی همراه، رایانه، پرینتر و غیره به مودم فرد وصل شده اند. یک روش ساده دیگر جهت جلوگیری از هک وای فای وجود دارد که با استفاده از آن می توان متوجه شد که چه افرادی از وای فای شما استفاده می نمایند و آن هم صفحه تنظیمات مودم می باشد. با وارد شدن به این صفحه به بخش DHCP Clients (Status > Local Network بروید. شما در این قسمت می توانید نام کامپیوتر و نام دستگاه های wireless را مشاهده کنید که به وای فای شما وصل شده اند.

جلوگیری از هک وای فای

جلوگیری از هک وای فای

 • حتما از به روز بودن Router firmware مودم خود جهت جلوگیری از هک وای فای مطمئن شوید. برای مشاهده نسخه فعلی سیستم عامل مودم خود می توانید وارد قسمت setting مودم خود شوید و در قسمت بالا می توانید نسخه Router firmware مودم خود را مشاهده نمایید.
 • یکی از راه های جلوگیری از هک وای فای، کاهش طیف سیگنال های wireless می باشد. پیشنهاد می شود، افرادی که در یک آپارتمان کوچک زندگی می کنند، دامنه سیگنال های wireless مودم خود را کاهش دهند. همچنین شما می توانید با گذاشتن مودم خود در زیر تخت، داخل یک جعبه و یا یک بسته فویلی، طیف سیگنال های خود را محدود نمایید. طبق تحقیقات صورت گرفته استفاده از رنگ ضد WiFi برای دیوارهای اتاقی که در آنجا مودم قرار دارد، می تواند جایگزین مناسبی برای سیستم رمزنگاری وای فای باشد چون رنگ های مخصوص دارای ترکیباتی می باشند که با جذب امواج وای فای، استفاده از وای فای را برای افراد خارج از اتاق غیر ممکن خواهد کرد. از این رو با رنگ کردن اتاق با استفاده از رنگ های مخصوص ضد جذب امواج وای فای می توان برای جلوگیری از هک وای فای استفاده کرد.
 • به همان اندازه که شبکه های وای فای عمومی مناسب هستند، هنگام اتصال به یکی باید محتاط باشید. همه شبکه های وای فای عمومی برای حریم شخصی و امنیت کاربران خود احترام قائل نیستند و حتی ممکن است برخی از شبکه های عمومی توسط هکرهایی تنظیم شوند که می خواهند قربانیان را فریب دهند تا رمزها و حساب های بانکی خود را دزدی کنند. از این رو شما باید فقط به شبکه های عمومی تایید شده و قابل اعتماد وصل شوید و همیشه اتصال وای فای خودکار را غیرفعال کنید. به کار بردن این نکته می تواند جهت جلوگیری از هک وای فای موثر باشد.

جلوگیری از هک وای فای

جلوگیری از هک وای فای

به طور کلی، شما باید تعداد کمی از شبکه های وای فای قابل اعتماد را در دستگاه های خود در صورت لزوم ذخیره کنید و اتصال خودکار را غیرفعال کنید. با انجام مراحل جلوگیری از هک وای فای می توانید خطر پیوستن دستگاه وای فای خود به صورت خودکار به یک شبکه مخرب، ردیابی بین مکان ها یا فاش کردن اطلاعات شخصی را کاهش دهید. در حالی که این نکات راهنمای کاملی برای جلوگیری از هک وای فای نیست اما با استفاده از این ساده ترین و ارزان ترین روش ها می توانید جهت جلوگیری از هک وای فای استفاده کنید.

جلوگیری از هک وای فای

جلوگیری از هک وای فای

امید است که مطالعه این مقاله تحت عنوان نحوه جلوگیری از هک وای فای در خصوص نحوه جلوگیری از هک وای فای مورد توجه شما خوانندگان گرامی قرار گرفته باشد و مفید واقع شود.

سوالات متداول

 1. برای جلوگیری از هک وای فای با استفاده از مک فیلتر مودم به چه چیزی نیاز است؟

برای جلوگیری از هک وای فای با استفاده از مک فیلتر مودم باید MAC Address دستگاه های خود را بدانیم.

 1. چه روش هایی برای به دست آوردن MAC Address دستگاه های خود جهت جلوگیری از هک وای فای وجود دارد؟

از جمله روش های به دست آوردن MAC Address دستگاه های خود جهت جلوگیری از هک وای فای می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • به مسیر زیر بروید:

control panel -> Network and sharing center  قسمت -> change adapter setting->

->  details بر روی کارت شبکه wireless خود دو بار کلیک کنید

 • استفاده از دستور getmac در محیط cmd
 1. آیا نرم افزاری برای شناسایی افراد جهت جلوگیری از هک وای فای وجود دارد؟

بله – با استفاده از نرم افزار Who’s On My Wifi و اپلیکیشن Fing Network Tools می توانید مشاهده کنید که چه افرادی از وای فای شما استفاده می کنند.

جلوگیری از هک وای فای

جلوگیری از هک وای فای

No votes yet.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی