چک کردن DNS

سایت چک کردن DNS آنلاین و اهمیت استفاده از DNS

DNS را می‌توان یکی از مه‌ترین بخش‌های طراحی سایت نام برد. کاربران همواره نام سایت شما را با دامنه می‌شناسند. مرورگرهای اینترنت نیز از آدرس IP تعیین‌شده برای پیدا کردن سایت شما استفاده می‌کنند. عمل چک کردن DNS توسط مرورگرها انجام می‌شود. در این فرآیند نام دامنه سایت شما را به IP های تعیین‌شده تبدیل می‌شود. اساس کار DNS نیز همین است.

 چک کردن DNS

هر دستگاه متصل به اینترنت دارای یک IP آدرس منحصر به فرد است. سایر دستگاه ها از این IP آدرس برای پیدا کردن این دستگاه ها در اینترنت استفاده می‌کنند. سرورهای DNS به این منظور طراحی و ایجاد شده اند که آدرس های IP را تغییر داده و آن‌ها را به اسم‌های قابل‌فهم تبدیل کنند. در واقع کاربران و مشترکین اینترنت به جای اینکه اعداد IP ها را حفظ کنند تنها نام های دامنه سایت ها مانند google.com و yahoo.com را به خاطر می سپرند. سرورهای DNS در هنگام فراخوانی این سایت ها توسط کاربران با چک کردن DNS نام های دامنه ست شده را به IP های منحصر به فرد متصل می‌کنند کاربر به سایت مورد نظر هدایت می‌شود.

فرآیند چک کردن DNS به صورت پشت صحنه انجام می‌شود. در واقع مرورگرها نام سایت را از کاربر دریافت کرده وان را به آدرس DNS تبدیل می‌کنند. سپس این آدرس را با انجام فرآیند چک کردن DNS تطبیق داده و به IP سایت مورد نظر متصل می شوند. تمام این فرآیند در پشت صحنه و در یک سرور دیگر انجام می‌شود. به همین دلیل کاربر اصلاً فرآیند چک کردن DNS را مشاهده نمی کند.

چک کردن DNS

 سایت چک کردن DNS

امروزه سایت های زیادی به عنوان سایت چک کردن DNS در دنیای اینترنت فعالیت می‌کنند. هنگامی که شما یک دامنه ثبت می کنید برای اینکه فایل های سایت مورد نظر خود را روی اینترنت قرار دهید باید از یک خدمات دهنده هاست و فضای اینترنت استفاده کنید. این شرکت برای دسترسی به فضای مورد نظر یک نام دامنه برای شما تدارک می بیند. این نام دامنه باید در بخش تنظیمات دامنه اصلی سایت شما تنظیم شود. به این ترتیب با جست و جوی نام سایت شما مرور گر به این DNS ست شده رسیده و از طریق آن راهنمایی می‌شود تا فایل های سایت شما را فراخوانی کرده و سایت شما را به کاربر نشان دهد.

 برای اینکه مطمئن شوید که فرآیند ست کردن DNS و دامنه سایت به درستی انجام شده است سایت های زیادی در دنیای اینترنت راه اندازی شده است. اساس کار سایت چک کردن DNS به این صورت است که یک درخواست برای دامنه شما ارسال می کند و دامنه شما نیز این درخواست را به سمت هاست مربوطه هدایت می‌کند. اگر هاست مربوط به درستی تنظیم شده باشد و DNS آن به درستی روی دامنه ست شده باشد یک پیغام ارسال می کند که این دامنه فعال بوده و روی یک هاست قرار دارد.

امروزه سایت های زیاد در دنیای اینترنت وجود دارد که به عنوان سایت چک کردن DNS از آن‌ها استفاده می‌شود. یک نمونه این سایت ها سایت https://DNSchecker.org است. این سایت به عنوان مرجع سایت چک کردن DNS در دنیا استفاده می‌شود. در این سایت نامه دامنه سایت شما به راحتی جست و جو شده و توسط سرورهای مختلف این مجموعه در تمامی نقاط کره زمین مورد بررسی قرار می گیرد. اگر در یکی از این سرور ها امکان دسترسی به سایت و هاست شما وجود نداشته باشد به شما اعلام می‌شود. شما می‌توانید با بررسی هاست و دامنه خود نسبت به رفع مشکل به وجود آمده اقدام نمایید.

چک کردن DNS

 در واقع هر کدام از سرورهای این سایت به عنوان یک کاربر و سایت چک کردن DNS کار روده و دسترسی به سایت شما را بررسی می کند. اگر تیک سبز دریافت کند به این معناست که سایت شما در آن منطقه و کشور قابل مشاهده است و اگر ضربدر قرمز دریافت کند به این معنی است که سایت شما در آن منطقه و کشور قابل مشاهده نیست. فرآیند ست شدن DNS روی نام سایت ممکن است بین 7 الی 48 ساعت برای دامنه های.com و 48 الی 72 ساعت برای دامنه های.ir طول بکشد.

 چک کردن DNS آنلاین

برای چک کردن DNS آنلاین شما باید با ساز و کار بررسی DNS آشنا شوید. امروزه اکثر اطلاعات مربوط به DNS ها در سرورهای مختلف نگهداری می‌شود تا در صورت بروز مشکل برای یکی از سرور ها مشکل آدرس دهی برای نام های سایت ها وجود نداشته باشد. همچنین انجام این کار باعث می‌شود که روند جست و جو و پیدا کردن IP یک سایت بر اساس نام دامنه آن سریع‌تر انجام شود. به طور معمول برای چک کردن DNS آنلاین 8 مرحله وجود دارد.

 این مراحل به صورت خلاصه عبارت‌اند از:

 1. تایپ کردن نام سایت در مرورگر و سپس ارسال درخواست از جانب مرورگر در دنیای اینترنت برای یافتن IP این سایت.
 2. ارسال یک درخواست برای چک کردن DNS آنلاین به فهرست root DNS (.) در سرورهای محلی
 3. بررسی نام دامنه توسط سرورهای محلی root DNS (.) و ارسال پاسخ برای مرورگر مبنی بر اینکه نام دامنه در بانک اطلاعاتی ما ذخیره شده است یا خیر. در صورت بله بودن جواب مراحل بعدی انجام می‌شود و در صورت منفی بودن جواب مراحل بعدی دنبال نمی‌شود.
 4. ارسال درخواست نام دامنه سایت از طریق چک کردن DNS آنلاین و ارسال درخواست برای هاست مورد نظر
 5. پاسخ از جانب هاست مورد نظر و تطبیق نام دامنه با هاست
 6. تائید شده نام دامنه با هاست مورد نظر و ذخیره شدن این اطلاعات در بانک‌های اطلاعاتی سرورهای محلی
 7. ارسال پاسخ به مرورگر مبنی بر وجود یک سایت با نام دامنه در خواست شده
 8. ارسال فایل ها و تنظیمات مورد نظر به روی مرورگر کاربر درخواست کننده یک سایت و مشاهده سایت توسط کاربرد.

 همانطور که اعلام شد فرآیند چک کردن DNS آنلاین در پشت صحنه و به دور از دید کاربر انجام می‌شود و کاربر دخل و تصرفی روی انجام این کار ندارد.

چک کردن DNS

سؤالات متداول

 1. DNS چیست و هدف استفاده از آن چیست؟

کلمه DNS در واقع مخفف عبارت Domain Name System است. عملکرد اصلی DNS ترجمه نام سایت به آدرس IP قابل دریافت است که این آدرس IP به کامپیوتر های ارائه دهنده خدمات یا همان هاست ها متصل شده اند.

 1. آیا همه سایت ها نیاز به DNS دارند؟

پاسخ این سوال بسیار واضح است چرا که DNS یک پروتکل ساده بوده و همه سایت ها از ابتدا تاکنون از آن استفاده می‌کنند. برای چک کردن DNS حتی رایانه های قدیمی نیز می‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند. هرچه که DNS ها به درستی کار کنند تجربه استفاده از اینترنت لذت بخش تر خواهد بود.

 1. چک کردن DNS آنلاین به چه صورت است؟

هر بار که نام یک سایت مانند www.example.com را تایپ و جست و جو می کنید سرورهای محلی این نام آدرس را به یک عبارت عددی قابل‌فهم برای رایانه تبدیل می‌کنند. این عدد IP نامیده می‌شود؛ مثلاً ترجمه نام سایت بالا 198.105.232.4 می‌شود. فرآیند DNS فرآیند تبدیل و ترجمه نام سایت به این عدد را انجام می‌دهد.

 1. مزیت استفاده از DNS چیست؟

سرورهای DNS با چک کردن DNS سایت ها به صورت اتوماتیک فرآیند تطبیق نام سایت با IP را انجام داده و نتیجه آن را در بانک اطلاعاتی خود ذخیره می‌کنند. برای کاربران خیلی بهتر است که به جای به خاطر سپردن چندین عدد به عنوان آدرس سایت، تنها یک نام را به خاطر بسپارند.

No votes yet.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی