سوالات متداول

سرور و دیتا سنتر

چه سروری برای شرکت های کوچک با تقریبا ده کارمند مناسب است؟

در این دسته از کسب و کارها استفاده از سرورهای Entery Level و مبتدی بسیار مناسب هستند. این سرورها قیمت پایینی دارند و مشابه به یک کامپیوتر شخصی کار می کنند. از نظر عملکرد و سرعت نیز پایداری خوبی دارند و در عین حال امنیت خوبی را برای شبکه کاری شما تامین می کنند.

در شرکت های نسبتا بزرگ (با 50 کارمند) که عملیات های حسابداری، اشتراک گذاری فایل و غیره انجام می شود. چه سروروی مناسب است؟

در این دسته شرکت ها باید به دو نکته اصلی توجه کرد، یک بودجه شرکت و دوم توسعه هایی که در آینده ممکن است روی دهد. برای همین پیشنهاد می شود در صورتی که حجم کار کم است و محدود به فعالیت های آفیس و حسابداری می شود، از یک سرور با یک پردازنده و چهار رم استفاده شود. اما اگر در کنار این موارد احتمال توسعه کار و یا بهره برداری های بیشتر از شبکه را می دهید. استفاده از دو پردازنده به همراه 18 تا 24 رم توصیه می شود. با این حال توسعه زیر ساخت شبکه شرکت در هر زمان ممکن است و می تواند آن را بسته به نیاز توسعه داد.

بهترین و پرفروش ترین سرور های HPE در ایران کدام سرورها هستند؟

سری DL380 یکی از پرفروش ترین سرورهای HPE در ایران است. این سرور دارای دو پردازنده اینتل سری ESV3/V4 است. همچنین می تواند تا 24 اسلات رم را قبول کرده که ظرفیتی برابر با 3 ترابایت را در اختیار شما می گذارد. این سرور انعطاف پذیری بالایی دارد و از پردازنده 6 هسته ای و رم 4 گیگ گرفته تا دو پردازنده 22 هسته ای و 3 ترابایت رم را پشتیبانی می کند. بسته به نوع کانفیگ انتخابی شما، اغلب با پیشنهادات بسیار خوبی روبرو هستید. این سرور از نرم افزار HPE iLO بهره می برد که امکان هدایت از راه دور سرور را نیز میسر می کند. در نهایت این سرور از یک کارت شبکه با ظرفیت 40 گیگا بایت پهنای باند بهره می برد.

در شرکت هایی که از سیستم هیا هوش تجاری با پایگاه داده، رایانش ابری و نرم افزارهای سنگین استفاده می کنند، چه سروری مناسب است؟

در ابتدا، باید یک جمع بندی از کل ظرفیت مورد نیاز خود داشته باشید، برای مثال تعداد کاربران، حجم استفاده از منابع و بسیاری از موارد مهم دیگر، در عین حال امکان توسعه در آینده را نیز از یاد نبرید. در ادامه باید به سراغ ساختاربندی سرورها بیایید. اکنون سرروهای رک مونت سری DL5XX که امکان نصب 4 پردازنده 24 هسته ای از مدل اینتل سری XeonE7 در نسل 9 و با 28 هسته را در اختیار شما قرار می دهند، پیشنهاد خوبی به نظر می رسد . این سری از سرورها امکان بهر گیری ازپردازنده های اینتل مدل Xeon Scalable نسل دهم را به شما می دهد. در این صورت شما با قدرت بالای پردازش روبرو خواهید بود. قدم بعدی اضافه کردن حافظه (هارد درایو) به سرور است. برای این کار بسته به حجم ذخیره سازی خودتان انتخاب های زیادی را در پیش رو دارید. استفاده از هارد دیسک های سرعت بالای نسل ده با ظرفیت های 6 تا 9 ترابایت و بیشتر قدرت ذخیره سازی شگرفی را به شما می دهد. شما در نسل دهم این امکان را در اختیار دارید که ظرفیت ذخیره سازی را به 734 ترابایت و یا بیشتر از آن برسانید. با این ظرفیت امکان بهره گیری از دو درگاه شبکه ای با قدرت 10 گیگابیت بر ثانیه (نسل نهم) و یا 10.25 گیگابیت در نسل دهم را در اخیتار دارید. همه این ها به شما امکان یک عملکرد سریع، قوی و پایدار در شبکه تان را می دهد.

بهترین سروهایی که در مجازی سازی به کار می روند، کدام موارد هستند؟ چه مشخصاتی دارند و چند ماشین مجازی را قبول می کنند؟

در این از سروهای بهره گیری از قابلیت Hyper Threading یکی از مهمترین موارد است. این گزینه در بخش مشخصات پردازنده سرور به عبارت VT که مخفف Vritualization Capability است ذکر می گردد. تعداد ماشین های مجازی مرز مشخصی ندارد و قدرت سخت افزاری در دسترس تعیین کننده تعداد ماشین ها مجازی است. برای بهره گیری مناسب از سرورها در مجازی سازی در ابتدا بهتر است که حجم عملیات خود را مشخص کنید و با توجه به آن باید منابع سخت افزاری لازم را تهیه کنید. با یک برنامه ریزی منظم در ابتدای کار می توانید به حداکثر تعداد ماشین های مجازی دست پیدا کنید.

در دیتا سنترها و هاستینگ ها کدامیک از سروها مناسب هستند؟

به خاطر استفاده موثر از فضای فیزیکی بهره گیری از محصولات تک یونیته مثل سری های DL120 یا DL160 و یا DL360 پیشنهاد می شود. همچنین در صورتی که محدودیت فضا از نظر ارتفاع وجود نداشته باشد، بهره گیری از حالت بلید هم می تواند به افزایش تعداد سرورها کمک کند.

آیا ارتباطی بین Raid استفاده شده و سخت افزار دستگاه وجود دارد؟

جواب «بله» است. در زمان انتخاب استفاده دستگاه باید به قسمت Storage Controller توجه داشته باشید. در صورتی که کنترلر انتخابی دارای حافظه نباشد، امکان بهره گیری از ریدرهای دارای Parity نیز وجود نخواهد داشت. در اینجا، از کنترل های بدون حافظه کش برای انواع روشهای Stripping و Mirroring استفاده می شوند، و کنترلرهایی که دارای کش باشند، مضاف براین روش ها می توانند برای روش Parity هم به کار برده شوند. در مورد بالا توجه داشته باشید که استفاده از ریدرهای 5 و 6 بر روی کنترلهایی نظیر HPE Smart Array B140 وجود ندارد.

فضای استاندارد برای سروها چه مشخصاتی دارد؟

سرورها باید به دور از گرد و غبار و رطوبت نگهداری شوند. بیشتر اوقات اطاق هایی با کفپوشهای سرامیکی، و بدون پنجره با یک تهویه مناسب بهترین گزینه است. دمای اتاق سرور نباید زیاد باشد، بهترین دما بین 20 تا 24 درجه سانتیگراد است. دما بالا دشمن کارآیی سرور است. رطوبت هوا نیز باید بین 40 تا 60 درصد باشد. سیستم های هشدار باید بر روی 30 تا 70 درصد تنظیم شوند. تهویه اتاق باید به شکلی باشد که امکان غبار زدایی را داشته باشد. همچنین بهتر است که با استفاده از سیستم هایی نظیر HPE iLO مراجعه های فیزیکی به اتاق سرور را نیز محدود کرد.

پورت ILO موجود بر روی دستگاه چیست؟ به چه شکلی باید از آن استفاده کرد؟

iLo یک فناوری از شرکت HPE است که به مخفف عبارت Integrated Light است. این فناوری از سخت افزار است که برروی پورت خارجی Rj-45 قرار می گیرد. با بهره گیری از این فناروی امکان اتصال از راه به سرور مقدور می شود و در نتیجه می توان سرور را از هر مکانی مانیتور کرد. برای بهره گیری از این سیستم باید لایسنس های پیشرفته شرکت HPE را تهیه کرد.

چه تفاوتی میان هاردهای مدل HDD و SSD وجود دارد؟

اولین تفاوت در سرعت این دو هارد است. هاردهای سری SSD از نظر سرعت نسبت به هارهای HDD بسیار سریعتر عمل می کنند. در عین حال قابلیت پاسخگویی بالاتری به IOPS یا نرخ ورود و خروج دارند. هاردهای سری HDD از یک مدل سنتی گرداننده های مغناطیسی و هد استفاده می کند که سبب می شود که این هاردها تا اندازه زیادی نسبت به هاردهای سری SSD کندتر عمل کنند، حتی شرکت اینتل ادعا کرده است که سرعت هاردهای SSD نسبت به هاردهای HDD تا هشت برابر بیشتر است. در هاردهای SSD از هد خبری نیست و ذخیره سازی داده ها به شکل تصادفی و مستقیم انجام می شود که توضیح آن بسیار طولانی است. این عملکرد سریع سبب می شود که هاردهای SSD کاندیدای بهتری برای سرورها به خصوص در شرکتهایی که تراکنش داده در آن ها بالاست (مانند بانک ها و یا موسسه های بورس) باشند. اما هاردهای HDD در مقابل توان ذخیره سازی بالاتری را نسبت به سری SSD ارائه می کنند. در عمل هاردهای HDD توان ذخیره سازی تا 12 ترابایت را در اختیار کاربر میگذارند این مقدار در هاردهای SSD به 15.3 ترابایت می رسد. هاردهای SSD صدا و گرمای کمتری را تولید می کنند و برق کمتری را نیز مصرف می کنند. اطلاعات در هاردهای HDD به شکل چندپاره (قطاعی) ذخیره می شوند و در زمان فراخوانی باید یکپارچه شوند، اما درهاردهای SSD نیازی به این کار نیست. با توجه به قدرت بالاتر و نرخ نسبتا بیشتری که هاردهای SSD نسبت به HDD دارند، انتظار می رود که تا سال 2020 تمام بازار هارد متعلق به این سری از هاردها باشد.

اگر سروری بیشتر از یک پارور داشته باشد، می توان آن را با یک پاور هم راه انداخت؟

علت نصب دو و یا چند پاور بر روی یک سرور جلوگیری از توقف کار سرور در زمانی است که جریان برق پاور اصلی قطع شود. گاهی هم ممکن است که به خاطر مصرف زیاد منابع یک پاور نتواند تمام برق سامانه را تامین کند و در زمانی که سامانه به حداکثر توان کاری خود نزدیک می شود یک و یا چند پاور اضافه وارد مدار شوند. با این حال هر سامانه سروری دارای مصرف مشخصی است. این مقدار بین 500 تا 1500 وات در نظر گرفته می شود (گاهی هم بیشتر). در صورتی که سرور تنها یک پاور داشته باشد و آن تامین کننده نیاز سرور باشد، سرور بدون هیچ مشکلی به کار خود ادامه می دهد ولی در صورت توقف کار پاور سرور از کار خواهد افتاد و چون پاور اضافه ای در مدار نیست، سرور خاموش می شود. برای جلوگیری از این امر استفاده از پاور اضافه به شدت توصیه می شود. به خصوص در فصل تابستان که نوسانات برق بسیار بیشتر از مواقع دیگر سال است.

بهترین مدک رک برای سرورها کدام است؟

رک (Rock) در واقع قفسه هایی است که تجهیزات شبکه بر روی آن نصب می شوند. رک (قفسه های) مختلفی اکنون در بازار وجود دارد. از نوع چینی تا آمریکایی و حتی ایرانی، برای انتخاب بهترین رک ها بهتر است مشخصات سرور خودتان را چک کنید. فضای اطاق سرور خودتان را نیز در نظر بگیرید. همچنین تبادل هوا، عبور کابلهای ارتباطی به شکل مناسب، امکان نصب تجهیزات ایمنی و در نهایت راحتی دسترسی به بخش های مختلف سرور را نباید از یاد برد. بهترین رک های موجود در بازار مخصوص شرکت HP است که عمقی نزدیک به صد سانتیمتر دارند. بسته به نوع سروری که شما تهیه می کنید تجیهزات مختلفی ممکن است روی رک ها نصب شوند. اکسسوری (لوازم جانبی سرور) یکی از بخش ها مهمی هستند که در انتخاب رک ها باید در نظر داشت. بهتر است قبل از خرید تمامی جوانب کار و نحوه کار سرور را بررسی کنید.

چطور پورت های USB، VGA و یا اپتیکال درایو را بر روی سرورهای DL380 داشته باشیم؟

در نسل نهم از سرورهای DL380 و DL360 ما با قابلیت HPE Universal Media Bay روبرو هستیم. این قابلیت انعطاف پذیری زیادی را به سرورهای HPE اضافه می کند. کیت های HPE Universal Media Bay این امکان را به ادمین ها می دهد که بتوانند انواع درایورهای اپتیکال (Optical Disk Drive)، پورت های یو.اس.بی (USB) و یا پورتهای VGA را به سرور اضافه کنند، به علاوه آنکه این فناوری دوجایگاه برای درایوهای SFF را نیز بر روی سرور فراهم می کند که می باست آنها را بر روی Bay1 سرور نصب کرد. این فناوری در نسل دهم سرورهایHPE بهبود بهتری یافته است و اکنون امکان افزدون دو Dual SFF و همچنین کاتریج های M.2 فراهم شده است.

به چه شکلی می توان درایوهای بیشتری را بر روی سرورهای DL380 اضافه کرد؟

در سرورهای DL380 ، یک سری Bay برای اضافه کردن انواع هارد درایوها، پورت های USB، VGA و اپتیکال درایو در نظر گرفته شده اند. این موارد در شاسی سرور قرار دارند. بر روی هر Bay می تواند 8 درایو SFF را نصب کرد. در صورتی که کاربر به تعداد درایو بیشتری نیاز داشتهب اشد در آن صورت می تواند از یک Bay دوم هم استفاده کند. در این روش کاربر نیازمند بهره گیرید از یک رید (Raid) اضافه و یک SAS Expander است. کارت SAS Expander در واقع یک PCIe کارت است که بر روی رایزر سرور متصل می شود و با استفاده از آن می توان تا 26 هارد درایو را به سرور متصل کرد. SAS Expander در واقع نقش یک چندراهی را بازی می کند که امکان افزایش تعداد پورت های ریدکنترلر را افزایش می دهد و در نهایت نیز امکان اتصال تعداد Bay بیشتر به رید را میسر می کند.

اگر بخواهیم حافظه بیشتری بر روی اسلات حافظه اضافه کنیم، به چه شکلی باید عمل کنیم؟

اگر شما از سرورهای DL390 نسل نهم استفاده می کنید، می دانید که رنگ اسلات های حافظه در این سرورها به رنگ های سفید، مشکی و آب است. برای چیدن حافظه های رم مورد نظرمان در این اسلات ها باید به این رنگ ها دقت کنیم. ترتیب کار در این اسلات ها به این شکل است که باید ابتدا اسلات های سفید چیده شده و سپس به سراغ اسلات های مشکلی رنگ بروید و در نهایت هم اسلات های آبی را در جای خودشان قرار دهیم. اگر باز هم در این کار به این مشکل برخوردید به طریقی که در ادامه می آید عمل کنید. بر روی مادربورد سرور و در کنار هر اسلات حافظه، یک عدد و یک حرف انگلیسی نوشته شده است. برای قرار دادن حافظه بر روی اسلات باید به ترتیب حروف الفبای انگلیسی پیش رویم، یعنی ابتدا A و سپس B و در نهایت... توجه داشته باشید که چنانچه سرور شما از بیش از یک پردازنده بهره می برد، هر کدام از پردازنده ها نیز دارای جایگاه (اسلات) مخصوص به خود هستند.

افزونه (Redundant) در قطعات سرور چیست و چه کاربردی دارد؟

ارائه فناوری «افزونگی یا Redundancy» در سرورها برای بالاتر بردن Uptime و Availability در سرورهاست. برای دستیابی به این هدف، قطعات افزونه بر روی سرور قرار داده می شود، این کار سبب می شود که سطح Downtime سرور به شدت کاهش پیدا کند و از وقفه ها جلوگیری شود. قطعات افزونه در سرور قرار داده می شود و در زمانی که قطعه اصلی از کار افتاد، این قطعه وارد مدار شده و سرور بدون مشکل فعالیت خود را ادامه می دهد.

در قطعات سرور و استوریج Hot Plug به چه معنایی است؟

در هنگامی فعالیت سرور، زمان هایی پیش می آید که نیاز به آن داریم که برخی از قطعات را عوض کنیم. انجام این کار با خاموش کردن سرور می تواند ضررهای زیادی به همراه داشته باشد به خصوص در موسسه هایی که فعالیت بیست و چهارساعته و دائمی سرورها یکی از الزامات است. برای این که سرورها همیشه در دسترس باشند، برخی از قطعات از خاصیت Hot Plug بهره می برند. این به آن معناست که ما می توانیم این دسته از قطعات را در هنگامی که سرورها روشن هستند از جایگاه خودشان خارج کنیم بدون آن که در انجام کار سرور ها وقفه ای ایجاد شود.

درایو Spare روی سرور چیست؟

ذخیره سازی امن داده ها بر روی سرور یکی از ضروریات مهم اطلاعاتی است. در هنگام پیاده سازی رید (Raid) بر روی هارد درایوهای سرور، می توان چند درایو را به صورت Spare به داریو لاجیکال اختصاص داد. انجام این کار باعث می شود که در صورتی که بنا به مشکلی هارد درایوهای اصلی متعلق به درایو لاجیکال از دسترس خارج شوند، داریو Spare به عنوان جایگزین وارد مدار شده و امنیت اطلاعات ذخیره شده حفظ گردد.

کارت های NIC، HBA و CNA چه تفاوت هایی با هم دارند؟

این سه کار برای برقرار ارتباط سرور با شبکه ها به کار می روند، جایگاهی که هر کدام از این موارد دارد می تواند بسیار متفاوت باشد. در صورتی که از شبکه LAN استفاده می کنیم اتصال سرور با شبکه از طریق کارت NIC برقرار می شود. در شبکه های با ساختار SAN ما از کارت HBA بهره می بریم. این کار امکان استفاده از فیبر نوری را به ما می دهد که در نتیجه حجم و سرعت انتقال اطلاعت به طرز چشمگیری افزایش پیدا می کند. در صورتی که ما به طور همزمان و یا متناوب از شبکه هایی با ساختار LAN و SAN استفاده می کنیم. در این صورت نوع سوم کارت ها یعنی CNA می تواند به ما کمک کند. این کارت شبکه امکان کار با هر دو ساختار شبکه را داراست.

دو درایو LFF و SFF چه تفاوت هایی با همدیگر دارند؟

ما در سرور و استوریج از دو نوع هارد درایو استفاده می کنیم. این دو نوع هارد درایو را به عنوان LFF و SFF می شناسیم. هارد LFF یا Large Form Factor به ابعاد 3.5 اینچ در دسترس هستند. هارد SFF یا Small Form Factor به ابعاد 2.5 اینچ در دسترس هستند. شاسی های سرور ها برای پشتیبانی از نصب هر کدام از این نوع هاردها دارای ساختارهای متفاوتی هستند. البته با استفاده از قفس (کیج) می تواند هاردهای کوچک SFF را به LFF تبدیل کرد. در برخی سرورها مثل مدل DL380 هر دو نوع هارد درایو به صورت ترکیبی مورد پیشتیبانی قرار می گیرند.

مشخصه های 6Gb/s و 12Gb/s در درایوهای ذخیره سازی به چه معناست؟

هر ابزار ذخیره سازی می تواند با سرعت مشخصی اطلاعات ورودی و خروجی را تبادل کند. اینترفیس و یا ابزار تبادل اطلاعات در هر ابزار ذخیره سازی دارای توانی است که این توان را برحسب مقدار بیت بر ثانیه نشان می دهند. در مشخصه های بالا 6 و 12 گیگابیت نشان دهنده مقدار بیت جابه جا شده در یک ثانیه است. در این بین ابزارهای با سرعت 12Gb/s نسبت به انواع دیگر برتری های قابل ذکری دارند که در ادامه به آنها اشاره می کنیم: 1-افزایش توان عملیاتی سرور؛ 2-دو برابر شدن نرخ انتقال داده؛ 3-افزایش پهنای باند؛ 4- گلوگاه های کمتر در IO (ورودی/خروجی)؛ 5-دسترسی سریعتر به داده های حیاتی و مهم ذخیره سازی شده؛

نحوه پرداخت

چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است؟

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.

چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون ؟

تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.

نحوه پرداخت

چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است؟

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.

چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون ؟

تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.

سفارش و بازگرداندن

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان ؟

تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ ؟

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.

صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است؟

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.

یک فروشگاه چند منظوره برای وردپرس است ؟

قالب فروشگاهی Martfury وردپرس یک قالب زیبا برای ایجاد یک فروشگاه چند منظوره برای وردپرس است که شما می توانید این قالب را در ژاکت تهیه نمایید.

قالب فروشگاهی Martfury وردپرس یک قالب زیبا برای ایجاد یک فروشگاه چند منظوره برای وردپرس است؟

قالب فروشگاهی Martfury وردپرس یک قالب زیبا برای ایجاد یک فروشگاه چند منظوره برای وردپرس است که شما می توانید این قالب را در ژاکت تهیه نمایید

ما اینجا هستیم تا به شما کمک کنیم با ما تماس بگیرید

تلفن تماس : 031-32687580