دارک وب چیست ، سایت دارک وب، سایت دارک وب، دسترسی به دارک وب، دارک وب در ایران

دارک وب چیست؟

دارک وب چیست؟ آیا شما تاکنون این کلمه را شنیده اید؟ این کلمه برای بسیاری از اهالی و شبکه به مثابه یک جزیره بی بازگشت و شهر ممنوعه است. در این مقاله قصد داریم که ببینیم دارک وب چیست؟ سایت های دارک وب چگونه کار می کنند و چطور می توانیم به دارک وب دسترسی داشته باشید و همچنین در ادامه به بررسی این موضوع می پردازیم که دارک وب در ایران در چه وضعیتی است.

دارک وب چیست ، سایت دارک وب، سایت دارک وب، دسترسی به دارک وب، دارک وب در ایران

دارک وب چیست؟

دارک وب یا dark web فضایی نادیدنی در وب است. این فضا مملو از اقدامات غیرقانونی و شرورانه است. در وب سیاه عده زیادی از هکرها، خلافکاران و باندهای تروریستی به تبادل اطلاعات می پردازند. این فضا به صورت معمول در دسترس همه افراد نیست و  ورود به آن نیز به کسی توصیه نمی شود.

دارک وب در واقع برگردان مجازی است از دنیای فیزیکی خلافکاران در دنیای وب است. در این فضا اقدامات خلافکارانه و دیگر موارد به وفور انجام می شود و اغلب هم  این اقدامات یا قابل پیگیری نیستند و یا تعقیب قضایی آن ها بسیار مشکل است.

به جای کلمه دارک وب عبارت «دیپ وب یا deep web» نیز هم به اشتباه بیان می شود. دیپ وب در واقع بخشی از وب است که از دسترس عموم افراد به دور است. ولی امکان دسترسی به درگاه های آن برای همه وجود دارد. برای مثال سامانه های دانشگاهی یک فضای دیپ وب هستند. در این سامانه ها افراد به راحتی می توانند به درگاه آن بر روی اینترنت مراجعه کنند و در صورت مجاز بودن به ورود وارد فضای داخلی آن شده و از خدمات این فضاها استفاده می کنند. دیپ وب در واقع سطح دوم دسترسی به وب است و هر سازمان و یا شبکه اینترنت محلی که به اینترنت متصل می شود در واقع به نوعی یک دیپ وب هم محسوب می شود.

یکی از نکاتی که در وب سیاه وجود دارد این است که ورود به این فضا از طریق شیوه های معمول گشت زنی در اینترنت ممکن نیست. برای مثال شما نمی توانید با سرچ کردن نام یک سایت در گوگل به سایت های دارک وب دسترسی داشته باشید. در این فضا دسترسی به شکل دیگری انجام می شود.

نکته:

در هنگامی که شما از بسیاری از ابزارها، مرورگرها، سیستم های عامل و یا موتورهای جستجوی دنیای دارک وب کار می کنید توسط سرویس های امنیت سایبری تعقیب می شوید!  بر خلاف تصور رایج دارک وک پوشش مناسبی برای شهروندان عادی  نیست. کارتل های مواد مخدر، تیم های تروریستی و یا باندهای فروش اسلحه از اینکه همه به دنیای آن ها وارد شوند خوشنود نخواهند شد و شاید خود آن ها شما را به پلیس معرفی کنند!!. به همین خاطر وارد شدن به دنیای دارک وب مشکلات قانونی جدی برای شما به وجود بیاورد!

دارک وب چگونه کار می کند؟

دارک وب از لحاظ کارکرد تفاوت زیادی با دنیای وب معمول ندارد. در آنجا هم آی پی ها، سرورها و سایر ملزومات شبکه وجود دارد. اما تفاوت اساسی در شیوه استفاده از این ابزارها است.

 • پیام هایی که در وب سیاه رد و بدل می شود، به شیوه رمزنگاری شده است و این رمزها به راحتی قابل شکستن نیستند. در صورت شکستن رمز ها پیام آن ها بسیار نامفهوم است. اغلب شامل موارد معامله شده، مکان معاملات و غیره می شوند که در پوسته دوم رمزنگاری نوشته شده اند و تنها گیرنده و دریافت کننده معنای آن را می دانند.
 • دومین تفاوت در آدرس دهی دارک وب است. آدرس هایی که در وب سیاه هستند به صورت Hash  هستند. این آدرس ها به صورت مکرر تغییر می کنند و به همین خاطر شما نمی توانید برای دوبار از یک آدرس دیدن کنید و ارائه کننده محتوا بر روی دارک وب می تواند در هر زمان بدون نیاز به کار خاصی آدرس هش خودش را تغییر دهد.
 • در وب سیاه هیچ مالکیت، آدرس و حق قانونی ثبت نمی شود. تمام ارتباطات به صورت کاملا گمنام و یا با نام های مستعار صورت می گیرد و افراد نمی توانند فرد یا صاحب محتوای را شناسایی کنند. سرویس هایی مانند whois در دارک وب وجود ندارد!
 • در دارک وب گرافیک نقش کمی دارد! در واقع در این دنیا پیام ها بیشتر در محیط های کنسول و یا بدون هیچ گرافیکی دریافت و ارسال می شوند. در این دنیا عکس و فیلم و یا گرافیک نقش کمی دارند و تنها توسط برخی از سایت های بر روی محتوای هایشان اعمال می شود. این کار هم به خاطر کاهش حجم تبادل اطلاعات است و هم به این خاطر است که افرادی که با دارک وب کار می کنند اغلب به دنبال منظورهای خاص هستند و نیاز به جذب و جلب نظر ندارند.
 • دارک وب آنقدرها هم تاریک نیست. در وب سیاه برخی از پیام های قانونی نیز تبادل می شود. برخی از تبادلات بین بانک ها، سرویس های  ایمیل و یا برخی از فعالیت های امنیتی قانونی نیز در محیط دارک وب انجام می شوند. اما بهتر است این فضا را قسمتی از دپ وب دانیم تا دارک وب. گرچه اصولی که در این فضاها به کار برده می شوند تقریبا یکسان هستند.

یک سوالی که شاید برای شما مطرح شده است این است که چرا پلیس نسبت به بستن وب سیاه اقدام نمی کند؟ جواب این است که بخش بزرگی از این سرور ها و رایانه ها و طرف های درگیر در دنیای دارک وب ناشناخته هستند. سرورها هم دائم به شبکه وصل نیستند. آدرس ها بسیار متغییر است و افراد توسط تیم ها و کارتل های بزرگ خلافکار پشتیبانی می شوند. باندهای بزرگ مواد مخدر گاه آنقدر قدرتمند هستند که خود به صورت یک کشور عمل می کنند. انواع تیم های مواد مخدر در برزیل، افغانستان، شرق آسیا و آفریقا این امکان را دارند که بدون آنکه توسط دولت محلی تحت تعقیب قرار بگیرند به فعالیت خود ادامه دهند.

در عین حال بخش بزرگی از دارک وب توسط تیم های مافیایی با افراد قوی و نفوذی در بدنه پلیس اداره می شوند. برای همین اقدام علیه آن ها به سرعت شناسایی می شود و پلیس نمی تواند به راحتی هکرها و کارشناسان دارک وب را دستگیر کند. اعلام جرم بر علیه کارشناسان و هکرهای دنیای وب سیاه هم بسیار مشکل است. زیرا تقریبا هیچ ردپایی در این محیط باقی نمی ماند.

در کنار این موارد کسانی که در دنیای دارک وب هستند از یک روال مشخص برای اتصال استفاده نمی کنند. همین کار دریابی را بسیار پیچیده تر می کند. در واقع همه چیز در دنیای دارک وب یکبار مصرف است.

خرید و فروش در دنیای وب سیاه هم به وسیله رمز ارزها انجام می شود. برای همین در دارک وب هیچ حسابی بانکی وجود دارد که بتوان  مراسلات بانکی را پیگیری کرد.

دارک وب چیست ، سایت دارک وب، سایت دارک وب، دسترسی به دارک وب، دارک وب در ایران

دسترسی به دارک وب

دسترسی به دنیای دارک وب کار توصیه شده ای نیست. همانطور که در بالا گفته شد، اینجا جایی نیست که بخواهید از بودن در آن لذت ببرید و مشکلات قانونی و توضیح دادن به پلیس سایبری برای ورود به این فضا هم جای خود را دارد. در کنار آن باید آماده هر نوع هک شدن، ویروسی شدن و یا مشکل دیگر بر روی رایانه شخصی خود و یا حتی زندگی شخصی خود باشید.  در ضمن آنکه روش هایی که ما در اینجا توضیح میدهیم روش های معمول و بسیار پیش پا افتاده ای است و به راحتی قابل ردیابی هستند و صرفا جنبه آشنایی دانشجویان امنیت شبکه با مسئله وب سیاه را دارد. مواردی که در ادامه به توضیح آن می پردازیم صرفا برای کارشناسان امنیت شبکه است و اصلا کاربرد عمومی ندارد. توصیه ما این است، اصلا آن را امتحان نکنید!

مرحله اول تهیه سیستم مجزا

وارد شدن به دارک وب نیازمند استفاده از کیس مجزا است. علت آن است که بعد از استفاده از یک رایانه در محیط وب سیاه به راحتی می توان آن را شناسایی و ردگیری کرد و به همین خاطر هر گونه حمله و یا در معرض انواع ویروس قرار گرفتنی وجود دارد.

مرحله دوم قطع وسایل ارتباطی برای وارد شدن به دارک وب 

در مرحله دوم آن است تمام وسایل ارتباطی به غیر از صفحه کلید و ماوس باید از کیس جدا شود وب کم ها، میکروفن ها و یا تلفن های همراه باید از کیس جدا شوند. در دارک وب کسی از وب کم و یا میکروفن استفاده نمی کند.

مرحله سوم تهیه سیستم عامل مناسب دارک وب

در مرحله سوم باید از یک سیستم عامل مجزا استفاده کنید. نسخه ای از سیستم عامل به نام تالیس (TALIS) وجود دارد که شکل توسعه یافته ای از سیستم عامل لینوکس است. این سیستم عامل هیچ ردپایی از خود به جا نمی گذارد. با استفاده از آن هر بار که رایانه خودتان را روشن و خاموش کنید تمام اطلاعات پاک شده و تنها یک سیستم عامل مانند روز اول دارید. تالیس سیستم عامل بدون حافظه و یکبار مصرف است و برای ارتباطات در دنیای وب سیاه از آن استفاده می شود. این سیستم عامل را نمی توان بر روی رایانه های مکینتاش و اپل نصب کرد. حجم این سیستم عامل آنقدرها بالا نیست و می توان آن را بر روی یک فلش نیز داشت.

مرحله چهار تهیه یک مرورگر برای دارک وب

مرورگر محبوب دنیای دارک وب هم مرورگر تور TOR است. اما الزاما تمام سایت ها در این دنیا با این مرورگر باز نمی شوند. پیامرسان ها و مرورگرها در این دنیا می تواند بر حسب هر تیم خلافکار متفاوت باشد و حتی برخی صرفا برای یکبار ارتباط نوشته شده باشند و بعد از آن کاربردی نداشته باشند. اما TOR یک راهکار عمومی را به ما نشان می دهد. این نرم افزار بیشتر از آن که یک مرورگر باشد یک پیام رسان و رمزنگار است.

مرحله پنج تهیه آدرس و یا IP دارک وب

 برای وارد شدن به دنیای وب سیاه باید حتما یک IP مشخص داشته باشید. بر خلاف معمول در این دنیا همه چیز به صورت آشکارا و در دسترس همه نیست. در واقع همه چیز در دارک وب در پشت نقاب رمزنگاری و پنهان کاری قرار دارد.  وقتی که وارد دنیای دارک وب می شوید هیچ آدرس و سایتی به شما خوش آمد نمی گوید. برای وارد شدن به آن باید یک IP و یا آدرس دامنه داشته باشید. این آدرس دامنه به صورت هش (Hash) گذاری شده و با پسوند onion است. دامنه هایی به این شکل به سرعت عوض می شوند و به مانند سایت ها معمول ارزش تجاری ندارند. بلکه صرفا یک آدرس موقت برای یک ارتباط موقت است.

احتمالا آدرس شما در دارک وب چیزی شبیه به این باشد : http://zqktlwi4fecvo6ri.onion

دارک وب چیست ، سایت دارک وب، سایت دارک وب، دسترسی به دارک وب، دارک وب در ایران

دارک وب از درون

آنچه که در دارک وب انجام می شود تنها یک سری از مذاکرات و معاملات برای انجام کارهای خلاف و یا غیرقانونی است. به ندرت در آن پرداخت انجام می شود و در صورت پرداخت هم وجه پرداختی به صورت رمز ارز هستند. این رمزارز ها می توانند به صورت بیت کوین و یا سایر رمزارزها باشد. با این حال ممکن است فروشنده و خریدار از سایر شیوه های پرداخت هم استفاده کنند. یکی از دلایلی که از رمز ارزها استفاده می شود آن است که رمزارزها از فناوری بلاکچین استفاده می کنند که امکان رصد و پیگیری وجود پرداختی را از بین می برد و در عین حال در آن ها می تواند از توکن ها استفاده کرد که روش مطمئنی برای پرداخت است.

قبل از ورود به وب سیاه هر نرم افزار باز را ببندید. نرم افزارها بهترین منبع برای افشای اطلاعات هستند. به خصوص نرم افزارهایی که با بخش اینترنت در ارتباط هستند. پیامرسان ها، مرورگرها، به روزرسان ها و همچنین اعلام های تجاری که گاهی توسط مرورگرها فعال می شوند را قبل از ورود به دارک وب  ببندید. همانطور که گفتیم بهتر است از سیستم عامل تالیس برای قطع ارتباط استفاده کنید. ولی به یاد داشته باشید که سخت افزارها مانند پردازنده، رم، هارد، کارت شبکه، مادربرد، مودم و حتی شرکت ارائه کننده خدمات اینترنتی به راحتی هویت شما را افشا می کنند. به همین خاطر است که توصیه ما عدم ورود شما به دارک وب است.

در دارک وب هکرهای حرفه ای به راحتی می توانند انبوهی از اطلاعات شما را در اختیار داشته باشند. از رایانه ای که شما اکنون به اینترنت وصل هستید گرفته تا گوشی شما صرفا به سیستم وای فای خانه تان متصل است. شاید باور نکنید، ولی یافتن شخصی ترین اطلاعات شما توسط هکر ها به راحتی و در ظرف چند دقیقه میسر است. به همین خاطر اصلا به کاربلدی خودتان اطمینان نکنید. دزدها همیشه یک قدم از پلیس ها جلوتر می دودند!

افسانه های دارک وب

دارک وب مکان شاد و پرجنب و جوشی نیست و بر خلاف فیلم های سینمایی هم پر از افراد بیکاری نیست که نشسته باشند و منتظر انجام کارهای روان پریشانه باشند. بیشتر افرادی که از وب سیاه استفاده می کنند خلافکارانه حرفه ای و کارتل هایی هستند که می خواهند خیلی سریع و رمزنگاری شده، مبادلات خودشان را تبادل کنند. در اینجا شما با صفحه های وب ساده، بخش های کنسول، و گاهی چند صفحه با گرافیک نسبتا متوسط روبرو هستیم. عدم استفاده از گرافیک به خاطر آن است که رمزنگاری را پیچیده تر کرده و رشته های بلندتری تولید می شود که اصلا به درد هیچ کدام از طرفین ارتباط نمی خورد. برای همین برای کاهش حجم ها و رمزنگاری شده تمام الگوها به صورت ساختارهای ساده وب و غالبا به شکل کاملا نامفهوم (برای عموم است).

نکته بعدی آن است که  هر خلافکاری هم در دارک وب نیست حتی افرادی که جزو تیم های تروریستی مطرح هستند. برای مثال در سه حادثه تروریستی متروی مسکو در روسیه، حمله به مجلس شورای اسلامی در ایران و حمله به جمعیت مسلمانان در شرق آسیا، هیچکدام از تروریست ها از وب سیاه استفاده نکرده بودند. شیوه تبادل ارتباطات آن ها صرفا استفاده از پیام رسان های رایج مثل واتس آپ و تلگرام بود. در واقع شیوه ارتباطی آن ها به شکل بود که حتی افشای پیام های آن ها توسط سازمان های نظارتی نمی توانست چیز مشکوکی را نشان دهد.

شبکه های خارجی قدرتمند تر از دارک وب هستند. بر خلاف آنچه بسیاری دارک وب را مکانی عالی برای انجام فعالیت های خلافکارانه می پندارند. وب سیاه فضایی است که خلاف زیادی در آن انجام نمی شود. خلافکارها در دنیای خارجی با قدرت شبکه و نفوذ خودشان کارها را پیش میبرند و دارک وب تنها فضایی برای تبادل اطلاعات مخفی و رمز نگارانه است. برای مثال باندهای مواد مخدر در کشورهایی نظیر مکزیک، افغانستان و یا حتی باندهایی که در کشورهایی نظیر انگلستان و آمریکا کار می کنند، بیشتر از آنکه قدرت خود را مدیون دارک وب و یا وسایل ارتباطی باشند، قدرت خود را مدیون مافیا و نفوذ خود در سازمان های دولتی و شبکه های خلافکارانه هستند. به عبارت دیگر، حتی در خارج از دنیای مجازی هم پلیس و یا سازمان های امنیتی توان و یا علاقه ای برای مقابله با این گروه ها ندارند.

چرا اطلاعات دارک وب در دسترس همه است؟

 • اولا، اطلاعاتی که شما در برخی از سایت ها مثلا این سایت می خوانید اطلاعات سوخته است و ارزش چندانی ندارد.
 • دوما، اطلاعات دارک وب برای کارشناسان امنیت شبکه بسیار مهم است. بسیاری از آن ها باید تدابیر امنیتی خود را با توجه به سطح تهدید به روز کنند برای همین باید با آخرین شگردهای هکرها آشنا باشند.
 • سوما، آگاهی از وب سیاه می تواند سطح هوشیاری ما را نسبت به این موضوع بیشتر کند تا بتوانیم آمادگی بیشتری در برابر آن داشته باشیم.

اینترنت هم به مانند همه فناوری ها هم جنبه خود دارد و هم جنبه بد. ما چه قبول داشته باشیم و یا نه، بخشی از اینترنت، در اختیار خلافکاران، قانون شکنان، سازمان های اطلاعاتی و تیم های تروریستی است. البته این چیز بدی نیست. زیرا حداقل می دانیم که آن ها در همه اینترنت نیستند و مکان و زمین بازی خودشان را دارند.  با این حال هر چقدر که ما بستر اینترنت را امن سازی می کنیم، هکرها و قانون شکن ها به همان نسبت قوی تر می شوند. به عبارت دیگر :فناوری های جدید چالش های امنیتی جدیدتری را به وجود می آورند. برای مثال تا پنجاه سال قبل خبری از وب سیاه نبود! ولی الان بخش کاملا شناخته شده ای در دنیای اینترنت است.

افسانه های دارک وب

همانطور که در بالا گفته شد، دارک وب مکانی است پر از ارتباطات مخفی و رمزنگاری شده که چیز جذاب و سرگرم کننده و عمومی در اختیار ما قرار نمی دهد. اما بسیاری از سینماگران و داستان سرایان به خلق داستان ها و سناریوهایی برای این محیط اقدام کرده اند. در پایین به بررسی برخی از افسانه های این بخش از وب می پردازیم.

دارک وب چیست ، سایت دارک وب، سایت دارک وب، دسترسی به دارک وب، دارک وب در ایران

دارک وب در سینما

تاکنون چندین فیلم با موضوع وب سیاه نوشته شده است. حتما می توانید حدس بزنید که تم آن ها هم چطور است! بله تم وحشت. و درون مایه اکثر آن ها هم افراد روان پریش در حال اذیت و آزار دیگران!

فیلم های

 • Unfriended: Dark Web  ساخت سال 2018 کشور آمریکا،
 • Dark Web ساخت سال 2016 کشور آمریکا،
 • مستند Deep web ساخت سال 2015 کشور آمریکا،
 • مستند Down the Deep, Dark web  سال 2016 کشور آمریکا،
 • مستند Inside the Dark Web  سال 2014 کشور انگلستان

از جمله فیلم های مطرح در این زمینه هستند.

در کنار این فیلم ها مقالات زیادی هم درباره دارک وب نوشته می شوند، برخی از آن ها بیشتر از آنکه برگرفته از واقعیت باشند، برگرفته از تخیل نویسندگان است.

برای مثال در فیلم ها اکثر اوقات هکرها در حال تایپ سریع دستورات هستند!!! چیزی که در دنیای واقعی زیاد اتفاق نمی افتد. آن ها افرادی لاغر، کمی آشفته و ران پریش و اجتماع گریز تصویر می شوند، در صورتی که در اغلب اوقات این طور نیست. هکرها افرادی چاق، اغلب بسیار گرم و خودمانی و بسیار مرتبط هستند. بر خلاف عقیده رایج آن ها تحصیلات و دانش بسیار بالایی در زمینه کارکرد شبکه و همچنین وسایل ارتباطی دارند. شما به سختی می توانید مرزی را بین یک کارشناس خوب و بد دنیای رایانه بکشید. بهتر است نگاهی به فیلم های دستگیری هکرها و یا سارقان اینترنتی بیندازید، آنوقت متوجه منظور من می شوید.

 در کل می توانم بگویم،

گرچه تمام کارشناسان هکر نیستند، اما قطعا تمام هکرها کارشناس هستنند!

خلاف های رایج در داستان های وب سیاه هم بیشتر به اشخاصی اشاره دارد که برای مثال با سرقت یک سری از اطلاعات یک شبه به مبلغ گزافی پول دست پیدا می کنند! در واقع این هم درست نیست. دنیای دارک وب صرفا یک دنیای ارتباطات رمزنگاری شده است. اکنون سیستم های مالی به کلی از این فضا جدا شده اند و وارد حوزه دیپ وب شده اند. شاید هکرها توانسته باشند از برخی از سیستم های بانکداری مبلغی را به سرقت ببرند اما به نظر من با توجه به دانشی که دارم این یکی از بدترین شیوه های سرقت است. زیرا آنقدر سیستم های اطلاعاتی و امنیتی بانک ها توسعه پیدا کرده است که حتی رفتارهای شما در هنگام مراجعه به سامانه های و درگاه های بانکی به راحتی توسط هوش مصنوعی و با دقت بالایی رصد می شود. سیستم های آن ها دائما به روز می شوند و به همین خاطر به قول راننده های تاکسی ها این که یک سرقت تحت وب «کار خودشون بوده!!!» حرف دور از واقعیتی نیست. به عبارتی پولشویی و اختلاس بیشتر از هکرها می توانند به امنیت بانک ها ضربه وارد کند.

رونق بازی هایی نظیر نهنگ آبی هم نکته دیگری است که به دارک وب نسبت می دهند. در زمان دستگیری طراح بازی نهنگ آبی، او شیوه یافتن و ارتباط قربانیان را توضیح داد. در این جا هم وب سیاه نقشی نداشت و مشکلات روانی و اجتماعی افراد سبب شده بود که آن ها قربانی تیم طراح این بازی شوند. در واقع دارک وب جای خوشگذرانی و محل نشستن پای صحبت این و آن نیست. افراد ساده ای مثل یک بچه ده تا دوازده ساله و یک گوشی با خط ایرانسل نمی تواند به راحتی وارد وب سیاه شود. بیشتر قربانیان اینگونه بازی ها و ناهنجاری های اینترنتی از روش های مرسوم گیر افتاده اند. به قول ایجاد کننده بازی نهنگ آبی،  بیشتر قربانیان از میان مخاطبین یک گروه شبکه اجتماعی رایج انتخاب شده بودند.

دارک وب در ایران

دارک وب تنها مقوله ای است که گویا دولت در فکر ملی کردن آن نیست!! البته همانطور که گفته شده دارک وب به مانند اینترنت هیچ مرز و محدوده ای ندارد. از دو سارقی که برای تبادل اطلاعات برای سرقت شبانه از یک پیام رسان معمولی استفاده می کنند تا چند تیم کارتل مواد مخدر همگی می توانند محیط وب سیاه را تشکیل دهند. محیط دارک وب هیچ مرزی و شکل ندارد و صرفا محدود به دامنه هایی با پسوند onion نیست.

دارک وب هر شکل ارتباطی برای ایجاد ناامنی، قانون شکنی و انجام فعالیت های خلاف قانون است که در دنیای مجازی و بر بستر اینترنت انجام می شود، است. ما شهری به نام دارک وب نداریم. همه جا و هر لحظه و هر شخصی می تواند در دنیای سایبری تهدید به حساب آید.

در ایران بازی نهنگ آبی سروصدای زیادی به راه انداخت. ولی بیشتر از آنکه این بازی مربوط به محیط وب سیاه باشد مرتبط به ناهنجاری های روانی بازیکنان آن بود.

اکنون نرم افزارهای ورود، ایجاد و استفاده از محیط دارک وب به وفور در همه جا دنیا (نه تنها ایران) یافت می شوند. رشته های امنیت شبکه، امنیت وب و در کل امنیت سایبری در دانشگاه ها، محیط دارک وب را به عنوان یک بخش درسی مطالعه می کنند. همچنین با رونق گرفتن بازار رمزارزها کمی ذهنیت منفی در باره ایجاد وب سیاه  در ایران را قوت بخشیده است.

تقریبا تمامی کشورهای جهان سوم به صورت ذاتی این قابلیت را دارند که اقدامات خلافکارانه را در ابعاد وسیع در خود توسعه دهند.  تشکیل کارتل های مواد مخدر در کشور همسایه مان یعنی افغانستان بیانگر همین موضوع است. همچنین خلافهای سازمان یافته تر، نظیر پولشویی، تجارت اسلحه، قاچاق انسان و توزیع فحشا هم در اکثر کشورهای این دست از ایران گرفته تا هند و نپال و شیلی به چشم می خورد. متاسفانه کشورمان ایران در چهارراه مواد مخدر، اسلحه  و تروریسم قرار گرفته است. حمله های تروریستی متعدد در ظرف این چند سال نشان داده است که تا چه اندازه ناامنی کشورهای اطراف می تواند برای ما خطر آفرین باشد. با این حال تلاش های زیادی در جریان است که بتوان پنجره دارک وب را در حد زیادی بسته نگاه داشت. ولی هر قفلی کلیدی دارد و خلافکاران هر روز روشهای جدیدتری را می یابند. 

آینده دارک وب

اینکه امیدوارم باشیم روزی دارک وب به اتمام برسد تقریبا مثل این میماند که امیدوار باشیم همه انسان ها روی کره زمین به مانند فرشته ها، عاری از گناه و افعال بد زندگی کنند. روح انسان و امیال او همیشه در تضاد با یکدیگر هستند. ما هر آنچه که تا کنون ساخته ایم و انجام داده ایم از دو بخش خوب و بد ساخته شده است. وب سیاه و کلا همه فناوریها از این قاعده مستثنی نیستند. تا زمانی که اینترنت به حیات خود ادامه می دهد ما شاهد بروز مواردی مانند دارک وب، بازی های نظیر نهنگ آبی، ارتباطات مخفی، هکرها، جرایم سایبری، سوءاستفاده از اعتماد کاربران و شیوه های کلاهبرداری جدید خواهیم بود. هر پیشرفت جدیدتر هم می تواند این بازی را کمی بزرگتر و در عین حال پیچیده تر کند.

دارک وب هم ممکن است در آینده با ایجاد فناوری های نظیر بلاک چین، اینترنت اشیا، سیستم های هوش مصنوعی و یا سایر روش های دیگر در جریان قوی تر شود. ممکن است در آینده بخشی از وب سیاه توسط هوش مصنوعی اداره شود.

دارک وب را نمی توان از بین برد اما می توان کنترل کرد. می توان به کاربران آگاهی داد که چطور از حریم شخصی خود محافظت کنند. می توان محدودیت های بیشتری را بر روی استفاده و مقدار دسترسی بسیاری از وسایل ایجاد کرد. می تواند به کودکان یاد داد که درباره مشکلات و ناهنجاری های خود با روانشناسان صحبت کنند. می توان درس هایی را درباره زیست امن در اقلیم دیجیتالی در کتاب های درسی اضافه کرد. تمام کارهایی که به ما آگاهی بیشتری درباره ضعف های ما بدهند یک حفاظ قدرتمند در برابر حملات و تهاجمات سایبری هستند. همه این ها به ایجاد شفافیت، روشنایی و بهینه تر شدن وب کمک خواهند کرد.

  پاسخی بگذارید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  منو اصلی