مقایسه نسل های cpu، مقایسه نسل های cpu، تفاوت نسل های cpu اینتل

مقایسه نسل های cpu و تفاوت نسل های cpu اینتل برای رایانه و سرورها

در این مقاله می خواهیم به مقایسه cpu ها بپردازیم و تفاوت نسل های cpu اینتل را بررسی کنیم. همچنین سعی می کنیم در حد امکان و به دور از واژگان فنی به مقایسه نسل های cpu پرداخته و چند نکته فنی که در هنگام خرید میتواند مفید باشد را برایتان بگوییم. در آینده سعی می کنیم هر کدام از نسل ها را به صورت دقیقتر و در مقاله های تخصصی تر بیان کنیم. در اینجا صرفا یک نگاه کلی به موضوع مقایسه cpu ها خواهیم انداخت.

مقایسه نسل های cpu

شرکت اینتل (Intel) به عنوان یکی از غول های فناوری به خصوص در زمینه ساخت و تولید پردازنده ها شناخته می شود. در این مقاله قصد داریم که بررسی و مقایسه cpu های ساخت این شرکت بپردازیم و تفاوت نسل های cpu اینتل را بررسی کنیم. در ادامه هم سعی خواهیم کرده اطلاعاتی را برای مقایسه نسل های cpu را ارائه کنیم.

مقایسه cpu های اینتل و معرفی نسل های مختلف آن

از سال 1968 یعنی دقیقا 50 سال پیش (از پاییز 98) شرکت اینتل به عنوان یک شرکت تولید کننده قطعات الکترونیکی تاسیس شد. این شرکت برای اولین بار در ده سال بعد یعنی سال 1978 معماری X86 را ارائه کرد. این معماری مادر بسیاری از پردازنده هایی بعدی بوده است که توسط این شرکت و یا سایر تولید کننده ها ساخته شده است. با این حال داستان توسعه پردازنده ها و سایر قطعات این شرکت تنها به این معماری ختم نشد و در سال های بعد ما شاهد پیشرفت های شگرف تری در زمینه توسعه پردازنده ها بودیم.

مقایسه نسل های cpu، مقایسه نسل های cpu، تفاوت نسل های cpu اینتل

نگاهی به تاریخچه اینتل

اولین بار در سال 1971 بود که اینتل اعلام کرده که پردازنده ای به نام 4004 را تولید کرده است. این پردازنده عبارات و لغات فنی زیادی را به دیکشنری های فنی آن زمان اضافه کرد، لغاتی که در سال های بعد ما همچنان آن ها را می شنویم و از آن ها استفاده می کنیم.

پردازنده 4004 دارای سرعت ساعت 470 کیلوهرتز بود و ابعاد ترانزیستورهای آن به 10 میکرون می رسید. این نوآوری ها در محصولات اینتل ادامه پیدا کرد و با آن پردازنده های مدل های 8008، 8080 و 8085 نیز ساخته شد. هر کدام از این پردازنده ها از نظر قدرت پردازش و سرعت، برتری هایی نسبت به نسل های قبل داشتند. با این حال هنوز هم سرعت بسیاری از این پردازنده ها از آنچه که ما به عنوان پردازنده می شناسیم بسیار پایین تر بوده است.
در خصوص بسیاری از مسائل فنی در سی پی یو ها مقاله هایی دیگری را در آینده منتشر خواهیم کرد. در اینجا ما صرفا به تفاوت نسل های cpu اینتل می پردازیم.

مقایسه cpu های ساخت شرکت اینتل

از سال 2008 شرکت اینتل نوآوری های خود را در قالب پردازنده های سری Core i معرفی کرد. این سری از پردازنده ها جایگزینی برای سری های پیشین Core 2 محسوب می شدند. در چند سال بعد از ارائه اولین پردازنده های سری Core i ما شاهد ارائه مدل های Core i3، Core i5 و Core i7 بودیم. هر کدام از این مدل ها نسبت به مدل های قبلی از برتری در زمینه های مصرف انرژی و قدرت بیشتر، برخوردار بودند. بعد از چند سال ما شاهد تولید انواع cpu ها بودیم. در زیر فهرستی از این پردازنده ها را ارائه داده ایم.

 • نسل اول در سال 2008 ارائه شد و از معماری Nehalem استفاده می کرد. در آن از ترانزیستورهای 45 نانومتری استفاده شد.
 • نسل دوم در سال 2011 ارائه شد و از معماری Sandy Bridge استفاده می کرد. در این پردازنده ها از ترانزیستورهای 32 نانومتری استفاده شد.
 • نسل سوم در سال 2012 به فاصله یک سال بعد ارائه شد و از معماری Ivy Bridge استفاده شد. در این پردازنده از ترانزیستورهای 22 نانومتری استفاده شد.
 • نسل چهارم در سال 2013 ارائه گردید. معماری به کار رفته در آن Haswell بود و در آن از پردازنده های 22 نانومتری استفاده شد.
 • نسل پنجم که نسل معروفی بود در سال 2014 معرفی شد. این نسل از معماری Broadwell استفاده شد. اندازه ترانزیستورها در این معماری به 14 نانومتر رسید.
 • نسل ششم با سر و صدای زیاد در سال 2015 روانه بازار شد. این نسل از معماری SkyLake استفاده شده است. اندازه ترانزیستورهایی که در اینجا به کار رفته بود هم 14 نانومتری بود.
 • نسل هفتم شاید کمی ناشناخته باشد در سال 2016 وارد بازار شد و به عنوان Kaby Lake شناخته می شود و در فرایند ساخت آن هم از ترانزیستورهای 14 نانومتری استفاده شده است.
 • نسل هشتم با معماری Cannonlake در سال 2017 وارد بازار شد. در اینجا از ترانزیستورهای 10 نانومتری استفاده شده است. این ترانزیستورهای بسیار کوچکتر از نسل های قبلی بودند.
 • نسل نهم به نام Ice Lake شناخته می شود. قرار بود که در ابتدای سال 2018 به عنوان یک برایند از معماری تمامی نسل های قبل باشد، با این حال تعداد پردازنده های کمی را از آن در بازار می بینیم. در اینجا هم از ترانزیستورهای 10 نانومتری استفاده شده است.
 • نسل دهم به نام Tiger Lake است. این نسل یکی از نسل هایی است که هنوز تحقیق و توسعه درباره آن ادامه دارد و احتمالا تا انتهای سال 2019 تجاری سازی می شود. دوباره در اینجا ما با ترانزیستورهای 10 نانومتری روبرو هستیم.

این امید وجود دارد که با کوچکتر کردن تعداد ترانزیستورها تا ابعاد 5 تا 7 نانومتر در آینده نزدیک شاهد شگفتی های دوباره ای در زمینه تولید پردازنده ها باشیم. با این حال هنوز سه نسل آخر پردازنده های ارائه شده در هاله ای از ابهام قرار دارند.

مقایسه نسل های cpu و تشخیص آن ها

برای آنکه بتوانیم نسل های cpu را با همدیگر مقایسه کنیم، باید به مشخصات مندرج شده بر روی آن مراجعه کنیم. بر روی پردازنده ها اعدادی نوشته شده است که در ادامه به تفسیر ان ها می پردازیم. برای مثال بر روی پردازنده ای با مدل Core i3 2200 ثبت شده است. عدد اول از سمت چپ «2» است. این عدد نشان می دهد که پردازنده شما متعلق به نسل دوم است. اگر شما یک عدد سه رقمی دیدید، مثلا Core i7 960، نسل پردازنده شما، نسل اول است.

مقایسه نسل های cpu، مقایسه نسل های cpu، تفاوت نسل های cpu اینتل

مقایسه نسل های cpu تفاوت در نسل های cpu اینتل

همانطور که در بالا دیدیم، در هر سال نسل های جدید پردازنده با قابلیت های جدید به بازار ارائه شده است. این نسل ها هر کدام از نظر ابعاد ترانزیستورها، و تعداد ترانزیستورها تغییراتی داشتند و هر کدام نیز از نظر معماری به کار رفته در خودشان متفاوت بودند. به طور کلی، ما در هر نسل 10 تا 15 درصد بهبودی را نسبت به نسل های قبلی شاهد بودیم. مصرف آن ها نیز به طور معمول مصرف انرژی ها در آن نیز تا 30 درصد کاهش نشان میدهد. این روند سبب شده است که در هر سال ما شاهد شتاب بیشتری در پردازنده ها و همچنین قدرت پردازش اطلاعات باشیم.

تازه ترین نسل های پردازنده ارائه شده به بازار

فعلا نسل هشتم یعنی Cannonlake به عنوان تازه ترین نسل پردازنده های اینتل وارد بازار شده است. با این حال با کمی جست و جو می توانیم نسل های بالاتر را نیز بیابیم. نسل Cannonlake گاهی به نام تجاری Coffee Lake نیز شناخته می شوند. با این حال گاه گاهی در بازار هم نام Core i9 هم به چشم می خورد. و برخی از موبایل ها و لب تاپ ها از این نسل پردازنده استفاده می کنند.

نگاهی به انواع پردازنده های اینتل

شرکت اینتل انواع پردازنده ها را برای انواع سرورها، رایانه های شخصی و گوشی های هوشمند ارائه می کند. هر کدام از این پردازنده ها دارای قابلیت های مهمی هستند که آن ها را از دیگر پردازنده ها متمایز می کند.

برای آنکه بتوانیم از این پردازنده ها با بهره وری بالاتری استفاده کنیم بر روی آن ها حروف و عباراتی را ثبت کرده اند که این حروف و عبارت ها می توانند به ما در انتخاب پردازنده مناسب کمک کنند. در زیر فهرستی از آن ها ارائه شده است.

 • حرف U نشان دهنده فوق کم مصرف بودن پردازنده است؛
 •  عبارت HQ نشانه توان خوب پردازنده برای انجام کارهای گرافیکی است. عبارت HQ به معنای افزایش قابل ملاحظه در سرعت پردازنده های چهار هسته ای هم هست.
 • عبارت HK هم نشان دهنده توان خوب گرافیکی و هم قابلیت اورکلاک کردن (افزایش دو برابری قدرت پردازنده با شرایط خاص) است.
 • حرف K هم نشان دهنده تنها قابلیت اورکلاک کردن است.
 • حرف T نشان دهنده آن است که پردازنده ما یک سی پی یو کم مصرف است.
 • حرف S در پردازنده به معنای کم مصرف بودن آن است.
 • حرف X در هر مدلی نشان دهنده آن است که این پردازنده از سرعت ساعت بالاتری برخوردار است.
 • حرف M به معنای آن است که پردازنده را می تواند در گوشی های همراه و یا تبلت ها به کار گرفت.
 • حرف Q به معنای استفاده از چهار هسته در پردازنده است.
 • حرف L هم به معنای کم مصرف بودن پردازنده ها است.

مقایسه نسل های cpu پردازنده مناسب برای رایانه های شخصی

همانطور که در بالا اشاره شده، شرکت اینتل انواع پردازنده ها را برای رایانه های شخصی تولید می کند. برای آنکه مشتریان بتوانند به راحتی خرید خود را انجام دهند هم بر روی آن عبارات و یا حروفی درج می شود. در بیشتر پردازنده هایی که برای پردازنده های رایانه های شخصی به کار گرفته می شود، از حرف S به معنای کم مصرف بودن، T به معنای بسیار کم مصرف بودن، و X به معنای بالاترین سرعت پردازنده سرعت کلاک (ساعت) را در خانواده خودشان دارند.

بررسی پردازنده های مناسب برای موبایل

شرکت اینتل انواع پردازنده ها گوشی های همراه و تبلت ها را نیز تولید می کنند. به مانند پردازنده های رایانه های شخصی در اینجا هم استاندارهای حروف و اعداد بار تشخیص نوع پردازنده به کار گرفته می شود. حرف M بر روی این پردازنده ها نشان دهنده آن است که این پردازنده برای گوشی های همراه مناسب است. حرف Q نشان دهنده چهار هسته ای بودن این پردازنده ها می باشد و اگر حرف HQ بر روی پردازنده ثبت شده باشد، به آن معنا است که پردازنده از قدرت پردازشی بسیار بالایی بهره مند است. حرف L نشان دهنده مصرف پایین پردازنده است. این پردازنده ها برای محصولاتی که باتری کمی دارند بسیار مناسب است. حرف U نیز نشان دهنده مصرف بسیار پایین انرژی در این پردازنده ها است. این امر به خاطر آن است که سرعت پالس در این پردازنده ها بسیار کم می باشد.

مقایسه نسل های cpu، مقایسه نسل های cpu، تفاوت نسل های cpu اینتل

مقایسه نسل های cpu و نگاهی به سی پی یو زئون

در مقایسه نسل های cpu ،یکی از نام های بسیار آشنا سی پی وی های سرور، پردازنده های Intel Xeon است. این پردازنده هم ساخت شرکت اینتل است و از  میکروپروسسورهای 64X بهره برده است. این پردازنده ها برای مصارف صنعتی مانند سرورها و یا ورک استیشن ها طراحی شده است.  اولین رده از این پردازنده ها در سال 1998 به بازار عرضه شده است. اساس کار آن ها تفاوت زیادی با پردازنده های رایانه های شخصی ندارند، اما از ساختارهای پیشرفته تری در آن ها استفاده شده است، همچنین آن ها می توانند از حافظه ها ECC استفاده کنند و نیز تعداد هسته بیشتری را پشتیبانی می کنند.

پردازنده های اینتل زئون این امکان را دارند که از ظرفیت رم بالاتری پشتیبانی کنند و مقدار کش داخلی بیشتری را نسبت به پردازنده های رایانه های شخصی و یا سری های دیگر ارائه شده دارند. در نتیجه دسترس پذیری، اطمینان به کارکرد و سرویس دهی  یا مقیاس RAS که سر نامه سه کلمه Reliability، Availability و در آخر Serviceability است، در این پردازنده ها افزایش یافته است. در این پردازنده با استفاده از ساختارهای نرم افزاری و سخت افزاری نظیر Machine Check Architectur، این امکان به دست آمده است که بتوان به قدرت بیشتری دست پیدا کرد. در سی پی یوهای زئون، این امکان وجود دارد که بتوان توانمندی های پردازنده را با استفاده از فناوری MCE توسعه داد. برخی از پردازنده های این سری از تولیدات شرکت اینتل این امکان را دارند که بتوانند از بایوس QPI استفاده کنند و در نتیجه می توانند بر روی دو، چهار و یا هشت سوکت نصب شوند.

برخی از نمونه های سی پی یو های زئون برای مدل هایی خانگی نیز عرضه شده اند و از نرخ سرعت پایین تری نسبت به انواع صنعتی تر خود برخوردارند. این پردازنده ها این قابلیت را دارند که بدون استفاده از هیچ کارت گرافیکی خارجی به پردازش تصاویر بپردازند و در نتیجه سرعت بیشتری را در اختیار کاربران بگذارند. یکی از دلایل این کار آن است که در برخی از موارد مانند پردازش ویدئوها و یا تصاویر در پردازش های رایانه های سرعت در پردازش های گرافیکی بسیار مهم است.

سی پی یو های زئون از مدل  های مختلفی تشکیل شده اند و انواع آن مانند Xeon Pi نیز به بازار عرضه شده است. از مهمترین رده های این خانواده از پردازنده های اینتل می توان به پردازنده های نظیر Intel Xeon D، Intel Xeon W، Intel Xeon E، سری پردازنده های Intel Xeon E7 ، E5 , و E3 اشاره کرد. در بازار ممکن است نام های دیگری مانند Intel Xeon Platinum, Glod , Silver  و Bronze نیز به گوشتان بخورد. این سری از پردازنده ها خانواده هایی اصلی تولید پردازند های سی پی یو زئون هستند و خانواد Bronze جزو ضعیف ترین و خانواده Platinum جزو قوی ترین پردازنده ها هستند.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

40 دیدگاه

 1. سلام میشه بیشتر توضیح بدی؟ مگه سی پی یو باید واحد پردازش گرافیکی داشته باشه؟ فکر میکردم این قابلیت مخصوص به کارت گرافیک ها باشه. لطفا توضیح ساده و کامل بده
  • پردازش گرافیکی، می تواند در پردازنده به صورت محدود، یا در کارت گرافیکی به صورت حجیم انجام شود. در پردازنده های سری x86 اینتل این قابلیت در نظر گرفته شد که بسیاری از پردازش های گرافیکی (بیشتر رسانه ای و ویدئویی) در پردازنده انجام شود، اما فرامین رندرینگ مثل کار با نرم افزارهای گرافیکی و سه بعدی سازی و یا بازی ها، باید در کارت گرافیک انجام شود. به صورت کلی ، توانایی پردازنده در پردازش های دستوری گرافیکی محدود و سریع است، مثل ویدئو ها و یا ابزارهای گرافیکی ساده، ولی در کارت گرافیک ها پردازش های سطح بالاتر مثل رندر کردن فضاها و اشیا انجام می شود.
  • به صورت کلی نسل های هفت به بالا برای گیم خوب هستند، البته در هر نسلی تعداد قابل توجهی پردازنده تولید شده است. بهتر است که به راهنمای بازی ها مراجعه کنید.
 2. سلام.تو ضیحتون خوب بود ولی بازم ساده نبود. نسل بندی سی پی یو ها به ترتیب قدرت یا مثل حروف مشخص کننده ی سری. مثل سری u به ترتیب قدرت اگر اینجوری بگین فهمش خیلی ساده تره برا عموم.
  • حتما ما در مقالات دیگر این وبلاگ و فروشگاه همین سایت، درباره مشخصات بسیاری از پردازنده ها در نسل های مختلف توضیحات کاملی را ارائه داده ایم و می دهیم. کار با پردازنده ها بسیار تخصصی است و به همین خاطر نمی توان در یک یا دو مقاله تمام احتیاجات فکری خوانندگان را بر طرف کرد. با این حال از نظر شما بسیار سپاسگذاریم.
 3. برای گیم پردازنده ی زئون بهتره یا کور آی... منظورم این نیست که اگه بخوایم چندتا کامپیوترو با لن به هم وصل کنیم و سرور لازم باشه منظورم برا یه نفره ولی مثلا گیم های حجیم و گرافیکی
  • سری پردازنده های Core i برای مصارف خانگی و شخصی بهتر از سری Xeon هستند. سری های Xeon بیشتر مصارف صنعتی دارند و به خاطر داشتن تعداد هسته بیشتر و فضای کش بیشتر در سرورها و استوریج ها استفاده می شود. پیشنهاد ما مراجعه به سایت سازنده بازی و پیشنهاداتی است که آنها برای بازی ها ارائه می کنند. به صورت جنرال نمی توانم از یک پردازنده برای تمامی مصارف رندرینگ در بازی ها نام ببرم. ولی پردازنده های نسل های بالاتر اغلب بهتر هستند. در ضمن آنکه بازی ها به خاطر «رندرینگ ماتریسی» که دارند بسیار به کارت گرافیک وابسته هستند و به همین خاطر باید این دو با هم در نظر گرفته شود.
  • به صورت دقیق نمی توان گفت که کدام بهتر است، چون هیچ آزمایشی با نتایج قابل اتکا در زمینه سوال شما انجام نشده است. اما دو چیز را می توان مطمئن گفت، پردازنده های i5 به نسبت i3 کارایی بهتری دارند، نسل ده از نسل هشت بهتر است. اگر به دنبال افزایش کارآیی هستید استفاده از پردازنده i5 را پیشنهاد می کنیم، اما اگر می خواهید برای چندسال فناوری پردازنده خودتان را تغییر ندهید، پردازنده های نسل ده به روز تر هستند. با این حال بهترین حالت ممکن بررسی نرم افزارهایی است که قرار است با این پردازنده ها به اجرا در آیند، توصیه های شرکت های سازنده می تواند کمک بسیار خوبی برای شما باشد. وگرنه به این شکل پاسخ دهی سخت است.
 4. سلام بزرگوار میخواستم بدونم اگه پردازنده I3 ضعیف تر از I5 است ولی پردازنده I3 نسل هفت و هشت با ارزش تر از i5 یا i7 نسل سه ، چهار یا پنج است
  • نه الزاما، ولی ممکن است در برخی از جهات کارایی بهتری را به شما ارائه کند. صرفا با افزایش نسل کارایی پردازنده ها افزایش پیدا نمی کند. بلکه باید فناوریهای همراه آن ها نیز افزایش پیدا کند تا بتوانید از تمام کارایی آن ها استفاده کنید. برای همین همزمان باید مدار مادربرد، رم ها و حتی توان پاورتان را نیز افزایش دهید تا کارایی بهتری دریافت کنید، ولی به صورت کلی افزایش نسل با در نظر گرفتن تمام آنچه که گفتم، نتایج بهتری در کارایی از خودشان نشان می دهند. اما به صورت تخصصی در زمینه سوال شما هیچ سنجشی صورت نگرفته که من بتوانم با تکیه بر آن پاسخ شما را بدهم.
 5. با سلام ممنون از توضیحات یک سوال داشتم از نسل 4 به بعد cpuهای کم مصرف لپ تاپ چیپ pch در cpu ادغام شد لطفا یه سری توضیحات بفرمایید که ارتباطات به چه شکلی میشه مثلا تا نسل 3 کم مصرف خود cpu از رابط pcie 16 ساپورت میکنه ونیز به چیپ مثلا hm77 بود ولی در نسل 4 و بعد اون نیازی به چیپpch نیست ولی میبینیم که ارتباط pcie به 4 کاهش پیدا کرده و مسیرهای pcie به حداکثر 12 lane محدود میشه اگه براتون ممکنه این مبحث رو یکم باز کنید ضمنا این مبحث رو هم توضیح بدید چرا از نسل 4 به بعد cpu های پرمصرف لپ تاپ هم به شکل bga و لحیمی شدندو از حالت سوکت خارج شدند با تشکر
  • سوال شما، موضوع یک مقاله کامل است. اما به صورت کلی، ارتباط میان پردازنده و رم، به عوامل زیادی بستگی دارد، از جمله تعداد هسته و کش پردازنده، با افزایش کش، نیاز به درگاه های ارتباطی کمتر می شود، و امکان صف کردن اطلاعات واکشی و برگشتی وجود دارد. اما درباره استفاده از پردازنده ها به شکل لحیم شده، اطلاعات دقیقی به دستم نرسیده است، احتمالا این کار به خاطر ایجاد یکپارچگی دائمی ارتباط است. زیرا در زمان ارتباط های سوکتی، کمی نویز ایجاد می شود. این نویز به خاطر فاصله اندک و میکرونی سوکت و فیش است. اما به قطعیت نمی تواند بگویم این علت استفاده از لحیم است. با این حال در صورتی که اطلاعات مفصل تری به دستم رسید حتما آن را منتشر خواهم کرد.
 6. سلام خدمت شما عزیزان وزحمت کشان میخواستم بدونم فرق بین نسل ها چیه مثلا نسخه جدید تری یعنی هستن؟ بعد فرق بین i5 i7 و i3 چیست با تشکر اطلاعات زیادی به من دادید اگر میشه این دو سوالم جواب بدید ممنون میشم و در ضمن برایه گیم بصورت کلی {نه یک بازی خاص} با بهترین سخت افزارای دیگه مثه کارت گرافیک rtx 2080 ti چه سی پیوی رو براش توصیه میکنید با تشکر امیدوارم منظور حرفامو بفهمید
  • نسل، در واقع تفاوت ایجاد شده میان عملکرد پردازنده ها را نشان می دهد، این تفاوت می تواند بسیار متنوع باشد. در مقاله ای در این زمینه حتما تکامل نسل به نسل پردازنده های اینتل را بررسی خواهیم کرد.
  • حروف انتهایی و توسعه فناوری ها را در مقاله ای کامل توضیح خواهیم داد. پیگیر باشید و تا زمان انتشار آن منتظر بمانید.
  • مادر برد شما چیست؟ و از چه کار گرافیکی استفاده می کنید؟، به صورت کلی پردازنده های اینتل نسل هفت به بالا و با تعداد هسته 6 عدد بیشتر برای این کار خوب هستند، (گزینه های زیادی برای این موضوع وجود دارد) ما سعی می کنیم در ادامه همین سلسله مقالات پردازنده بهینه برای هر موضوعی را معرفی کنیم. ولی به یاد داشته باشید که صرفا تعویض پردازنده مشکل شما را حل نمی کند، برای بهینه شده سیستم شما با ترکیب چهارگانه: پردازنده، رم، کارت گرافیک و مادربرد را در نظر داشته باشید.
 7. سلام و خیلی ممنون از مقاله خیلی خوبتون. من سنگین ترین نرم افزاری که استفاده می کنم Matlab هست آیا i7 نسل ششم مناسبه؟ البته می دونم قدیمی هست ولی چون می خوام لپ‌تاپ دست دوم بگیرم یه همچین موردی پیدا کردم. با نرم افزار ها تا چند سال آینده هماهنگی داره؟
  • با سلام، پردازنده فوق برای کارهای معمول با نرم افزار متلب مناسب است، با این حال کیفیت قطعه دست دوم را نمی توانیم تضمین بکنیم. درباره نرم افزارهای آینده هم همین موضوع صدق می کند. ممکن است که قطعه دست دوم کیفیت لازم برای کارهای شما را نداشته باشد، و یا نرم افزارهای آِینده سبک تر و بهینه تر کار کنند. با این حال در فرض سوال شما، پاسخ بله است و این پردازنده و حتی نسل های قبل تر از آن (برحسب تجربه شخصی) می تواند به خوبی جوابگوی فعالیت های شما باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی